REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezstresowe spotkania oko w oko z szefem. Jak skutecznie rozmawiać 1:1?

Warszawskie Centrum Doradztwa Finansowego I sp. z o.o.
Biuro rachunkowe. Outsourcing księgowości
Bezstresowe spotkania oko w oko z szefem. Jak skutecznie rozmawiać 1:1?
Bezstresowe spotkania oko w oko z szefem. Jak skutecznie rozmawiać 1:1?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa z przełożonym bywa dla wielu pracowników źródłem stresu i niepokoju. Często obawiamy się, że nie poruszymy odpowiednich tematów lub że nasze potrzeby zostaną zignorowane. Jednak spotkania 1:1 z szefem to unikalna szansa na budowanie relacji, wyrażanie swoich oczekiwań i rozwijanie się zawodowo. 

Rozmowa z przełożonym - jak to robić

Zespół z Harvard Business Review przeprowadził badania dotyczące spotkań 1:1 między kierownikami a ich podwładnymi. Z badań wynika, że spotkania często sprowadzają się do skupienia na tym, co jest ważne dla samego menedżera, a nie dla pracownika. Dzieje się tak, ponieważ menedżerowie nie otrzymują szkoleń w zakresie prowadzenia tych spotkań, więc często po prostu powielają dysfunkcyjne praktyki, których sami doświadczyli.

Steven G. Rogelberg w swojej książce “Glad We Met: The Art and Science of 1:1 Meetings” wskazuje, że dobre spotkanie 1:1 powinno uwzględniać zarówno praktyczne, jak i osobiste potrzeby pracownika. Praktyczne: informacje, instrukcje, wytyczne. Osobiste: potrzeba traktowania z szacunkiem, zaufania i wsparcia. Takie spotkania są kluczowym źródłem wzrostu i wsparcia dla pracownika oraz sprzyjają sukcesowi zespołów oraz organizacji jako całości.

Jak skutecznie komunikować się z przełożonym i jakie pytania warto zadawać, aby spotkania przynosiły realne korzyści pracownikowi?

Autopromocja

Znajdź wspólną płaszczyznę na początek spotkania

Rozpoczęcie rozmowy z szefem od łagodnego pytania, np. "Jak się dzisiaj czujesz?" lub "Czy wszystko w porządku?", może pomóc w złagodzeniu napięcia i stworzeniu przyjaznej atmosfery. Nawiązanie do czegoś pozytywnego, co działo się niedawno, może również pomóc w budowaniu relacji.

Wyrażaj swoje oczekiwania i potrzeby

Nie bój się wyrazić swoich oczekiwań i potrzeb. Przygotuj listę pytań związanych z Twoimi celami zawodowymi, projektem, którym się zajmujesz, lub współpracą z zespołem. Zadawaj pytania, które pomogą Ci lepiej zrozumieć swoje zadania i cele, np. "Czy moglibyśmy omówić, jakie priorytety powinienem teraz mieć?" lub "Czy możesz mi pomóc zastanowić się, jak skutecznie rozwiązać ten problem?". Pamiętaj, że Twoje zaangażowanie w rozmowę będzie kluczem do uzyskania odpowiedzi, które Cię interesują.

Zapytaj o wsparcie i feedback

Nie wahaj się poprosić o wsparcie, jeśli czujesz, że potrzebujesz dodatkowych zasobów, pomocy lub opinii. Zapytaj szefa o jego zdanie na temat Twoich pomysłów lub postępów w danym projekcie. Pytania w stylu "Co myślisz o moim pomyśle X? Czy masz jakieś sugestie, jak go poprawić?" pomogą Ci zyskać cenne wskazówki od osoby, która ma wiedzę i doświadczenie w Twojej dziedzinie.

Wysłuchaj i dopytuj o więcej informacji

Uważne słuchanie szefa jest równie ważne, jak wyrażanie swoich potrzeb. Nie obawiaj się dopytywać, aby uzyskać więcej informacji na temat konkretnych zadań lub oczekiwań. Pytania takie jak "Czy mógłbyś mi powiedzieć więcej o tym projekcie i jego znaczeniu dla firmy?" lub "Czy jest coś, co powinienem wiedzieć o naszych strategicznych celach jako firmy?" pomogą Ci lepiej zrozumieć kontekst Twojej pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znajdź wspólne cele i plan działania

Skup się na znalezieniu wspólnego gruntu z szefem. Jeśli masz własne cele i aspiracje, postaraj się je zakomunikować i zobacz, czy możesz znaleźć wspólny plan działania, który je uwzględni. Wspólna wizja i planowanie mogą zwiększyć zaangażowanie zarówno z Twojej strony, jak i ze strony szefa.

Pozytywnie zakończ spotkanie

Upewnij się, że spotkanie kończy się pozytywnie. Podziękuj szefowi za poświęcony czas i wrażliwość na Twoje potrzeby. Jeśli omówiliście konkretne kroki do podjęcia, upewnij się, że masz jasność co do ich wykonania i terminów realizacji.

Podsumowanie

Rozmowa z szefem nie musi być stresująca, a spotkania 1:1 stanowią doskonałą okazję do budowania pozytywnej relacji z przełożonym. Pamiętaj, że Twój szef to też człowiek i na pewno zależy mu na Twoim sukcesie. Wyrażaj swoje oczekiwania, zadawaj mądre pytania i słuchaj uważnie, aby wykorzystać te spotkania do poprawy swoich wyników, rozwoju zawodowego i pozytywnego wpływu na zespół i całą firmę. Skuteczna komunikacja z szefem może przyczynić się do budowania Twojej kariery.

Roksana Szczepaniak, Business Development Manager WCDF I Sp. z o.o.

- na podstawie: “28 Questions to Ask Your Boss in Your One-on-Ones” by Steven G. Rogelberg, Liana Kreamer, Cydnei Meredith

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • zainteresowana
    2023-07-31 14:48:54
    Zaraz wdrożę zasady w praktyce :)
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

REKLAMA

W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

REKLAMA