REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zatrudnienie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa o dzieło a zlecenia - różnice

Co jeżeli umowa kwalifikuję się i pod dzieło i pod zlecenie? Jakie są różnice między umową o dzieło a umową zlecenia? Czy ZUS ma uprawnienie co ustalenia rodzaju umowy?

Roczny limit nadgodzin - jaki jest?

Roczny limit nadgodzin - jaki jest dopuszczalny oraz jakie konsekwencje grożą pracodawcy za nieprzestrzeganie tego limitu?

Jakie ograniczenia na polskim rynku pracy dla Rosjan?

Niebawem zostaną wprowadzone kolejne ograniczenia na polskim rynku pracy dla obywateli Rosji – jakie? Nie będą już mogli wykonywać pracy bez zezwolenia na pracę, czyli tak jak dotychczas na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanego do ewidencji oświadczeń. Ukraina pozostaje na liście krajów z preferencyjnymi procedurami zatrudnia Ukraińców w Polsce.

Wymagania dla kierowców w przewozach drogowych

Wymagania dla kierowców w przewozach drogowych - jakie są?

REKLAMA

Bezpieczeństwo danych osobowych przy zgłoszeniach od sygnalistów

Według Unijnej dyrektywy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, ich dane osobowe powinny być ściśle chronione, ale polska ustawa wprowadzająca te przepisy do porządku prawnego cały czas nie jest gotowa. Czy wobec braku obowiązku stosowania procedur whistleblowingowych w Polsce firmy i instytucje powinny za wszelką cenę chronić dane sygnalistów?

Pracownik z Ukrainy - oświadczenie o rezydencji podatkowej

Oświadczenie o rezydencji podatkowej Ukraińca. Pracownik lub zleceniobiorca będący obywatelem Ukrainy od razu po przyjeździe do Polski może złożyć oświadczenie o polskiej rezydencji podatkowej. Ułatwi to rozliczenie podatkowe polskiemu płatnikowi podatku dochodowego.

Umowa o pracę z pomocnikiem nauczyciela z Ukrainy

Zatrudnienie pomocy nauczyciela z Ukrainy. Nowelizacja specustawy ukraińskiej przedłużyła możliwość zatrudniania pomocy nauczyciela na rok szkolny 2022/2023.

Zwolnienie lekarskie - czy można je skrócić?

Zwolnienie lekarskie jest wystawiane na konkretną ilość dni. Co w przypadku, gdy pracownik będzie chciał wrócić do pracy przed końcem zwolnienia?

REKLAMA

Żywieniowe nawyki pracujących Polaków 2022

„Żywieniowe nawyki pracujący Polaków 2022” - celem badania było poznanie nawyków i przekonań żywieniowych polskich pracowników. Sprawdzono jakość ich codziennej diety oraz postawy wobec jedzenia zarówno w miejscu pracy uwzględniając tryb zdalny i stacjonarny, jak i w życiu codziennym.

Inflacja skłania pracowników do dodatkowej pracy i proszenia o podwyżki

Inflacja skłania pracowników do dodatkowej pracy i proszenia o podwyżki - co piąty pracownik zdecydował się na pracę dorywczą, 13 proc. dorabia dzięki nadgodzinom, a 10 proc. poprosiło o podwyżkę - wynika z 49. edycji Monitora Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad.

Przepisy BHP dla pracy zdalnej w znowelizowanym Kodeksie pracy

Praca zdalna a BHP. Jakie pracodawca ma obowiązki w związku z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków pracy pracownikom, a którzy świadczą swoją pracę w formie pracy zdalnej? Czy obowiązki te są takie same jak przy telepracy? Czy pracownik musi stosować się do wszystkich zasad BHP przy pracy zdalnej?

Seniorzy wybierają pracę

Seniorzy wybierają pracę. Według danych ZUS, w grudniu 2021 roku 812,9 tys. emerytów pracowało, z czego 527,1 tys. było zatrudnionych na umowę o pracę. W ciągu siedmiu lat nastąpił w tym zakresie wzrost o 40 proc.

PIP prowadzi kontrole zatrudnienia uchodźców wojennych

PIP prowadzi kontrole zatrudnienia - weryfikuje, czy nie dochodzi do wyzysku osób z Ukrainy, które będąc w trudnej sytuacji życiowej, musiały podjąć pracę.

Wstępne badania lekarskie a praca

Wstępne badania lekarskie są obowiązkiem, który należy spełnić przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Kogo dotyczą? Kto za nie płaci? Kiedy należy je wykonać? Odpowiadamy.

Praca hybrydowa w nowej rzeczywistości

O ile przed pandemią aż 76% organizacji zatrudniało osoby pracujące wyłącznie stacjonarnie, o tyle przyjęcie takiej samej strategii zatrudniania w przyszłości deklaruje zaledwie 24% organizacji przebadanych przez Colliers. W związku z tą znaczącą zmianą na rynku pracy dostrzegamy nowe zjawiska – zmieniają się oczekiwania pracowników względem pracodawcy oraz sposób kształtowania przestrzeni biurowych, które dziś muszą odpowiadać potrzebom hybrydowych pracowników. Raport Colliers „Hybrid and Beyond”, opracowany z partnerami HRK S.A. i Well.hr, pokazuje najważniejsze aspekty wdrażania pracy hybrydowej w firmach funkcjonujących na polskim rynku.

Co czwarty Polak czuje się kontrolowany przez swojego pracodawcę

Co czwarty Polak uważa, że jest kontrolowany przez swojego pracodawcę (41,94 proc.). Co ciekawe, kontrola dotyka w większym stopniu pracowników kontraktowych (46,92 proc.) niż tych na etacie (42,37 proc.).

„Zetki” przejmują stery na rynku pracy

Pokolenie Z przejmuje głos na rynku pracy. Kampania portalu RocketJobs.pl o Gen Z została nagrodzona w prestiżowym konkursie polskiej branży kreatywnej KTR w kategorii Communication . Brązowa statuetka za serię filmów #Rozmowyopracy to dowód na to, że urodzone pod koniec lat 90 Zetki, wkraczające coraz mocniej w przestrzeń zawodową, są ważną społecznością, której spojrzenie na świat ma szansę odmienić współczesny rynek pracy.

Work-life balance - jak osiągnąć równowagę na linii pracownik-pracodawca?

Work-life balance - czy osiągnięcie równowagi na linii pracownik-pracodawca jest możliwe?

Pierwsza praca w IT - z polecenia

Pierwsza praca w IT - bez kosztownych kursów i rezygnowania z dotychczasowej pracy?

Czas wolny - jakie mamy nawyki? [badanie]

Jak podchodzimy do organizacji czasu przeznaczonego na wypoczynek? Co pomaga nam w budowaniu nawyków spędzania czasu wolnego? Czym się kierujemy wybierając aktywności?

Branżowe centra umiejętności należy otworzyć na nowe zawody

Branżowe centra umiejętności powinny być powoływane w dziedzinach, które wychodzą naprzeciw dynamicznie zmieniającej się gospodarki i korespondować z zawodami przyszłości (np. związanymi z automatyzacją, robotyzacją, zieloną gospodarką) – uważa Konfederacja Lewiatan.

Mobbing w pracy – co to jest?

Mobbing w pracy – czym jest? Jak się przed nim bronić?

Polacy chcą elastyczności w pracy

Polacy chcą elastyczności w pracy - blisko sześciu na dziesięciu ankietowanych (57,49 proc.) przyznaje, że rozważyłoby zmianę firmy, gdyby pracodawca nakazał im wrócić do całkowicie stacjonarnego trybu pracy.

Świadectwo pracy z błędem - co zrobić?

Świadectwo pracy. Następstwem rozwiązania umowy o pracę jest wręczenie pracownikowi świadectwa pracy, które powinno być prawidłowo wypełnione. Należy to do obowiązków pracodawcy. Jednak mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy pracownik po otrzymaniu dokumentu zauważy na nim błędy. Co powinien wtedy zrobić? Jak powinien zareagować? Wyjaśniamy!

Zdrowie psychiczne pracowników w obliczu pandemii COVID-19

Czym jest zdrowie psychiczne pracowników i jak wpłynęła na nie pandemia COVID-19? Czy Unia Europejska podjęła jakieś działania, aby chronić pracowników przed skutkami pracy zdalnej i izolacji społecznej? Czy istnieją programy przeciwdziałania depresji, wypalenia zawodowego, czy cyfrowego stresu w miejscu pracy?

Aneks do umowy o pracę - co warto wiedzieć?

Aneks do umowy o pracę. Strony stosunku pracy mogą modyfikować treść umowy o pracę w drodze aneksu, a więc zawierając porozumienie zmieniające, które jest dwustronną czynnością, obejmującą zgodne oświadczenie woli pracownika i pracodawcy.

Jak ustalić istnienie stosunku pracy?

Stosunek pracy - jak ustalić? Czym jest podporządkowanie pracownicze? Czy wola stron i nazwa umowy są istotne. Poniżej sprawa Katarzyny Z., która jest kasjerem mającym zawartą umowę zlecenia.

Wola stron przy umowie o dzieło a obowiązek ubezpieczenia społecznego

Czy można nazwać umowę – umową o dzieło, pomimo iż wypełnia przesłanki innej umowy, tylko po to, aby uniknąć obowiązku ubezpieczenia społecznego? Co jeśli wolą stron jest nieopłacanie składek na ubezpieczenie? Czy nazwa umowy i wola stron mają znaczenie?

Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy - o co chodzi?

Powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy jest możliwe na postawie powiadomienia, które należy złożyć elektronicznie przez praca.gov.pl. Podpowiadamy, na co powinien zwrócić uwagę pracodawca, wypełniający formularz powiadomienia.

Umowy o pracę 2023. Co się zmieni?

Umowy o pracę od 2023 roku ulegną zmianie. Wynika to z dyrektyw unijnych, które mają być zaimplementowane do prawa krajowego od 1 stycznia 2023 r. Największe zmiany dotyczą umów na okres próbny oraz wypowiedzeń umów na czas określony.

Uregulowanie pracy zdalnej - ile kosztuje?

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy, regulujący m.in. zasady pracy zdalnej, trafił do dalszych prac w komisji. Z dużym prawdopodobieństwem nowe przepisy zaczną więc obowiązywać w ciągu kilku miesięcy. Jak wskazują eksperci W&W Consulting oraz kancelarii CMS - obok szeregu dodatkowych obowiązków wymaganych przepisami ze strony pracodawców, warto zwrócić uwagę również na stronę kosztową nowych przepisów.

Rejestracja w urzędzie pracy a pełnienie roli w zarządzie spółki

Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Czy pełnienie funkcji w zarządzie wlicza się w któryś z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe?

Umiarkowany optymizm w sprawie wynagrodzeń - Polacy spodziewają się wzrostu dochodów

Aż połowa Polaków spodziewa się wzrostu dochodów, a 42 proc. szacuje, że ich wysokość pozostanie bez zmian. Oczekiwania są mniej optymistyczne niż na początku roku, ale nadal wysokie, zważywszy na niepewną koniunkturę i coraz częściej zauważane przez ekonomistów spowolnienie gospodarcze.

Powiadomienie o powierzeniu wykonania pracy obywatelowi Ukrainy

Przepisy specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy umożliwiają powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy na postawie powiadomienia, które należy złożyć elektronicznie przez praca.gov.pl. Na co powinien zwrócić uwagę pracodawca, wypełniający formularz powiadomienia? Podpowiadamy.

Polacy o Ukraińcach na polskim rynku pracy [BADANIE]

Jak Polacy postrzegają Ukraińców na rynku pracy? Czy zauważamy ich większą obecność i akceptujemy jako współpracowników? Oto wyniki najnowszego badania InterviewMe.

Jak skutecznie komunikować się z pracownikami?

Konkurencyjny i niezwykle dynamiczny rynek pracy powinien wymusić na pracodawcach przykładanie większej wagi do skutecznej komunikacji wewnętrznej. Zaplanowane i dopasowane do odbiorców działania komunikacyjne mogą pomóc zredukować rotację, podnieść zaangażowanie zatrudnionych oraz pozytywnie nastawić ich do realizacji celów biznesowych.

Zatrudnienie obywatela Białorusi na stanowisko kierowcy autobusu w komunikacji miejskiej - dokumenty

Jakie dokumenty powinien posiadać obywatel Białorusi, którego planuje się zatrudnić na stanowisko kierowcy autobusu w komunikacji miejskiej?

Rozpoczęcie pracy przez cudzoziemca w Polsce - najczęstsze błędy pracodawców

Jakie błędy związane z rozpoczęciem pracy przez cudzoziemca są najczęściej popełniane? Warto mieć ich świadomość! Złożoność i czasochłonność procedury sprawiają, że nietrudno o popełnienie błędu, który nieraz może skutkować dotkliwą karą, a nawet pozbawieniem wolności. Prezentujemy pierwszy artykuł z cyklu „Uwolnij głowę, a legalizację zostaw nam” stworzonego z myślą o polskich przedsiębiorcach, którzy planują zatrudnienie cudzoziemców.

Jakie zmiany w zatrudnianiu nauczycieli?

Rok szkolny się zbliża, a wraz z nim od 1 września 2022 r. podwyżki dla nauczycieli i zmiany w systemie awansu zawodowego, jakie? Szczegóły poniżej.

Jak zatrudnić nianię?

Okres urlopowy się kończy a rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Część z rodziców będzie potrzebowało pomocy niań. Jak zatrudnić nianię? Okazuje się, że niekiedy ZUS może sfinansować składki niani na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Kiedy i jakie są obowiązki rodziców a jakie uprawnienia niani?

Jakie prawa pracownicze mają Ukraińcy zatrudnieni w Polsce?

Państwowa Inspekcja Pracy informuje: przyjechałeś z Ukrainy, szukasz pracy lub pracujesz w Polsce – przeczytaj nasze ulotki, wejdź na stronę internetową, obejrzyj porady wideo. To wszystko opracowaliśmy specjalnie w Twoim ojczystym języku.

Jakie zmiany w zatrudnieniu cudzoziemców?

Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nawet 1,2 mln cudzoziemców jest rocznie zatrudnianych w Polsce przez około 120-140 tys. podmiotów. Wynika to z danych dotyczących wydanych oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy. Od końca lutego 2022 r. sytuacja na rynku pracy w Polsce się zmieniła, ponieważ coraz więcej cudzoziemców, w tym osób z Ukrainy zaczęło ubiegać się o pracę. Zaszła konieczność zmiany przepisów i usprawnienia procesu wydawania zaświadczeń i oświadczeń.

Praca dla niepełnosprawnych - jakie projekty?

Jednym z głównych funduszy UE jest Europejski Fundusz Społeczny (EFS). W ramach niego kraje członkowskie UE otrzymują wsparcie finansowe na rozwój społeczno-gospodarczy. Właśnie m.in. z EFS przeznaczono 170 mln zł na Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Program ma na celu na aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby. Kto może skorzystać z projektu i co może zyskać?

Jakie jest w Polsce bezrobocie?

Kim jest bezrobotny? Jakie są rodzaje bezrobocia? Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE? Co robi Polska, aby dążyć do pełnego produktywnego zatrudnienia? Poniżej najważniejsze dane i informacje.

Zatrudnianie cudzoziemców - jakie nieprawidłowości?

W Polsce legalnie pracuje ponad milion cudzoziemców. Czy kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują nieprawidłowości?

Umowa zlecenia 2022 r.

Czym jest umowa zlecenia i czy stosuje się do niej Kodeks Pracy? Czy obowiązuje minimalna stawka godzinowa? Jakie są zasady podatku?

Co to jest ekonomia społeczna?

Jak można pomóc osobom wykluczonym społecznie? Czy obecnie na rynku pracy są instrumenty, które działają na rzecz reintegracji zawodowej i społecznej? Jakie będą zadania przedsiębiorstw społecznych? Ekonomia społeczna – nowe instytucje i zasady pomocy już w 2022 r.

Jak będzie wyglądała praca zdalna?

Uregulowanie pracy zdalnej już blisko. Przepisy o telepracy zostaną uchylone a zastąpią je postanowienia o pracy zdalnej. Do Kodeksu Pracy zostanie wprowadzony rozdział IIc „Praca zdalna”. Jakie będą zasady pracy zdalnej? Jak ją wprowadzać? Jakie są obowiązki stron?

Czy będą elektroniczne umowy o pracę?

Być może już za kilka lat w Polsce będą funkcjonowały umowy o pracę, zlecenia, o świadczenie usług i uaktywniające (z nianiami) – zawierane drogą elektroniczną, poprzez specjalny system teleinformatyczny. Jakie będą warunki zawarcia, rozwiązania i zmiany takiej umowy oraz ogólne zasady funkcjonowania systemu?

Zmiany w pracy pracowników socjalnych

Pracownik socjalny ma za zadanie współdziałać w rozwiązywaniu problemów osoby lub rodziny znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. To ważny i potrzebny zawód, podobnie jak sama instytucja pomocy społecznej. W najbliższym czasie zajdą zmiany w nauczaniu i wykonywaniu zawodu pracownika socjalnego.

REKLAMA