REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w Holandii w okresie wakacyjnym

Praca w Holandii. /Fot. Fotolia
Praca w Holandii. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W okresie wakacyjnym holenderscy pracodawcy nastawiają się głównie na zatrudnienie ludzi młodych. Zgodnie z prawem w Holandii można oferować niższe wynagrodzenie pracownikom w wieku do 22 lat. Jak znaleźć pracę w Holandii?

Praca w Holandii - korzyści

W sezonie wakacyjnym holenderscy pracodawcy przygotowują oferty szczególnie z myślą o młodych ludziach, którzy letnia przerwę międzysemestralną chcą wykorzystać na zarobek. To korzystne dla jednej i drugiej strony. - Podczas ubiegłorocznych wakacji przy zbiorze owoców w Holandii zarobiłam na używane auto - opowiada nam Justyna, uczennica jednej ze szkół średnich w Opolu. - Byłam bardzo zadowolona.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również serwis: Praca tymczasowa

Niższe wynagrodzenie

Pracodawcy holenderscy wolą zatrudniać młodych, bo zgodnie z prawem, mogą im zaoferować niższe wynagrodzenie. - W tym kraju stawki uzależnione są od wieku. Obowiązuje podział na trzy kategorie: do 21 lat, do 22 lat i powyżej 23 lat - wymienia Aneta Powęska z agencji pośrednictwa pracy T&S Group z siedzibą w Opolu, która zajmuje się rekrutowaniem Polaków do pracy w tym kraju. Oferuje im miejsca pracy głównie w branży spożywczej i logistycznej, także metalurgicznej.

Najmłodsza grupa pracowników, która ukończyła 18 lat, ale nie przekroczyła jeszcze 21 roku życia może obecnie w Holandii uzyskać miesięczne wynagrodzenie od 650 do 1000 euro na rękę (po odliczeniu kosztów zakwaterowania). Uzależnione jest ono od posiadanego doświadczenia i umiejętności.

Oferty pracy dla młodych

REKLAMA

T&S Group z myślą o uczniach i studentach przygotowało na swojej stronie internetowej www.tnsgroup.pl specjalną zakładkę z ofertami pracy przygotowanymi specjalnie dla młodych. Także system rekrutacji opracowany jest z myślą o osobach chętnie korzystających z nowoczesnych technologii. - Należy zarejestrować się na naszej stronie internetowej, wypełniając formularz, w którym między innymi określa się m.in. dyspozycyjność, preferencje, np. zakwaterowanie ze znajomymi, a pośrednik skontaktuje się z kandydatem, przeprowadzi krótki test językowy i omówi warunki zatrudnienia – wyjaśnia Aneta Powęska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Młodzi zatrudniani za pośrednictwem tej agencji mogą liczyć na pracę przy załadunku i rozładunku towarów czy pakowaniu. Znający bieglej język angielski otrzymują propozycje zbierania zamówień na magazynie czy sprawdzania jakości produktów lub prowadzenia inwentaryzacji w firmach. Najważniejsze cechy wymagane od kandydata do pracy to chęci i dyspozycyjność. Warto też znać jezyk obcy, szczególnie angielski. Dodatkowym atutem może być prawo jazdy i doświadczenie w prowadzeniu auta.

Polecamy także: Zatrudnienie pracownika tymczasowego

Rejestracja w agencji

Do zarejestrowania się w agencji potrzebny jest aktualny dokument tożsamości, a do otrzymywania wypłaty konto w banku, najlepiej w walucie obcej, które jest korzystniejsze dla pracownika (nie traci na kilkukrotnym przewalutowaniu). Na miejscu w Holandii trzeba też wyrobić sobie numer identyfikacji podatkowej tzw. SOFI lub BSN. - Do momentu jego uzyskania wynagrodzenie można otrzymywać jedynie w postaci zaliczek - przestrzega Aneta Powęska z T&S Group.


Dodatkowe informacje

Na początek warto też zabrać pieniądze na życie (ok. 100 euro powinno wystarczyć). W bagażu muszą znaleźć się też buty robocze (z tzw. podnoskami, które można kupić w sklepie z odzieżą roboczą) oraz pościel (śpiwór, koc, kołdra, poduszka, prześcieradło) i podstawowe akcesoria kuchenne (talerz, kubek, sztućce). Przydaje się też smartfon, ponieważ firmy w Holandii często informują o planach pracy i komunikują się z pracownikami przez platformy internetowe.

Trzy nieusprawiedliwione nieobecności

Holenderscy pracodawcy oczekują zaangażowania w pracę i punktualności - trzy nieusprawiedliwione nieobecności skutkują rozwiązaniem umowy. - Trzeba pamiętać, ze jedziemy tam do pracy, nie na wypoczynek, choć i na to jest czas w weekendy - podkreśla Aneta Powęska z T&S Group.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA