REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

CV i list motywacyjny

Joanna Niemyjska
CV i list motywacyjny. /Fot. Fotolia
CV i list motywacyjny. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

CV i list motywacyjny mają ogromne znaczenie w procesie rekrutacji. To pierwsze zetknięcie się pracodawcy z kandydatem do pracy. Już na wstępie mogą pomóc lub bardzo zaszkodzić. Jak prawidłowo stworzyć CV i list motywacyjny?

CV i list motywacyjny - znaczenie

Trendy w tworzeniu CV zmieniają się bardzo dynamicznie. Ma to związek ze zmianami na rynku pracy, jak również z upowszechnieniem nowych technologii. Od tego jak wygląda nasze CV zależy bardzo wiele, przede wszystkim to, czy trafimy do kolejnego etapu rekrutacji. Lekceważenie wyglądu dokumentów aplikacyjnych to jeden z najczęstszych powodów braku odzewu ze strony pracodawcy.

REKLAMA

Autopromocja

Podstawowe błędy przy tworzeniu CV

Choć wydają się oczywiste, nadal wiele osób poszukujących pracy je popełnia. Błędy, z którymi najczęściej spotykają się rekruterzy, to chociażby nieodpowiednie zdjęcie w CV. Co znaczy w tym przypadku „nieodpowiednie”? Otóż nie chodzi już tylko o sytuację nieadekwatnego zdjęcia do stanowiska, o które ubiega się kandydat (np. zdjęcie z wakacji przy aplikacji o stanowisko doradcy finansowego), ale też o jakość zdjęcia. Zdarza się, że zdjęcia w CV są zamazane, niewyraźne, nierówno ucięte. Warto też zwrócić uwagę na minę na zdjęciu. Niektóre ze zdjęć działają zniechęcająco już na pierwszy rzut oka, co może negatywnie rzutować na decyzję rekrutera. Poza tym wyrazem niestaranności przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych są także błędy interpunkcyjne i ortograficzne. Świadczą one o niekompetencji osoby ubiegającej się o daną posadę lub też o jej lekceważącym podejściu do obowiązków. Warto zauważyć, że tak wyglądające CV to nasza wizytówka, jako przyszłego pracownika. Poza tym bezwzględnie należy pamiętać o tym, aby wpisywać poważnie brzmiący adres e-mail, najlepiej zawierający w nazwie nasze imię i nazwisko, wskazane jest też, aby unikać niepoważnych i dziwnie brzmiących nazw domen.

Zobacz również serwis: Rekrutacja

Wiele osób, tworząc CV, ma problem z wyborem odpowiednich treści, które chcą w nim umieścić. W związku z tym lepiej przemyśleć wcześniej, co chcemy zawrzeć w CV i stworzyć plan zawierający najważniejsze informacje. Wiele osób podaje w Curriculum Vitae nazwy szkół lub szkoleń, które nie mają znaczenia dla pracodawcy zainteresowanego określonym profilem kandydata, co zaznacza w ogłoszeniu. Niektóre osoby zapominają o dodaniu w CV klauzuli informującej o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych – jest to najpoważniejszy błąd, który z automatu zamyka kandydatowi drogę do udziału w dalszych etapach rekrutacji.

Zanim więc wyślemy swoje CV, warto nie tylko dokładnie je sprawdzić, ale najlepiej dać do wglądu osobie z branży, ewentualnie znajomemu czy przyjacielowi, który może dostrzec te błędy, których my nie zauważymy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poprawne, a nawet perfekcyjnie napisane CV to jednak w dzisiejszych czasach wciąż za mało, aby się wyróżnić w tłumie innych kandydatów i ich pokonać. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych?

CV, które się wyróżnia

Sposobów na to, aby uatrakcyjnić swoje CV jest wiele. Coraz częściej pojawiają się CV w formie nietypowej infografiki, a nawet gry lub aplikacji. Niektórzy zamiast CV wysyłają pracodawcy adres swojej strony internetowej, bloga albo profilu w portalu społecznościowym dla profesjonalistów. Coraz popularniejsze staje się także video CV. Niezależnie jednak od tego, jaką formę prezentacji życiorysu wybierzemy, zawsze warto mieć przygotowaną wersję CV w pliku pdf. Ten format dokumentu zapisany w nieedytowalnej formie da nam pewność, że treść, jaką w nim zamieścimy, pozostanie niezmienna. Rekruter nie powinien też mieć problemu z otwarciem lub wydrukowaniem takiego CV.

Polecamy także: Rekrutacja za pomocą portali społecznościowych


Tajemnicą sukcesu w procesie rekrutacji są umiejętnie skomponowane dokumenty, które są ściśle dopasowane do stanowiska, o które się ubiegamy. W związku z tym w CV warto podkreślać te umiejętności, które mogą okazać się przydatne z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Sposobów na wyróżnienie swojej wiedzy i doświadczeń może być wiele. Nietypowa grafika lub zaskakująca treść dokumentów aplikacyjnych, w której przemycone są umiejętności, to jedne z najpopularniejszych sposobów.

Pisząc list motywacyjny należy zwrócić uwagę szczególnie na te aspekty, które ukazują, w jaki sposób jesteśmy w stanie spełnić oczekiwania pracodawcy i co możemy wnieść do jego firmy. Jeśli do tego dodamy atrakcyjną formę przekazu, znacząco wzrasta nasza szansa na rekrutacyjny sukces.

Nietypowe CV to jeden ze sposobów wyróżnienia się w gronie osób aplikujących na dane stanowisko. Należy jednak pamiętać, aby umiejętnie dobierać modyfikacje, jakim poddajemy swoje CV. Zdarza się bowiem też tak, że nieumiejętne „podrasowanie” CV może wpłynąć na niekorzyść kandydata. Oczywistym jest natomiast fakt, że w CV powinniśmy zawierać tylko prawdę i nie dodawać sobie cech lub umiejętności, których rzeczywiście nie mamy. Wszystko to bowiem zostanie zweryfikowane najpóźniej w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Tworzenie dokumentów aplikacyjnych to proces wymagający i czasochłonny. Dobrze stworzone CV jest jednym z atutów kandydata na rynku pracy. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza wówczas, gdy odzew na wysłane dokumenty przez dłuższy czas jest znikomy. Może warto wówczas jeszcze raz przeanalizować to, co wysyłamy do potencjalnego pracodawcy?

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA