REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń zwiastunem ożywienia gospodarczego

REKLAMA

Zgodnie z komunikatami GUS w marcu nastąpił wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń. Zdaniem Pracodawców RP jest to obraz ożywienia gospodarczego. O ile wzrósł poziom zatrudnienia i wynagrodzeń?

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP

REKLAMA

Autopromocja

– Najnowsze odczyty dotyczące wzrostu przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, w połączeniu z danymi na temat bezrobocia rejestrowanego, tworzą spójny obraz rozpoczynającego się ożywienia na rynku pracy – mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP. Marcowy wzrost przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw wyniósł 0,5 proc. rok do roku. To dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, iż w lutym było to 0,2 proc., a mediana prognoz analityków na marzec kształtowała się na poziomie 0,4 proc.

Zobacz również serwis: Wynagrodzenia

Tezę o ożywieniu na rynku pracy potwierdzają również dane dotyczące średniego wynagrodzenia. Wzrosło ono w marcu o 4,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, osiągając poziom ponad 4 000 zł brutto. Warto przypomnieć, że analitycy oczekiwali bardziej umiarkowanego wzrostu – o 3,8 proc. rok do roku. Łącząc tę informację z wtorkowymi danymi na temat inflacji, która w skali roku utrzymuje się na poziomie zaledwie 0,7 proc., należy stwierdzić, że realne dochody Polaków wciąż rosną w najszybszym tempie od 2008 r.

Coraz wyraźniej widać więc, że obserwowane obecnie ożywienie gospodarcze ma inny charakter niż odbicie z lat 2010–2011. Wówczas – pomimo wzrostu gospodarczego przekraczającego w niektórych kwartałach nawet 4 proc. rok do roku – mieliśmy do czynienia ze stałym wzrostem stopy bezrobocia w ujęciu rocznym oraz bardzo niskim wzrostem płac realnych. Tym razem widoczne jest odwrotne zjawisko. Z uwagi na to, można oczekiwać w najbliższych okresach dalszego umacniania się popytu wewnętrznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Poprawiająca się sytuacja gospodarcza najprawdopodobniej nadal będzie w coraz większym stopniu przekładać się na rynek pracy. Możliwe, że rosnący poziom wykorzystania mocy produkcyjnych oraz idący za nim wzrost poziomu zatrudnienia oraz wynagrodzeń przyczynią się niebawem także do wzrostu inflacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA