Dodatkowy dzień wolny za 3 maja 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA
Dzień wolny za 3 maja
Zgodnie z Kodeksem pracy każde święto ustawowo wolne od pracy, które przypada w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dotyczy to wszystkich pracowników. Nie ma znaczenia system ani wymiar czasu pracy. Jedno święto obniża wymiar czasu pracy zawsze o 8 godzin. Oznacza to, że nawet jeśli harmonogram czasu pracy przewiduje mniej lub więcej godzin pracy w danym dniu, pracownik będzie pracował 8 godzin krócej w obowiązującym okresie rozliczeniowym. Taki mechanizm podyktowany jest charakterem dnia wolnego. Świąteczna sobota jest dniem wolnym z tytułu święta, a nie z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Gdyby pracodawca nie udzielił dnia wolnego, na koniec okresu rozliczeniowego (np. miesiąca) powstałyby nadgodziny i zostałby zaburzony schemat przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Takie przekroczenie przeciętnej średniotygodniowej normy czasu pracy i brak rekompensaty powstałych godzin nadliczbowych stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Grozi za nie kara grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł.
REKLAMA
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter
Święta ustawowo wolne od pracy
Katalog świąt ustawowo wolnych od pracy zawiera ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Należą do nich:
● 1 stycznia – Nowy Rok,
● 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
● pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
● drugi dzień Wielkiej Nocy,
● 1 maja – Święto Państwowe,
● 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
● pierwszy dzień Zielonych Świątek,
● dzień Bożego Ciała,
● 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
● 1 listopada – Wszystkich Świętych,
● 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
● 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
● 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.
Dzień wolny za 1 listopada
W 2014 r., oprócz dnia 3 maja, święto ustawowo wolne od pracy wypada w sobotę także w listopadzie. To uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona 1 listopada. Oznacza to, że w listopadzie pracodawca również odda pracownikowi dodatkowy dzień wolny za świąteczną sobotę.
Polecamy także: Dodatkowy dzień za święto, które wypada w sobotę
Udzielanie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę
Pracodawca udziela pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w sobotę do końca okresu rozliczeniowego, w którym przypadło to święto. Dla przykładu w firmie, w której funkcjonuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy, dodatkowy dzień wolny należy wykorzystać do końca miesiąca. Co istotne, nie ma możliwości przeniesienia dnia wolnego na kolejny okres rozliczeniowy. Wniosek pracownika w tym zakresie nie legalizuje decyzji pracodawcy.
Jeśli pracodawca nie odda pracownikowi dnia wolnego za święto wypadające w sobotę, narazi się na zarzut naruszenia 5-dniowego tygodnia pracy oraz będzie zmuszony zrekompensować pracownikowi powstałe nadgodziny.
Dzień wolny w różnych terminach
Prawo nie nakazuje pracodawcy, kiedy dokładnie ma oddać dzień wolny za święto wypadające w sobotę. Wskazuje jedynie termin końcowy, czyli koniec okresu rozliczeniowego, w którym wystąpiło wspomniane święto. Pracodawca nie ma obowiązku oddania dnia wolnego wszystkim pracownikom w jednym czasie. Każdy pracownik może przebywać na wolnym w innym dniu.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat