Praca zdalna. Co mają do powiedzenia związki zawodowe
REKLAMA
REKLAMA
- Porozumienie ze związkami
- Co powinno zawierać porozumienie ze związkami
- Regulamin w przypadku braku porozumienia
- Co jeśli u pracodawcy nie ma organizacji związkowej
- Czy zawsze porozumienie lub regulamin są konieczne
Praca zdalna wymaga uprzedniego określenia zasad, na jakich ma być wykonywana u pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy dotyczące pracy zdalnej wchodzą w życie 7 kwietnia 2023 r.
REKLAMA
Porozumienie ze związkami
Pracodawca ma obowiązek określić zasady wykonywania pracy zdalnej w porozumieniu zawartym z zakładową organizacją związkową. Jeżeli u pracodawcy działają co najmniej dwie organizacje związkowe – stronami porozumienia powinny być one wszystkie.
Jeżeli jednak nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia z wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu przepisów ustawy o związkach zawodowych, z których każda zrzesza co najmniej 5% pracowników zatrudnionych u pracodawcy.
Reprezentatywną zakładową organizacją związkową jest zakładowa organizacja związkowa:
- będąca jednostką organizacyjną albo organizacją członkowską ponadzakładowej organizacji związkowej uznanej za reprezentatywną w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego (patrz niżej), zrzeszająca co najmniej 8% osób wykonujących pracę zarobkową zatrudnionych u pracodawcy lub
- zrzeszająca co najmniej 15% osób wykonujących pracę zarobkową zatrudnionych u pracodawcy.
Jeżeli żadna z zakładowych organizacji związkowych nie spełnia powyższych wymogów, reprezentatywną zakładową organizacją związkową jest organizacja zrzeszająca największą liczbę osób wykonujących pracę zarobkową zatrudnionych u pracodawcy.
Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego za reprezentatywne organizacje związkowe uznaje ogólnokrajowe związki zawodowe, ogólnokrajowe zrzeszenia (federacje) związków zawodowych i ogólnokrajowe organizacje międzyzwiązkowe (konfederacje), które spełniają łącznie następujące kryteria:
- zrzeszają więcej niż 300 000 członków będących osobami wykonującymi pracę zarobkową;
- działają w podmiotach gospodarki narodowej, których podstawowy rodzaj działalności jest określony w więcej niż w połowie sekcji Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), o której mowa w przepisach o statystyce publicznej.
Co powinno zawierać porozumienie ze związkami
W porozumieniu zawartym z zakładowymi organizacjami związkowymi określa się w szczególności:
- grupę lub grupy pracowników, którzy mogą być objęci pracą zdalną;
- zasady pokrywania przez pracodawcę kosztów związanych z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, oraz kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej;
- zasady ustalania ekwiwalentu pieniężnego za wykorzystywanie przez pracownika wykonującego pracę zdalną materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, niezapewnionych przez pracodawcę lub ryczałtu zastępującego obowiązek pokrycia wymienionych powyżej kosztów albo wypłaty ekwiwalentu;
- zasady porozumiewania się pracodawcy i pracownika wykonującego pracę zdalną, w tym sposób potwierdzania obecności na stanowisku pracy przez pracownika wykonującego pracę zdalną;
- zasady kontroli wykonywania pracy przez pracownika wykonującego pracę zdalną;
- zasady kontroli w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy;
- zasady kontroli przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych;
- zasady instalacji, inwentaryzacji, konserwacji, aktualizacji oprogramowania i serwisu powierzonych pracownikowi narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych.
Polecamy: „Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami”
Kodeks pracy określa minimalny zakres regulacji, jakie muszą znaleźć się w porozumieniu ze organizacjami związkowymi. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pracodawca i związkowcy umieścili w porozumieniu także inne postanowienia dotyczące pracy zdalnej.
Regulamin w przypadku braku porozumienia
REKLAMA
Porozumienie pomiędzy pracodawcą a organizacjami związkowymi powinno być zawarte w ciągu 30 dni od dnia przedstawienia związkom projektu porozumienia przez pracodawcę. Jeżeli w tym terminie nie dojdzie do zawarcia porozumienia (w szczególności: z powodu rozbieżności stanowisk stron), pracodawca może określić zasady wykonywania pracy zdalnej wydając odpowiedni regulamin.
Postanowienia regulaminu powinny uwzględniać ustalenia podjęte z zakładowymi organizacjami związkowymi w toku uzgadniania porozumienia – czyli te kwestie, na które przedstawiciele organizacji związkowych zgodzili się w trakcie negocjacji zakończonych ostatecznie nie zawarciem porozumienia.
Regulamin określający zasady wykonywania pracy zdalnej powinien zawierać regulacje w takim samym zakresie, co porozumienie z zakładowymi organizacjami związkowymi.
Co jeśli u pracodawcy nie ma organizacji związkowej
Jeżeli u danego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, pracodawca określa zasady wykonywania pracy zdalnej w regulaminie. Pracodawca jest przy tym zobowiązany przeprowadzić uprzednio konsultacje treści regulaminu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy.
Czy zawsze porozumienie lub regulamin są konieczne
Nie zawarcie porozumienia z organizacjami związkowymi działającymi u pracodawcy lub nie wydanie przez pracodawcę regulaminu dotyczącego pracy zdalnej nie uniemożliwia wykonywania pracy zdalnej u tego pracodawcy.
W przypadkach określonych w Kodeksie pracy pracodawca może wydać polecenie wykonywania pracy zdalnej. Zasady, na jakich praca zdalna będzie wykonywana praca zdalna muszą być wtedy określone w tym poleceniu.
Jeżeli natomiast praca zdalna ma być wykonywana przez pracownika na podstawie indywidualnego porozumienia pomiędzy tym pracownikiem a pracodawcą, jej zasady strony muszą określić w tym porozumieniu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat