REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potwierdzenie gotowości do podjęcia pracy

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Potwierdzenie gotowości do podjęcia pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik wygrał sprawę w sądzie pracy i został przywrócony do pracy na dotychczas zajmowane stanowisko pacy. Orzeczenie jest prawomocne. Co powinien zrobić i co to znaczy potwierdzenie gotowości do podjęcia pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy po przywróceniu do pracy? Od kiedy liczyć 7 dni na zgłoszenie gotowości? Czym są niezależne przyczyny od pracownika jeżeli nie dochowa terminu?
rozwiń >

Gotowość do pracy

Zgłoszenie gotowości niezwłocznego podjęcia pracy jest wyrażeniem pracodawcy przez pracownika woli kontynuowania restytuowanego stosunku pracy.

REKLAMA

Autopromocja

W wyroku Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 5 października 2005 r., sygn. I PK 65/05 można zauważyć, że: „Fakt, że pracownik po zgłoszeniu gotowości niezwłocznego podjęcia pracy nie wykonywał ani przez jeden dzień obowiązków, nie oznacza, że nie doszło do formalnego przywrócenia na stanowisko pracy. Przywrócenie do pracy na stanowisko i wyrażenie gotowości niezwłocznego podjęcia pracy na tym stanowisku pracy są wystarczające do reaktywowania stosunku pracy na stanowisku. Restytucja (reaktywowanie) stosunku pracy następuje przez samo zgłoszenie przez pracownika gotowości niezwłocznego podjęcia pracy. Okoliczność, że pracownik do końca okresu wypowiedzenia nie świadczył pracy, nie oznacza, że stosunek pracy nie istniał. (…)”.

Co ważne, utrata przez pracownika przywróconego do pracy uprawnień (kwalifikacji) do wykonywania pracy na stanowisku sprzed ustania zatrudnienia nie może być podstawą uznania, że nie zgłosił skutecznie gotowości niezwłocznego podjęcia pracy.

7 dni na zgłoszenie gotowości do podjęcia pracy - po orzeczeniu

Pracownik na zgłoszenie gotowości do pracy, po przywróceniu go do pracy na skutek prawomocnego orzeczenia sądowego ma 7 dni. Co jeżeli tego nie zrobi? Pracodawca może odmówić ponownego zatrudnienia pracownika, jeżeli w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy nie zgłosił on gotowości niezwłocznego podjęcia pracy, chyba że przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika. W przepisie tym mowa o gotowości podjęcia pracy w sensie prawnym, nie zaś o gotowości do pracy o charakterze faktycznym. 

Od kiedy liczyć 7 dni na zgłoszenie gotowości?

Siedmiodniowy termin zgłoszenia gotowości niezwłocznego podjęcia pracy biegnie od daty uprawomocnienia się orzeczenia o przywróceniu do pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym są niezależne przyczyny od pracownika?

REKLAMA

Przyjmuje się w orzecznictwie sądów polskich, że termin zgłoszenia gotowości do pracy po sądowym przywróceniu do pracy jest terminem prawa materialnego, a nie prawa procesowego, zatem nie jest terminem przywracalnym. Brak w szczególności podstaw do stosowania w tym przypadku rygorów z art. 168 i 169 kodeksu postępowania cywilnego i tym samym rozważenia "braku winy". (zob. Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z 14 stycznia 2008 r., sygn. II PK 104/07). Przyczyny niezależne od pracownika nie są identyczne z pojęciem: "przyczyny niezawinione przez pracownika". Przyczyny niezależne to takie, na które pracownik nie ma wpływu.

Pracownik może jednakże wykazywać, że przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od niego. Zatem w pewnych sytuacjach pomimo upływu 7 dni, pracodawca nie ma prawa do odnowy ponownego zatrudnienia, gdy upływ ten nastąpił z przyczyn niezależnych od pracownika.

Ważne
PRZYCZYNY NIEDOCHOWANIA TERMINU - NIEZALEŻNE OD PRACOWNIKA
  • choroba pracownika uniemożliwiająca skontaktowanie się z pracodawcą czy stawienie się w miejscu pracy. Aczkolwiek tutaj należy mieć na uwadze taki pogląd sądu, że sama niezdolność do pracy z powodu choroby nie jest przeszkodą do zgłoszenia gotowości podjęcia pracy, bowiem wyrażenie zamiaru kontynuowania stosunku pracy nie wymaga żadnej szczególnej formy. Wydaje się jednak, że np. brak przytomności czy śpiączka osoby mającej zgłosić gotowość całkowicie uzasadniałby niedochowanie terminu;
  • nienależyte zachowanie się pracodawcy, np. unikanie spotkania z pracownikiem czy niedobieranie od niego telefonu lub maila (zob. wyr. Sądu Najwyższego z dnia 2 czerwca 2000 r., I PKN 683/99, OSNAPiUS 2001, Nr 22, poz. 668);
  •  niepowiadomienie pracownika o wyroku przywracającym do pracy przez pełnomocnika procesowego;
  • nieznajomość 7-dniowego terminu, szczególnie gdy opóźnienie to nie jest nadmierne, np. o 1 czy dwa dni (wyr. Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia 28 grudnia 1993 r., III APr 31/93, OSA 1994, Nr 6, poz. 43).

Jednak w razie sporu pomiędzy pracownikiem a pracodawcą ocena przyczyn uchybienia terminu z punktu widzenia "niezależności od pracownika" należy do sądu, gdzie każdorazowo rozważa on w okolicznościach konkretnej sprawy ową przyczynę niedochowania terminu.

Jak zgłosić gotowość do pracy po przywróceniu do pracy?

W orzecznictwie Sądu Najwyższego przeważa pogląd, zgodnie z którym zgłoszenie przez pracownika gotowości do podjęcia pracy po przywróceniu do tejże pracy nie wymaga żadnej szczególnej formy.

Ważne

Zgłoszenie przez pracownika gotowości niezwłocznego podjęcia pracy może nastąpić w dowolnej formie, przez zachowanie objawiające w dostateczny sposób jego zamiar ponownego wykonywania pracy i kontynuowania stosunku pracy

Czy w ciągu 7 dni należy podjąć pracę?

Co ważne, nie jest konieczne faktyczne podjęcie pracy, wystarczy samo zgłoszenie gotowości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA