REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym

Roksana Kuźma
Ochrona  pracownika w wieku przedemerytalnym. /Fot. Fotolia
Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym dotyczy zarówno wypowiedzenie warunków pracy i płacy, jak i samej umowy (zarówno okresowej, jak i bezterminowej).

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu do osiągnięcia wieku przedemerytalnego pozostaje mniej niż 4 lata, jeżeli okres zatrudnienia uprawnia go do świadczenia emerytalnego po osiągnięciu tego wieku. W przypadku, gdy pracownik z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego, nie legitymuje się właściwym okresem zatrudnienia, nie przysługuje mu ochrona przed zwolnieniem.

REKLAMA

Autopromocja

W związku z wejściem w życie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wydłuża wiek emerytalny, wprowadzono zasadę, że pracownicy którzy w dniu jej wejścia objęci są ochroną przed wypowiedzeniem umowy – ukończyli odpowiednio 56 lat w przypadku kobiet i 61 w przypadku mężczyzn, objęci są ochroną do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego, który została przedłużony ustawą. 

Zobacz także: Staż emerytalny a prawo do emerytury

Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym?

Podmiot zatrudniający ma możliwość zwolnienia osoby w wieku przedemerytalnym dyscyplinarnie lub z winy pracownika w trybie natychmiastowym, a także na skutek rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Czteroletni okres ochronny dotyczy więc jedynie rozwiązywania umów za wypowiedzeniem. Dopuszczalne jest zatem zakończenie stosunku pracy na skutek wygaśnięcia umowy terminowej, np. umowy o pracę na czas określony, umowy na okres próbny, bądź umowy na czas wykonania konkretnej pracy. Ustawodawca przyznaje też to prawo do rozwiązania umowy o pracę w innych przypadkach:

  • Ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy – za wyjątkiem sytuacji, w których możliwe jest zawarcie układu
  • Zwolnień grupowych, zwłaszcza na podstawie ustawy z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników
  • Całkowitej niezdolności do pracy stwierdzonej orzeczeniem lekarskim lub niezawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy

Polecamy również: ZUS czy OFE? Jak wybrać system emerytalny?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roszczenie z tytułu zwolnienia pracownika w okresie ochronnym

Pracownikowi w wieku przedemerytalnym objętemu ochroną przed zwolnieniem przysługuje możliwość zwrócenia się do sądu w pracy, jeżeli pracodawca nie przestrzegając prawa, wypowiedział umowę o pracę. Zgodnie z art. 264 kodeksu pracy, może on terminie 7 dniu od dnia doręczenia wypowiedzenia złożyć odwołanie. Żądania pracownika dotyczyć mogą przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunkach lub odszkodowania.

Wniosek do sądu pracy powinien jednoznacznie wskazywać roszczenie, z którym występuje zwolniony pracownik, a także w wyczerpujący sposób przedstawiać okoliczności związane z zakończeniem stosunku pracy, bez względu na to czy ma ono formę wypowiedzenia, czy rozwiązania umowy o pracę. 

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przemoc psychiczna [PRZYKŁADY] - jak rozpoznać i jak sobie z nią radzić?

Przemoc psychiczna jest jedną z najbardziej destrukcyjnych form przemocy, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Choć nie zostawia widocznych śladów, jej wpływ na psychikę i życie ofiary jest bardzo dotkliwy i długotrwały. W odróżnieniu od przemocy fizycznej, przemoc psychiczna opiera się na manipulacji, kontrolowaniu i wywieraniu presji na drugiej osobie, co powoduje trwałe i głębokie szkody emocjonalne. Podajemy przykłady przemocy psychicznej.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

REKLAMA

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

Ogromne zainteresowanie świadczeniem. Wpłynęło tysiące wniosków, ZUS wypłacił ponad 1,2 mld zł

Od stycznia bieżącego roku osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o świadczenie wspierające. Zainteresowanie tą formą pomocy jest bardzo duże. Do ZUS wpłynęło 68,8 tys. wniosków, a łączna kwota wypłat wyniosła ponad 1,2 mld zł.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r. Czy osobie pracującej przy komputerze może przysługiwać 60 minut przerwy? Kto może liczyć na dłuższe przerwy? Kiedy pracodawca jest obowiązany ich udzielić?

REKLAMA

Wypłata dodatku jest już pewna - prezydent podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, otrzymają 2520 zł dodatku dopełniającego.

31 października mija termin opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

Do 31 października należy opłacić należnych składek za rolników, małżonków i domowników za czwarty kwartał 2024 r.

REKLAMA