REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową osób zatrudnionych na niepełny etat

Agnieszka Fryc
Wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową osób zatrudnionych na niepełny etat. /Fot. Fotolia
Wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową osób zatrudnionych na niepełny etat. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy mamy do czynienia z pracą ponadwymiarową osób zatrudnionych na niepełny etat? Czym różni się ona od pracy w godzinach nadliczbowych i jak ustala się wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową pracownika niepełnoetatowego?

Praca ponadwymiarowa jest kwestią odrębną od pracy w godzinach nadliczbowych. Za pracę w godzinach nadliczbowych uznaje się pracę wykonywaną ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także pracę wykonywaną ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, w sytuacji wystąpienia szczególnych potrzeb pracodawcy lub konieczności prowadzenia akacji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii w zakładzie pracy. Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 50 lub 100 procent, w zależności od rodzaju oraz pory dnia, w której praca ponad obowiązujący pracownika rozkład czasu pracy jest wykonywana.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz także: Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2014 roku

W umowie o pracę z pracownikiem niepełnoetatowym, pracodawca powinien określić dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad ustalony wymiar czasu pracy. W przypadku pracy ponad ustalony wymiar czasu pracy, ale w granicach wskazanego w umowie limitu tychże godzin, pracownikowi należy się dodatek do wynagrodzenia obliczany tak samo, jak dodatek za nadgodziny. O ile więc godziny nadliczbowe wynikają z przekroczenia powszechnie obowiązujących norm czasu pracy, o tyle godziny ponadwymiarowe pracowników niepełnoetatowych występują w przypadku przekroczenia ustalonego w umowie o prace limitu godzin.

Określenie limitu godzin ponadwymiarowych

Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektoratu Pracy z 21 kwietnia 2011 r. (GPP-501-4560-6-1/11/PE/RP), limit godzin ponadwymiarowych można określić na różne sposoby, między innymi poprzez odniesienie do części etatu, czy wskazanie konkretnej liczby godzin.

Za pracę ponadwymiarową, pracownikowi niepełnoetatowemu przysługuje dodatek za prace ponadwymiarową w wysokości 50 lub 100 procent.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy również: Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Pracownik jest zatrudniony na ½ etatu. Pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-13.00. W umowie o pracę strony wskazały, że godzinami ponadwymiarowymi pracownika będzie każda godzina przekraczająca wymiar 6 godzin na dobę, ale nieprzekraczająca 8 godzin. W takim przypadku, za 7 i 8 godzinę pracownikowi będzie przysługiwać dodatek za pracę ponadwymiarową. W konsekwencji, za prace pomiędzy 13.00 a 15.00 (5 i 6 godzina) pracownikowi będzie przysługiwać tylko normalne wynagrodzenie, za pracę pomiędzy godziną 15.00 a 17.00 pracownikowi będzie przysługiwać oprócz normalnego wynagrodzenia również dodatek za pracę ponadwymiarową. Każda godzina pracy następująca po godzinie 17.00 będzie już dla takiego pracownika godziną nadliczbową.

Zadaj pytanie na: Forum kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy

Jakie mogą być przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy? Czy trzeba uzasadniać wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jakie warunki musi spełniać podany powód?

Czy na okresie próbnym przysługuje urlop?

Okres próbny może trwać do 3 miesięcy. Czy w tym czasie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak to ile dni mu przysługuje? Co na to Kodeks pracy?

Redukcje etatów w szkołach: dotyczy około 11 000 nauczycieli. Jest podpis B. Nowackiej pod rozporządzeniem! Ważne zmiany w polskiej edukacji od roku szkolnego 2025/2026

Zaczęły się ferie zimowe, a tu taka wiadomość! Od 1 września 2025 r. będą spore zmiany w polskiej edukacji. Pracę może stracić nawet 11 000 nauczycieli. Dlaczego? Bo zmieniono rozporządzenie. W dniu 17 stycznia 2025 r. Barbara Nowacka podpisała ważny akt prawny. Co dalej z sytuacją uczniów i nauczycieli?

Czy ochrona przedemerytalna obowiązuje w przypadku zwolnień grupowych?

Komu przysługuje ochrona przedemerytalna? Od kiedy obowiązuje i w jakich przypadkach? Czy wiek przedemerytalny chroni pracownika przed zwolnieniem również w ramach zwolnień grupowych?

REKLAMA

Renta wdowia 2025: 3 najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku ERWD

Os stycznia 2025 r. można składać wniosek o rentę wdowią. Termin na złożenie wniosku mija dopiero z końcem lipca. Warto spokojnie wypełnić wniosek. Rzeczniczka ZUS wskazuje 3 najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku ERWD. Jak nie przedłużyć rozpatrzenia wniosku?

Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]

Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Luty 2025 – kalendarz do druku [PDF]

Luty 2025 – kalendarz do druku w formacie PDF. Pobierz za darmo i wydrukuj. Kalendarz posiada miejsce na notatki. W tym roku luty ma 28 dni. W tym miesiącu wypadają takie święta jak Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej) czy Dzień Zakochanych (Walentynki). Sprawdź, dlaczego luty ma najmniej dni. Pobierz kalendarz do druku w formacie pdf.

Czy mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia, gdy znalazłam nową pracę?

Znalazłam nową pracę i zależy mi na szybkim podpisaniu nowej umowy. Chciałabym rozwiązać dotychczasową umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Czy Kodeks pracy na to pozwala? W jakich sytuacjach zgodnie z przepisami można rozwiązać umowę w sposób natychmiastowy?

REKLAMA

Do 700 zł dofinansowania na okulary w 2025 r. [dla kogo, kiedy, jak wnioskować]

Kiedy należy się refundacja na okulary? Ile wynosi dopłata do okularów z Narodowego Funduszu Zdrowia?Refundacja okularów NFZ: co ile lat? Wyjaśniamy!

Od 19 marca 2025 r. nowe dokumenty, nowe kody dla ZUS i nowe obowiązki dla pracodawców

19 marca 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Od tego dnia pracownicy będą mogli ubiegać się o uzupełniający urlop macierzyński. W związku z tym zmienią się też niektóre rozporządzenia wykonawcze do Kodeksu pracy. Pracownicy zyskają nowe uprawnienia, ale dla pracodawców oznacza to dodatkowe obowiązki związane z dokumentacją pracowniczą. Zmienią się także przepisy dotyczące kodów ZUS.

REKLAMA