REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Siła pozytywnych emocji - artykuł sponsorowany

REKLAMA

Wiedza psychologiczna i obserwacje specjalistów w dziedzinie zarządzania personelem dowodzą, że człowiek, który nie wykorzystuje dobrze czasu wolnego nie jest efektywnym pracownikiem.

Motywacja to wyjątkowo ważne zagadnienie, któremu poświęcono wiele badań oraz stworzono niejedną naukową teorię. Istnieje wśród badaczy zgoda, że satysfakcja z pracy wiąże się z wyższą wydajnością, efektywnością oraz z głębszym zaangażowaniem pracowników. Przekłada się to również na większą lojalność wobec pracodawcy. Niska satysfakcja i gorsze samopoczucie to nie tylko problem jednostki, ponieważ niezadowolnie z pracy może prowadzić nawet do zachowań szkodzących firmie.  Na szczęście, wyniki badań i obserwacji wskazują, iż odpowiednie działania motywacyjne przynoszą efekty i mają rzeczywisty pozytywny wpływ na poziom zaangażowania pracowników, a także całych zespołów. Zgodnie z tzw. podejściem środowiskowym każdy pracownik może być zmotywowany i pracować efektywnie, jeśli w środowisku pracy stworzy mu się odpowiednie warunki.

Pole dla motywacji
Celem wszystkich działań motywacyjnych w firmach jest wywieranie pozytywnego wpływu na zachowania pracowników. Organizacje potrzebują więc narzędzi, które będą jednoznacznie odbierane jako wymierne nagrody. Mogą to być zarówno narzędzia finansowe – podwyżki, premie, nagrody – jak i świadczenia pozapłacowe, czyli wszelkiego rodzaju benefity. W ostatnim czasie szczególnie cenione są te, które ułatwiają lub wręcz umożliwiają interesujący i atrakcyjny sposób wykorzystania wolnego czasu – nie tylko relaksujący wypoczynek, ale także spełnianie marzeń i aspiracji. Sposób i jakość spędzania czasu wolnego wyznacza dziś bowiem społeczną tożsamość człowieka. Wyższą wartość – również w oczach środowiska – ma czas poświęcony na podróże, rozwijanie pasji, zainteresowań, uprawianie sportu, wizyty w kinie i teatrze niż spędzony przed ekranem telewizora. Dlatego benefity związane z wypoczynkiem, aktywnością i spełnieniem aspiracji mają tak duże znaczenie dla zmotywowania pracowników. Mają one również wymierną wartość dla firm, gdyż przeciążenie obowiązkami, gdy przekroczy pewien punkt krytyczny, powoduje, że praca i firma wywołują już tylko negatywne skojarzenia u pracowników.

Polska rzeczywistość i nasze nadzieje
Z badań opinii społecznej wynika, że 64 proc. Polaków czasem pracuje w soboty i niedziele (częściej zdarza się to mężczyznom). W czasie wolnym Polacy najczęściej oglądają telewizję, choć woleliby wyjeźdżać za miasto lub brać udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych. Przeszkodą najczęściej są brak środków finansowych lub dostępu do inrastruktury (zwłaszcza w mniejszych miejscowościach). 13 proc. pracujących osób przyznaje, że nie ma czasu nawet na wykonanie koniecznych zajęć, a kolejne 27 proc. – nie ma w ogóle czasu dla siebie. Niemal nie wystąpili ankietowani, którzy twierdziliby, że mają za dużo czasu wolnego. Najbardziej brakuje czasu na odpoczynek i relaks. Kolejnym często wymienianym problemem był brak czasu dla rodziny. Na wysokich miejscach znalazły się sprawy wykraczające poza codzienną rutynę: wyjazdy na wycieczki i wczasy oraz spotkania ze znajomymi i przyjaciółmi.
Można więc przypuszczać z dużym prawdopodobieństwem, że w przyszłości jeszcze więcej Polaków niż obecnie może być zainteresowanych korzystaniem z usług zapewniających możliwość atrakcyjnego spędzania czasu –  uprawianie sportu, wyjazdy na wycieczki krajoznawcze, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnym i rozrywkowych. To bardzo ważna informacja dla kadry zarządzającej oraz zespołów HR, które mogą zaproponować benefity, będące odpowiedzią na  te zainteresowania i potrzeby, a jednocześnie w niebanalnyy sposób motywować pracowników. Można to osiągnąć przez wprowadzenie w firmie odpowiedniego systemu motywacyjnego, wspartego przez doświadczonego dostawcę pozapłacowych świadczeń pracowniczych, czyli Benefit Systems. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz stale poszerzanej ofercie wspiera pracodawców w zwiększeniu motywacji pracowników – autorskie programy motywacyjne Benefit Systems ułatwiają prowadzenie zdrowego stylu życia i utrzymanie równowagi między życiem zawodowym i osobistym.

Dodatkowe informacje: benefitsystems.pl.

Janina Szajkowska

REKLAMA

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Inne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

REKLAMA

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

REKLAMA