REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zostać masażystą? Czy kurs masażu wystarczy?

Dziennikarka medyczno-prawna
Ile zarabia masażysta?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak zostać masażystą – czy wystarczy ukończenie kursu masażu? Praca masażysty wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania merytorycznego, ale i praktycznego. Chcąc pracować w tym zawodzie, należy posiadać odpowiednie kwalifikacje, potwierdzone dyplomem bądź certyfikatem. Jak zdobyć zawód? Kiedy można otworzyć gabinet masażu?

Jak zostać masażystą

W Polsce rośnie zapotrzebowanie na profesjonalnych masażystów, ma to związek ze świadomością społeczeństwa w temacie dbania o zdrowie, m.in. zabiegi rehabilitacyjne, dzięki którym masażem wpływa się na zmniejszanie dolegliwości bólowych, leczenie wybranych schorzeń. Coraz więcej młodych osób decyduje się na podjęcie zawodu, jako masażysta. Jest to atrakcyjna ścieżka kariery, dostępna dla każdego zainteresowanego. 

REKLAMA

Autopromocja

Kim jest masażysta? 

Masażystą nazywamy osobę specjalizującą się w wykonywaniu masażu, czyli różnych rodzajów zabiegów manualnych. Technik wykonywania zabiegów manualnych jest wiele i różne są ich cele. Zawód masażysty polega na dopasowaniu odpowiedniego rodzaju masażu to potrzeb pacjenta – inne bowiem będą miały osoby chcące się zrelaksować, a inne te, które potrzebują wsparcia w zakresie fizjoterapii i łagodzenia dolegliwości bólowych. Zdarza się, że pomoc masażysty jest niewystarczająca, wtedy pacjenci mogą skorzystać z usług fizjoterapeuty. Świadomy masażysta, który dba o zdrowie swoich pacjentów, taką właśnie ścieżkę terapii powinien rekomendować.

Metody masażu są różne, należy do nich m.in.

 • masaż relaksacyjny;
 • masaż leczniczy;
 • masaż gorącymi kamieniami. 

Do masażysty należy dobranie odpowiedniej techniki masażu ciała, która zapewni pacjentowi ukojenie i poprawi ogólne samopoczucie. 

Technik masażysta czy kurs masażu

Istnieje kilka ścieżek zawodowych dla potencjalnego masażysty – wszystko uwarunkowane jest tym, jaki model edukacyjny się przyjmie. Popularny wybór stanowi ukończenie szkoły policealnej z kierunkiem technik masażysta. Edukacja trwa 2 lata. Zajęcia praktyczne i teoretyczne w technikum prowadzi się w trybie dziennym, wieczorowym oraz zaocznym. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alternatywą dla szkoły policealnej są profesjonalne szkoły masażu, oferujące certyfikowane kursy masażu. Ukończenie tego typu kursu i nabycie uprawnień do wykonywania zawodu masażysty poświadczane jest dyplomem oraz dedykowanym certyfikatem. Wybierając ten rodzaj edukacji warto postawić na kształcenie w renomowanej placówce, gdzie kadrę stanowią cenieni praktycy. Pracę w zawodzie można rozpocząć po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu zawodowego. 

Osoba świadcząca usługi masażu musi wykazywać się etyką zawodową i doskonałą znajomością anatomii człowieka. Ponadto charakteryzować się empatią i wyrozumiałością. Praca wymaga regularnego dokształcania się oraz bycia na bieżąco z nowinkami technologicznymi i wynikami badań naukowych. Tylko w ten sposób masażyści mogą oferować pacjentom zabiegi na najwyższym rynkowym poziomie. 

 

Masażysta - gdzie szukać pracy

Usługi masażystów są bardzo cenione, zatem znalezienie zatrudnienia w zawodzie nie powinno być trudne. W zależności od wybranych metod masażu relaksacyjnego bądź leczniczego – miejsca pracy mogą się różnić. Masażystka znajdzie pracę m.in. w:

 • szpitalach;
 • zakładach opieki zdrowotnej; 
 • placówkach medycznych;
 • przychodniach; 
 • gabinetach odnowy biologicznej;
 • siłowniach i klubach fitness;
 • sanatoriach;
 • gabinetach masażu;
 • klubach sportowych;
 • ośrodkach sportowych; 

Wielu masażystów decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Do tego typu działalności nie jest potrzebne otwarcie gabinetu. Wystarczy zakupienie przenośnego, lekkiego łóżka do masażu i świadczenie usług bezpośrednio w domach pacjentów. 

Jak otworzyć gabinet masażu

Coraz częściej masażyści otwierają własny gabinet masażu. Aby otworzyć taki gabinet należy założyć działalność gospodarczą. Bardzo istotne jest wybranie odpowiedniego lokalu nie tylko pod względem lokalizacji. Miejsce takie musi spełniać wymogi stawiane przez sanepid, dobrze jest zapoznać się z aktualnymi wytycznymi tej instytucji, dotyczącymi działalności gabinetów masażu. Ważne jest także zadbanie o odpowiednie wyposażenie gabinetu:  łóżko do zabiegów, ręczniki, podkłady, olejki, wystrój wnętrza – odpowiedni nastrój w gabinecie, zapewni poczucie komfortu i relaksu pacjentom, co jest niezmiernie ważne podczas wykonywania zabiegu masażu. 

Masażysta - ile zarabia

Wysokość zarobków masażystów uwarunkowana jest takimi czynnikami, jak: miejsce zatrudnienia, wielkość miejscowości, doświadczenie masażysty. Praca w publicznych ośrodkach zdrowia daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, ale na wyższą wypłatę można liczyć pracując na własny rachunek. 

Średnia pensja polskiego masażysty to około 3400 zł brutto na miesiąc – widełki wynagrodzeń plasują się w przedziale 2600 zł – 4400 zł brutto. 

Najwięcej zarabiają masażyści z województwa mazowieckiego, pomorskiego  i małopolskiego. Najmniej masażyści pracujący w województwie wielkopolskim, świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim oraz podkarpackim.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r. 15% drugiego świadczenia (po zmarłym małżonku albo własnego)

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

REKLAMA

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA