REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skuteczne doręczenie wypowiedzenia

Marcin Mil
Skuteczne doręczenie wypowiedzenia. /Fot. Fotolia
Skuteczne doręczenie wypowiedzenia. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

O skuteczności doręczenia każdego oświadczenia woli, np. wypowiedzenia umowy o pracę decyduje to, czy jego adresat miał faktyczną i skuteczną możliwość zaznajomienia się z jego treścią.

Zgodnie z art. 300 kodeksu pracy, do postanowień z zakresu prawa pracy nie uregulowanych w tym akcie odpowiednie zastosowanie znajdują przepisy kodeksu cywilnego. Niewątpliwie przypadek taki stanowić może problem skuteczności doręczenia wypowiedzenia umowy o pracę, będącego - przy całej doniosłości odrębności reżimów prawa cywilnego i prawa pracy - czymś w rodzaju cywilistycznego oświadczenia woli (zależnie od okoliczności) pracodawcy lub pracownika.

REKLAMA

Autopromocja

Art. 61 kodeksu cywilnego stanowi: „oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.”

Zobacz także: Wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Na pytanie kiedy mamy do czynienia z sytuacją, w której adresat mógł zapoznać się z treścią oświadczenia należy odpowiadać w świetle okoliczności zaistniałych w konkretnej sprawie (biorąc pod uwagę takie czynniki jak stan zdrowia adresata, siłę wyższą, np. klęski żywiołowe powodujące przerwy w funkcjonowaniu infrastruktury, itd.).

Najbardziej jasną i typową (zaraz po własnoręcznym wręczeniu pisemnego wypowiedzenia) jest sytuacja wysłania stosownego dokumentu pocztą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Droga listowna a skuteczność doręczenia

W przypadku listu poleconego sytuacja jest jasna, ponieważ dzień skutecznego zapoznania się z oświadczeniem woli nadawcy stanowi dzień odebrania listu przez adresata.

Nieco bardziej problematyczna może okazać się sytuacja nieodebrania przez adresata listu awizowanego, która bardzo często (z resztą w mylnym wyobrażeniu odbiorcy) podyktowana jest chęcią uniknięcia skutków wypowiedzenia, bądź odwleczenia ich w czasie. 

Zobacz koniecznie: Dłuższe okresy wypowiedzenia dla zatrudnionych na czas określony

Problem skuteczności oświadczeń woli był w przeszłości nie raz analizowany przez Sąd Najwyższy, np. w wyroku z dnia 9 września 2011 r. (Sygn. akt III PK 5/11) pomocniczo oparł się na przepisach rozporządzenia z 17 czerwca 1999 r. w sprawie szczegółowego trybu doręczania pism sądowych przez pocztę w postępowaniu cywilnym. Stanowi ono, iż aby pismo uznać za skutecznie doręczone, musi być awizowane łącznie przez okres co najmniej 14 dni (a nie np. 10).

SN argumentuje to w sposób następujący:

„Zważywszy, że powszechnie znane są terminy dwukrotnego awizowania wszelkich przesyłek urzędowych, to osoby wyjeżdżające na dłuższy pobyt biorą odpowiedzialność za skutki niepodjęcia takich przesyłek w terminie i brak ustanowienia ewentualnego pełnomocnika do doręczeń. Przed upływem tych terminów natomiast nie muszą się obawiać i pozostawać w niepewności co do skutków nieobecności w miejscu stałego zamieszkiwania. Najbardziej miarodajny będzie okres awizowania z wskazanego rozporządzenia. Po wyczerpaniu takiego okresu można z całą pewnością przyjąć założenie, że dalsze niepodejmowanie przesyłki jest uchylaniem się pracownika i takie negatywne zachowanie nie zasługuje już na ochronę.” (Sygn. akt III PK 5/11)

W tej sytuacji dniem odebrania oświadczenia drugiej strony jest dzień odebrania awizowanego listu na poczcie, albo dzień w którym upływa ostateczny termin odbioru wskazany w awizo (przyjęcie fikcji prawnej skutecznego doręczenia w przypadku faktycznego nieotrzymania listu). Oczywiście i w tych sytuacjach adresat może powoływać się np. na działanie siły wyższej o ile tylko jest w stanie udowodnić, że nie miał możliwości podjęcia wymaganych kroków.

Polecamy serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

Forma pisemna czy elektroniczna?

Kodeks pracy stanowi, iż rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem powinno mieć miejsce w formie pisemnej. Podstawową różnicą między reżimem prawa pracy a reżimem cywilistycznym stanowi wachlarz skutków niedopełnienia wymaganej formy.

REKLAMA

W przypadku oświadczeń cywilistycznych mamy do czynienia z nieważnością czynności prawnej (względnie – przy zastrzeżeniu formy pisemnej dla celów dowodowych - niedopuszczalnością przeprowadzania dowodu na daną okoliczność ze źródeł innych niż pisane, np. z zeznań świadków). W prawie pracy niedochowanie wymaganej formy stanowić będzie niedopełnienie przepisów o rozwiązywaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem (pociągające za sobą, np. odpowiednie roszczenia pracownika).

Z powyższego wynika, iż w tej sytuacji nie jest dopuszczalne powołanie się na skuteczność wypowiedzenia w przypadku przesłania stosownej informacji pracownikowi np. drogą mailową czy przez wiadomość sms.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

REKLAMA

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

REKLAMA

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

REKLAMA