Praca w małej firmie czy w korporacji?
REKLAMA
REKLAMA
Wiele osób uważa, że mała firma ma mniej do zaoferowania niż korporacja. Warto jednak zauważyć, że wielkość firmy nie przekłada się bezpośrednio na szeroko pojęte zyski jej pracowników.
REKLAMA
Korporacja szansą na rozwój
Duża organizacja daje poczucie stabilizacji. Struktury korporacyjne są oparte na silnych podstawach gwarantujących atrakcyjną pozycję pracodawcy na rynku. Każda osoba pracująca w korporacji ma ściśle określony zakres obowiązków i odpowiada za pewien etap realizacji zadań. W związku z tym praca w takim miejscu składa się z szeregu podobnych obowiązków i czynności mniej lub bardziej powtarzalnych. Poszczególni pracownicy są zorientowani w zakresie prac obejmujących ich dział, ale niewiele, poza ogólnymi stwierdzeniami, mogą powiedzieć o całokształcie polityki prowadzonej przez firmę.
Polecamy: Jak budować karierę zawodową?
Zaletą pracy w korporacji jest z pewnością poczucie bezpieczeństwa w postaci stabilnej umowy o pracę, a także stosunkowo niezłe wynagrodzenie. Wiele dużych firm proponuje swoim pracownikom także specjalne pakiety w ramach motywacji pozapłacowej. Wizja zdolności kredytowej i karnet na fitness to dla wielu młodych osób ważne argumenty. Dodatkowo praca w korporacji dobrze wygląda w CV i daje pewien prestiż.
Osobom, które dopiero rozpoczynają budowę swojej kariery zawodowej i zdobywają pierwsze doświadczenia zawodowe, z całą pewnością można polecić pracę w korporacji. Stanowisko w dużej firmie pozwala przyjrzeć się mechanizmom funkcjonowania organizacji, uczy swoistego obycia w świecie pracowników, pozwala nabyć doświadczenie na danym stanowisku i w ramach jasno określonego zakresu obowiązków.
Zobacz również: Młodzi zamieniają pracę w korporacji na własne firmy
Druga strona medalu
Warto przy tym zaznaczyć, że praca w korporacji, to nie tylko pozytywy. Wiele osób po kilku latach pracy w dużych firmach, rezygnuje z nich, z różnych powodów. Jedni postanawiają założyć własną działalność, inni przekwalifikować się. Jakie mogą być powody takich decyzji?
Osoby, które pierwsze doświadczenia zawodowe mają już za sobą, z bagażem doświadczeń korporacyjnych wybierają własną firmę lub też zmieniają branżę. Mają już wypracowane pewne kontakty zawodowe, posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie, a przede wszystkim, po wielu latach pracy, są w pełni świadomi tego, co chcą robić w życiu zawodowym i jak powinno ono wyglądać.
Małe firma – duże możliwości
Wiele osób boi się zatrudnienia w firmach z sektora MSP.
Choć jeszcze całkiem niedawno praca w budżetówce czy korporacji
była traktowana jako spełnienie marzeń, z perspektywy czasu, wielu
doświadczonych pracowników najbardziej ceni sobie pracę w małych
firmach.
- Tego rodzaju zatrudnienie niesie za sobą wiele wyzwań –
opowiada Martyna, która pracowała w niewielkiej firmie z branży
odzieżowej. – Zgodnie z zakresem obowiązków miałam zajmować się
obsługą klientów w sklepie, w rzeczywistości jednak robiłam mnóstwo
innych rzeczy, łącznie w obsługą sklepu internetowego, tworzeniem
opisów aukcji, a nawet prowadzeniem konta w serwisach
społecznościowych. Dzięki tej pracy zdobyłam doświadczenie szersze
niż moi znajomi, którzy pracowali w tzw. „korpo” – tłumaczy
dziewczyna.
Rzeczywiście praca w małych firmach bardzo często oznacza naprawdę duże wyzwania. Trudno tu też mówić o powtarzalności zajęć, zwłaszcza jeśli firma składa się z dosłownie paru osób. Ograniczony zasób kadrowy wymusza sytuację, w której jeden pracownik ma bardzo szeroki zakres obowiązków. Taka sytuacja przyczynia się do tego, że osoby, które tu pracują, mają szansę na szybszy rozwój, a pracownicy firmy wiedzą niemal wszystko o swoim miejscu pracy. Procesy decyzyjne też zapadają tu szybciej.
Pomimo wielu zalet praca w małej firmie ma też swoją ciemną
stronę. Nie wszyscy pracodawcy są uczciwi, nie zawsze można liczyć
na tak wysokie wynagrodzenie jak w przypadku korporacji. Rzadko
zdarza się także, aby pracodawcy w niewielkich firmach oferowali
swoim podwładnym bonusy w ramach motywacji pozapłacowej. W
przypadku niewielkich firm trudniej też jest mówić o stabilności
zatrudnienia. Stosunkowo wielu pracodawców posługuje się tzw.
„umowami śmieciowymi”. Zagrożeniem dla potencjalnych pracowników
jest także możliwość upadku firmy, jej zamknięcia. W praktyce
wystarczy decyzja jednego człowieka – właściciela, aby dana firma
przestała istnieć.
Z całą pewnością jednak plusem jest atmosfera panująca w zgranym
zespole małej firmy, gdzie wszyscy się znają i maja świadomość, że
pracują dla wspólnego dobra.
Zobacz również: Mała firma - kierunek: stażysta
Wbrew pozorom praca w niewielkiej firmie nie ustępuje zatrudnieniu w korporacji. Wszystko bowiem zależy od tego, jakimi priorytetami chcemy się kierować w naszym życiu zawodowym. Niektórzy podkreślają pozytywne aspekty rozpoczęcia budowy kariery zawodowej od pracy w korporacji. Niezależnie jednak od tego, gdzie rozpoczniemy i będziemy kontynuować nasz rozwój zawodowy, warto pamiętać, że każda forma i miejsce zatrudnienia ma swoje dobre i złe strony. Tajemnicą sukcesu zawodowego jest wybranie tego miejsca, które w naszym osobistym bilansie zysków i strat wypada najlepiej.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat