REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okres urlopowy. Jak poprawić motywację pracowników

Jak poprawić motywację pracowników w okresie urlopowym
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Okres wakacyjny nie sprzyja utrzymaniu pełnej koncentracji w pracy i jej standardowej efektywności. Co powinien zrobić menedżer, aby temu zapobiec lub ograniczyć to zjawisko? Odpowiada Olga Dura-Nowicka z firmy Quercus.

– Spadek efektywności pracy w okresie wakacyjnym może mieć wiele przyczyn. Pracownicy mogą być po prostu zmęczeni po całym roku pracy, jeśli zwyczajowo biorą urlop mniej więcej w tym samym okresie. Są zmęczeni fizycznie, rozdrażnieni, odliczają dni do swoich wakacji, trudniej jest się im zatem skoncentrować na obowiązkach zawodowych. Można im ułatwić pracę, zwłaszcza jeśli do wymarzonego urlopu brakuje już niewiele. Nie chodzi jednak o zwalnianie pracowników z obowiązku wykonywania pracy czy przydzielanie im mniejszej liczby zadań, ale o większą elastyczność, np. dotyczącą godzin pracy czy jej formy. Być może akurat teraz ktoś lepiej sprawdzi się, pracując z domu.

REKLAMA

Autopromocja
Olga Dura-Nowicka,

 

Olga Dura-Nowicka

Źródło zewnętrzne

Jak zarządzać czasem pracy pracowników

Współczesny menedżer ma łatwy dostęp do narzędzi analitycznych, na przykład w portalu pracowniczym, które pokazują, jak długi czas bez urlopu pracuje dana osoba i na kiedy ma zaplanowane wakacje. Dzięki temu może lepiej zarządzać czasem pracy danego pracownika, ułatwiając mu doczekanie do upragnionego urlopu. 

Czasem jednak zdarza się tak, że rozdrażnienie pracownika w okresie wakacyjnym wynika z przeciążenia. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy osoba będąca w pracy, musi przejąć też część obowiązków osoby lub osób, które są na urlopie. Menedżer musi mieć tego świadomość i dodatkowo nie obciążać tej osoby kolejnymi zadaniami, lecz przeciwnie – w miarę możliwości zapewniać jej wsparcie. 

Jak planować urlopy

Warto też przeanalizować sposób planowania urlopów – być może wystarczyłoby inaczej rozłożyć wolne poszczególnych pracowników, aby nie obciążyć nadmiernie jednej osoby. Polecam moduły w portalach pracowniczych, które pozwalają planować urlopy – widać na nich „wąskie urlopowe gardła” już na etapie planowania wolnego. Dzięki temu menedżer może szybciej zareagować, nie dopuszczając do niedoboru pracowników w czasie wakacji i do nierównomiernego rozłożenia obowiązków. 

Być może dobrym rozwiązaniem, stosowanym na przykład przez firmy produkcyjne, jest jednoczesny urlop wszystkich osób w firmie. Wówczas problem ewentualnych przeciążeń wynikających z cudzych urlopów po prostu nie istnieje. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak motywować latem

REKLAMA

Jeśli zaś chodzi o metody motywacji w czasie wakacji, to z pewnością sprawdzają się spotkania i wyjazdy integracyjne, zebrania oraz burze mózgów na łonie natury. Warto rozważyć wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy w biurze i jednego dnia pracy zdalnej (najczęściej poniedziałku lub piątku jako „przedłużenia” weekendu). Niezbędna jest też konsekwentnie prowadzona polityka informacyjna – im lepiej zespół będzie poinformowany o tym, kto jest na urlopie, w jakim czasie i kto daną osobę zastępuje w czasie absencji, tym łatwiej będzie zorganizować pracę w całej firmie. 

Można też wprowadzić letnie benefity: napoje chłodzące, owoce, ale również zajęcia, które odprężają i dodają energii, na przykład poranne ćwiczenia na trawie. Uczestnicy będą się lepiej czuć i mieć więcej zapału do pracy, poprawić się też może atmosfera w zespole. Takie zajęcia pomagają również zniwelować zmęczenie. To ważne, ponieważ przewlekłe zmęczenie to pierwszy krok w kierunku wypalenia zawodowego.

Quercus Sp. z o.o. to ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP. Od początku swej działalności, tj. od 2006 roku, firma posiada status autoryzowanego Partnera SAP. Specjalizacją Quercus Sp. z o.o. są wdrożenia systemów SAP, SAP Business Objects, a także portali oraz rozwiązań na urządzenia mobilne. W ofercie znajdują się także usługi z zakresu doradztwa, takie jak: audyty, szkolenia, analizy przedwdrożeniowe oraz pomoc w przygotowaniu zapytań ofertowych SIWZ. Firma prowadzi projekty z zastosowaniem metodyki Prince oraz PMI, a jej portfolio obejmuje kilkadziesiąt zrealizowanych projektów, które spółka wdrażała samodzielnie, w ramach konsorcjum lub jako podwykonawca. 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA