REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wracają wczasy pod gruszą i bony turystyczne. 1914,34 zł na wczasy lub kolonie

kolonie dzieci lato wakacje wczasy zfśs
kolonie dzieci lato wakacje wczasy zfśs
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Już w lipcu 2023 r. odmrożenie ZFŚS, czyli zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pracownicy po długiej przerwie będą mogli wnioskować o wczasy pod gruszą, czy też dofinansowanie wypoczynku swoich dzieci. Czy dofinansowanie wypoczynku dzieci to nowa odsłona bonu turystycznego? 

Podczas 65. posiedzenia Senat RP nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy budżetowej na 2023 r. oraz nowelizacji tegorocznej ustawy okołobudżetowej. W momencie publikacji niniejszego artykułu czekamy wyłącznie na podpis prezydenta.

Autopromocja

Należy więc uznać za pewniak odmrożenie ZFŚS, czyli zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W ustawie przewidziano odmrożenie od 1 lipca 2023 r. podstaw naliczania ZFŚS oraz funduszy socjalnych (o kolejne 2 lata) w stosunku do wielkości zaplanowanej na rok 2023.

Dla nas oznacza to tyle, że pracodawcy będą  ponownie finansować wczasy pracownicze oraz kolonie dla dzieci pracowników. Na dzień dzisiejszy nie ma mowy o kolejnym bonie turystycznym, ale dofinansowanie kolonii i obozów młodzieżowych to już coś. Przypomnijmy, że fundusz tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Z kolei pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, tworzą fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej.

Wczasy pod gruszą - zasady

Świadczenie urlopowe wypłaca pracodawca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Wczasy pod gruszą - wypłata

Wypłata omawianego w niniejszym artykule świadczenia następuje nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego. Oczywiście mowa tu o urlopie wypoczynkowym w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UWAGA: Świadczenie nie podlega składce na ubezpieczenie społeczne pracowników!

Wczasy pod gruszą - wysokość

Zgodnie z art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych:

1. Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych.

2. Wysokość odpisu podstawowego, o którym mowa w ust. 1, wynosi na jednego zatrudnionego, z zastrzeżeniem ust. 2a i 3 (red. młodociani i prace szczególne), 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.

Przypomnieć jednak należy, że kwota ta obliczana była na podstawie danych o wynagrodzeniu z 2019 roku. Wynosiła ona więc 1662,97 zł na jednego pracownika. Natomiast rząd podjął decyzję o odmrożeniu tej kwoty i obliczeniu nowego odpisu w oparciu o dane z poprzedniego roku. Co to oznacza? Ile na kolonie i obozy dla dzieci pracowników? Ile na wczasy pod gruszą? Ile wyniesie świadczenie urlopowe w tym roku?

Omawiana w niniejszym artykule kwota wzrośnie do 1914,34 zł. Podkreślenia wymaga fakt, że kwota wymieniona w zdaniu poprzednim obowiązywać będzie jeszcze za rok i za dwa lata.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(25)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Widmo
  2023-07-30 22:07:18
  3/4 pracujących Polaków, nie dostaje nic ekstra. To tylko w budżetówce i wielkich firmach, których jest coraz mniej. Reszta pracuje za grosze i nie ma siły protestować, tak jak np. cudowni nauczyciele lub niezastapieni górnicy i rolnicy
  14
  pokażodpowiedzi (1)
 • Abc
  2023-07-30 23:23:55
  Tytuł sugeruje coś innego. Gdzie te wracające bony turystyczne? Wzmianka o bonach w jednym zdaniu i to dodatkowo o treści zaprzeczają ej tytułowi. Brawo dla autora pomysłu
  0
 • Lili
  2023-07-30 20:29:13
  U mnie nie ma wczasów pod grusza nam pracodawca nie wraca za wczasy
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Pik
  2023-07-31 21:28:36
  Pracująca klasa średnia nic nie dostaje bo ma się za dobrze. Popiera się leni nierobów i dzieciorobow, ciekawe do czego to doprowadzi w przyszłości?
  7
  pokażodpowiedzi (1)
 • Maryna
  2023-07-31 15:18:29
  Szanowny autorze!!! Artykuł nikomu nie potrzebny a w dodatku zawierający same bzdury. Zanim cokolwiek napiszesz upewnij się co puszczasz w eter!!!!
  1
 • Jola
  2023-07-30 19:14:27
  Witam avi ztymi co już dostali w lipcu wczasy pod grusza i dostali grosze to niesprawiedliwe zostaliśmy oszukani
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • Urlopowicz
  2023-07-31 15:40:19
  Robię w firmie gdzie pracuje 1600 ludzi pracodawca dał nam po 400 zł to są wczasy pod gruszą jakaś masakra
  2
  pokażodpowiedzi (2)
 • Stefano
  2023-07-31 12:52:09
  Czy jest to zgodne z prawem żeby otrzymać dofinansowanie to trzeba mieć 14 wolnych ???
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Miki
  2023-07-31 21:03:16
  Na jakiej podstawie prawnej można się domagać od pracodawcy wczasów pod gruszą? Mój zakład zaraz 70 osób i nigdy nikt nie dostał, a fundusz świadczeń socjalnych istnieje w firmie.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Nona
  2023-08-01 08:43:48
  Z budżetówki dostałam w tym roku sto dziewięćdziesiąt złotych wczasów pod gruszą .Najniższą krajowa
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

REKLAMA

Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

REKLAMA

Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

REKLAMA