Zwrot kosztów dojazdu do pracy
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca może, ale nie musi przyznać swoim pracownikom dodatkowe świadczenie w postaci zwrotu kosztów dojazdu do pracy. Świadczenie takie, pracownik będzie wówczas otrzymywał obok wynagrodzenia. Pracodawca obok zwrotu wydatków poniesionych przez pracownika na dojazd do pracy może również zapewnić transport do siedziby firmy. Zgodnie z art. 29 Kodeksu pracy miejsce wykonywania pracy powinno znaleźć się w postanowieniach umowy o pracę. Zgodnie zaś z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 1 kwietnia 1985 r. w sprawie o sygnaturze I PR 19/86, miejsce świadczenia pracy należy rozumieć bądź jako stały punkt w znaczeniu geograficznym, bądź jako pewien oznaczony obszar, strefę określoną granicami jednostki administracyjnej podziału kraju lub wyznaczone w inny dostatecznie wyraźny sposób miejsce, w którym ma nastąpić dopełnienie świadczenia pracy. W konsekwencji, miejsce świadczenia pracy może zostać określone w umowie o pracę zarówno przez wskazanie konkretnej miejscowości, jak i przez wskazanie siedziby zakładu pracy.
REKLAMA
Zobacz także: Czas pracy w podróży służbowej
Nie budzi wątpliwości fakt, iż czasu, który pracownik poświęca na dojazd do oraz z pracy, nie wlicza się do czasu pracy. Pracownikowi nie przysługuje więc za ten czas wynagrodzenie. Dodatkowe świadczenie w postaci zwrotu pracownikom kosztów dojazdu do pracy, jeśli pracodawca zdecyduje się na jego przyznanie, powinno być określone przepisami wewnętrznymi zakładu pracy, np. w regulaminie wynagradzania.
Polecamy również: Kodeksowe dodatki do wynagrodzenia
Zaznaczyć należy, iż pracodawca ma dowolność w sposobie przyznawania świadczeń w związku ze zwrotem pracownikom kosztów dojazdu do pracy. Może zdecydować się na dopłatę, której wysokość uzależniona będzie od odległości jaką każdy z pracowników musi pokonać, bądź też na dopłatę jednakowej wysokości dla każdego z pracowników w formie ryczałtu. Niezależnie od tego jaką formę świadczeń pracodawca wybierze, będzie musiał odprowadzić od nich podatek dochodowy. Pracodawca może również zapewnić pracownikom dowóz do pracy. Takie świadczenie również podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Istnieją przepisy szczególne, które wprowadzają zwolnienie z obowiązku podatkowego w przypadku zwrotu kosztów dojazdu do pracy niektórych grup zawodowych. Zwolnienie takie przewidują między innymi przepisy o Prokuraturze, Policji, Straży granicznej oraz o ustroju sądów powszechnych, w stosunku do sędziów.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat