| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Siła pozytywnych emocji - artykuł sponsorowany

Siła pozytywnych emocji - artykuł sponsorowany

Wiedza psychologiczna i obserwacje specjalistów w dziedzinie zarządzania personelem dowodzą, że człowiek, który nie wykorzystuje dobrze czasu wolnego nie jest efektywnym pracownikiem.

Motywacja to wyjątkowo ważne zagadnienie, któremu poświęcono wiele badań oraz stworzono niejedną naukową teorię. Istnieje wśród badaczy zgoda, że satysfakcja z pracy wiąże się z wyższą wydajnością, efektywnością oraz z głębszym zaangażowaniem pracowników. Przekłada się to również na większą lojalność wobec pracodawcy. Niska satysfakcja i gorsze samopoczucie to nie tylko problem jednostki, ponieważ niezadowolnie z pracy może prowadzić nawet do zachowań szkodzących firmie.  Na szczęście, wyniki badań i obserwacji wskazują, iż odpowiednie działania motywacyjne przynoszą efekty i mają rzeczywisty pozytywny wpływ na poziom zaangażowania pracowników, a także całych zespołów. Zgodnie z tzw. podejściem środowiskowym każdy pracownik może być zmotywowany i pracować efektywnie, jeśli w środowisku pracy stworzy mu się odpowiednie warunki.

Pole dla motywacji
Celem wszystkich działań motywacyjnych w firmach jest wywieranie pozytywnego wpływu na zachowania pracowników. Organizacje potrzebują więc narzędzi, które będą jednoznacznie odbierane jako wymierne nagrody. Mogą to być zarówno narzędzia finansowe – podwyżki, premie, nagrody – jak i świadczenia pozapłacowe, czyli wszelkiego rodzaju benefity. W ostatnim czasie szczególnie cenione są te, które ułatwiają lub wręcz umożliwiają interesujący i atrakcyjny sposób wykorzystania wolnego czasu – nie tylko relaksujący wypoczynek, ale także spełnianie marzeń i aspiracji. Sposób i jakość spędzania czasu wolnego wyznacza dziś bowiem społeczną tożsamość człowieka. Wyższą wartość – również w oczach środowiska – ma czas poświęcony na podróże, rozwijanie pasji, zainteresowań, uprawianie sportu, wizyty w kinie i teatrze niż spędzony przed ekranem telewizora. Dlatego benefity związane z wypoczynkiem, aktywnością i spełnieniem aspiracji mają tak duże znaczenie dla zmotywowania pracowników. Mają one również wymierną wartość dla firm, gdyż przeciążenie obowiązkami, gdy przekroczy pewien punkt krytyczny, powoduje, że praca i firma wywołują już tylko negatywne skojarzenia u pracowników.

Polska rzeczywistość i nasze nadzieje
Z badań opinii społecznej wynika, że 64 proc. Polaków czasem pracuje w soboty i niedziele (częściej zdarza się to mężczyznom). W czasie wolnym Polacy najczęściej oglądają telewizję, choć woleliby wyjeźdżać za miasto lub brać udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych. Przeszkodą najczęściej są brak środków finansowych lub dostępu do inrastruktury (zwłaszcza w mniejszych miejscowościach). 13 proc. pracujących osób przyznaje, że nie ma czasu nawet na wykonanie koniecznych zajęć, a kolejne 27 proc. – nie ma w ogóle czasu dla siebie. Niemal nie wystąpili ankietowani, którzy twierdziliby, że mają za dużo czasu wolnego. Najbardziej brakuje czasu na odpoczynek i relaks. Kolejnym często wymienianym problemem był brak czasu dla rodziny. Na wysokich miejscach znalazły się sprawy wykraczające poza codzienną rutynę: wyjazdy na wycieczki i wczasy oraz spotkania ze znajomymi i przyjaciółmi.
Można więc przypuszczać z dużym prawdopodobieństwem, że w przyszłości jeszcze więcej Polaków niż obecnie może być zainteresowanych korzystaniem z usług zapewniających możliwość atrakcyjnego spędzania czasu –  uprawianie sportu, wyjazdy na wycieczki krajoznawcze, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnym i rozrywkowych. To bardzo ważna informacja dla kadry zarządzającej oraz zespołów HR, które mogą zaproponować benefity, będące odpowiedzią na  te zainteresowania i potrzeby, a jednocześnie w niebanalnyy sposób motywować pracowników. Można to osiągnąć przez wprowadzenie w firmie odpowiedniego systemu motywacyjnego, wspartego przez doświadczonego dostawcę pozapłacowych świadczeń pracowniczych, czyli Benefit Systems. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz stale poszerzanej ofercie wspiera pracodawców w zwiększeniu motywacji pracowników – autorskie programy motywacyjne Benefit Systems ułatwiają prowadzenie zdrowego stylu życia i utrzymanie równowagi między życiem zawodowym i osobistym.

Dodatkowe informacje: benefitsystems.pl.

Janina Szajkowska

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK