REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowy śmieciowe zostaną zamienione na etat? Tak chce UE

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
UE chce zamienić umowy cywilnoprawne na umowy o pracę
UE chce zamienić umowy cywilnoprawne na umowy o pracę
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne, określane jako śmieciowe, są rodzajem syzyfowej pracy. Bez urlopu i szeregu przywilejów z Kodeksu pracy. Na szczęście UE wzięła się za to na dobre. W planach unijna dyrektywa zakładająca domniemanie zatrudnienia na etacie.

Umowy cywilnoprawne. Legalny sposób na obejście Kodeksu pracy

Kodeks pracy przyznaje szereg uprawnień zatrudnionym na umowie o pracę, np. płatny urlop. Zatrudnienie na zasadach umowy - zlecenie lub umowy o dzieło sprawia, że przepisy Kodeksu pracy chroniące zatrudnionych nie mają zastosowania.

REKLAMA

Autopromocja

Wyższą formą umowy śmieciowej jest praca za pośrednictwem firmy zewnętrznej. W takim przypadku zatrudniony jest pozbawiony wszelkich praw. Pracodawca może się go pozbyć w dowolnym momencie, w przypływie złego humoru.

W jednym zespole i na tym samym stanowisku mogą pracować uprzywilejowani poprzez pracę na etacie oraz pozbawieni wszelkich praw poprzez umowę śmieciową, za pośrednictwem firmy zewnętrznej. Niektórzy pracodawcy dostrzegają w tym korzyści organizacyjne.

„Przy bierności instytucji naszego państwa rozwija się̨ system nieuregulowanej eksploatacji pracowników, inspirowany praktykami międzynarodowych korporacji (…)  Widzimy jak „uberyzacja” zaczyna pojawiać́ się̨ w handlu i gastronomii, a niedługo może objąć́ także inne sektory” – to fragment manifestu OPZZ opisujący „model platformowy”, jeden ze sposobów pomysłowych pracodawców na odebranie zatrudnionym wszelkich praw.

Opór rządu przed ucywilizowaniem umów cywilnoprawnych

Władze UE dostrzegły zagadnienie współczesnego „podziału stanowego” i podjęły działania w celu ograniczenia nierównego traktowania zatrudnionych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczególnie niebezpiecznym aspektem obecnego stanu prawnego jest możliwość ograniczenia składek na przyszłą emeryturę do przysłowiowych kilku groszy miesięcznie.

Jednym z „kamieni milowych” wymaganych przez UE jest oskładkowanie (ZUS) umów cywilnoprawnych. Jednak rząd nie wykazuje w tej kwestii entuzjazmu.

Zamiana umowy cywilnoprawnej na etat. Co planuje UE?

Unijna dyrektywa w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych odnosi się do osób wykonujących pracę w ramach platform typu Uber lub Glovo.

„Osoby te są szczególnie narażone na złe warunki pracy i niewystarczający dostęp do ochrony socjalnej (…) nie mogą one korzystać z praw i ochrony, do których są uprawnione jako pracownicy. Prawa te obejmują prawo do minimalnego wynagrodzenia (…) prawo do płatnego urlopu, a także lepszy dostęp do ochrony socjalnej” – to fragment uzasadnienia unijnej dyrektywy podkreślający kwestię faktycznej dyskryminacji z powodu formy zatrudniania.

Co istotne - jest szansa, że zakładana przez UE inicjatywa wymuszenia uczciwego zatrudnienia zamiast umów śmieciowych rozciągnie się na wszelkie umowy śmieciowe. Jak to możliwe?

Zastąpienie wszystkich umów cywilnoprawnych umowami o pracę. Czy jest na to szansa?

Prof. Tomasz Duraj, ekspert w dziedzinie prawa pracy, przewiduje możliwość faktycznego rozciągnięcia unijnej kampanii przeciw umowom śmieciowym na szerokie spektrum umów cywilnoprawnych.

REKLAMA

Wszystko wskazuje, że będzie to prawdziwa rewolucja dla polskiej gospodarki i rynku pracy (…) przewidziane w dyrektywie domniemanie istnienia stosunku pracy wykonawców platformowych będzie musiało zostać rozciągnięte na wszystkie sektory gospodarki, inaczej doprowadzi to do nierównego traktowania przedsiębiorców prowadzących podobną działalność, w zależności ot tego czy zostaną uznani za platformę cyfrową, czy też nie” – ten fragment opinii prof. Duraja dla Gazety Prawnej w ramach publikacji „Koniec powszechnych zleceń i milionów samozatrudnionych” wskazuje, że unijna dyrektywa zwalczająca szczególny rodzaj umów śmieciowych, może faktycznie rozszerzyć swój zakres.

Obecnie jest prawdopodobne, że dyrektywa zostanie implementowana w Polsce do roku 2025. Czy jest szansa, że wszystkie umowy śmieciowe wkrótce odejdą do historii? Tego przewidzieć nie można.

Jednak z dużym prawdopodobieństwem pojawi się rewolucyjna konstrukcja prawna – domniemanie istnienia stosunku pracy na kontrakcie cywilnoprawnym. Najbardziej optymistyczną konkluzją jest coraz większy sprzeciw Brukseli wobec konstrukcji umów śmieciowych. Kierunek reform w tym zakresie jest jednoznaczny, zmiany wydają się nieuchronne.

Zobacz także: Etat

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA