REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca dla młodzieży. Ciekawe możliwości są… ale chętnych mało

Praca w ochronie imprez masowych otwiera młodym pracownikom drzwi do niezliczonych korzyści
Praca w ochronie imprez masowych otwiera młodym pracownikom drzwi do niezliczonych korzyści
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce, Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych młodzież odgrywa istotną rolę na rynku pracy. Aktywność zawodowa młodych ludzi stanowi kluczowy wskaźnik, który odzwierciedla dynamikę tych gospodarek oraz ich zdolność do zapewnienia miejsc pracy dla młodych osób. Niestety, dane instytutów badawczych wskazują na spadek aktywności zawodowej wśród młodzieży, co stanowi poważny problem, zwłaszcza dla firm z sektorów bezpieczeństwa i usług cleaningowych. 

Seris Konsalnet poszukuje ambitnych pracowników do zatrudnienia w sektorze ochrony i usług czystości. Dla młodych osób stanowi to atrakcyjną szansę na rozpoczęcie kariery zawodowej, gdyż brak tu szczególnych wymagań i kwalifikacji, potrzebne są jedynie podstawowe umiejętności. Elastyczny czas pracy oraz możliwość uczestnictwa w kursach i szkoleniach stanowią dodatkowe atuty, które mogą znacząco wpłynąć na rozwój zawodowy. Mimo to firmy z branży ochrony i cleaningu borykają się z trudnościami w przyciągnięciu do pracy młodych ludzi. 

Autopromocja

Młodzi nie doceniają pracy w ochronie

Praca w ochronie imprez masowych otwiera młodym pracownikom drzwi do niezliczonych korzyści. To właśnie ochroniarze są zazwyczaj najbliżej sceny, mają najlepszy widok na wydarzenie oraz są w samym centrum wydarzeń. Często to oni mają styczność z gwiazdami, są też bardzo pozytywnie postrzegani przez użytkowników wydarzeń masowych jako osoby dbające o ich bezpieczeństwo i udzielające niezbędnych informacji. 

Dla osób preferujących pracę w godzinach popołudniowych i wieczornych czeka praca w cleaningu. Poszukiwani są pracownicy do wykonywania lekkich i niewymagających nadmiernego wysiłku fizycznego prac sprzątających w biurach. Co więcej, można elastycznie łączyć ją z nauką oraz cieszyć się pełnią życia prywatnego, ponieważ zapewnia stabilne i dostosowane do studenckiego planu dnia godziny pracy. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących stałego zatrudnienia, które umożliwia harmonijne dopasowanie się do indywidualnych potrzeb i preferencji młodych ludzi. 

Coraz trudniej pozyskać młodego pracownika do pracy w ochronie czy cleaningu – mówi Katarzyna Budzik, Dyrektor HR w Seris Konsalnet. – To niepokojące zjawisko o zasięgu globalnym. Tymczasem te zawody stanowią doskonałą opcję dla młodzieży – nie wymagają dużego doświadczenia, pracodawcy zapewniają szkolenia, które mogą okazać się przydatne w przyszłej karierze, a elastyczne grafiki pracy pozwalają na swobodne dostosowanie harmonogramu. Dla młodych ludzi jest to wspaniała szansa na pierwszą pracę lub pracę sezonową, z perspektywą rozwoju zawodowego. 

Statystyki zatrudnienia nie są optymistyczne

W pierwszym kwartale 2023 r. w Polsce odnotowano wzrost wskaźnika aktywności zawodowej, który mierzy stosunek liczby osób pracujących do bezrobotnych i tych, którzy nie poszukują pracy. Wskaźnik ten wyniósł 58,4 proc., co oznacza wzrost o 0,4 punktu procentowego w porównaniu do pierwszego kwartału 2022 r. Jednocześnie, w kwietniu 2023 r., sezonowo dostosowana stopa bezrobocia wyniosła 2,7 proc., co stawia Polskę obok Czech na czele państw Unii Europejskiej pod względem najniższego wskaźnika bezrobocia. Warto również zaznaczyć, że stopa bezrobocia wśród młodzieży poniżej 25 roku życia wyniosła 11,3 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obserwujemy zróżnicowane wzorce zatrudnienia wśród młodzieży w poszczególnych krajach Unii Europejskiej – mówi Katarzyna Budzik. – W Polsce na przykład wskaźnik zatrudnienia jest wysoki wśród osób, które ukończyły edukację, ale bardzo niski wśród osób, które jednocześnie się uczą i pracują. Tymczasem w niektórych krajach UE, takich jak Niemcy, wskaźnik zatrudnienia utrzymuje się na wysokim poziomie zarówno wśród absolwentów, jak i wśród osób, które równocześnie kontynuują naukę.

W całej Unii Europejskiej wskaźnik bezrobocia wyniósł 6 proc. w kwietniu 2023. Spośród osób w wieku do 25 lat stopa bezrobocia w UE wyniosła 15,1 proc. Niemcy odnotowały najniższy wskaźnik bezrobocia w tej grupie wiekowej (5,7 proc.), podczas gdy Hiszpania zanotowała najwyższy (32,3 proc.). W USA stopa bezrobocia spadła z 3,7 proc. do 3,5 proc., osiągając najniższy poziom od 1969 r. Wskaźnik aktywności zawodowej minimalnie spadł z 62,4 proc. do 62,3 proc. Dla młodych ludzi w wieku 16–24 lat wskaźnik ten wzrósł z 54,4 proc. w lipcu 2021 r. do 55,3 proc. w lipcu 2022 r. Stopa bezrobocia wśród młodzieży wyniosła 8,5 proc. w lipcu 2022 r., co oznacza spadek o 10 punktów procentowych w porównaniu do lipca 2021 r.

Polska ma stosunkowo niską stopę bezrobocia, a aktywność zawodowa młodych Polaków jest na poziomie 58,4 proc., co jest niższe w porównaniu do średniego wskaźnika dla całej Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych – wyjaśnia Katarzyna Budzik. – W USA aktywność zawodowa młodzieży jest wyższa niż w Polsce, ale stopa bezrobocia jest również nieco wyższa. W całej Unii Europejskiej wskaźnik bezrobocia jest wyższy niż w Polsce i Stanach Zjednoczonych, ale wskaźnik aktywności zawodowej młodzieży jest podobny jak w USA.

Aktywność zawodowa młodzieży jest istotnym wskaźnikiem zdrowia gospodarki i zdolności kraju do zapewnienia miejsc pracy dla młodych osób. Kluczem do poprawy tych wskaźników jest inwestycja w edukację i szkolenia zawodowe, a także tworzenie środowiska biznesowego, które sprzyja tworzeniu miejsc pracy. Nad tym od lat pracuje Seris Konsalnet, który zatrudnia ponad 20 tys. osób i tworzy miejsca pracy z myślą o młodych osobach, dopiero wchodzących na rynek pracy. 

Seris Konsalnet to największa firma branży bezpieczeństwa i ochrony w Polsce oraz część międzynarodowej Grupy Seris – jednego z globalnych leaderów w branży Security. Firma działa od blisko 30 lat, świadcząc usługi w każdym segmencie rynku Security: ochronie fizycznej, monitoringu obiektów stacjonarnych oraz monitoringu GPS pojazdów, a także projektowaniu i realizacji technicznych systemów zabezpieczeń. Zapewnia ochronę fizyczną ponad 3600 obiektów, a usługę monitoringu świadczy dla 66 000 obiektów stacjonarnych i 13 000 pojazdów. Wśród klientów Grupy Seris Konsalnet można znaleźć największe sieci handlowe, banki, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, obiekty strategiczne, firmy przemysłowe oraz jednostki wojskowe. Firma posiada zaawansowane zaplecze technologiczne: centralną stację monitorowania alarmów, systemy informatyczne oraz największy w Polsce dział projektowy. W skład Grupy wchodzi również spółka Seris Konsalnet Cleaning, oferująca usługi profesjonalnego utrzymania czystości dla firm.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

  1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

  REKLAMA

  1.602,86 zł albo 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024

  Już od 1 marca 2024 r. emerytury i renty wypłacane przez KRUS zostaną podwyższone, podobnie zresztą jak świadczenia z ZUS-u. Kto otrzyma 1.602,86 zł a kto 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024? Przewiduje się, że waloryzacją emerytur i rent od 1 marca 2024 r. objętych zostanie około 1 mln emerytów i rencistów.

  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  REKLAMA

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  REKLAMA