REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Minister pracy odpiera zarzuty związkowców

Zapowiadana przez związki zawodowe wielka ogólnopolska manifestacja rozpocznie się jutro (w środę) i ma trwać cztery dni. Związkowcy będą protestować przeciwko złej polityce rządu. Domagają się między innymi wycofania z uelastycznienia czasu pracy, podniesienia najniższych wynagrodzeń, ograniczenia tak zwanych umów śmieciowych. Minister pracy odpiera zarzuty związkowców.

Więcej miejsc pracy w służbie zdrowia w UE

Według danych Komisji Europejskiej, z roku na rok przybywa miejsc pracy w służbie zdrowia w całej Unii Europejskiej. Dobra wiadomość dla osób, poszukujących pracy w tym sektorze. Według Komisji Europejskiej, zatrudnienie w tym sektorze wzrasta od kilku lat o prawie 2 procent rocznie.

II Badanie Wolontariatu Pracowniczego

Wyniki II Ogólnopolskiego Badania Wolontariatu Pracowniczego wskazują, że od 2008 roku wolontariat pracowniczy wyraźnie zyskał na popularności wśród największych przedsiębiorstw w Polsce. Świadomość pojęcia wzrosła niemal o 30 punktów procentowych (z 39% w 2008 roku, do 68% pod koniec 2012 roku).

Zwiększenie zakresu obowiązków głównej księgowej przebywającej na urlopie macierzyńskim

Czy można zmienić zakres obowiązków głównej księgowej przebywającej na urlopie macierzyńskim i urlopie wypoczynkowym (udzielonym bezpośrednio po urlopie macierzyńskim) i powiększyć go o obowiązki zwolnionego w tym czasie pracownika?

REKLAMA

Kompetencje pracowników HR – RAPORT cz.3

Kompetencje pracowników HR w Polsce przedstawia raport HR24. Sprawdź, jakie cechy miękkie dominują u pracowników obszarów HR, czy typ stanowiska wpływa na konkretne kompetencje. Poznaj wnioski wynikające z przeprowadzonych badań.

Spadek bezrobocia utrzymuje się już 6 miesiąc

Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w sierpniu do 13% - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. To szósty z rzędu miesiąc spadku bezrobocia. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się w tym czasie o 252 tys. osób.

Mentoring i coaching w biznesie – sprawdź, kiedy działa

W dniach 16-17-18 września 2013 roku w Warszawie odbędzie się Kongres Mentoring i Coaching. Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu, które dostarczy Państwu konkretnych rozwiązań z zakresu mentoringu i coachingu biznesowego.

Lewiatan: Jak pomóc bezrobotnym?

Konfederacja Lewiatan popiera inicjatywę ministerstwa pracy dotyczącą reformy rynku pracy. Niektóre propozycje resortu wymagają jednak istotnych zmian. Jak pomóc bezrobotnym na rynku pracy?

REKLAMA

Dyrektyewa tytoniowa przyczyni się do wzrostu bezrobocia

Nawet kilkadziesiąt tysięcy polskich rodzin może stracić pracę, jeśli w życie wejdzie tzw. unijna dyrektywa tytoniowa. Nowe przepisy zakazywałyby sprzedaży na terenie państw wspólnoty papierosów typu slim oraz smakowych, m.in. mentoli. Zgodnie z argumentacją Komisji Europejskiej, ma to zniechęcać, przynajmniej niektórych palaczy, do sięgnięcia po papierosa. W Polsce ponad 60 tys rodzin jest zaangażowanych w produkcję tytoniu.

Sporządzanie rozkładów i harmonogramów czasu pracy po zmianie przepisów

Nowelizacja czasu pracy, która obowiązuje od 23 sierpnia 2013 r., wprowadziła nowe regulacje dotyczące sporządzania rozkładów i harmonogramów czasu pracy. Obecnie rozkłady trzeba przygotowywać na co najmniej 1 miesiąc okresu rozliczeniowego i przedstawiać je pracownikom najpóźniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem danego okresu rozliczeniowego. Jak sporządzać rozkłady i harmonogramy czasu pracy po zmianie przepisów od 23 sierpnia 2013 r.?

Zmiany w OFE niezgodne z konstytucją?

Rząd zaproponował zmiany w OFE. Zdaniem ekspertów, zmiany te mogą naruszać Konstytucję. Rząd będzie mógł wykorzystać bierność ubezpieczonych. Jeśli nie opowiedzą się za kontynuacją oszczędzania w II filarze, trafią automatycznie do ZUS.

Zakaz stosowania weksli wynika już z kodeksu pracy

Głośno w ostatnim czasie jest o chęci zapisania w Kodeksie pracy zakazu stosowania weksli. Eksperci Pracodawców RP zwracają jednak uwagę na fakt, że taki zakaz już jest. – Wynika on z art. 300 k.p. i, co więcej, został potwierdzony przez wyrok Sądu Najwyższego – przypominają eksperci.

Niepełnosprawni na polskim rynku pracy - wyniki kontroli NIK

Po dwóch latach od ostatniej kontroli NIK urzędy są lepiej przygotowane na przyjęcie do pracy osób niepełnosprawnych. Jednak wskaźnik ich zatrudnienia w większości instytucji administracji rządowej nadal nie osiąga ustawowego progu 6 procent. Niewiele pomogła zmiana przepisów, zakładająca większe przywileje dla niepełnosprawnych w procesie rekrutacji.

Pracodawcy RP: Reforma OFE nie rozwiąże poblemów systemu emerytalnego

Pracodawcy RP nie popierają proponowanych przez rząd zmian w OFE. Zdaniem eksperta Pracodawców RP, zmiany w OFE nie rozwiązują problemów systemu emerytalnego.

Wykorzystywanie do pracy własnego sprzętu pracowników

W dobie powszechnych oszczędności, zatrudnianie pracowników w systemie „home office” może się okazać korzystne zarówno dla samych pracowników, jak i dla zatrudniających ich organizacji. Jak wygląda to w praktyce?

Opodatkowanie odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia przyznanego pracownikowi ugodą sądową

Kodeks pracy dopuszcza, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony, możliwość skrócenia okresu trzymiesięcznego wypowiedzenia najwyżej do 1 miesiąca, gdy następuje ono z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników (artykuł 361 k.p). W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Lewiatan: Propozycje w sprawie OFE niezdogne z konstytucją

Konfederacja Lewiatan jest przeciwna proponowanej przez rząd reformie OFE. Według jej ekspertów, umorzenie obligacji i przekazywanie środków zgromadzonych w funduszach emerytalnych do ZUS jest niekorzystne dla przyszłych emerytów.

Zgoda pracownika na potrącenie z wynagrodzenia za pracę

Wynagrodzenie za pracę podlega ochronie. Wyjątek od tej zasady stanowi instytucja potrącenia. Na mocy przepisów kodeksu pracy, potrącenie z wynagrodzenia jest możliwe w ściśle określonych przypadkach. Które z potrąceń wymagają zgody pracownika, a które mogą być dokonane nawet wbrew jego woli?

Eksperci o zmianach w OFE

Eksperci są zgodni - zmiany w OFE podreperują budżet państwa. Różnią się jednak w ocenach co do konsekwencji zmian.

Pośrednik i zarządca nieruchomości od 2014 roku bez licencji

Od 2014 roku zniknie większość wymogów prawnych, stawianych do tej pory pośrednikom nieruchomości i zarządcom nieruchomości. To skutek wprowadzonej deregulacji zawodów. Wzajemne obowiązki stron regulować będzie pisemna umowa między nimi. Z dotychczasowych wymagań pozostanie konieczność wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za ewentualne wyrządzone szkody.

Zmiana etatu a wliczenie do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego rocznego składnika wynagrodzenia

Rozliczanie wynagrodzeń w przypadku, gdy składają się na nie różne elementy może przysporzyć niejasności. Dzieję się tak zwłaszcza wtedy, gdy rozliczanie to ma miejsce w związku z obliczaniem podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Co jeśli w sytuacji takiej dochodzi do zmiany etatu?

Ocena ryzyka zawodowego

Ocena ryzyka zawodowego jest podstawą profilaktycznej ochrony zdrowia pracowników w przedsiębiorstwie. Od jakości tej oceny zależy skuteczność przyjętej w zakładzie pracy polityki bezpieczeństwa i higieny pracy, a co za tym idzie skuteczność zarządzania bhp.

Co się zmieni w OFE?

Planowana jest reforma OFE. Na specjalnej konferencji prasowej, Premier Donald Tusk mówił, że środki obligacyjne OFE zostaną przeniesione na subkonto w ZUS, akcyjne pozostaną w Funduszach. Obywatele będą mieli trzy miesiące na wybór - subkonto czy OFE. Brak wyboru w tym czasie oznacza przeniesienie ich do ZUS.

Kompetencje pracowników HR – RAPORT cz.2

Kompetencje pracowników HR w Polsce przedstawia raport HR24. Sprawdź, czy staż pracy wpływa na konkretne kompetencje oraz czy wielkość firmy ma wpływ na umiejętności pracowników HR.

Zmiana planu finansowego NFZ na 2014 r.

Prezes NFZ zmienił plan finansowy na 2014 rok dotyczący uruchomienia środków z rezerwy na koszty świadczeń opieki zdrowotnej w ramach migracji ubezpieczonych oraz środków z funduszu zapasowego.

ZNP broni rocznych urlopów zdrowotnych dla nauczycieli

Związek Nauczycielstwa Polskiego broni Karty Nauczyciela oraz prawa do rocznych urlopów dla poratowania zdrowia dla nauczycieli. Zdaniem szefa związku, dzięki tym urlopom mniej wydajemy na renty. ZNP zabiega również o dalsze podwyżki wynagrodzeń.

Rozsądek przy zmianie pracy jest konieczny

Chęć dalszego rozwoju zawodowego to najczęściej podawana przyczyna poszukiwania nowej pracy - wynika z obserwacji Antal International - firmy rekrutującej specjalistów i menedżerów.Specjaliści radzą, aby przy zmianie pracy zachować rozsądek, tak żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo zmiany pracy.

Których pracowników można rozliczyć w PIT-40?

Organizacja non profit, jako płatnik, może dokonać za pracownika rozliczenia podatkowego w PIT-40 tylko wtedy, gdy spełnione są określone warunki. Pracodawca musi bowiem posiadać oświadczenie PIT-12 od pracownika. Ponadto trzeba pamiętać, że PIT-40 dotyczy osób, które nie zamierzają rozliczać się wspólnie z małżonkiem ani w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Program dobrowolnych odejść – skutki dla pracowników i pracodawców

Pracodawcy coraz częściej korzystają z tzw. programu dobrowolnych odejść. Czym jest ten program i jaki ma wpływ na sytuacje pracowników? Czy redukuje negatywny wpływ zwolnień na funkcjonowanie firmy?

Szkolenia pracowników: twarde czy miekkie?

Szkolenie pracowników w dzisiejszych czasach staje się normą, a nie wyjątkiem. Mimo wysokiego bezrobocia, pracodawcy często nie mogą znaleźć odpowiednich osób do pracy. Decydują się więc na zainwestowanie w szkolenia, nie zaś w procesy rekrutację, które nierzadko są kosztowne, a zawsze pochłaniają czas.

Doświadczenie najwazniejsze. Ciężko o pracę bez stażu i praktyki

Doświadczenie jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Zatrudnianie młodych, ale już doświadczonych pracowników oznacza dla pracodawcy mniejsze koszty wdrożenia ich do zawodu – przekonuje Joanna Nowocień z firmy doradczej Capgemini Polska. Uczelnie coraz chętniej współpracują z pracodawcami.

Coraz więcej zatrudnionych na czas nieokreślony

Zdaniem specjalistów Konfederacji Lewiatan, poprawia się sytuacja gospodarcza Polski, a co za tym idzie sytuacja na rynku pracy. Rośnie bowiem zatrudnienie na czas nieokreślony.

Wykazywanie dodatkowych świadczeń z umowy zlecenia po ustaniu zatrudnienia w Z-3a

Czy dodatkowe świadczenia z umowy zlecenia należy wykazywać w Z-3a po ustaniu zatrudnienia? Poniżej przedstawiamy porady w zakresie rozliczania dodatkowych świadczeń z umowy zlecenia po ustaniu zatrudnienia.

Umowa zlecenie z małżonkiem lub innym członkiem rodziny

Czy członkowie rodziny przedsiębiorcy, pomagający w prowadzeniu tej działalności, podlegają obowiązkowi zgłoszenia do ZUS jako osoby współpracujące, czy też mogą być zatrudnieni na podstawie umowy cywilnoprawnej?

Zbieg tytułów ubezpieczeń - umowa o pracę, zlecenie, działalność gospodarcza

Zdarza się, że ta sama osoba jest zatrudniona w różnych formach (np. umowa o pracę, zlecenie) u dwóch lub więcej podmiotów, a być może prowadzi też działalność gospodarczą. Taka sytuacja to tzw. zbieg tytułów ubezpieczeń. W takim przypadku należy ustalić przede wszystkim, z jakiego tytułu składki będą dobrowolne, a z jakiego obowiązkowe.

Zmiany w zatrudnianiu pracowników samorządowych

W dniu wczorajszym, 1-go września 2013 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych. Przewiduje ona zmiany w zakresie obsadzania stanowisk w samorządach oraz wymogów stawianych pracownikom samorządowym.

Urlop wychowawczy dla przedsiębiorców, zleceniobiorców i rolników już obowiązuje

W dniu wczorajszym, 1 września 2013 roku, weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Jej głównym celem jest zrównanie praw ubezpieczonych w czasie sprawowania opieki nad dziecmi niezależnie od rodzaju zatrudnienia.

Czas pracy w 2014 r.

Roczny wymiar czasu pracy w 2014 r. wyniesie 2000 godzin. Warto przy tym wiedzieć, że dnia 23 sierpnia 2013 r. weszły w życie nowe przepisy, które dopuszczają przedłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy. Pozwoli to pracodawcom na bardziej elastyczne gospodarowanie czasem pracy pracowników - zależnie od zapotrzebowania na pracę w poszczególnych miesiącach.

Absolwenci będą lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce zacieśnienia współpracy polskich uczelni wyższych z przedsiębiorcami i wprowadza obowiązek organizowania praktyk zawodowych. Dzięki temu absolwenci wszystkich kierunków mają być lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy. Efekty będzie widać dopiero za parę lat, bo pierwsi studenci rozpoczęli kształcenie w nowym systemie dopiero rok temu.

Wysokość świadczenia przedemerytalnego

Świadczenie przedemerytalne przysługuje w jednej dla wszystkich uprawnionych kwocie miesięcznie i jest wypłacane przez ZUS. Obecnie wynosi 975,78 zł. Świadczenie podlega waloryzacji na zasadach przewidzianych w ustawie o rentach i emeryturach z FUS. Oznacza to, że jego wysokość zmienia się w ramach kolejnych waloryzacji.

Zasiłek chorobowy na wypowiedzeniu

Pracownikowi w okresie wypowiedzenia przysługują te same uprawnienia co innym pracownikom zatrudnionym u danego pracodawcy. Oznacza to, że w okresie wypowiedzenia otrzyma on zasiłek chorobowy. Jeśli jego choroba przedłuży się, po upływie wypowiedzenia wypłatą zasiłku zajmie się ZUS.

Mniej nauczycieli w szkołach

W roku szkolnym 2013/2014 pracować będzie około 7 tysięcy nauczycieli mniej niż w poprzednim. W związku z niżem demograficznym wiele samorządów zmuszonych było do restrukturyzacji zatrudnienia. Niektórym przykre konsekwencje udało się zredukować do minimum.

Zmiany w oskładkowaniu umów?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje oskładkowanie wynagrodzeń członków rad nadzorczych i zmiany w oskładkowaniu umów zleceń. Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ministerstwo skierowało do konsultacji.

Wysokość emerytury w 2014 roku

Waloryzacja rent i emerytur w 2014 roku wyniesie 2,14 proc. Emerytury wzrosną więc o ustawowe minimum. Oznacza to, że emeryci nie mają co liczyć wyższe świadczenia. Średnio emerytura wzrośnie o 35 zł.

Wcześniejsza emerytura za pracę w szczególnie szkodliwych warunkach

Osoby wykonujące pracę w szczególnych warunkach mogą liczyć na wcześniejszą emeryturę. Za pracę w szczególnych warunkach uważa się pracę związaną z czynnikiem ryzyka, która w miarę zwiększania czasu jego działania może powodować trwałe uszkodzenie zdrowia.

Urlop ojcowski 2014

Skorzystanie z prawa do urlopu ojcowskiego jest uwarunkowane wiekiem dziecka i złożeniem odpowiedniego wniosku do pracodawcy. Mogą z niego skorzystać zarówno ojcowie biologiczni jak i adopcyjni. Obecnie pracownikowi przysługuje urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni.

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika w trybie natychmiastowym

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym czyli bez wypowiedzenia. Konieczne jest przy tym złożenie pisemnego oświadczenia wskazującego przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy. Termin złożenia takiego oświadczenia jest miesięczny i liczy się go od momentu uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Nagroda jubileuszowa dla pracowników samorządowych

Pracownik samorządowy oprócz wynagrodzenia zasadniczego, w zależności od okresu zatrudnienia, może liczyć na nagrodę jubileuszową. Jej wysokość jest ustalana procentowo w stosunku do otrzymywanego wynagrodzenia i wzrasta co pięć lat. Wypłata narody następuje niezwłocznie po nabyciu przez pracownika samorządowego prawa do tej nagrody.

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne wynosi 90 % podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy, 75 % tej podstawy za pozostały okres, a jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży - 100 % tej podstawy.

Składki za zleceniobiorcę w okresie zawieszenia jego działalności gospodarczej

Umowa zlecenia jest stosowana na szeroko rozumianym rynku pracy niemal tak często jak sama umowa o pracę. Powszechne jej stosowanie, może jednak budzić pewne wątpliwości. Jakie składki opłacić za osobę wykonującą zlecenie w okresie zawieszenia własnej działalności gospodarczej?

REKLAMA