Czy pracownik może zrzec się ryczałtu za pracę zdalną?
Ryczałt za pracę zdalną. Czy można się go zrzec?
RADA
Przy pracy zdalnej innej niż okazjonalna pracodawca ma obowiązek ponoszenia pewnych kosztów z tym związanych i przyjąć należy, że pracownik nie może zrzec się prawa do tych świadczeń.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 6724 k.p. pracodawca będzie obwiązany przy pracy zdalnej stałej lub naprzemiennej m.in.:
1) zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną materiały i narzędzia pracy, w tym urządzenia techniczne, niezbędne do wykonywania pracy zdalnej;
2) zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną instalację, serwis, konserwację narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej lub pokryć niezbędne koszty związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, a także pokryć koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej;
3) pokryć inne koszty niż koszty określone w pkt 2 bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy zdalnej, jeżeli zwrot takich kosztów został określony w porozumieniu z organizacją związkową, regulaminie pracy zdalnej lub porozumieniu z pracownikiem dotyczącym pracy zdalnej.
Zwrot kosztów pracy zdalnej nie jest wynagrodzeniem
Zwrot kosztów przy pracy innej niż okazjonalna jest obowiązkiem pracodawcy. Uznać należy, że pracownik nie może w sposób ważny zrzec się tych świadczeń. Jakkolwiek bowiem przepisy Kodeksu pracy wprost ustanawiają zakaz zrzeczenia się jedynie wynagrodzenia za pracę, a zwrot kosztów pracy zdalnej nie jest wynagrodzeniem, to nie można przyjąć możliwości zrzekania się przez pracownika innych świadczeń, które nakierowane są na pokrycie kosztów ponoszonych w związku z zatrudnieniem standardowo przez pracodawcę.
- art. 6724 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2022 r., poz. 1510 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2023 r., poz. 240)
Marek Rotkiewicz
prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych)
Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”
W kolejnym artykule akcji „Zmiany w Kodeksie pracy” piszemy o wymiarze okazjonalnej pracy zdalnej
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat