reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym dotyczy zarówno wypowiedzenie warunków pracy i płacy, jak i samej umowy (zarówno okresowej, jak i bezterminowej).

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu do osiągnięcia wieku przedemerytalnego pozostaje mniej niż 4 lata, jeżeli okres zatrudnienia uprawnia go do świadczenia emerytalnego po osiągnięciu tego wieku. W przypadku, gdy pracownik z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego, nie legitymuje się właściwym okresem zatrudnienia, nie przysługuje mu ochrona przed zwolnieniem.

W związku z wejściem w życie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wydłuża wiek emerytalny, wprowadzono zasadę, że pracownicy którzy w dniu jej wejścia objęci są ochroną przed wypowiedzeniem umowy – ukończyli odpowiednio 56 lat w przypadku kobiet i 61 w przypadku mężczyzn, objęci są ochroną do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego, który została przedłużony ustawą. 

Zobacz także: Staż emerytalny a prawo do emerytury

Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym?

Podmiot zatrudniający ma możliwość zwolnienia osoby w wieku przedemerytalnym dyscyplinarnie lub z winy pracownika w trybie natychmiastowym, a także na skutek rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Czteroletni okres ochronny dotyczy więc jedynie rozwiązywania umów za wypowiedzeniem. Dopuszczalne jest zatem zakończenie stosunku pracy na skutek wygaśnięcia umowy terminowej, np. umowy o pracę na czas określony, umowy na okres próbny, bądź umowy na czas wykonania konkretnej pracy. Ustawodawca przyznaje też to prawo do rozwiązania umowy o pracę w innych przypadkach:

  • Ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy – za wyjątkiem sytuacji, w których możliwe jest zawarcie układu
  • Zwolnień grupowych, zwłaszcza na podstawie ustawy z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników
  • Całkowitej niezdolności do pracy stwierdzonej orzeczeniem lekarskim lub niezawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy

Polecamy również: ZUS czy OFE? Jak wybrać system emerytalny?

Roszczenie z tytułu zwolnienia pracownika w okresie ochronnym

Pracownikowi w wieku przedemerytalnym objętemu ochroną przed zwolnieniem przysługuje możliwość zwrócenia się do sądu w pracy, jeżeli pracodawca nie przestrzegając prawa, wypowiedział umowę o pracę. Zgodnie z art. 264 kodeksu pracy, może on terminie 7 dniu od dnia doręczenia wypowiedzenia złożyć odwołanie. Żądania pracownika dotyczyć mogą przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunkach lub odszkodowania.

Wniosek do sądu pracy powinien jednoznacznie wskazywać roszczenie, z którym występuje zwolniony pracownik, a także w wyczerpujący sposób przedstawiać okoliczności związane z zakończeniem stosunku pracy, bez względu na to czy ma ono formę wypowiedzenia, czy rozwiązania umowy o pracę. 

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ochrona  pracownika w wieku przedemerytalnym. /Fot. Fotolia
Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym. /Fot. Fotolia

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daria Legierska – Kowolik

Jest specjalistką z zakresu prawa pracy w tym zbiorowego prawa pracy oraz prawa cywilnego i zobowiązań w kancelarii prawnej Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp.p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama