REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym

Roksana Kuźma
Ochrona  pracownika w wieku przedemerytalnym. /Fot. Fotolia
Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym dotyczy zarówno wypowiedzenie warunków pracy i płacy, jak i samej umowy (zarówno okresowej, jak i bezterminowej).

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu do osiągnięcia wieku przedemerytalnego pozostaje mniej niż 4 lata, jeżeli okres zatrudnienia uprawnia go do świadczenia emerytalnego po osiągnięciu tego wieku. W przypadku, gdy pracownik z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego, nie legitymuje się właściwym okresem zatrudnienia, nie przysługuje mu ochrona przed zwolnieniem.

REKLAMA

Autopromocja

W związku z wejściem w życie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wydłuża wiek emerytalny, wprowadzono zasadę, że pracownicy którzy w dniu jej wejścia objęci są ochroną przed wypowiedzeniem umowy – ukończyli odpowiednio 56 lat w przypadku kobiet i 61 w przypadku mężczyzn, objęci są ochroną do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego, który została przedłużony ustawą. 

Zobacz także: Staż emerytalny a prawo do emerytury

Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym?

Podmiot zatrudniający ma możliwość zwolnienia osoby w wieku przedemerytalnym dyscyplinarnie lub z winy pracownika w trybie natychmiastowym, a także na skutek rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Czteroletni okres ochronny dotyczy więc jedynie rozwiązywania umów za wypowiedzeniem. Dopuszczalne jest zatem zakończenie stosunku pracy na skutek wygaśnięcia umowy terminowej, np. umowy o pracę na czas określony, umowy na okres próbny, bądź umowy na czas wykonania konkretnej pracy. Ustawodawca przyznaje też to prawo do rozwiązania umowy o pracę w innych przypadkach:

  • Ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy – za wyjątkiem sytuacji, w których możliwe jest zawarcie układu
  • Zwolnień grupowych, zwłaszcza na podstawie ustawy z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników
  • Całkowitej niezdolności do pracy stwierdzonej orzeczeniem lekarskim lub niezawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy

Polecamy również: ZUS czy OFE? Jak wybrać system emerytalny?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roszczenie z tytułu zwolnienia pracownika w okresie ochronnym

Pracownikowi w wieku przedemerytalnym objętemu ochroną przed zwolnieniem przysługuje możliwość zwrócenia się do sądu w pracy, jeżeli pracodawca nie przestrzegając prawa, wypowiedział umowę o pracę. Zgodnie z art. 264 kodeksu pracy, może on terminie 7 dniu od dnia doręczenia wypowiedzenia złożyć odwołanie. Żądania pracownika dotyczyć mogą przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunkach lub odszkodowania.

Wniosek do sądu pracy powinien jednoznacznie wskazywać roszczenie, z którym występuje zwolniony pracownik, a także w wyczerpujący sposób przedstawiać okoliczności związane z zakończeniem stosunku pracy, bez względu na to czy ma ono formę wypowiedzenia, czy rozwiązania umowy o pracę. 

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA