REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot kosztów dojazdu do pracy

Agnieszka Fryc
Zwrot kosztów dojazdu do pracy. /Fot. Fotolia
Zwrot kosztów dojazdu do pracy. /Fot. Fotolia

REKLAMA

Pracodawca może przyznać swoim pracownikom zwrot kosztów dojazdu do pracy. Dodatkowe świadczenia w postaci zwrotu kosztów dojazdu do pracy podlegają opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych.

Pracodawca może, ale nie musi przyznać swoim pracownikom dodatkowe świadczenie w postaci zwrotu kosztów dojazdu do pracy. Świadczenie takie, pracownik będzie wówczas otrzymywał obok wynagrodzenia. Pracodawca obok zwrotu wydatków poniesionych przez pracownika na dojazd do pracy może również zapewnić transport do siedziby firmy. Zgodnie z art. 29 Kodeksu pracy miejsce wykonywania pracy powinno znaleźć się w postanowieniach umowy o pracę. Zgodnie zaś z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 1 kwietnia 1985 r. w sprawie o sygnaturze I PR 19/86, miejsce świadczenia pracy należy rozumieć bądź jako stały punkt w znaczeniu geograficznym, bądź jako pewien oznaczony obszar, strefę określoną granicami jednostki administracyjnej podziału kraju lub wyznaczone w inny dostatecznie wyraźny sposób miejsce, w którym ma nastąpić dopełnienie świadczenia pracy. W konsekwencji, miejsce świadczenia pracy może zostać określone w umowie o pracę zarówno przez wskazanie konkretnej miejscowości, jak i przez wskazanie siedziby zakładu pracy.

Zobacz także: Czas pracy w podróży służbowej

Nie budzi wątpliwości fakt, iż czasu, który pracownik poświęca na dojazd do oraz z  pracy, nie wlicza się do czasu pracy. Pracownikowi nie przysługuje więc za ten czas wynagrodzenie. Dodatkowe świadczenie w postaci zwrotu pracownikom kosztów dojazdu do pracy, jeśli pracodawca zdecyduje się na jego przyznanie, powinno być określone przepisami wewnętrznymi zakładu pracy, np. w regulaminie wynagradzania.

Polecamy również: Kodeksowe dodatki do wynagrodzenia

Autopromocja

ZFŚS 2023. Komentarz

Kup książkę:

ZFŚS 2023. Komentarz

Zaznaczyć należy, iż pracodawca ma dowolność w sposobie przyznawania świadczeń w związku ze zwrotem pracownikom kosztów dojazdu do pracy. Może zdecydować się na dopłatę, której wysokość uzależniona będzie od odległości jaką każdy z pracowników musi pokonać, bądź też na dopłatę jednakowej wysokości dla każdego z pracowników w formie ryczałtu. Niezależnie od tego jaką formę świadczeń pracodawca wybierze, będzie musiał odprowadzić od nich podatek dochodowy. Pracodawca może również zapewnić pracownikom dowóz do pracy. Takie świadczenie również podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieją przepisy szczególne, które wprowadzają zwolnienie z obowiązku podatkowego w przypadku zwrotu kosztów dojazdu do pracy niektórych grup zawodowych. Zwolnienie takie przewidują między innymi przepisy o Prokuraturze, Policji, Straży granicznej oraz o ustroju sądów powszechnych, w stosunku do sędziów.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  REKLAMA

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA