reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > CV i list motywacyjny

CV i list motywacyjny

CV i list motywacyjny mają ogromne znaczenie w procesie rekrutacji. To pierwsze zetknięcie się pracodawcy z kandydatem do pracy. Już na wstępie mogą pomóc lub bardzo zaszkodzić. Jak prawidłowo stworzyć CV i list motywacyjny?

CV i list motywacyjny - znaczenie

Trendy w tworzeniu CV zmieniają się bardzo dynamicznie. Ma to związek ze zmianami na rynku pracy, jak również z upowszechnieniem nowych technologii. Od tego jak wygląda nasze CV zależy bardzo wiele, przede wszystkim to, czy trafimy do kolejnego etapu rekrutacji. Lekceważenie wyglądu dokumentów aplikacyjnych to jeden z najczęstszych powodów braku odzewu ze strony pracodawcy.

Podstawowe błędy przy tworzeniu CV

Choć wydają się oczywiste, nadal wiele osób poszukujących pracy je popełnia. Błędy, z którymi najczęściej spotykają się rekruterzy, to chociażby nieodpowiednie zdjęcie w CV. Co znaczy w tym przypadku „nieodpowiednie”? Otóż nie chodzi już tylko o sytuację nieadekwatnego zdjęcia do stanowiska, o które ubiega się kandydat (np. zdjęcie z wakacji przy aplikacji o stanowisko doradcy finansowego), ale też o jakość zdjęcia. Zdarza się, że zdjęcia w CV są zamazane, niewyraźne, nierówno ucięte. Warto też zwrócić uwagę na minę na zdjęciu. Niektóre ze zdjęć działają zniechęcająco już na pierwszy rzut oka, co może negatywnie rzutować na decyzję rekrutera. Poza tym wyrazem niestaranności przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych są także błędy interpunkcyjne i ortograficzne. Świadczą one o niekompetencji osoby ubiegającej się o daną posadę lub też o jej lekceważącym podejściu do obowiązków. Warto zauważyć, że tak wyglądające CV to nasza wizytówka, jako przyszłego pracownika. Poza tym bezwzględnie należy pamiętać o tym, aby wpisywać poważnie brzmiący adres e-mail, najlepiej zawierający w nazwie nasze imię i nazwisko, wskazane jest też, aby unikać niepoważnych i dziwnie brzmiących nazw domen.

Zobacz również serwis: Rekrutacja

Wiele osób, tworząc CV, ma problem z wyborem odpowiednich treści, które chcą w nim umieścić. W związku z tym lepiej przemyśleć wcześniej, co chcemy zawrzeć w CV i stworzyć plan zawierający najważniejsze informacje. Wiele osób podaje w Curriculum Vitae nazwy szkół lub szkoleń, które nie mają znaczenia dla pracodawcy zainteresowanego określonym profilem kandydata, co zaznacza w ogłoszeniu. Niektóre osoby zapominają o dodaniu w CV klauzuli informującej o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych – jest to najpoważniejszy błąd, który z automatu zamyka kandydatowi drogę do udziału w dalszych etapach rekrutacji.

Zanim więc wyślemy swoje CV, warto nie tylko dokładnie je sprawdzić, ale najlepiej dać do wglądu osobie z branży, ewentualnie znajomemu czy przyjacielowi, który może dostrzec te błędy, których my nie zauważymy.

Poprawne, a nawet perfekcyjnie napisane CV to jednak w dzisiejszych czasach wciąż za mało, aby się wyróżnić w tłumie innych kandydatów i ich pokonać. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych?

CV, które się wyróżnia

Sposobów na to, aby uatrakcyjnić swoje CV jest wiele. Coraz częściej pojawiają się CV w formie nietypowej infografiki, a nawet gry lub aplikacji. Niektórzy zamiast CV wysyłają pracodawcy adres swojej strony internetowej, bloga albo profilu w portalu społecznościowym dla profesjonalistów. Coraz popularniejsze staje się także video CV. Niezależnie jednak od tego, jaką formę prezentacji życiorysu wybierzemy, zawsze warto mieć przygotowaną wersję CV w pliku pdf. Ten format dokumentu zapisany w nieedytowalnej formie da nam pewność, że treść, jaką w nim zamieścimy, pozostanie niezmienna. Rekruter nie powinien też mieć problemu z otwarciem lub wydrukowaniem takiego CV.

Polecamy także: Rekrutacja za pomocą portali społecznościowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

CV i list motywacyjny. /Fot. Fotolia
CV i list motywacyjny. /Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama