REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Siła pozytywnych emocji - artykuł sponsorowany

REKLAMA

Wiedza psychologiczna i obserwacje specjalistów w dziedzinie zarządzania personelem dowodzą, że człowiek, który nie wykorzystuje dobrze czasu wolnego nie jest efektywnym pracownikiem.

Motywacja to wyjątkowo ważne zagadnienie, któremu poświęcono wiele badań oraz stworzono niejedną naukową teorię. Istnieje wśród badaczy zgoda, że satysfakcja z pracy wiąże się z wyższą wydajnością, efektywnością oraz z głębszym zaangażowaniem pracowników. Przekłada się to również na większą lojalność wobec pracodawcy. Niska satysfakcja i gorsze samopoczucie to nie tylko problem jednostki, ponieważ niezadowolnie z pracy może prowadzić nawet do zachowań szkodzących firmie.  Na szczęście, wyniki badań i obserwacji wskazują, iż odpowiednie działania motywacyjne przynoszą efekty i mają rzeczywisty pozytywny wpływ na poziom zaangażowania pracowników, a także całych zespołów. Zgodnie z tzw. podejściem środowiskowym każdy pracownik może być zmotywowany i pracować efektywnie, jeśli w środowisku pracy stworzy mu się odpowiednie warunki.

Pole dla motywacji
Celem wszystkich działań motywacyjnych w firmach jest wywieranie pozytywnego wpływu na zachowania pracowników. Organizacje potrzebują więc narzędzi, które będą jednoznacznie odbierane jako wymierne nagrody. Mogą to być zarówno narzędzia finansowe – podwyżki, premie, nagrody – jak i świadczenia pozapłacowe, czyli wszelkiego rodzaju benefity. W ostatnim czasie szczególnie cenione są te, które ułatwiają lub wręcz umożliwiają interesujący i atrakcyjny sposób wykorzystania wolnego czasu – nie tylko relaksujący wypoczynek, ale także spełnianie marzeń i aspiracji. Sposób i jakość spędzania czasu wolnego wyznacza dziś bowiem społeczną tożsamość człowieka. Wyższą wartość – również w oczach środowiska – ma czas poświęcony na podróże, rozwijanie pasji, zainteresowań, uprawianie sportu, wizyty w kinie i teatrze niż spędzony przed ekranem telewizora. Dlatego benefity związane z wypoczynkiem, aktywnością i spełnieniem aspiracji mają tak duże znaczenie dla zmotywowania pracowników. Mają one również wymierną wartość dla firm, gdyż przeciążenie obowiązkami, gdy przekroczy pewien punkt krytyczny, powoduje, że praca i firma wywołują już tylko negatywne skojarzenia u pracowników.

Polska rzeczywistość i nasze nadzieje
Z badań opinii społecznej wynika, że 64 proc. Polaków czasem pracuje w soboty i niedziele (częściej zdarza się to mężczyznom). W czasie wolnym Polacy najczęściej oglądają telewizję, choć woleliby wyjeźdżać za miasto lub brać udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych. Przeszkodą najczęściej są brak środków finansowych lub dostępu do inrastruktury (zwłaszcza w mniejszych miejscowościach). 13 proc. pracujących osób przyznaje, że nie ma czasu nawet na wykonanie koniecznych zajęć, a kolejne 27 proc. – nie ma w ogóle czasu dla siebie. Niemal nie wystąpili ankietowani, którzy twierdziliby, że mają za dużo czasu wolnego. Najbardziej brakuje czasu na odpoczynek i relaks. Kolejnym często wymienianym problemem był brak czasu dla rodziny. Na wysokich miejscach znalazły się sprawy wykraczające poza codzienną rutynę: wyjazdy na wycieczki i wczasy oraz spotkania ze znajomymi i przyjaciółmi.
Można więc przypuszczać z dużym prawdopodobieństwem, że w przyszłości jeszcze więcej Polaków niż obecnie może być zainteresowanych korzystaniem z usług zapewniających możliwość atrakcyjnego spędzania czasu –  uprawianie sportu, wyjazdy na wycieczki krajoznawcze, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnym i rozrywkowych. To bardzo ważna informacja dla kadry zarządzającej oraz zespołów HR, które mogą zaproponować benefity, będące odpowiedzią na  te zainteresowania i potrzeby, a jednocześnie w niebanalnyy sposób motywować pracowników. Można to osiągnąć przez wprowadzenie w firmie odpowiedniego systemu motywacyjnego, wspartego przez doświadczonego dostawcę pozapłacowych świadczeń pracowniczych, czyli Benefit Systems. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz stale poszerzanej ofercie wspiera pracodawców w zwiększeniu motywacji pracowników – autorskie programy motywacyjne Benefit Systems ułatwiają prowadzenie zdrowego stylu życia i utrzymanie równowagi między życiem zawodowym i osobistym.

Dodatkowe informacje: benefitsystems.pl.

Janina Szajkowska

REKLAMA

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Inne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

REKLAMA

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

Ogromne zainteresowanie świadczeniem. Wpłynęło tysiące wniosków, ZUS wypłacił ponad 1,2 mld zł

Od stycznia bieżącego roku osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o świadczenie wspierające. Zainteresowanie tą formą pomocy jest bardzo duże. Do ZUS wpłynęło 68,8 tys. wniosków, a łączna kwota wypłat wyniosła ponad 1,2 mld zł.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r. Czy osobie pracującej przy komputerze może przysługiwać 60 minut przerwy? Kto może liczyć na dłuższe przerwy? Kiedy pracodawca jest obowiązany ich udzielić?

Wypłata dodatku jest już pewna - prezydent podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, otrzymają 2520 zł dodatku dopełniającego.

REKLAMA

31 października mija termin opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

Do 31 października należy opłacić należnych składek za rolników, małżonków i domowników za czwarty kwartał 2024 r.

Tylko 152 godziny pracy w listopadzie 2024 roku

Listopad to miesiąc z najniższą liczbą godzin pracy w całym 2024 roku. W żadnym innym miesiącu nie pracowaliśmy tylko 152 godziny. W którym miesiącu jest najwięcej pracy? Jak to było w poprzednich latach w listopadzie i jak będzie w 2025 roku?

REKLAMA