Zwolnienie od pracy. Kiedy strażakom i ratownikom należy się wolne
REKLAMA
REKLAMA
- Zwolnienie od pracy dla strażaków OSP
- Zwolnienie od pracy dla ratowników GOPR
- Zwolnienie od pracy dla ratowników Służby SAR
- Zwolnienie od pracy zgodnie z procedurami
- Zwolnienie od pracy na czas wypoczynku po akcji
Zwolnienie od pracy przysługuje pracownikom będącym członkami ochotniczych służb ratowniczych. Prawo pracy nakłada na pracodawców obowiązek zwolnienia od pracy takich pracowników. Zwolnienie od pracy należy się przede wszystkim na czas niezbędny w akcji ratowniczych. W niektórych przypadkach pracownicy – członkowie ochotniczych służb ratowniczych mogą skorzystać ze zwolnienia od pracy w celu odbycia odpowiednich szkoleń.
REKLAMA
Zwolnienie od pracy dla strażaków OSP
Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego członkiem ochotniczej straży pożarnej w następujących przypadkach:
- na czas niezbędny do uczestniczenia w działaniach ratowniczych,
- na czas wypoczynku koniecznego po zakończeniu działań ratowniczych,
- w celu uczestniczenia w szkoleniu pożarniczym.
Wymiar zwolnienia od pracy w celu odbycia szkolenia pożarniczego nie może przekroczyć łącznie 6 dni w ciągu roku kalendarzowego. Zwolnienie pracownika od pracy w celu uczestniczenia w szkoleniu pożarniczym następuje na podstawie wniosku właściwej terytorialnie jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej.
Zwolnienie od pracy dla ratowników GOPR
Pracownikowi, który jest ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego także należy się zwolnienie od pracy. Pracodawca ma obowiązek zwolnić go od pracy na czas niezbędny do uczestniczenia w akcji ratowniczej i do wypoczynku koniecznego po jej zakończeniu.
Zwolnienie od pracy dla ratowników Służby SAR
Pracodawca ma obowiązek zwolnić od pracy pracownika będącego członkiem ochotniczej drużyny ratowniczej działającej w brzegowej stacji ratowniczej Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa „Służba SAR”.
Ratownikowi Służby SAR należy się zwolnienie od pracy na czas niezbędny do uczestniczenia w akcji ratowniczej i do wypoczynku koniecznego po jej zakończeniu oraz na czas udziału w szkoleniach organizowanych przez Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa.
Zwolnienie od pracy zgodnie z procedurami
Zwolnienie od pracy pracownika będącego członkiem służb ratowniczych w razie konieczności udziału w akcji ratowniczej następuje w trybie przyjętym przez służbę ratowniczą odpowiednią do organizowania takich akcji, której jest on członkiem.
Zwolnienie od pracy na czas wypoczynku po akcji
Członkom wszystkich wskazanych powyżej ochotniczych służb ratowniczych przysługuje zwolnienie od pracy także na czas niezbędny do wypoczynku koniecznego po zakończeniu akcji ratowniczej. Czas koniecznego wypoczynku pracownika w takim przypadku ustala osoba, która kierowała akcją ratowniczą. Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek zwolnienia pracownika od pracy na czas określony w ten sposób.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat