REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy dzień wolny za 3 maja 2014 r.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę. /Fot. Fotolia
Dzień wolny za święto wypadające w sobotę. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy pracownik, który zgodnie z przeciętnie 5-dniowym tygodniem pracy ma wolne soboty, otrzyma dodatkowy dzień wolny od pracy za święto Konstytucji 3 maja. Dzień wolny pracodawca przyznaje do końca okresu rozliczeniowego.

Dzień wolny za 3 maja

Zgodnie z Kodeksem pracy każde święto ustawowo wolne od pracy, które przypada w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dotyczy to wszystkich pracowników. Nie ma znaczenia system ani wymiar czasu pracy. Jedno święto obniża wymiar czasu pracy zawsze o 8 godzin. Oznacza to, że nawet jeśli harmonogram czasu pracy przewiduje mniej lub więcej godzin pracy w danym dniu, pracownik będzie pracował 8 godzin krócej w obowiązującym okresie rozliczeniowym. Taki mechanizm podyktowany jest charakterem dnia wolnego. Świąteczna sobota jest dniem wolnym z tytułu święta, a nie z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Gdyby pracodawca nie udzielił dnia wolnego, na koniec okresu rozliczeniowego (np. miesiąca) powstałyby nadgodziny i zostałby zaburzony schemat przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Takie przekroczenie przeciętnej średniotygodniowej normy czasu pracy i brak rekompensaty powstałych godzin nadliczbowych stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Grozi za nie kara grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł.

Autopromocja

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Święta ustawowo wolne od pracy

Katalog świąt ustawowo wolnych od pracy zawiera ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Należą do nich:
● 1 stycznia – Nowy Rok,
● 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
● pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
● drugi dzień Wielkiej Nocy,
● 1 maja – Święto Państwowe,
● 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
● pierwszy dzień Zielonych Świątek,
● dzień Bożego Ciała,
● 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
● 1 listopada – Wszystkich Świętych,
● 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
● 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
● 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Forum Kadry

Dzień wolny za 1 listopada

W 2014 r., oprócz dnia 3 maja, święto ustawowo wolne od pracy wypada w sobotę także w listopadzie. To uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona 1 listopada. Oznacza to, że w listopadzie pracodawca również odda pracownikowi dodatkowy dzień wolny za świąteczną sobotę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także: Dodatkowy dzień za święto, które wypada w sobotę

Udzielanie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę

Pracodawca udziela pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w sobotę do końca okresu rozliczeniowego, w którym przypadło to święto. Dla przykładu w firmie, w której funkcjonuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy, dodatkowy dzień wolny należy wykorzystać do końca miesiąca. Co istotne, nie ma możliwości przeniesienia dnia wolnego na kolejny okres rozliczeniowy. Wniosek pracownika w tym zakresie nie legalizuje decyzji pracodawcy.

Jeśli pracodawca nie odda pracownikowi dnia wolnego za święto wypadające w sobotę, narazi się na zarzut naruszenia 5-dniowego tygodnia pracy oraz będzie zmuszony zrekompensować pracownikowi powstałe nadgodziny.

Dzień wolny w różnych terminach

Prawo nie nakazuje pracodawcy, kiedy dokładnie ma oddać dzień wolny za święto wypadające w sobotę. Wskazuje jedynie termin końcowy, czyli koniec okresu rozliczeniowego, w którym wystąpiło wspomniane święto. Pracodawca nie ma obowiązku oddania dnia wolnego wszystkim pracownikom w jednym czasie. Każdy pracownik może przebywać na wolnym w innym dniu.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA