REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pobyt cudzoziemców w Polsce: ostatni dzień na list polecony

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Dziś ostatni dzień na legalizację pobytu cudzoziemców
Dziś ostatni dzień na legalizację pobytu cudzoziemców
ShutterStock

REKLAMA

Cudzoziemcy oraz zatrudniający ich pracodawcy mają ostatni moment na legalizację pobytu. Przepisy covidowe kończą się. Termin na wysłanie listu poleconego upływa 31 lipca. Dotyczy to kilkuset tysięcy osób.

Odpowiedzialność karna pracodawcy za niedopełnienie obowiązków legalizacji pobytu

Pracodawcy zatrudniający cudzoziemców muszą zwrócić szczególną uwagę na dokumenty legalizacyjne. W przeciwnym wypadku pobyt zostanie uznany za nielegalny od 1 sierpnia. Jednak kłopoty może mieć nie tylko cudzoziemiec ale również zatrudniający go pracodawca.

Ustawa o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium RP przewiduje odpowiedzialność karną za zatrudnianie cudzoziemców nieposiadających dokumentów uprawniających do legalnego pobytu.

W tej samej ustawie przewidziano wyłączenie odpowiedzialności pracodawcy, który zażądał od zatrudnionego dokumentów legalizujących pobyt i jednocześnie zgłosił jego zatrudnienie

Pracodawcy mają dziś ostatni moment na weryfikację dokumentów, aby uchronić przed negatywnymi konsekwencjami siebie oraz zatrudnionych cudzoziemców.

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Legalizacja pobytu cudzoziemców: koniecznie list polecony, a nie online

Cytowana przez Gazetę Prawną mec. Karolina Schiffter podkreśla, że wniosek online nic nie da. Koniecznie musi być wysłany list polecony, termin 31 lipca to ostatni dzień. Alternatywą jest jedynie osobista wizyta w urzędzie jednak z powodów organizacyjnych (np. kolejki) może to być nierealne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cudzoziemiec legalizujący pobyt nie może wyjechać na wakacje

Mec. Karolina Schiffter zwraca uwagę na kluczowy aspekt, który można przeoczyć:

„(…) urząd wezwie takiego cudzoziemca do uzupełnienia wniosku w ciągu 7 dni od odebrania pisma w tej sprawie. Jeśli ktoś wyjedzie w tym czasie na wakacje i nie odpowie na wezwanie urzędu w terminie, wówczas taki obcokrajowiec zostanie potraktowany jakby w ogóle nie złożył wniosku.”

Autopromocja

Jak optymalizować koszty zatrudnienia. Poradnik dla pracodawców

Kup książkę:

Jak optymalizować koszty zatrudnienia. Poradnik dla pracodawców

Legalizacja pobytu: jak to wygląda wobec obywateli Ukrainy?

Pracodawcy koniecznie muszą ustalić, czy zatrudnieni obywatele Ukrainy przyjechali do Polski przed rosyjską inwazją na Ukrainę, czy po rozpoczęciu wojny 24 lutego.

W przypadku obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do polski po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, znajduje zastosowanie tzw. specustawa ukraińska.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Jednak ponad 300 tys. obywateli Ukrainy przyjechało do Polski przed 24 lutego 2022, a po ogłoszeniu stanu epidemii. Pracodawcy muszą zwrócić szczególną uwagę na tą grupę, gdyż nie ma do nich zastosowania specustawa ukraińska.

Konieczność legalizacji pobytu dotyczy także obywateli innych państw, którzy przyjechali do Polski po rozpoczęciu epidemii.

Lepszy list polecony zawierający braki, niż niewysłanie listu poleconego

Kwestia oczywista ale wymagająca podkreślenia: legalizacja pobytu koniecznie w formie listu poleconego, a nie zwykłego listu. Najlepiej jeśli nie ma tam braków formalnych. Jednak w przypadku braków urząd może wezwać do ich uzupełnienia. Z tego powodu należy codziennie sprawdzać korespondencję.

Każdy przebywający w Polsce cudzoziemiec powinien we własnym zakresie zadbać o swoje dokumenty legalizujące pobyt i wziąć pod uwagę, że 31 lipca to ostatni moment. Jednak pracodawcy również muszą potraktować tą kwestię z należytą starannością, zwłaszcza w przypadku obywateli z odległych krajów, którzy niekoniecznie znają polskie regulacje prawne.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  REKLAMA

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA