reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dodatkowy dzień wolny za święto 1 listopada 2014 r.

Dodatkowy dzień wolny za święto 1 listopada 2014 r.

W tym roku dwa dni ustawowo wolne od pracy wypadają w soboty. Pracodawca musiał oddać dodatkowy dzień wolny za 3 maja 2014 r. Drugim świętem wypadającym w sobotę jest Dzień Wszystkich Świętych czyli 1 listopada. Pracodawca oddaje dodatkowy dzień wolny w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym występuje dane święto.

Dodatkowy dzień wolny za 1 listopada 2014 r.

Zmiana wynika z treści wydanego w październiku 2012 r. wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Za sprzeczny z Konstytucją uznał on przepis kodeksu pracy, zgodnie z którym za święto przypadające w dniu wolnym od pracy pracodawcy nie musieli oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego. Trybunał podzielił wątpliwości dotyczące realizacji zasady równości podmiotów stosunku pracy przez kwestionowany przepis - w jego ocenie bezpodstawnie różnicuje on liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom.

W tym roku pracownicy otrzymają dwa dodatkowe dni wolne

Od momentu publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw 8 października 2012 r. pracodawcy muszą oddawać pracownikom wolny dzień, jeśli święto przypadnie w dzień wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Najczęściej chodzi o sobotę, ponieważ większość pracowników wtedy nie pracuje.  W tym roku spośród dni świątecznych ustawowo wolnych od pracy na soboty przypadają Święto Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Wszystkich Świętych - 1 listopada.

- Zgodnie z art. 14 kodeksu pracy oraz art. 66 ust. 2 konstytucji wszyscy pracownicy mają prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy. W związku z tym ustawowe ograniczenie liczby dni wolnych od pracy w danym okresie rozliczeniowym powinno w równej mierze dotyczyć wszystkich pracowników i być oparte na racjonalnych i zobiektywizowanych, a także przewidywalnych kryteriach - uzasadniał sędzia sprawozdawca Andrzej Wróbel. Wskazał on również, że już na etapie prac nad kodeksem pracy pojawiły się wątpliwości natury konstytucyjnej.

Poznaj nowe przepisy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Zmiany nie obejmą jednak wszystkich

Pomimo wprowadzonej zmiany pracodawca nie zawsze będzie zmuszony oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny od pracy w sytuacji, w której dzień ustawowo wolny od pracy przypada w sobotę. Jeśli w danym zakładzie pracy dla zachowania pięciodniowego tygodnia pracy ustalony jest inny niż sobota dzień wolny, obowiązek zapewnienia dodatkowego dnia wolnego zależał będzie od tego, czy niezapewnienie go poskutkuje przekroczeniem wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. Jeśli tak się stanie, pracodawca będzie musiał przyznać dodatkowy dzień wolny również tym pracownikom, którzy w soboty pracują. W razie niewywiązania się z tego obowiązku pracodawca narażony będzie na konieczność wypłacenia im wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 01.12.2014

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dodatkowy dzień wolny za święto 1 listopada 2014 r. /Fot. Shuttershock
Dodatkowy dzień wolny za święto 1 listopada 2014 r. /Fot. Shuttershock

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dremel

BIG ON DETAIL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama