REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową osób zatrudnionych na niepełny etat

Agnieszka Fryc
Wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową osób zatrudnionych na niepełny etat. /Fot. Fotolia
Wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową osób zatrudnionych na niepełny etat. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy mamy do czynienia z pracą ponadwymiarową osób zatrudnionych na niepełny etat? Czym różni się ona od pracy w godzinach nadliczbowych i jak ustala się wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową pracownika niepełnoetatowego?

Praca ponadwymiarowa jest kwestią odrębną od pracy w godzinach nadliczbowych. Za pracę w godzinach nadliczbowych uznaje się pracę wykonywaną ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także pracę wykonywaną ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, w sytuacji wystąpienia szczególnych potrzeb pracodawcy lub konieczności prowadzenia akacji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii w zakładzie pracy. Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 50 lub 100 procent, w zależności od rodzaju oraz pory dnia, w której praca ponad obowiązujący pracownika rozkład czasu pracy jest wykonywana.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz także: Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2014 roku

W umowie o pracę z pracownikiem niepełnoetatowym, pracodawca powinien określić dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad ustalony wymiar czasu pracy. W przypadku pracy ponad ustalony wymiar czasu pracy, ale w granicach wskazanego w umowie limitu tychże godzin, pracownikowi należy się dodatek do wynagrodzenia obliczany tak samo, jak dodatek za nadgodziny. O ile więc godziny nadliczbowe wynikają z przekroczenia powszechnie obowiązujących norm czasu pracy, o tyle godziny ponadwymiarowe pracowników niepełnoetatowych występują w przypadku przekroczenia ustalonego w umowie o prace limitu godzin.

Określenie limitu godzin ponadwymiarowych

Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektoratu Pracy z 21 kwietnia 2011 r. (GPP-501-4560-6-1/11/PE/RP), limit godzin ponadwymiarowych można określić na różne sposoby, między innymi poprzez odniesienie do części etatu, czy wskazanie konkretnej liczby godzin.

Za pracę ponadwymiarową, pracownikowi niepełnoetatowemu przysługuje dodatek za prace ponadwymiarową w wysokości 50 lub 100 procent.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy również: Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Pracownik jest zatrudniony na ½ etatu. Pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-13.00. W umowie o pracę strony wskazały, że godzinami ponadwymiarowymi pracownika będzie każda godzina przekraczająca wymiar 6 godzin na dobę, ale nieprzekraczająca 8 godzin. W takim przypadku, za 7 i 8 godzinę pracownikowi będzie przysługiwać dodatek za pracę ponadwymiarową. W konsekwencji, za prace pomiędzy 13.00 a 15.00 (5 i 6 godzina) pracownikowi będzie przysługiwać tylko normalne wynagrodzenie, za pracę pomiędzy godziną 15.00 a 17.00 pracownikowi będzie przysługiwać oprócz normalnego wynagrodzenia również dodatek za pracę ponadwymiarową. Każda godzina pracy następująca po godzinie 17.00 będzie już dla takiego pracownika godziną nadliczbową.

Zadaj pytanie na: Forum kadry

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS wypłaci wyższe odszkodowanie. Już obowiązują nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy

Od 1 kwietnia 2025 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy lub choroby zawodowej. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 1636 zł.

Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

REKLAMA

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

REKLAMA

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

REKLAMA