Szkolenie okresowe z bhp
REKLAMA
REKLAMA
Podstawę prawną omawianego obowiązku pracodawcy stanowią przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.). Na ich gruncie powinien on umożliwić pracownikom odbycie szkolenia dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy. Dotyczy to wszystkich pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, administracyjno-biurowych oraz tzw. kadry kierowniczej - niezależnie od wykonywanych przez nich czynności.
REKLAMA
Polecamy serwis: Bezpieczeństwo i higiena pracy
Czym jest szkolenie BHP?
Istnieją różne rodzaje szkoleń BHP. Są to:
- szkolenie wstępne ogólne, zwane instruktażem ogólnym,
- szkolenie wstępne na stanowisku pracy, zwane instruktażem stanowiskowym,
- szkolenie okresowe.
Treść szkoleń różni się w zależności od stanowiska pracowników, dlatego instruktaże stanowiskowe i szkolenia okresowe przeprowadzane są oddzielnie dla różnych grup pracowników i w innych terminach od momentu zatrudnienia. Podczas odbywania instruktażu ogólnego obecni mogą być jednak pracownicy należący do różnych grup stanowisk.
Zobacz również: Wstępne szkolenia BHP
Organizowane co pewien czas szkolenia okresowe mają za zadanie zapoznać pracowników z najnowszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również przypomnienie im najważniejszych kwestii. Konieczne jest ich odbycie przez:
- osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierowników, mistrzów i brygadzistów,
- pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych,
- pracowników inżynieryjno-technicznych, w tym projektantów, konstruktorów maszyn i innych urządzeń technicznych, technologów i organizatorów produkcji,
- pracowników administracyjno-biurowych i innych nie wymienionych w pozostałych punktach, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Kiedy przeprowadza się szkolenia BHP?
Termin pierwszego szkolenia okresowego osób należących do kadry kierowniczej przeprowadzane jest w terminie 6 miesięcy od rozpoczęcia przez nich pracy na danym stanowisku. W przypadku osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, inżynieryjno-technicznych oraz dla pracowników administracyjno-biurowych pierwsze szkolenie okresowe przeprowadzane jest w ciągu 12 miesięcy od momentu zatrudnienia. Ustalenia częstotliwości oraz czasu trwania kolejnych szkoleń okresowych dokonuje pracodawca po konsultacji z pracownikami bądź ich przedstawicielami.
Polecamy również: Czy okresowe szkolenie BHP może być przeprowadzone po godzinach pracy?
Następne szkolenia okresowe pracodawca ma obowiązek przeprowadzić:
- dla pracowników robotniczych – w formie instruktażu co najmniej co 3 lata,
- dla pracodawców i kadry kierowniczej oraz pracowników inżynieryjno-technicznych- w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego co najmniej co 5 lat,
- dla pracowników administracyjno-biurowych – w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego co najmniej co 6 lat.
Możliwe jest zwolnienie ze szkolenia okresowego. Aby je uzyskać konieczne jest:
- przedłożenie aktualnego zaświadczenia o odbyciu w tym okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego,
- odbycie w tym okresie szkolenie okresowe wymaganego dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy.
Zadaj Pytanie: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat