REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracowniku budowlany, uważaj na chorobę wibracyjną!

Dziennikarka medyczno-prawna
Choroba wibracyjna może objawić się nawet po kilku latach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik budowlany narażony jest na drgania mechaniczne (wibracje) – to czwarty pod względem liczby zagrożonych pracowników czynnik szkodliwy środowiska pracy. W 2019 roku narażonych było 12891 pracowników. Jak podają dane GUS, w porównaniu do roku 2018 liczba pracowników zagrożonych drganiami mechanicznymi utrzymuje się na podobnym poziomie. W dłuższym okresie widać tendencję malejącą. Problem jednak wciąż pozostaje. Czym jest choroba wibracyjna? Jakie są obowiązki pracodawcy, aby jej zapobiegać? 

Zespół wibracyjny daje o sobie znać po kilku latach, pozbawiając sprawności, jak i zdrowia. Chorobie można jednak zapobiec.

Autopromocja

Dane statystyczne pokazują, że najwięcej osób zagrożonych drganiami pracuje w sekcjach takich jak: budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, transport i gospodarka magazynowa oraz górnictwo. Mimo trendu malejącego w wielu obszarach gospodarki nastąpił wzrost zatrudnionych w warunkach zagrożenia drganiami mechanicznymi m.in. chodzi o pracowników budowlanych. 

Poniższa grafika pokazuje, jaki był procentowy udział zatrudnionych w warunkach zagrożenia czynnikami szkodliwymi w 2019 roku. 

1

 

Ciop.pl

Inne

Czym jest choroba wibracyjna?

Choroba wibracyjna należy do schorzeń zawodowych pracowników, którzy są narażeni na długotrwałe działanie drgań mechanicznych. Ma negatywny wpływ na wiele aspektów ludzkiego zdrowia. Chcąc zabezpieczyć pracowników przed chorobą wibracyjną, należy przestrzegać dopuszczalne normy drgań i właściwie dobraną opiekę medyczną pracy. 

Zespół wibracyjny powstaje w efekcie narażenia organizmu na ekspozycję drgań mechanicznych. Należy pamiętać, że już niewielkie, ale regularne doświadczanie drgań skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, zwanymi zespołem wibracyjnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zespół wibracyjny znajduje się w wykazie chorób zawodowych, co oznacza, że pracodawca ma obowiązek podejmować względem pracownika działania zapobiegawcze. 

Jakie są objawy choroby wibracyjnej?

Symptomy chorobowe uzależnione są od postaci, jaką przybiera schorzenie. Wyróżniamy tutaj: 

  • postać naczyniowo-nerwowa – w przypadku wystąpienia drgań miejscowych, pojawiają się zaburzenia naczyniowo-nerwowe. Objawy zazwyczaj są widoczne w przepływie krwi w palcach rąk (palce bledną), poczuciu drętwienia oraz mrowienia – dolegliwości mijają po odpoczynku i ogrzaniu rąk. 

Tzw. choroba wibracyjna rąk początkowo wydaje się niegroźna. Jednakże ignorowanie pierwszych symptomów może wywołać coraz częstsze i dłuższe chorobowe nawroty, jak i zająć kolejne palce. 

  • postać kostno-stawowa – pojawia się w przypadku drgań działających ogólnie na organizm. Objawy pojawiają się po jakimś czasie. Początek choroby mylony jest z reumatyzmem (bóle w stawach). Objawem są częste złamania kości.

Postać kostno-stawowa jest o wiele trudniejsza do odkrycia bez badań diagnostycznych. Nieleczona może doprowadzić do zwyrodnień kostnych oraz zwapnień, które skutecznie wpływają na komfort życia i pracy pracownika – utrudniają poruszanie się, są źródłem bólu. 

W chorobie wibracyjnej nie można pominąć narządów wewnętrznych, które wskutek narażenia na ciągłe drgania tracą swoją homeostazę, co skutkuje ogólnym pogorszeniem zdrowia. 

Kto jest narażony na zespół wibracyjny? 

Przede wszystkim mężczyźni są narażeni na działania drgań i wibracji, ponieważ o wiele częściej niż kobiety pracują z urządzeniami mechanicznymi. Mowa tutaj o: 

  • operatorach maszyn drogowych, budowlanych, rolniczych;
  • operatorach ręcznych narzędzi elektrycznych: młotów pneumatycznych, wiertarek udarowych, tokarek, pilarek etc.; 
  • pracownikach obsługujących maszyny wprowadzające w drgania podłoże, na którym stoją; 
  • kierowcach wszelkich pojazdów.  

Leczenie i zapobieganie chorobie wibracyjnej 

W przypadku, gdy u pracownika zostanie zdiagnozowana choroba wibracyjna, niewiele już można zdziałać. Leczenie jest objawowe, skierowane na konkretne dolegliwości. Należy chorobie zapobiegać, co jest obowiązkiem pracodawcy. Działania profilaktyczne to: 

  • Przestrzeganie norm – w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 5 sierpnia 2005 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne – szczegółowo zostały określone nieprzekraczalne normy drgań, a także nałożony na pracodawcę obowiązek wykonywania pomiarów wibracji. 
  • Narzędzia i przerwy w pracy – obowiązkiem pracodawcy jest zadbać o bezpieczne stanowisko pracy. Ryzyko wystąpienia choroby wibracyjnej zmniejsza stosowanie nowoczesnych narzędzi, które nie wpadają w duże drgania. Ponadto zapewnienie pracownikowi m.in. ochraniaczy, amortyzowanych siedzisk w maszynach, wibroizolatorów, jak i innych środków ochrony indywidualnej. Formą profilaktyki są także regularne przerwy na odpoczynek, rotacja na stanowiskach oraz edukacja pracowników. 
  • Opieka medyczna - w zawodach zagrożonych chorobą wibracyjną ważne są badania lekarskie: wstępne, okresowe i kontrolne. Ich rodzaj został określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r., dotyczącym zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Podsumowanie: Zaniechanie działań zapobiegawczych pracodawcy wiąże się z ryzykiem roszczenia chorego pracownika o odszkodowanie. W ten sposób choroby wibracyjne w zakładzie pracy mogą wpłynąć nie tylko na budżet firmy, ale także ograniczyć możliwości jej rozwoju.  

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

REKLAMA

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

REKLAMA

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

REKLAMA