REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

CV i list motywacyjny

Joanna Niemyjska
CV i list motywacyjny. /Fot. Fotolia
CV i list motywacyjny. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

CV i list motywacyjny mają ogromne znaczenie w procesie rekrutacji. To pierwsze zetknięcie się pracodawcy z kandydatem do pracy. Już na wstępie mogą pomóc lub bardzo zaszkodzić. Jak prawidłowo stworzyć CV i list motywacyjny?

CV i list motywacyjny - znaczenie

Trendy w tworzeniu CV zmieniają się bardzo dynamicznie. Ma to związek ze zmianami na rynku pracy, jak również z upowszechnieniem nowych technologii. Od tego jak wygląda nasze CV zależy bardzo wiele, przede wszystkim to, czy trafimy do kolejnego etapu rekrutacji. Lekceważenie wyglądu dokumentów aplikacyjnych to jeden z najczęstszych powodów braku odzewu ze strony pracodawcy.

Autopromocja

Podstawowe błędy przy tworzeniu CV

Choć wydają się oczywiste, nadal wiele osób poszukujących pracy je popełnia. Błędy, z którymi najczęściej spotykają się rekruterzy, to chociażby nieodpowiednie zdjęcie w CV. Co znaczy w tym przypadku „nieodpowiednie”? Otóż nie chodzi już tylko o sytuację nieadekwatnego zdjęcia do stanowiska, o które ubiega się kandydat (np. zdjęcie z wakacji przy aplikacji o stanowisko doradcy finansowego), ale też o jakość zdjęcia. Zdarza się, że zdjęcia w CV są zamazane, niewyraźne, nierówno ucięte. Warto też zwrócić uwagę na minę na zdjęciu. Niektóre ze zdjęć działają zniechęcająco już na pierwszy rzut oka, co może negatywnie rzutować na decyzję rekrutera. Poza tym wyrazem niestaranności przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych są także błędy interpunkcyjne i ortograficzne. Świadczą one o niekompetencji osoby ubiegającej się o daną posadę lub też o jej lekceważącym podejściu do obowiązków. Warto zauważyć, że tak wyglądające CV to nasza wizytówka, jako przyszłego pracownika. Poza tym bezwzględnie należy pamiętać o tym, aby wpisywać poważnie brzmiący adres e-mail, najlepiej zawierający w nazwie nasze imię i nazwisko, wskazane jest też, aby unikać niepoważnych i dziwnie brzmiących nazw domen.

Zobacz również serwis: Rekrutacja

Wiele osób, tworząc CV, ma problem z wyborem odpowiednich treści, które chcą w nim umieścić. W związku z tym lepiej przemyśleć wcześniej, co chcemy zawrzeć w CV i stworzyć plan zawierający najważniejsze informacje. Wiele osób podaje w Curriculum Vitae nazwy szkół lub szkoleń, które nie mają znaczenia dla pracodawcy zainteresowanego określonym profilem kandydata, co zaznacza w ogłoszeniu. Niektóre osoby zapominają o dodaniu w CV klauzuli informującej o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych – jest to najpoważniejszy błąd, który z automatu zamyka kandydatowi drogę do udziału w dalszych etapach rekrutacji.

Zanim więc wyślemy swoje CV, warto nie tylko dokładnie je sprawdzić, ale najlepiej dać do wglądu osobie z branży, ewentualnie znajomemu czy przyjacielowi, który może dostrzec te błędy, których my nie zauważymy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poprawne, a nawet perfekcyjnie napisane CV to jednak w dzisiejszych czasach wciąż za mało, aby się wyróżnić w tłumie innych kandydatów i ich pokonać. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych?

CV, które się wyróżnia

Sposobów na to, aby uatrakcyjnić swoje CV jest wiele. Coraz częściej pojawiają się CV w formie nietypowej infografiki, a nawet gry lub aplikacji. Niektórzy zamiast CV wysyłają pracodawcy adres swojej strony internetowej, bloga albo profilu w portalu społecznościowym dla profesjonalistów. Coraz popularniejsze staje się także video CV. Niezależnie jednak od tego, jaką formę prezentacji życiorysu wybierzemy, zawsze warto mieć przygotowaną wersję CV w pliku pdf. Ten format dokumentu zapisany w nieedytowalnej formie da nam pewność, że treść, jaką w nim zamieścimy, pozostanie niezmienna. Rekruter nie powinien też mieć problemu z otwarciem lub wydrukowaniem takiego CV.

Polecamy także: Rekrutacja za pomocą portali społecznościowych


Tajemnicą sukcesu w procesie rekrutacji są umiejętnie skomponowane dokumenty, które są ściśle dopasowane do stanowiska, o które się ubiegamy. W związku z tym w CV warto podkreślać te umiejętności, które mogą okazać się przydatne z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Sposobów na wyróżnienie swojej wiedzy i doświadczeń może być wiele. Nietypowa grafika lub zaskakująca treść dokumentów aplikacyjnych, w której przemycone są umiejętności, to jedne z najpopularniejszych sposobów.

Pisząc list motywacyjny należy zwrócić uwagę szczególnie na te aspekty, które ukazują, w jaki sposób jesteśmy w stanie spełnić oczekiwania pracodawcy i co możemy wnieść do jego firmy. Jeśli do tego dodamy atrakcyjną formę przekazu, znacząco wzrasta nasza szansa na rekrutacyjny sukces.

Nietypowe CV to jeden ze sposobów wyróżnienia się w gronie osób aplikujących na dane stanowisko. Należy jednak pamiętać, aby umiejętnie dobierać modyfikacje, jakim poddajemy swoje CV. Zdarza się bowiem też tak, że nieumiejętne „podrasowanie” CV może wpłynąć na niekorzyść kandydata. Oczywistym jest natomiast fakt, że w CV powinniśmy zawierać tylko prawdę i nie dodawać sobie cech lub umiejętności, których rzeczywiście nie mamy. Wszystko to bowiem zostanie zweryfikowane najpóźniej w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Tworzenie dokumentów aplikacyjnych to proces wymagający i czasochłonny. Dobrze stworzone CV jest jednym z atutów kandydata na rynku pracy. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza wówczas, gdy odzew na wysłane dokumenty przez dłuższy czas jest znikomy. Może warto wówczas jeszcze raz przeanalizować to, co wysyłamy do potencjalnego pracodawcy?

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  REKLAMA

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  REKLAMA

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  REKLAMA