Przekazanie części urlopu macierzyńskiego ojcu dziecka - wniosek
REKLAMA
REKLAMA
Przeczytaj co się zmieniło: Przejęcie urlopu macierzyńskiego przez ojca
REKLAMA
Przekazanie części urlopu macierzyńskiego ojcu
Podstawowy urlop macierzyński na jedno dziecko trwa 20 tygodni czyli 140 dni. Przepisy prawa pracy dopuszczają możliwość rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego matki dziecka i przekazania go do dalszego wykorzystywania ojcu. Nie można jednak z tego prawa skorzystać dopóki matka nie wykorzysta co najmniej 14 tygodni urlopu po porodzie. Jeśli dojdzie do wykorzystania przez kobietę 14 tygodni urlopu macierzyńskiego i chęci przekazania dalszej jego części ojcu, należy złożyć w tym celu stosowny wniosek. Wymaga się pisemnej formy wniosku.
Zobacz również: Urlop ojcowski i inne uprawnienia pracowników - ojców związane z rodzicielstwem
Etapy przekazania części urlopu ojcu
- W celu przekazania części urlopu macierzyńskiego ojcu dziecka matka musi wykorzystać co najmniej 14 tygodni urlopu (98 dni).
- Ojciec dziecka zgłasza się do swojego pracodawcy z pisemnym wnioskiem o udzielenie części urlopu macierzyńskiego, która przypada bezpośrednio po terminie rezygnacji z pozostałej części urlopu przez matkę.
- Pracodawca ojca wydaje zaświadczenie, które potwierdza termin rozpoczęcia przez pracownika urlopu macierzyńskiego.
- Następnie pracownica zgłasza pracodawcy pisemny wniosek dotyczący rezygnacji z dalszej części urlopu macierzyńskiego (w przypadku wykorzystania 14 tygodni zostanie 6 tygodni, czyli 42 dni). Czyni to najpóźniej 7 dni przed powrotem do pracy. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie pracodawcy ojca decydującego się na wychowywanie dziecka, które potwierdza termin rozpoczęcia korzystania z urlopu macierzyńskiego przez pracownika.
Brak możliwości przekazania części urlopu
Brak możliwości przekazania części urlopu macierzyńskiego zachodzi wówczas, gdy pracownica nie ma komu przekazać części tego urlopu. Dotyczy to sytuacji przebywania ojca na bezrobociu, pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej, czy samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli matka samotnie wychowuje dziecko, oczywiście również nie może skorzystać z prawa rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego i przekazania pozostałej części ojcu dziecka. W przypadku braku możliwości przekazania części urlopu ojcu dziecka pracownica wykorzystuje urlop w pełnym wymiarze.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat