REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracowniku budowlany, uważaj na chorobę wibracyjną!

Dziennikarka medyczno-prawna
Choroba wibracyjna może objawić się nawet po kilku latach
Choroba wibracyjna może objawić się nawet po kilku latach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik budowlany narażony jest na drgania mechaniczne (wibracje) – to czwarty pod względem liczby zagrożonych pracowników czynnik szkodliwy środowiska pracy. W 2019 roku narażonych było 12891 pracowników. Jak podają dane GUS, w porównaniu do roku 2018 liczba pracowników zagrożonych drganiami mechanicznymi utrzymuje się na podobnym poziomie. W dłuższym okresie widać tendencję malejącą. Problem jednak wciąż pozostaje. Czym jest choroba wibracyjna? Jakie są obowiązki pracodawcy, aby jej zapobiegać? 

Zespół wibracyjny daje o sobie znać po kilku latach, pozbawiając sprawności, jak i zdrowia. Chorobie można jednak zapobiec.

Autopromocja

Dane statystyczne pokazują, że najwięcej osób zagrożonych drganiami pracuje w sekcjach takich jak: budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, transport i gospodarka magazynowa oraz górnictwo. Mimo trendu malejącego w wielu obszarach gospodarki nastąpił wzrost zatrudnionych w warunkach zagrożenia drganiami mechanicznymi m.in. chodzi o pracowników budowlanych. 

Poniższa grafika pokazuje, jaki był procentowy udział zatrudnionych w warunkach zagrożenia czynnikami szkodliwymi w 2019 roku. 

1

 

Ciop.pl

Inne

Czym jest choroba wibracyjna?

Choroba wibracyjna należy do schorzeń zawodowych pracowników, którzy są narażeni na długotrwałe działanie drgań mechanicznych. Ma negatywny wpływ na wiele aspektów ludzkiego zdrowia. Chcąc zabezpieczyć pracowników przed chorobą wibracyjną, należy przestrzegać dopuszczalne normy drgań i właściwie dobraną opiekę medyczną pracy. 

Zespół wibracyjny powstaje w efekcie narażenia organizmu na ekspozycję drgań mechanicznych. Należy pamiętać, że już niewielkie, ale regularne doświadczanie drgań skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, zwanymi zespołem wibracyjnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zespół wibracyjny znajduje się w wykazie chorób zawodowych, co oznacza, że pracodawca ma obowiązek podejmować względem pracownika działania zapobiegawcze. 

Jakie są objawy choroby wibracyjnej?

Symptomy chorobowe uzależnione są od postaci, jaką przybiera schorzenie. Wyróżniamy tutaj: 

 • postać naczyniowo-nerwowa – w przypadku wystąpienia drgań miejscowych, pojawiają się zaburzenia naczyniowo-nerwowe. Objawy zazwyczaj są widoczne w przepływie krwi w palcach rąk (palce bledną), poczuciu drętwienia oraz mrowienia – dolegliwości mijają po odpoczynku i ogrzaniu rąk. 

Tzw. choroba wibracyjna rąk początkowo wydaje się niegroźna. Jednakże ignorowanie pierwszych symptomów może wywołać coraz częstsze i dłuższe chorobowe nawroty, jak i zająć kolejne palce. 

 • postać kostno-stawowa – pojawia się w przypadku drgań działających ogólnie na organizm. Objawy pojawiają się po jakimś czasie. Początek choroby mylony jest z reumatyzmem (bóle w stawach). Objawem są częste złamania kości.

Postać kostno-stawowa jest o wiele trudniejsza do odkrycia bez badań diagnostycznych. Nieleczona może doprowadzić do zwyrodnień kostnych oraz zwapnień, które skutecznie wpływają na komfort życia i pracy pracownika – utrudniają poruszanie się, są źródłem bólu. 

W chorobie wibracyjnej nie można pominąć narządów wewnętrznych, które wskutek narażenia na ciągłe drgania tracą swoją homeostazę, co skutkuje ogólnym pogorszeniem zdrowia. 

Kto jest narażony na zespół wibracyjny? 

Przede wszystkim mężczyźni są narażeni na działania drgań i wibracji, ponieważ o wiele częściej niż kobiety pracują z urządzeniami mechanicznymi. Mowa tutaj o: 

 • operatorach maszyn drogowych, budowlanych, rolniczych;
 • operatorach ręcznych narzędzi elektrycznych: młotów pneumatycznych, wiertarek udarowych, tokarek, pilarek etc.; 
 • pracownikach obsługujących maszyny wprowadzające w drgania podłoże, na którym stoją; 
 • kierowcach wszelkich pojazdów.  

Leczenie i zapobieganie chorobie wibracyjnej 

W przypadku, gdy u pracownika zostanie zdiagnozowana choroba wibracyjna, niewiele już można zdziałać. Leczenie jest objawowe, skierowane na konkretne dolegliwości. Należy chorobie zapobiegać, co jest obowiązkiem pracodawcy. Działania profilaktyczne to: 

 • Przestrzeganie norm – w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 5 sierpnia 2005 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne – szczegółowo zostały określone nieprzekraczalne normy drgań, a także nałożony na pracodawcę obowiązek wykonywania pomiarów wibracji. 
 • Narzędzia i przerwy w pracy – obowiązkiem pracodawcy jest zadbać o bezpieczne stanowisko pracy. Ryzyko wystąpienia choroby wibracyjnej zmniejsza stosowanie nowoczesnych narzędzi, które nie wpadają w duże drgania. Ponadto zapewnienie pracownikowi m.in. ochraniaczy, amortyzowanych siedzisk w maszynach, wibroizolatorów, jak i innych środków ochrony indywidualnej. Formą profilaktyki są także regularne przerwy na odpoczynek, rotacja na stanowiskach oraz edukacja pracowników. 
 • Opieka medyczna - w zawodach zagrożonych chorobą wibracyjną ważne są badania lekarskie: wstępne, okresowe i kontrolne. Ich rodzaj został określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r., dotyczącym zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Podsumowanie: Zaniechanie działań zapobiegawczych pracodawcy wiąże się z ryzykiem roszczenia chorego pracownika o odszkodowanie. W ten sposób choroby wibracyjne w zakładzie pracy mogą wpłynąć nie tylko na budżet firmy, ale także ograniczyć możliwości jej rozwoju.  

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  REKLAMA

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  REKLAMA

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  REKLAMA