REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pobyt cudzoziemców w Polsce: ostatni dzień na list polecony

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Dziś ostatni dzień na legalizację pobytu cudzoziemców
Dziś ostatni dzień na legalizację pobytu cudzoziemców
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Cudzoziemcy oraz zatrudniający ich pracodawcy mają ostatni moment na legalizację pobytu. Przepisy covidowe kończą się. Termin na wysłanie listu poleconego upływa 31 lipca. Dotyczy to kilkuset tysięcy osób.

Odpowiedzialność karna pracodawcy za niedopełnienie obowiązków legalizacji pobytu

Pracodawcy zatrudniający cudzoziemców muszą zwrócić szczególną uwagę na dokumenty legalizacyjne. W przeciwnym wypadku pobyt zostanie uznany za nielegalny od 1 sierpnia. Jednak kłopoty może mieć nie tylko cudzoziemiec ale również zatrudniający go pracodawca.

Autopromocja

Ustawa o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium RP przewiduje odpowiedzialność karną za zatrudnianie cudzoziemców nieposiadających dokumentów uprawniających do legalnego pobytu.

W tej samej ustawie przewidziano wyłączenie odpowiedzialności pracodawcy, który zażądał od zatrudnionego dokumentów legalizujących pobyt i jednocześnie zgłosił jego zatrudnienie. 

Pracodawcy mają dziś ostatni moment na weryfikację dokumentów, aby uchronić przed negatywnymi konsekwencjami siebie oraz zatrudnionych cudzoziemców.

Legalizacja pobytu cudzoziemców: koniecznie list polecony, a nie online

Cytowana przez Gazetę Prawną mec. Karolina Schiffter podkreśla, że wniosek online nic nie da. Koniecznie musi być wysłany list polecony, termin 31 lipca to ostatni dzień. Alternatywą jest jedynie osobista wizyta w urzędzie jednak z powodów organizacyjnych (np. kolejki) może to być nierealne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cudzoziemiec legalizujący pobyt nie może wyjechać na wakacje

Mec. Karolina Schiffter zwraca uwagę na kluczowy aspekt, który można przeoczyć:

„(…) urząd wezwie takiego cudzoziemca do uzupełnienia wniosku w ciągu 7 dni od odebrania pisma w tej sprawie. Jeśli ktoś wyjedzie w tym czasie na wakacje i nie odpowie na wezwanie urzędu w terminie, wówczas taki obcokrajowiec zostanie potraktowany jakby w ogóle nie złożył wniosku.”

Legalizacja pobytu: jak to wygląda wobec obywateli Ukrainy?

Pracodawcy koniecznie muszą ustalić, czy zatrudnieni obywatele Ukrainy przyjechali do Polski przed rosyjską inwazją na Ukrainę, czy po rozpoczęciu wojny 24 lutego.

W przypadku obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do polski po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, znajduje zastosowanie tzw. specustawa ukraińska.

Jednak ponad 300 tys. obywateli Ukrainy przyjechało do Polski przed 24 lutego 2022, a po ogłoszeniu stanu epidemii. Pracodawcy muszą zwrócić szczególną uwagę na tą grupę, gdyż nie ma do nich zastosowania specustawa ukraińska.

Konieczność legalizacji pobytu dotyczy także obywateli innych państw, którzy przyjechali do Polski po rozpoczęciu epidemii.

Lepszy list polecony zawierający braki, niż niewysłanie listu poleconego

Kwestia oczywista ale wymagająca podkreślenia: legalizacja pobytu koniecznie w formie listu poleconego, a nie zwykłego listu. Najlepiej jeśli nie ma tam braków formalnych. Jednak w przypadku braków urząd może wezwać do ich uzupełnienia. Z tego powodu należy codziennie sprawdzać korespondencję.

Każdy przebywający w Polsce cudzoziemiec powinien we własnym zakresie zadbać o swoje dokumenty legalizujące pobyt i wziąć pod uwagę, że 31 lipca to ostatni moment. Jednak pracodawcy również muszą potraktować tą kwestię z należytą starannością, zwłaszcza w przypadku obywateli z odległych krajów, którzy niekoniecznie znają polskie regulacje prawne.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA