| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Czas pracy > Dodatkowy dzień wolny za 3 maja 2014 r.

Dodatkowy dzień wolny za 3 maja 2014 r.

Każdy pracownik, który zgodnie z przeciętnie 5-dniowym tygodniem pracy ma wolne soboty, otrzyma dodatkowy dzień wolny od pracy za święto Konstytucji 3 maja. Dzień wolny pracodawca przyznaje do końca okresu rozliczeniowego.

Dzień wolny za 3 maja

Zgodnie z Kodeksem pracy każde święto ustawowo wolne od pracy, które przypada w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dotyczy to wszystkich pracowników. Nie ma znaczenia system ani wymiar czasu pracy. Jedno święto obniża wymiar czasu pracy zawsze o 8 godzin. Oznacza to, że nawet jeśli harmonogram czasu pracy przewiduje mniej lub więcej godzin pracy w danym dniu, pracownik będzie pracował 8 godzin krócej w obowiązującym okresie rozliczeniowym. Taki mechanizm podyktowany jest charakterem dnia wolnego. Świąteczna sobota jest dniem wolnym z tytułu święta, a nie z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Gdyby pracodawca nie udzielił dnia wolnego, na koniec okresu rozliczeniowego (np. miesiąca) powstałyby nadgodziny i zostałby zaburzony schemat przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Takie przekroczenie przeciętnej średniotygodniowej normy czasu pracy i brak rekompensaty powstałych godzin nadliczbowych stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Grozi za nie kara grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Święta ustawowo wolne od pracy

Katalog świąt ustawowo wolnych od pracy zawiera ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Należą do nich:
● 1 stycznia – Nowy Rok,
● 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
● pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
● drugi dzień Wielkiej Nocy,
● 1 maja – Święto Państwowe,
● 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
● pierwszy dzień Zielonych Świątek,
● dzień Bożego Ciała,
● 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
● 1 listopada – Wszystkich Świętych,
● 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
● 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
● 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Forum Kadry

Dzień wolny za 1 listopada

W 2014 r., oprócz dnia 3 maja, święto ustawowo wolne od pracy wypada w sobotę także w listopadzie. To uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona 1 listopada. Oznacza to, że w listopadzie pracodawca również odda pracownikowi dodatkowy dzień wolny za świąteczną sobotę.

Polecamy także: Dodatkowy dzień za święto, które wypada w sobotę

Udzielanie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę

Pracodawca udziela pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w sobotę do końca okresu rozliczeniowego, w którym przypadło to święto. Dla przykładu w firmie, w której funkcjonuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy, dodatkowy dzień wolny należy wykorzystać do końca miesiąca. Co istotne, nie ma możliwości przeniesienia dnia wolnego na kolejny okres rozliczeniowy. Wniosek pracownika w tym zakresie nie legalizuje decyzji pracodawcy.

Jeśli pracodawca nie odda pracownikowi dnia wolnego za święto wypadające w sobotę, narazi się na zarzut naruszenia 5-dniowego tygodnia pracy oraz będzie zmuszony zrekompensować pracownikowi powstałe nadgodziny.

Dzień wolny w różnych terminach

Prawo nie nakazuje pracodawcy, kiedy dokładnie ma oddać dzień wolny za święto wypadające w sobotę. Wskazuje jedynie termin końcowy, czyli koniec okresu rozliczeniowego, w którym wystąpiło wspomniane święto. Pracodawca nie ma obowiązku oddania dnia wolnego wszystkim pracownikom w jednym czasie. Każdy pracownik może przebywać na wolnym w innym dniu.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Sembox

Agencja search engine marketing

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »