Praca zdalna. Ostrożnie z chemikaliami

REKLAMA
REKLAMA
- Jakie czynniki chemiczne stwarzają zagrożenie
- Czynniki spełniające kryteria rozporządzenia unijnego
- Czynniki mogące stwarzać ryzyko
Praca zdalna nie może obejmować prac z czynnikami chemicznymi stwarzającymi zagrożenie. Zakaz ten wynika z przepisów Kodeksu pracy, które wejdą w życie 7 kwietnia.
REKLAMA
Jakie czynniki chemiczne stwarzają zagrożenie
Czynniki chemiczne i ich występowanie w miejscu pracy to przedmiot rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych. Definiuje ono samo pojęcie „czynnik chemiczne” oraz określa, które spośród nich uznaje się za stwarzające zagrożenie.
Czynnik chemiczny to w myśl rozporządzenia każdy pierwiastek lub związek chemiczny, w postaci własnej lub w mieszaninie, w stanie, w jakim występuje w przyrodzie, lub w stanie, w jakim jest wytwarzany, stosowany lub uwalniany w środowisku pracy, w tym podczas usuwania go w postaci odpadów, w trakcie każdej pracy, niezależnie od faktu, czy jest albo nie jest wytwarzany celowo lub jest albo nie jest wprowadzany do obrotu.
Czynniki spełniające kryteria rozporządzenia unijnego
Czynniki chemiczne stwarzające zagrożenie to – zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra zdrowia – wszystkie te czynniki chemiczne, które spełniają kryteria klasyfikacji zawarte w którejkolwiek z klas zagrożeń fizycznych lub zagrożeń dla zdrowia człowieka określonych w liczącym (wraz z załącznikami) tysiąc trzysta pięćdziesiąt pięć stron rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, zmieniającym i uchylającym dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE oraz zmieniającym rozporządzenie (WE) nr 1907/2006.
Polecamy: „Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami”
Dany czynnik chemiczny uznawany jest za stwarzający zagrożenie wyłącznie na podstawie spełnienia kryteriów klasyfikacji określonych unijnym rozporządzeniem, bez względu na to, czy czynnik ten został zaklasyfikowany w rozporządzeniu.
Czynniki mogące stwarzać ryzyko
Czynniki chemiczne stwarzające zagrożenie to następnie takie czynniki chemiczne, które wprawdzie nie spełniają kryteriów klasyfikacji określonych we wskazanym powyżej rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady, ale które z uwagi na swoje właściwości fizykochemiczne lub oddziaływanie na człowieka oraz sposób, w jaki są stosowane lub obecne w miejscu pracy, mogą stwarzać ryzyko dla bezpieczeństwa lub zdrowia pracowników.
Przez pojęcie to należy rozumieć także czynniki chemiczne oraz pyły, dla których ustalono wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń, o których mowa w przepisach rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.
Rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zawiera wykaz wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń chemicznych i pyłowych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. W wykazie wymienionych jest pięćset pięćdziesiąt sześć substancji, dla których określone zostały najwyższe dopuszczalne stężenia w zależności od czasu narażenia w ciągu zmiany roboczej.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA