REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenie okresowe z bhp

Natalia Stawecka
Szkolenie okresowe BHP. /fot. Fotolia
Szkolenie okresowe BHP. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przeprowadzenie szkolenia BHP przez pracodawcę to jego obowiązek nie tylko przed rozpoczęciem świadczenia pracy przez pracownika. Jest ono bowiem ważne tylko przez jakiś czas.

Podstawę prawną omawianego obowiązku pracodawcy stanowią przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.). Na ich gruncie powinien on umożliwić pracownikom odbycie szkolenia dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy. Dotyczy to wszystkich pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, administracyjno-biurowych oraz tzw. kadry kierowniczej - niezależnie od wykonywanych przez nich czynności.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy serwis: Bezpieczeństwo i higiena pracy

Czym jest szkolenie BHP?

Istnieją różne rodzaje szkoleń BHP. Są to:

  • szkolenie wstępne ogólne, zwane instruktażem ogólnym,
  • szkolenie wstępne na stanowisku pracy, zwane instruktażem stanowiskowym,
  • szkolenie okresowe.

Treść szkoleń różni się w zależności od stanowiska pracowników, dlatego instruktaże stanowiskowe i szkolenia okresowe przeprowadzane są oddzielnie dla różnych grup pracowników i w innych terminach od momentu zatrudnienia. Podczas odbywania instruktażu ogólnego obecni mogą być jednak pracownicy należący do różnych grup stanowisk.

Zobacz również: Wstępne szkolenia BHP

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organizowane co pewien czas szkolenia okresowe mają za zadanie zapoznać pracowników z najnowszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również przypomnienie im najważniejszych kwestii. Konieczne jest ich odbycie przez:

  • osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierowników, mistrzów i brygadzistów,
  • pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych,
  • pracowników inżynieryjno-technicznych, w tym projektantów, konstruktorów maszyn i innych urządzeń technicznych, technologów i organizatorów produkcji,
  • pracowników administracyjno-biurowych i innych nie wymienionych w pozostałych punktach, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kiedy przeprowadza się szkolenia BHP?

Termin pierwszego szkolenia okresowego osób należących do kadry kierowniczej przeprowadzane jest w terminie 6 miesięcy od rozpoczęcia przez nich pracy na danym stanowisku. W przypadku osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, inżynieryjno-technicznych oraz dla pracowników administracyjno-biurowych pierwsze szkolenie okresowe przeprowadzane jest w ciągu 12 miesięcy od momentu zatrudnienia. Ustalenia częstotliwości oraz czasu trwania kolejnych szkoleń okresowych dokonuje pracodawca po konsultacji z pracownikami bądź ich przedstawicielami.

Polecamy również: Czy okresowe szkolenie BHP może być przeprowadzone po godzinach pracy?

Następne szkolenia okresowe pracodawca ma obowiązek przeprowadzić:

  • dla pracowników robotniczych – w formie instruktażu co najmniej co 3 lata,
  • dla pracodawców i kadry kierowniczej oraz pracowników inżynieryjno-technicznych- w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego co najmniej co 5 lat,
  • dla pracowników administracyjno-biurowych – w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego co najmniej co 6 lat.

Możliwe jest zwolnienie ze szkolenia okresowego. Aby je uzyskać konieczne jest:

  • przedłożenie aktualnego zaświadczenia o odbyciu w tym okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego,
  • odbycie w tym okresie szkolenie okresowe wymaganego dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy.

Zadaj Pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Nietypowo: Konwencja ONZ o prawach osób starszych. Zaskocz Dziadów!

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Dla seniorów najważniejsze są poświęcony im czas, miłość i zrozumienie. Rzeczy materialne są mniej istotne. My dodatkowo podpowiadamy, że warto uświadomić Dziadków o ich prawach, bo właśnie trwają prace nad przełomowym aktem, chodzi o Konwencję ONZ o prawach osób starszych.

3 wyzwania dla pracodawców w 2025 roku

3 wyzwania, jakie stoją w 2025 roku przed pracodawcami to: związane z robotyzacją rosnące obawy pracowników, zarządzanie wielokulturowymi zespołami oraz przygotowanie do jawności wynagrodzeń, która zacznie obowiązywać od 2026 roku.

Zmiana przepisów: Nowe kody umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek

Uzupełniający urlop macierzyński będzie dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych i dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji. Nowelizacja Kodeksu pracy oznacza, że konieczne będzie także wprowadzenie nowych kodów, które umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek ZUS. Resort rodziny i pracy przygotowuje projekt nowych przepisów.

HR w 2025 roku. Kluczowe wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi [Najważniejsze informacje]

Rok 2025 stawia HR w roli kluczowego partnera w realizacji planów pracodawców. Jakie wyzwania czekają zarządzanie zasobami ludzkimi? Czy pracodawcy będą zatrudniać w pierwszej połowie 2025 roku? Oto najważniejsze informacje na najbliższy rok dla hr-owców.

REKLAMA

59 godzin nieprzerwanego tygodniowego odpoczynku zamiast 35 godzin. Czy taka zmiana wejdzie w KP?

W 2024 r. dużo pisało się o czterodniowym tygodniu pracy, teraz przyszedł czas pisać o tym z innej perspektywy. Chodzi o proponowaną zmianę w Kodeksie pracy, mianowicie o 59-godzinny tygodniowy odpoczynek pracowników, zamiast aktualnie obowiązującego 35-godzinnego. Odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w tym zakresie poznamy do 20 marca 2025 r.

Specjalny dodatek za pracę w nocy. Czym jest i komu przysługuje? [TABELA]

Specjalny dodatek za pracę w nocy. Czym jest i komu przysługuje? Ile wynosi dodatek za pracę w porze nocnej? Jak się go oblicza? Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w poszczególnych miesiącach 2025 r.? Czy może być jeszcze wyższy? [TABELA]

Zrównanie wieku emerytalnego w 2025? Mamy odpowiedź resortu pracy. Możliwe konfiguracje [60 lat dla kobiet i mężczyzn; 63 lata dla kobiet i mężczyzn; 65 lat dla kobiet mężczyzn; tak jak jest: 60 lat dla kobiet i 65 lat mężczyzn]

Od lat w społeczeństwie przewija się debata na temat wieku emerytalnego. Jedni chcą jego obniżenia, drudzy podwyższenia a jeszcze inni zrównania. Temat jest trudny, w tym politycznie. Mamy jednak odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej co do tego, czy trwają prace w tym zakresie i czy planowane są zmiany na 2025 r.

Wynagrodzenia nie będą tabu. Obowiązkowa informacja o zarobkach w ofertach pracy oraz jawność wynagrodzeń w firmie

Sejm zajmie się nowelizacją Kodeksu pracy. Jeśli ją uchwali, wówczas pracodawcy w ofertach pracy będą musieli podawać proponowane wynagrodzenie. Ponadto zacznie obowiązywać zasada, że wynagrodzenie, jak i jego poziom będą jawne podczas trwania stosunku pracy.

REKLAMA

W grudniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce. To już kolejny miesiąc!

Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w grudniu 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1 proc. i była o 0,1 pkt proc. wyższa niż w miesiącu poprzednim. To już kolejny miesiąc wzrostu bezrobocia w Polsce.

Czy podwyżka płacy minimalnej pozbywa dobrobytu klasę średnią? [WYWIAD]

W styczniu 2025 r. wzrosło minimalne wynagrodzenie za pracę. Od 1 stycznia 2025 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4666 zł brutto. Czy podwyżka płacy minimalnej pozbywa dobrobytu klasę średnią?

REKLAMA