REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca dla młodzieży. Ciekawe możliwości są… ale chętnych mało

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Praca w ochronie imprez masowych otwiera młodym pracownikom drzwi do niezliczonych korzyści
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce, Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych młodzież odgrywa istotną rolę na rynku pracy. Aktywność zawodowa młodych ludzi stanowi kluczowy wskaźnik, który odzwierciedla dynamikę tych gospodarek oraz ich zdolność do zapewnienia miejsc pracy dla młodych osób. Niestety, dane instytutów badawczych wskazują na spadek aktywności zawodowej wśród młodzieży, co stanowi poważny problem, zwłaszcza dla firm z sektorów bezpieczeństwa i usług cleaningowych. 

Seris Konsalnet poszukuje ambitnych pracowników do zatrudnienia w sektorze ochrony i usług czystości. Dla młodych osób stanowi to atrakcyjną szansę na rozpoczęcie kariery zawodowej, gdyż brak tu szczególnych wymagań i kwalifikacji, potrzebne są jedynie podstawowe umiejętności. Elastyczny czas pracy oraz możliwość uczestnictwa w kursach i szkoleniach stanowią dodatkowe atuty, które mogą znacząco wpłynąć na rozwój zawodowy. Mimo to firmy z branży ochrony i cleaningu borykają się z trudnościami w przyciągnięciu do pracy młodych ludzi. 

REKLAMA

Autopromocja

Młodzi nie doceniają pracy w ochronie

Praca w ochronie imprez masowych otwiera młodym pracownikom drzwi do niezliczonych korzyści. To właśnie ochroniarze są zazwyczaj najbliżej sceny, mają najlepszy widok na wydarzenie oraz są w samym centrum wydarzeń. Często to oni mają styczność z gwiazdami, są też bardzo pozytywnie postrzegani przez użytkowników wydarzeń masowych jako osoby dbające o ich bezpieczeństwo i udzielające niezbędnych informacji. 

Dla osób preferujących pracę w godzinach popołudniowych i wieczornych czeka praca w cleaningu. Poszukiwani są pracownicy do wykonywania lekkich i niewymagających nadmiernego wysiłku fizycznego prac sprzątających w biurach. Co więcej, można elastycznie łączyć ją z nauką oraz cieszyć się pełnią życia prywatnego, ponieważ zapewnia stabilne i dostosowane do studenckiego planu dnia godziny pracy. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących stałego zatrudnienia, które umożliwia harmonijne dopasowanie się do indywidualnych potrzeb i preferencji młodych ludzi. 

Coraz trudniej pozyskać młodego pracownika do pracy w ochronie czy cleaningu – mówi Katarzyna Budzik, Dyrektor HR w Seris Konsalnet. – To niepokojące zjawisko o zasięgu globalnym. Tymczasem te zawody stanowią doskonałą opcję dla młodzieży – nie wymagają dużego doświadczenia, pracodawcy zapewniają szkolenia, które mogą okazać się przydatne w przyszłej karierze, a elastyczne grafiki pracy pozwalają na swobodne dostosowanie harmonogramu. Dla młodych ludzi jest to wspaniała szansa na pierwszą pracę lub pracę sezonową, z perspektywą rozwoju zawodowego. 

Statystyki zatrudnienia nie są optymistyczne

W pierwszym kwartale 2023 r. w Polsce odnotowano wzrost wskaźnika aktywności zawodowej, który mierzy stosunek liczby osób pracujących do bezrobotnych i tych, którzy nie poszukują pracy. Wskaźnik ten wyniósł 58,4 proc., co oznacza wzrost o 0,4 punktu procentowego w porównaniu do pierwszego kwartału 2022 r. Jednocześnie, w kwietniu 2023 r., sezonowo dostosowana stopa bezrobocia wyniosła 2,7 proc., co stawia Polskę obok Czech na czele państw Unii Europejskiej pod względem najniższego wskaźnika bezrobocia. Warto również zaznaczyć, że stopa bezrobocia wśród młodzieży poniżej 25 roku życia wyniosła 11,3 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obserwujemy zróżnicowane wzorce zatrudnienia wśród młodzieży w poszczególnych krajach Unii Europejskiej – mówi Katarzyna Budzik. – W Polsce na przykład wskaźnik zatrudnienia jest wysoki wśród osób, które ukończyły edukację, ale bardzo niski wśród osób, które jednocześnie się uczą i pracują. Tymczasem w niektórych krajach UE, takich jak Niemcy, wskaźnik zatrudnienia utrzymuje się na wysokim poziomie zarówno wśród absolwentów, jak i wśród osób, które równocześnie kontynuują naukę.

W całej Unii Europejskiej wskaźnik bezrobocia wyniósł 6 proc. w kwietniu 2023. Spośród osób w wieku do 25 lat stopa bezrobocia w UE wyniosła 15,1 proc. Niemcy odnotowały najniższy wskaźnik bezrobocia w tej grupie wiekowej (5,7 proc.), podczas gdy Hiszpania zanotowała najwyższy (32,3 proc.). W USA stopa bezrobocia spadła z 3,7 proc. do 3,5 proc., osiągając najniższy poziom od 1969 r. Wskaźnik aktywności zawodowej minimalnie spadł z 62,4 proc. do 62,3 proc. Dla młodych ludzi w wieku 16–24 lat wskaźnik ten wzrósł z 54,4 proc. w lipcu 2021 r. do 55,3 proc. w lipcu 2022 r. Stopa bezrobocia wśród młodzieży wyniosła 8,5 proc. w lipcu 2022 r., co oznacza spadek o 10 punktów procentowych w porównaniu do lipca 2021 r.

Polska ma stosunkowo niską stopę bezrobocia, a aktywność zawodowa młodych Polaków jest na poziomie 58,4 proc., co jest niższe w porównaniu do średniego wskaźnika dla całej Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych – wyjaśnia Katarzyna Budzik. – W USA aktywność zawodowa młodzieży jest wyższa niż w Polsce, ale stopa bezrobocia jest również nieco wyższa. W całej Unii Europejskiej wskaźnik bezrobocia jest wyższy niż w Polsce i Stanach Zjednoczonych, ale wskaźnik aktywności zawodowej młodzieży jest podobny jak w USA.

Aktywność zawodowa młodzieży jest istotnym wskaźnikiem zdrowia gospodarki i zdolności kraju do zapewnienia miejsc pracy dla młodych osób. Kluczem do poprawy tych wskaźników jest inwestycja w edukację i szkolenia zawodowe, a także tworzenie środowiska biznesowego, które sprzyja tworzeniu miejsc pracy. Nad tym od lat pracuje Seris Konsalnet, który zatrudnia ponad 20 tys. osób i tworzy miejsca pracy z myślą o młodych osobach, dopiero wchodzących na rynek pracy. 

Seris Konsalnet to największa firma branży bezpieczeństwa i ochrony w Polsce oraz część międzynarodowej Grupy Seris – jednego z globalnych leaderów w branży Security. Firma działa od blisko 30 lat, świadcząc usługi w każdym segmencie rynku Security: ochronie fizycznej, monitoringu obiektów stacjonarnych oraz monitoringu GPS pojazdów, a także projektowaniu i realizacji technicznych systemów zabezpieczeń. Zapewnia ochronę fizyczną ponad 3600 obiektów, a usługę monitoringu świadczy dla 66 000 obiektów stacjonarnych i 13 000 pojazdów. Wśród klientów Grupy Seris Konsalnet można znaleźć największe sieci handlowe, banki, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, obiekty strategiczne, firmy przemysłowe oraz jednostki wojskowe. Firma posiada zaawansowane zaplecze technologiczne: centralną stację monitorowania alarmów, systemy informatyczne oraz największy w Polsce dział projektowy. W skład Grupy wchodzi również spółka Seris Konsalnet Cleaning, oferująca usługi profesjonalnego utrzymania czystości dla firm.

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA