REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potwierdzenie gotowości do podjęcia pracy

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Potwierdzenie gotowości do podjęcia pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik wygrał sprawę w sądzie pracy i został przywrócony do pracy na dotychczas zajmowane stanowisko pacy. Orzeczenie jest prawomocne. Co powinien zrobić i co to znaczy potwierdzenie gotowości do podjęcia pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy po przywróceniu do pracy? Od kiedy liczyć 7 dni na zgłoszenie gotowości? Czym są niezależne przyczyny od pracownika jeżeli nie dochowa terminu?
rozwiń >

Gotowość do pracy

Zgłoszenie gotowości niezwłocznego podjęcia pracy jest wyrażeniem pracodawcy przez pracownika woli kontynuowania restytuowanego stosunku pracy.

Autopromocja

W wyroku Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 5 października 2005 r., sygn. I PK 65/05 można zauważyć, że: „Fakt, że pracownik po zgłoszeniu gotowości niezwłocznego podjęcia pracy nie wykonywał ani przez jeden dzień obowiązków, nie oznacza, że nie doszło do formalnego przywrócenia na stanowisko pracy. Przywrócenie do pracy na stanowisko i wyrażenie gotowości niezwłocznego podjęcia pracy na tym stanowisku pracy są wystarczające do reaktywowania stosunku pracy na stanowisku. Restytucja (reaktywowanie) stosunku pracy następuje przez samo zgłoszenie przez pracownika gotowości niezwłocznego podjęcia pracy. Okoliczność, że pracownik do końca okresu wypowiedzenia nie świadczył pracy, nie oznacza, że stosunek pracy nie istniał. (…)”.

Co ważne, utrata przez pracownika przywróconego do pracy uprawnień (kwalifikacji) do wykonywania pracy na stanowisku sprzed ustania zatrudnienia nie może być podstawą uznania, że nie zgłosił skutecznie gotowości niezwłocznego podjęcia pracy.

7 dni na zgłoszenie gotowości do podjęcia pracy - po orzeczeniu

Pracownik na zgłoszenie gotowości do pracy, po przywróceniu go do pracy na skutek prawomocnego orzeczenia sądowego ma 7 dni. Co jeżeli tego nie zrobi? Pracodawca może odmówić ponownego zatrudnienia pracownika, jeżeli w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy nie zgłosił on gotowości niezwłocznego podjęcia pracy, chyba że przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika. W przepisie tym mowa o gotowości podjęcia pracy w sensie prawnym, nie zaś o gotowości do pracy o charakterze faktycznym. 

Od kiedy liczyć 7 dni na zgłoszenie gotowości?

Siedmiodniowy termin zgłoszenia gotowości niezwłocznego podjęcia pracy biegnie od daty uprawomocnienia się orzeczenia o przywróceniu do pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym są niezależne przyczyny od pracownika?

Przyjmuje się w orzecznictwie sądów polskich, że termin zgłoszenia gotowości do pracy po sądowym przywróceniu do pracy jest terminem prawa materialnego, a nie prawa procesowego, zatem nie jest terminem przywracalnym. Brak w szczególności podstaw do stosowania w tym przypadku rygorów z art. 168 i 169 kodeksu postępowania cywilnego i tym samym rozważenia "braku winy". (zob. Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z 14 stycznia 2008 r., sygn. II PK 104/07). Przyczyny niezależne od pracownika nie są identyczne z pojęciem: "przyczyny niezawinione przez pracownika". Przyczyny niezależne to takie, na które pracownik nie ma wpływu.

Pracownik może jednakże wykazywać, że przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od niego. Zatem w pewnych sytuacjach pomimo upływu 7 dni, pracodawca nie ma prawa do odnowy ponownego zatrudnienia, gdy upływ ten nastąpił z przyczyn niezależnych od pracownika.

Ważne
PRZYCZYNY NIEDOCHOWANIA TERMINU - NIEZALEŻNE OD PRACOWNIKA
  • choroba pracownika uniemożliwiająca skontaktowanie się z pracodawcą czy stawienie się w miejscu pracy. Aczkolwiek tutaj należy mieć na uwadze taki pogląd sądu, że sama niezdolność do pracy z powodu choroby nie jest przeszkodą do zgłoszenia gotowości podjęcia pracy, bowiem wyrażenie zamiaru kontynuowania stosunku pracy nie wymaga żadnej szczególnej formy. Wydaje się jednak, że np. brak przytomności czy śpiączka osoby mającej zgłosić gotowość całkowicie uzasadniałby niedochowanie terminu;
  • nienależyte zachowanie się pracodawcy, np. unikanie spotkania z pracownikiem czy niedobieranie od niego telefonu lub maila (zob. wyr. Sądu Najwyższego z dnia 2 czerwca 2000 r., I PKN 683/99, OSNAPiUS 2001, Nr 22, poz. 668);
  •  niepowiadomienie pracownika o wyroku przywracającym do pracy przez pełnomocnika procesowego;
  • nieznajomość 7-dniowego terminu, szczególnie gdy opóźnienie to nie jest nadmierne, np. o 1 czy dwa dni (wyr. Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia 28 grudnia 1993 r., III APr 31/93, OSA 1994, Nr 6, poz. 43).

Jednak w razie sporu pomiędzy pracownikiem a pracodawcą ocena przyczyn uchybienia terminu z punktu widzenia "niezależności od pracownika" należy do sądu, gdzie każdorazowo rozważa on w okolicznościach konkretnej sprawy ową przyczynę niedochowania terminu.

Jak zgłosić gotowość do pracy po przywróceniu do pracy?

W orzecznictwie Sądu Najwyższego przeważa pogląd, zgodnie z którym zgłoszenie przez pracownika gotowości do podjęcia pracy po przywróceniu do tejże pracy nie wymaga żadnej szczególnej formy.

Ważne

Zgłoszenie przez pracownika gotowości niezwłocznego podjęcia pracy może nastąpić w dowolnej formie, przez zachowanie objawiające w dostateczny sposób jego zamiar ponownego wykonywania pracy i kontynuowania stosunku pracy

Czy w ciągu 7 dni należy podjąć pracę?

Co ważne, nie jest konieczne faktyczne podjęcie pracy, wystarczy samo zgłoszenie gotowości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA