Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracy zdalna okazjonalna. Czy pracodawca ma prawo do kontroli?

Praca zdalna
Okazjonalna praca zdalna. Czy pracodawca ma prawo do kontroli?
Shutterstock
Kontrola wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej, w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych, będzie się odbywała na zasadach ustalonych z pracownikiem. Natomiast kontrola wykonywania pracy przez pracownika świadczącego "okazjonalną" pracę zdalną zostanie przeprowadzona na takich zasadach jak w czasie wykonywania pracy w podstawowym miejscu pracy.

Kontrola wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej

Z uwagi na to, że zasady wykonywania pracy zdalnej okazjonalnej nie będą określane w aktach wewnętrznych pracodawcy (z uwagi na wyłączenie art. 6720 Kodeksu pracy po nowelizacji), kontrola wykonywania takiej pracy zdalnej, kontrola w zakresie bhp oraz przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych, będzie się odbywała na zasadach ustalonych z pracownikiem. Wyodrębnienie pracy zdalnej okazjonalnej nie pozbawia zatem pracodawcy możliwości kontroli pracownika w ww. obszarach.

Zasady kontroli ustalone z pracownikiem mogą przewidywać podobne warunki w zakresie takiej kontroli jak przy typowej pracy zdalnej, w tym zasadę, że:

  • kontrola powinna być przeprowadzana w porozumieniu z pracownikiem w miejscu wykonywania pracy zdalnej w godzinach pracy pracownika,
  • pracodawca będzie dostosowywał sposób przeprowadzania kontroli do miejsca wykonywania pracy zdalnej i jej rodzaju oraz
  • wykonywanie czynności kontrolnych nie powinno naruszać prywatności pracownika wykonującego pracę zdalną i innych osób ani utrudniać korzystania z pomieszczeń domowych w sposób zgodny z ich przeznaczeniem.

Analogicznie jak w przypadku typowej pracy zdalnej, jeśli w trakcie kontroli pracy zdalnej okazjonalnej zostaną stwierdzone uchybienia w przestrzeganiu przepisów i zasad w zakresie bhp lub w przestrzeganiu wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych, pracodawca zobowiąże pracownika do usunięcia stwierdzonych uchybień we wskazanym terminie. Jeżeli pracownik nie usunie stwierdzonych uchybień, to może się liczyć z tym, że w przyszłości jego wniosek o pracę zdalną okazjonalną nie zostanie uwzględniony.

Ważne

Kontrola wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej w zakresie bhp lub przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych, powinna się odbywać na zasadach ustalonych z pracownikiem.

Zasad przeprowadzania kontroli pracy zdalnej okazjonalnej

Ustalenie z pracownikiem zasad przeprowadzania kontroli w czasie pracy zdalnej okazjonalnej powinno odbyć się z przyczyn praktycznych na początku obowiązywania nowych przepisów o pracy zdalnej albo przed pierwszym przypadkiem jej wykorzystywania. Wcześniejsze ustalenie zasad kontroli wykluczy sytuację, w której pracownik będzie korzystał z pracy zdalnej okazjonalnej, ale kontrola będzie niemożliwa do przeprowadzenia z powodu braku ustaleń.

Z uwagi na krótkotrwały i okazjonalny charakter takiej pracy zdalnej nie wydaje się, aby związane z nią kontrole były w praktyce przeprowadzane. Natomiast kontrola wykonywania zadań służbowych będzie się odbywała na takich samych zasadach jak w przypadku wykonywania przez pracownika pracy w jego stałym miejscu pracy. Pracodawca jest zobowiązany w szczególności organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy, jak również osiąganie przez pracowników, przy wykorzystaniu ich uzdolnień i kwalifikacji, wysokiej wydajności i należytej jakości pracy. W związku z tym ma prawo rozliczać pracownika z realizacji i terminowości powierzonych mu zadań.

W praktyce kontrola pracownika będzie się więc odbywała co do zasady przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (np. telefon, poczta elektroniczna, chat), ale także będzie mogła być prowadzona bezpośrednio w miejscu wykonywania takiej pracy, jednak w takim przypadku konieczne będzie uprzednie porozumienie się z pracownikiem.

Przykład

Pracownik wykonuje pracę zdalną okazjonalną od poniedziałku do piątku. Zaistniały wobec niego podejrzenia dotyczące wycieku danych osobowych. Pracodawca chciałby przeprowadzić u pracownika kontrolę w celu sprawdzenia, czy pracując zdalnie, przestrzega on procedur obowiązujących w zakładzie pracy. Z uwagi na to, że pracodawca nie ustalił zasad kontroli przed rozpoczęciem przez pracownika okazjonalnej pracy zdalnej, taka kontrola jest niemożliwa do przeprowadzenia.

Bożena Lenart

specjalista z zakresu prawa pracy, prawnik, autorka licznych publikacji z tej tematyki

Małgorzata Podgórska

specjalista z zakresu prawa pracy, prawnik, autorka licznych publikacji z tej tematyki

W kolejnym artykule w ramach akcji „Zmiany w Kodeksie pracy” piszemy o okazjonalnej pracy zdalnej przy zatrudnianiu pracowników w niepełnym wymiarze

INFORLEX Kodeks pracy 2023

Wszystko o zmianach w prawie pracy 2023

INFOR

Autopromocja
Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.