REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego nie warto kopiować gotowych CV?

Anna Tabisz
Dlaczego nie warto kopiować gotowych CV? /Fot. Fotlolia
Dlaczego nie warto kopiować gotowych CV? /Fot. Fotlolia

REKLAMA

REKLAMA

CV oraz list motywacyjny powinny być za każdym razem konkretną odpowiedzią na konkretne ogłoszenie o pracę. Powielanie udostępnionych w internecie wzorów CV może z góry skazać kandydata do pracy na porażkę.

Gdy wpisałam w wyszukiwarkę frazę „wzór cv” pojawiło mi się 644 tysiące propozycji, dziesięć razy mniej wyników miała fraza „wzory listów motywacyjnych” – co jednak wciąż stanowi kilkadziesiąt tysięcy możliwości. Trudno się dziwić, że zdesperowani bezrobotni czują się zagubieni wśród tysięcy porad, które w końcu okazują się nieskuteczne, bo skopiowane wzory życiorysów i listów motywacyjnych nie pomagają odnieść sukcesu na rynku pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Złe rady czy złe ich zastosowanie?

Wiele książek i portali radzi jak stworzyć dobre dokumenty aplikacyjne, a następnie pokazuje idealne przykłady. Problem w tym, że mają być one inspiracją do napisania własnych tekstów, które powinny odpowiadać na zapotrzebowanie konkretnego pracodawcy. Nie służą więc do bezkrytycznego kopiowania!

Zobacz także: Rekrutacja za pomocą portali społecznościowych

A co złego jest w kopiowaniu?

Bezmyślne naśladownictwo nazywane jest małpowaniem. Myślę, że to samo mogę napisać o bezrefleksyjnym kopiowaniu ładnych zdań i słów z wzorcowych dokumentów. Jakie są tego skutki? Niedawno pomagałam Markowi napisać list motywacyjny i powiedziałam, że ważne jest, by podkreślać to, że spełnia się wszystkie wymagania pracodawcy, gdy tak jest. On sobie to zapamiętał i wpisał takie zdanie w kolejnym liście, który sam stworzył, tylko że odpowiadał akurat na ogłoszenie, gdzie nie spełniał nawet połowy wymagań. To nie miało sensu.

Możliwość wpadki na rozmowie kwalifikacyjnej

Andrzej napisał poprawne CV, ale chcąc je uatrakcyjnić, żeby ładniej wyglądało, napisał, że jest kreatywny (pokusę, by wpisać kilka superlatyw o sobie w CV ma wiele osób.) Rekruter, który przeczytał dokument, dopytywał się o wszystko i zadał także pytanie o to, co kreatywnego robił ostatnio Andrzej. Mężczyzna miał szczęście, bo akurat jakiś czas wcześniej wykonywał projekt na zlecenie i mógł się tym pochwalić. Prawda jest jednak taka, że nie miał przemyślanej odpowiedzi na temat swojej kreatywności i gdyby akurat nie przydarzyło mu się to zlecenie, to jego rozmowa kwalifikacyjna mogłaby się okazać porażką.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Każde słowo na wagę złota

Zarówno CV jak i list motywacyjny powinny być odpowiedziami na potrzeby pracodawcy, dlatego każde zdanie i każdy zaprezentowany w nich fakt powinien być bardzo dobrze przemyślany. Powinna się tam znaleźć tylko prawda, ale ujęta w atrakcyjny sposób. Na spotkaniu rekrutacyjnym powinniśmy umieć wytłumaczyć się z każdego słowa, a może nie tyle wytłumaczyć się, co powiedzieć więcej, rozwinąć temat i podać pozytywne przykłady. Jak to zrobić, pokazuję krok po kroku w mojej książce pt. „Praca dla Absolwenta”, gdzie omawiam szczegółowo kilkanaście przykładów dokumentów aplikacyjnych, zarówno tych dobrych do naśladowania jak i tych złych, by przestrzec przed popełnieniem błędów.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA