| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Umowa powierzenia samochodu służbowego pracownikowi po zmianach w VAT

Umowa powierzenia samochodu służbowego pracownikowi po zmianach w VAT

Od 1 kwietnia 2014 r. pracodawcy, którzy chcą skorzystać z pełnego odliczenia VAT m.in. od samochodów nieprzekraczających 3,5 tony, muszą udowodnić przed organem podatkowym, że taki pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Oznacza to często konieczność skorygowania przez służby kadrowo-płacowe dotychczas używanych umów oraz regulaminów dotyczących powierzenia tych pojazdów pracownikom.

Pracodawca, który będzie chciał skorzystać ze 100% ulgi w VAT, powinien wyłączyć w przepisach wewnętrznych możliwość powierzenia pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych i prowadzić rzetelną ewidencję przebiegu tego pojazdu.

W takim przypadku wykorzystywanie przez pracowników pojazdu również do celów prywatnych może spowodować w trakcie kontroli organu podatkowego nałożenie kary finansowej na pracodawcę.

POLECAMY: SAMOCHÓD PO ZMIANACH OD 1 KWIETNIA 2014 - MULTIPAKIET

PRZYKŁAD

Michał G. w realizacji zadań służbowych wykorzystuje samochód pracodawcy na podstawie umowy o powierzeniu mienia. Do umowy pracodawca wprowadził zapis o następującej treści: „(...) § 8. Pracownik zobowiązuje się do używania samochodu wyłącznie w celu wykonywania obowiązków pracowniczych, co potwierdza w ewidencji przebiegu pojazdu. Opis w ewidencji przebiegu pojazdu trasy przejechanej w celu wykonania przez Pracownika zadania służbowego Pracodawca weryfikuje na podstawie informacji wysyłanych z nadajników GPS, w jakie jest wyposażony samochód (...)”. Taki zapis należy uznać za obiektywnie uzasadniający brak możliwości używania pojazdu w innych celach niż służbowe.

PRZYKŁAD

Spółka będąca podatnikiem podatku VAT zamierza odliczyć 100% podatek naliczony od samochodu zakupionego 1 kwietnia 2014 r. Podatnik podpisał „umowę powierzenia” z pracownikiem, któremu przydzielono ten samochód. W umowie znajduje się następujący zapis: „(...) Pracownik w porozumieniu z Pracodawcą ma prawo raz w roku w ustalony między Stronami weekend wykorzystać samochód do celów prywatnych. Za wykorzystanie samochodu do celów prywatnych Pracownik będzie ponosił odpłatność ryczałtową, która wynosi 100 zł (...)”. Taki zapis uniemożliwia spółce skorzystanie z pełnej ulgi w VAT, gdyż powierzony pojazd jest wykorzystywany w tzw. sposób mieszany. Z tego tytułu spółce przysługuje ograniczenie do 50% odliczenia VAT.

Zobacz także: Korzystanie z telefonu służbowego a przychód pracownika

PRZYKŁAD

Spółka będąca podatnikiem podatku VAT zamierza odliczyć 100% podatek naliczony od samochodu zakupionego 1 kwietnia 2014 r. Podatnik przekazał pojazd pracownikowi na podstawie protokołu przekazania/odbioru, który uznaje za umowę powierzenia. Protokół nie reguluje sposobu wykorzystywania pojazdu przez pracownika, lecz wyłącznie potwierdza, kto komu powierzył samochód oraz wymienia dane identyfikacyjne pojazdu i jego wyposażenie. Do celów skorzystania z pełnej ulgi w VAT takie zapisy nie będą wystarczające. Można bowiem uznać, że pojazd jest wykorzystywany również w celach prywatnych. W takim przypadku spółce przysługuje ograniczenie do 50% odliczenia VAT.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Monika Studzińska

Prawnik, Mediator Stały przy Sądzie Okręgowym w Rzeszowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »