reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Świadczenie pielęgnacyjne od 1 maja 2014 r.

Świadczenie pielęgnacyjne od 1 maja 2014 r.

Dotychczas wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wynosiła 620 zł miesięcznie. Od 1 maja 2014 r. wzrosła do 1000 zł miesięcznie. Stopniowe podwyższanie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego ma doprowadzić do zrównania go z minimalnym wynagrodzeniem za pracę.

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne, które przyznawane jest niezależnie od dochodu, wynosiło dotychczas 620 zł. Gdy przysługuje za niepełne miesiące kalendarzowe, wypłaca się je w wysokości 1/30 świadczenia pielęgnacyjnego za każdy dzień, a należną kwotę świadczenia zaokrągla się do 10 groszy w górę.

Pomoc rządowa

Do pełnej kwoty świadczenie pielęgnacyjnego dolicza się obecnie dodatkowe 200 zł pomocy rządowej. Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego (Dz.U. poz. 1741), osobom mającym ustalone za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2014 r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego przysługuje w wysokości 200 zł miesięcznie. W związku z tym osoby, które mają prawo do świadczenia pielęgnacyjnego otrzymywały łącznie 820 zł netto wsparcia na miesiąc.

Świadczenie pielęgnacyjne od maja 2014 r.

Wśród świadczeń opiekuńczych wyróżnia się:

  1. Zasiłek pielęgnacyjny (153 zł miesięcznie)
  2. Specjalny zasiłek opiekuńczy (520 zł miesięcznie)
  3. Świadczenie pielęgnacyjne (do 1 maja 2014 r. 620 zł miesięcznie).

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Świadczenie pielęgnacyjne docelowo ma równać się kwotowo płacy minimalnej. Już od 1 maja 2014 r. jego wysokość wynosi 800 zł netto miesięcznie. Do tego dochodzi 200 zł pomocy rządowej, która jest wypłacana z budżetu państwa tylko do końca tego roku. Osoby uprawnione już od maja otrzymują razem 1000 zł. Od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2015 r. uprawnieni otrzymają 1200 zł świadczenia pielęgnacyjnego, a w 2016 r. mogą liczyć na świadczenie w wysokości 1300 zł.

Forum Kadry

Świadczenie pielęgnacyjne – kiedy przysługuje?

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w szczególnie uzasadnionych okolicznościach. Są one określone przez prawo i dotyczą tylko wskazanych w przepisach osób. Należą do nich:

  • rodzice,
  • opiekun faktyczny dziecka,
  • osoba będąca rodziną zastępczą spokrewnioną, w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  • inne osoby, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Przyznawanie i wypłacanie świadczeń rodzinnych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama