Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w małej firmie czy w korporacji?

Joanna Niemyjska
Zatrudnienie w korporacji. /fot. Fotolia
Zatrudnienie w korporacji. /fot. Fotolia
Zatrudnienie w małej firmie czy w korporacji? - przed takim dylematem stoi wiele młodych osób, które nie mają zbyt wielkiego doświadczenia zawodowego. Wśród tych, którzy je w mniejszym lub większym stopniu nabyli, opinie są podzielone. Jedni wolą stabilne zatrudnienie, które oferuje praca w korporacji. Inni wybierają wyzwania i szeroki zakres kompetencji, jakie spotkać można pracując w małej firmie. Kto ma rację?

Wiele osób uważa, że mała firma ma mniej do zaoferowania niż korporacja. Warto jednak zauważyć, że wielkość firmy nie przekłada się bezpośrednio na szeroko pojęte zyski jej pracowników.

Korporacja szansą na rozwój

Duża organizacja daje poczucie stabilizacji. Struktury korporacyjne są oparte na silnych podstawach gwarantujących atrakcyjną pozycję pracodawcy na rynku.  Każda osoba pracująca w korporacji ma ściśle określony zakres obowiązków i odpowiada za pewien etap realizacji zadań. W związku z tym praca w takim miejscu składa się z szeregu podobnych obowiązków i czynności mniej lub bardziej powtarzalnych. Poszczególni pracownicy są zorientowani w zakresie prac obejmujących ich dział, ale niewiele, poza ogólnymi stwierdzeniami, mogą powiedzieć o całokształcie polityki prowadzonej przez firmę.

Polecamy: Jak budować karierę zawodową?

Zaletą pracy w korporacji jest z pewnością poczucie bezpieczeństwa w postaci stabilnej umowy o pracę, a także stosunkowo niezłe wynagrodzenie. Wiele dużych firm proponuje swoim pracownikom także specjalne pakiety w ramach motywacji pozapłacowej. Wizja zdolności kredytowej i karnet na fitness to dla wielu młodych osób ważne argumenty. Dodatkowo praca w korporacji dobrze wygląda w CV i daje pewien prestiż.

Osobom, które dopiero rozpoczynają budowę swojej kariery zawodowej i zdobywają pierwsze doświadczenia zawodowe, z całą pewnością można polecić pracę w korporacji. Stanowisko w dużej firmie pozwala przyjrzeć się mechanizmom funkcjonowania organizacji, uczy swoistego obycia w świecie pracowników, pozwala nabyć doświadczenie na danym stanowisku i w ramach jasno określonego zakresu obowiązków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Młodzi zamieniają pracę w korporacji na własne firmy

Druga strona medalu

Warto przy tym zaznaczyć, że praca w korporacji, to nie tylko pozytywy. Wiele osób po kilku latach pracy w dużych firmach, rezygnuje z nich, z różnych powodów. Jedni postanawiają założyć własną działalność, inni przekwalifikować się. Jakie mogą być powody takich decyzji?

Osoby, które pierwsze doświadczenia zawodowe mają już za sobą, z bagażem doświadczeń korporacyjnych wybierają własną firmę lub też zmieniają branżę. Mają już wypracowane pewne kontakty zawodowe, posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie, a przede wszystkim, po wielu latach pracy, są w pełni świadomi tego, co chcą robić w życiu zawodowym i jak powinno ono wyglądać.


Małe firma – duże możliwości

Wiele osób boi się zatrudnienia w firmach z sektora MSP.  Choć jeszcze całkiem niedawno praca w budżetówce czy korporacji była traktowana jako spełnienie marzeń, z perspektywy czasu, wielu doświadczonych pracowników najbardziej ceni sobie pracę w małych firmach.
 - Tego rodzaju zatrudnienie niesie za sobą wiele wyzwań – opowiada Martyna, która pracowała w niewielkiej firmie z branży odzieżowej. – Zgodnie z zakresem obowiązków miałam zajmować się obsługą klientów w sklepie, w rzeczywistości jednak robiłam mnóstwo innych rzeczy, łącznie w obsługą sklepu internetowego, tworzeniem opisów aukcji, a nawet prowadzeniem konta w serwisach społecznościowych. Dzięki tej pracy zdobyłam doświadczenie szersze niż moi znajomi, którzy pracowali w tzw. „korpo” – tłumaczy dziewczyna.

Rzeczywiście praca w małych firmach bardzo często oznacza naprawdę duże wyzwania. Trudno tu też mówić o powtarzalności zajęć, zwłaszcza jeśli firma składa się z dosłownie paru osób. Ograniczony zasób kadrowy wymusza sytuację, w której jeden pracownik ma bardzo szeroki zakres obowiązków. Taka sytuacja przyczynia się do tego, że osoby, które tu pracują, mają szansę na szybszy rozwój, a pracownicy firmy wiedzą niemal wszystko o swoim miejscu pracy. Procesy decyzyjne też zapadają tu szybciej.

Pomimo wielu zalet praca w małej firmie ma też swoją ciemną stronę. Nie wszyscy pracodawcy są uczciwi, nie zawsze można liczyć na tak wysokie wynagrodzenie jak w przypadku korporacji. Rzadko zdarza się także, aby pracodawcy w niewielkich firmach oferowali swoim podwładnym bonusy w ramach motywacji pozapłacowej. W przypadku niewielkich firm trudniej też jest mówić o stabilności zatrudnienia. Stosunkowo wielu pracodawców posługuje się tzw. „umowami śmieciowymi”. Zagrożeniem dla potencjalnych pracowników jest także możliwość upadku firmy, jej zamknięcia. W praktyce wystarczy decyzja jednego człowieka – właściciela, aby dana firma przestała istnieć.
Z całą pewnością jednak plusem jest atmosfera panująca w zgranym zespole małej firmy, gdzie wszyscy się znają i maja świadomość, że pracują dla wspólnego dobra.

Zobacz również: Mała firma - kierunek: stażysta

Wbrew pozorom praca w niewielkiej firmie nie ustępuje zatrudnieniu w  korporacji. Wszystko bowiem zależy od tego, jakimi priorytetami chcemy się kierować w naszym życiu zawodowym. Niektórzy podkreślają pozytywne aspekty rozpoczęcia budowy kariery zawodowej od pracy w  korporacji. Niezależnie jednak od tego, gdzie rozpoczniemy i będziemy kontynuować nasz rozwój zawodowy, warto pamiętać, że każda forma i miejsce zatrudnienia ma swoje dobre i złe strony. Tajemnicą sukcesu zawodowego jest wybranie tego miejsca, które w naszym osobistym bilansie zysków i strat wypada najlepiej.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Reklama
Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zmniejszenie lub zawieszenie emerytur lub rent od 1 czerwca 2023 r.

    Zmniejszenie lub zawieszenie emerytur lub rent od 1 czerwca 2023 r. - jak będzie to wyglądało? Ile wynosiło przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2023 r.? Jak ustalić czy doszło do przekroczenia rocznej kwoty podstawy wymiaru składek? Jakie świadczenia mogą być zmniejszone czy zawieszone?

    Bezpieczeństwo w transporcie. Jak wykryć, że kierowca ciężarówki przysypia

    Monitorowanie oczu kierowcy było do niedawna podstawą technologii stosowanych do wykrywania zasypiania za kierownicą. Japońscy naukowcy odkryli, że kluczowe znaczenie ma monitorowanie nie tylko oczu, ale także całego ciała kierowcy.

    Optymalizacja czasu pracy. Skompresowany tydzień pracy w Deloitte

    Dział Doradztwa Podatkowego firmy doradczej Deloitte został objęty rocznym programem pilotażowym w zakresie optymalizacji czasu pracy. Ma on sprawdzić gotowość firmy na wprowadzenie optymalizacji czasu pracy. Pracownicy testują m.in. skompresowany tydzień pracy.

    Badania okresowe. Co zmieni odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego

    Stan zagrożenia epidemicznego może zostać odwołany już z końcem czerwca. Zakończenie tego stanu będzie wiązało się z obowiązkiem odnowienia badań okresowych pracowników, który był czasowo zawieszony. Nie przegap tych terminów! 

    Legitna praca. Inspekcja pracy troszczy się o młodzież

    Upowszechnienie wiedzy dotyczącej prawa pracy, uświadamianie zagrożeń czyhających na młodych pracowników w ich pierwszej pracy oraz informowanie o możliwości skorzystania z pomocy w zakresie prawa pracy to główne cele kampanii „Legitna praca”. Państwowa Inspekcja Pracy kieruje ją do młodych osób, które właśnie wkraczają na rynek pracy. 

    Wynagrodzenia. Ponad połowa pracowników biurowych w Polsce jest niezadowolona

    Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie jest jednym z głównym powodów żalu dzisiejszych pracowników – wynika z badania portalu pracy RocketJobs.pl. Co piąty z nich żałuje, że nie wybrał lepiej płatnego zawodu, a co czwarty, że nie prosił o podwyżkę. Czemu pieniądze wciąż są tematem tabu dla tak dużej liczby zatrudnionych i jakie są bariery w osiągnięciu satysfakcji finansowej?

    Dni wolne od pracy. Kiedy trzeba pracować w niedziele i święta

    Dni wolne od pracy to niedziele oraz święta. W niektórych przypadkach dozwolona jest jednak praca w dni, które co do zasady są od pracy wolne. Pracownikom, którzy muszą wtedy pracować przysługują z tego tytułu szczególne uprawnienia. Kiedy można, a nawet trzeba pracować w niedziele lub święta? Jaka rekompensata należy się pracownikowi pracującemu w te dni?

    Rynek pracy 2023 (II kwartał). 62 proc. pracowników oczekuje podwyżki

    Pracownicy coraz bardziej odczuwają słabnącą siłę nabywczą swoich wynagrodzeń i wyraźnie oczekują, że ich pensje będą nadążać za rosnącymi cenami. 28 proc. zamierza w nadchodzącym czasie starać się o podwyżkę, a wzrostu wynagrodzenia oczekuje aż 62 proc. – wynika z badania „Barometr rynku pracy” Gi Group Holding. 

    Długi weekend w czerwcu: Co zrobić, żeby w tym tygodniu pracować tylko trzy dni

    Długi weekend czerwcowy z okazji święta Bożego Ciała będzie mógł potrwać tradycyjnie cztery dni. Co zrobić, żeby skorzystać z długiego weekendu?

    Mama w pracy. Kiedy należy się przerwa na karmienie

    Jakie przerwy w pracy przysługują kobiecie karmiącej piersią? Co w przypadku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy? Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na udzielenie przerwy na karmienie piersią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule. 

    Podwyżki dla budżetówki i emerytów. „Solidarność” godzi się na porozumienie z rządem

    Podwyżki dla budżetówki i emerytur stażowych będą przedmiotem porozumienia pomiędzy NSZZ „Solidarność” a rządem. Komisja Krajowa związku zgodziła się na podpisanie dokumentu. 

    500 plus. Nowy okres świadczeniowy rozpoczął się

    Nowy okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500 plus” rozpoczyna się 1 czerwca. Potrwa do 31 maja 2024 r. Jeśli wniosek o 500 plus zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.

    Szczyt UE w sprawie BHP

    W dniach 15-16 maja 2023 r. w Sztokholmie odbył się szczyt UE w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, którego celem było wyznaczenie perspektyw i celów do 2027 r. Co jest priorytetem dla UE w zakresie BHP i jakie akry prawne obowiązują w tym obszarze? 

    Mały ZUS plus wydłużony o rok

    Pracowaliśmy nad rozwiązaniami, aby tzw. Mały ZUS był wydłużony o rok - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

    O prawach dziecka - po dziecięcemu

    Dzieci powinny znać swoje prawa! Rodzice, władze państwowe i społeczeństwo powinni respektować wartości, które są ważne dla rozwoju dziecka. Jednym z najważniejszych dokumentów, w którym spisane są prawa dziecka jest Konwencja o Prawach Dziecka. Polska podpisała Konwencję o Prawach Dziecka 7 czerwca 1991 r. Co wynika z Konwencji i z Deklaracji Praw Dziecka?

    Niedziela handlowa – czerwiec 2023

    W czerwcu 2023 r. są cztery niedziele. Czy w którąś z nich zakaz handlu w niedziele i święta nie obowiązuje. Czy w czerwcu przypada więc niedziela handlowa? Wyjaśniamy.

    Poradnictwo zawodowe. Urzędy pracy robią to zawodowo

    Urzędy pracy świadczą usługi poradnictwa zawodowego, z których mogą korzystać zarówno osoby bezrobotne oraz poszukujące pracy, jak i pracodawcy. Na czym dokładnie polega ta usługa? W jakich formach może być realizowana? Wyjaśniamy. 

    Praca dzieci na roli - wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych

    W dniu 1 czerwca przypada Dzień Dziecka. W tym szczególnym czasie, ale i każdego dnia, warto pamiętać o ochronie pracy dzieci. Dzieci mogą bowiem pracować na roli, w ramach pomocy rodzicom w gospodarstwie. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać pewnych zasad BHP. Szczególnie ważny jest wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat. Jakie to czynności? Poniżej wykaz wraz z omówieniem.

    ZUS online: elektroniczne wiadomości i umawianie wizyt

    Komunikat ZUS: Dostępna jest już aktualizacja aplikacji mobilnej mZUS. W nowej wersji zmieniliśmy wygląd aplikacji i rozbudowaliśmy ją o kolejne funkcje.

    Świadczenie wspierające - prace Sejmu trwają

    Trwa procedowanie świadczenia wspierającego, odbyło się już drugie czytanie w Sejmie. W dniu 24 maja 2023 r. przygotowano dodatkowe sprawozdanie Komisji Społecznej i Rodziny. Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające?

    Być bliżej siebie w miejscu pracy, czyli o znaczeniu empatycznego przywództwa

    Empatia to obecnie jedna z kluczowych kompetencji przywódczych, uważana za niezbędną do osiągnięcia sukcesu w zarządzaniu. Niezwykle istotne jest empatyczne podejście lidera do pracownika w zakresie jego kondycji psychicznej i samopoczucia. To wątek, na który zwraca uwagę kampania „Bliżej Siebie”, podkreślająca, jak istotna jest komunikacja i właśnie empatia w miejscu pracy. 

    Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne?

    Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne? Kiedy należy się świadczenie rehabilitacyjne? Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne? Jak długo może trwać świadczenie rehabilitacyjne? Jak ZUS płaci świadczenie rehabilitacyjne?

    Renta socjalna 2023
    Co to jest renta socjalna? Co trzeba zrobić żeby dostać rentę socjalną? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? Ile wynosi renta socjalna w 2023 roku? Czy od decyzji lekarza w sprawie renty socjalnej można się odwołać?
    Dzień Dziecka - czy dzieci mogą pracować?

    W dniu 1 czerwca przypada Dzień Dziecka. Wielu zastanawia się czy dzieci mogą pracować. Często widzi się dzieci w reklamie czy w serialu telewizyjnym. Czy taka działalność dziecka ma charakter pracy zarobkowej? Czy na pracę dziecka potrzebna jest zgoda rodzica i inspektora pracy? Poniżej najważniejsze warunki formalne, aby móc legalnie zatrudniać dziecko i szanować jego prawa. 

    Rynek IT w Polsce - specjaliści poszukiwani

    Badania pokazują, że polski rynek IT nadal charakteryzuje duża dynamika – po spadku zapotrzebowania na specjalistów IT w drugiej połowie 2022 r. popyt na ich pracę wzrasta. W jakich obszarach poszukiwania się specjaliści IT? Okazuje się, że m.in. co do wiedzy z zakresu: BI, Big Data, Data Science.