REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiosenny home office. O tym nie zapomnij!

Wiosenny home office
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca zdalna, mimo że wprowadzono ją na szerszą skalę z uwagi na pojawienie się pandemii, także po jej ustaniu cieszy się coraz większą popularnością. Według badania Hays ponad 50% pracodawców oferuje swoim pracownikom tzw. home office. Wykonywanie obowiązków zawodowych w domowym zaciszu wiąże się z wyższym komfortem i pewną elastycznością. Ponadto pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, które pracownik musiałby poświęcić na codzienne dojazdy do firmy. Wiosna to idealny moment na to, żeby przyjrzeć się swojemu domowemu stanowisku pracy. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Czy można zrobić coś, by uczynić je jeszcze bardziej komfortowym?

Bezpieczne połączenie internetowe

Pracownik wykonujący swoje obowiązki zawodowe na home office powinien zadbać o odpowiednie zabezpieczenie danych firmowych. Wyciek poufnych informacji może przysporzyć wielu problemów zarówno zatrudnionemu, jak i pracodawcy. 

REKLAMA

Autopromocja

Jak ochronić dane? Przede wszystkim należy korzystać z dobrze zabezpieczonej sieci Wi-Fi. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wydzielenie osobnej sieci wyłącznie do użytku służbowego. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto zadbać o to, aby hasło dostępu do domowego internetu było możliwie najbardziej skomplikowane. Komputer należy dodatkowo zabezpieczyć za pomocą profesjonalnego oprogramowania antywirusowego.

O czym jeszcze pamiętać?

  • ustaw mocne hasła do komputera i wszystkich używanych w pracy aplikacji, 
  • nigdy nie zostawiaj włączonego laptopa bez opieki, 
  • odchodząc od biurka zawsze blokuj dostęp do ważnych/poufnych informacji.

Awarie prądu – czy można się na nie przygotować? 

Coraz częściej dostajemy alerty RCB informujące o trudnych warunkach atmosferycznych. Gwałtowne burze, intensywne opady deszczu czy silne wiatry zwiększają ryzyko czasowych przerw w dostawach prądu. I chociaż krótkie usterki zwykle nie mają większego wpływu na pracę, to dłuższe awarie mogą przysporzyć wielu problemów. Anomalie pogodowe najczęściej pojawiają się w okresie letnim, dlatego już wiosną warto się przed nimi zabezpieczyć. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobrym pomysłem jest zakup przenośnej stacji zasilania, która zapewni niezbędną energię wybranym sprzętom domowego użytku w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej. 

 

Backup jest obowiązkowy

Czasem nawet najprostsza, niepozorna awaria sprzętu może doprowadzić do utraty ważnych danych. Na szczęście możemy temu zapobiec. Rozwiązaniem jest robienie backupu. Backup to inaczej kopia zapasowa danych. Backupem można objąć wszystkie istotne dokumenty znajdujące się na firmowym laptopie. Mogą być to zarówno pojedyncze pliki, jak i całe bazy danych. Backupem zabezpiecza się także pocztę mailową, serwery oraz konkretne sprzęty. 

Backup można zrobić na dwa sposoby:

  • lokalnie, zgrywając kopię danych na dysk zewnętrzny, USB czy inny nośnik,
  • online, czyli wysłać kopię danych na serwer chmurowy lub skorzystać z serwera backupowego. 

Dla większego bezpieczeństwa danych warto połączyć oba sposoby. 

Przewietrzone pomieszczenie to lepsza koncentracja

Wiosną wszystko budzi się do życia. Świat przybiera kolorowe barwy, w powietrzu unosi się zapach pierwszych wiosennych kwiatów, a ptaki, które wróciły do Polski z ciepłych krajów, ogłaszają nadejście nowej pory roku radosnym ćwierkaniem. Jak przenieść tę wspaniałą, wiosenną aurę do swojego domowego biura? Przede wszystkim często wietrzyć pomieszczenie. Praca przy otwartym oknie nie tylko jest przyjemniejsza, ale też zdrowsza. 

Wiosna to także idealny czas na zamiany w wystroju biura. Można wymienić zasłony na lżejsze i jaśniejsze, półkę ozdobić lampą z subtelnym abażurem, a na biurku ustawić wazon z tulipanami czy żonkilami. Warto wykorzystać delikatne, pastelowe akcesoria, które tchną nieco życia do wnętrza i nadadzą mu całkowicie odmienny charakter. Starannie zaaranżowana przestrzeń sprzyja produktywności i kreatywności. W niebanalnym wnętrzu, z mocnym wsparciem technicznym, pracuje się zdecydowanie lepiej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA