REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Siła pozytywnych emocji - artykuł sponsorowany

REKLAMA

Wiedza psychologiczna i obserwacje specjalistów w dziedzinie zarządzania personelem dowodzą, że człowiek, który nie wykorzystuje dobrze czasu wolnego nie jest efektywnym pracownikiem.

Motywacja to wyjątkowo ważne zagadnienie, któremu poświęcono wiele badań oraz stworzono niejedną naukową teorię. Istnieje wśród badaczy zgoda, że satysfakcja z pracy wiąże się z wyższą wydajnością, efektywnością oraz z głębszym zaangażowaniem pracowników. Przekłada się to również na większą lojalność wobec pracodawcy. Niska satysfakcja i gorsze samopoczucie to nie tylko problem jednostki, ponieważ niezadowolnie z pracy może prowadzić nawet do zachowań szkodzących firmie.  Na szczęście, wyniki badań i obserwacji wskazują, iż odpowiednie działania motywacyjne przynoszą efekty i mają rzeczywisty pozytywny wpływ na poziom zaangażowania pracowników, a także całych zespołów. Zgodnie z tzw. podejściem środowiskowym każdy pracownik może być zmotywowany i pracować efektywnie, jeśli w środowisku pracy stworzy mu się odpowiednie warunki.

Pole dla motywacji
Celem wszystkich działań motywacyjnych w firmach jest wywieranie pozytywnego wpływu na zachowania pracowników. Organizacje potrzebują więc narzędzi, które będą jednoznacznie odbierane jako wymierne nagrody. Mogą to być zarówno narzędzia finansowe – podwyżki, premie, nagrody – jak i świadczenia pozapłacowe, czyli wszelkiego rodzaju benefity. W ostatnim czasie szczególnie cenione są te, które ułatwiają lub wręcz umożliwiają interesujący i atrakcyjny sposób wykorzystania wolnego czasu – nie tylko relaksujący wypoczynek, ale także spełnianie marzeń i aspiracji. Sposób i jakość spędzania czasu wolnego wyznacza dziś bowiem społeczną tożsamość człowieka. Wyższą wartość – również w oczach środowiska – ma czas poświęcony na podróże, rozwijanie pasji, zainteresowań, uprawianie sportu, wizyty w kinie i teatrze niż spędzony przed ekranem telewizora. Dlatego benefity związane z wypoczynkiem, aktywnością i spełnieniem aspiracji mają tak duże znaczenie dla zmotywowania pracowników. Mają one również wymierną wartość dla firm, gdyż przeciążenie obowiązkami, gdy przekroczy pewien punkt krytyczny, powoduje, że praca i firma wywołują już tylko negatywne skojarzenia u pracowników.

Polska rzeczywistość i nasze nadzieje
Z badań opinii społecznej wynika, że 64 proc. Polaków czasem pracuje w soboty i niedziele (częściej zdarza się to mężczyznom). W czasie wolnym Polacy najczęściej oglądają telewizję, choć woleliby wyjeźdżać za miasto lub brać udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych. Przeszkodą najczęściej są brak środków finansowych lub dostępu do inrastruktury (zwłaszcza w mniejszych miejscowościach). 13 proc. pracujących osób przyznaje, że nie ma czasu nawet na wykonanie koniecznych zajęć, a kolejne 27 proc. – nie ma w ogóle czasu dla siebie. Niemal nie wystąpili ankietowani, którzy twierdziliby, że mają za dużo czasu wolnego. Najbardziej brakuje czasu na odpoczynek i relaks. Kolejnym często wymienianym problemem był brak czasu dla rodziny. Na wysokich miejscach znalazły się sprawy wykraczające poza codzienną rutynę: wyjazdy na wycieczki i wczasy oraz spotkania ze znajomymi i przyjaciółmi.
Można więc przypuszczać z dużym prawdopodobieństwem, że w przyszłości jeszcze więcej Polaków niż obecnie może być zainteresowanych korzystaniem z usług zapewniających możliwość atrakcyjnego spędzania czasu –  uprawianie sportu, wyjazdy na wycieczki krajoznawcze, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnym i rozrywkowych. To bardzo ważna informacja dla kadry zarządzającej oraz zespołów HR, które mogą zaproponować benefity, będące odpowiedzią na  te zainteresowania i potrzeby, a jednocześnie w niebanalnyy sposób motywować pracowników. Można to osiągnąć przez wprowadzenie w firmie odpowiedniego systemu motywacyjnego, wspartego przez doświadczonego dostawcę pozapłacowych świadczeń pracowniczych, czyli Benefit Systems. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz stale poszerzanej ofercie wspiera pracodawców w zwiększeniu motywacji pracowników – autorskie programy motywacyjne Benefit Systems ułatwiają prowadzenie zdrowego stylu życia i utrzymanie równowagi między życiem zawodowym i osobistym.

Dodatkowe informacje: benefitsystems.pl.

Janina Szajkowska

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Inne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

REKLAMA

1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

REKLAMA

Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

REKLAMA