REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa powierzenia samochodu służbowego pracownikowi po zmianach w VAT

Bożena Goliszewska-Chojdak
Umowa powierzenia samochodu służbowego pracownikowi po zmianach w VAT. /Fot. Fotolia
Umowa powierzenia samochodu służbowego pracownikowi po zmianach w VAT. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2014 r. pracodawcy, którzy chcą skorzystać z pełnego odliczenia VAT m.in. od samochodów nieprzekraczających 3,5 tony, muszą udowodnić przed organem podatkowym, że taki pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Oznacza to często konieczność skorygowania przez służby kadrowo-płacowe dotychczas używanych umów oraz regulaminów dotyczących powierzenia tych pojazdów pracownikom.

Pracodawca, który będzie chciał skorzystać ze 100% ulgi w VAT, powinien wyłączyć w przepisach wewnętrznych możliwość powierzenia pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych i prowadzić rzetelną ewidencję przebiegu tego pojazdu.

Autopromocja

W takim przypadku wykorzystywanie przez pracowników pojazdu również do celów prywatnych może spowodować w trakcie kontroli organu podatkowego nałożenie kary finansowej na pracodawcę.

POLECAMY: SAMOCHÓD PO ZMIANACH OD 1 KWIETNIA 2014 - MULTIPAKIET

PRZYKŁAD

Michał G. w realizacji zadań służbowych wykorzystuje samochód pracodawcy na podstawie umowy o powierzeniu mienia. Do umowy pracodawca wprowadził zapis o następującej treści: „(...) § 8. Pracownik zobowiązuje się do używania samochodu wyłącznie w celu wykonywania obowiązków pracowniczych, co potwierdza w ewidencji przebiegu pojazdu. Opis w ewidencji przebiegu pojazdu trasy przejechanej w celu wykonania przez Pracownika zadania służbowego Pracodawca weryfikuje na podstawie informacji wysyłanych z nadajników GPS, w jakie jest wyposażony samochód (...)”. Taki zapis należy uznać za obiektywnie uzasadniający brak możliwości używania pojazdu w innych celach niż służbowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Spółka będąca podatnikiem podatku VAT zamierza odliczyć 100% podatek naliczony od samochodu zakupionego 1 kwietnia 2014 r. Podatnik podpisał „umowę powierzenia” z pracownikiem, któremu przydzielono ten samochód. W umowie znajduje się następujący zapis: „(...) Pracownik w porozumieniu z Pracodawcą ma prawo raz w roku w ustalony między Stronami weekend wykorzystać samochód do celów prywatnych. Za wykorzystanie samochodu do celów prywatnych Pracownik będzie ponosił odpłatność ryczałtową, która wynosi 100 zł (...)”. Taki zapis uniemożliwia spółce skorzystanie z pełnej ulgi w VAT, gdyż powierzony pojazd jest wykorzystywany w tzw. sposób mieszany. Z tego tytułu spółce przysługuje ograniczenie do 50% odliczenia VAT.

Zobacz także: Korzystanie z telefonu służbowego a przychód pracownika

PRZYKŁAD

Spółka będąca podatnikiem podatku VAT zamierza odliczyć 100% podatek naliczony od samochodu zakupionego 1 kwietnia 2014 r. Podatnik przekazał pojazd pracownikowi na podstawie protokołu przekazania/odbioru, który uznaje za umowę powierzenia. Protokół nie reguluje sposobu wykorzystywania pojazdu przez pracownika, lecz wyłącznie potwierdza, kto komu powierzył samochód oraz wymienia dane identyfikacyjne pojazdu i jego wyposażenie. Do celów skorzystania z pełnej ulgi w VAT takie zapisy nie będą wystarczające. Można bowiem uznać, że pojazd jest wykorzystywany również w celach prywatnych. W takim przypadku spółce przysługuje ograniczenie do 50% odliczenia VAT.

Płatnik może też podjąć decyzję o zachowaniu istniejących przepisów, jeżeli np. przewidują tzw. mieszany sposób wykorzystywania pojazdu służbowego, tj. zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych, i odliczyć 50% VAT.

Zapis o konsekwencjach niewykonania przez pracownika zobowiązania dotyczącego korzystania z pojazdu w innych celach niż służbowe i nieprowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu powinna zawierać umowa powierzenia samochodu służbowego.

Zobacz także: Samochód służbowy wykorzystywany w celach służbowych

Autopromocja

Wzór umowy powierzenia samochodu służbowego wykorzystywanego wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  6445,71 zł – od tej kwoty należy naliczać odpis na ZFŚS i świadczenie urlopowe w 2024 r.

  W Monitorze Polskim, pod poz. 137, opublikowane zostało obwieszczenie Prezesa GUS z 16 lutego 2024 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2023 r. i w drugim półroczu 2023 r.

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  REKLAMA

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  REKLAMA

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  REKLAMA