REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opiekun w żłobku. Kto może nim zostać? Ile zarabia?

Dziennikarka medyczno-prawna
Ile zarabia opiekun w żłobku?
Ile zarabia opiekun w żłobku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Opiekun w żłobku – czy każdy może nim zostać? Praca opiekuna w żłobku wiąże się z pracą z bardzo małymi dziećmi, co wymaga nie tylko umiejętności opiekuńczych, ale także odpowiednich kwalifikacji do wykonywania takiego zawodu. Czy ukończenie kursu wystarczy, żeby móc pracować w żłobku? Co należy do obowiązków opiekuna w tego typu placówce? Czy jest to praca dobrze płatna?  

Opiekun w żłobku - kwalifikacje

Żłobkiem nazywamy każdą jednostkę organizacyjną, która: 

Autopromocja
 • prowadzi zajęcia opiekuńczo-wychowawcze i edukacyjne, uwzględniające rozwój dziecka stosownie do jego wieku, 
 • zapewnia dziecku opiekę w warunkach zbliżonych do domowych, 
 • gwarantuje dziecku opiekę pielęgnacyjną oraz edukacyjną.

Kwalifikacje opiekuna w żłobku określa artykuł 16 ustawy, z dnia 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Zgodnie z tym artykułem opiekunem w żłobku może być osoba, która posiada kwalifikacje: pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej bądź pedagoga opiekuńczo-wychowawczego.

Ponadto opiekunem w żłobku może być osoba posiadająca, co najmniej wykształcenie średnie oraz: 

 • co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi w wieku do lat 3; 
 • przed zatrudnieniem w charakterze opiekuna w żłobku odbyła 280-godzinne szkolenie, z czego co najmniej 80 godzin w formie zajęć praktycznych, polegających na sprawowaniu opieki nad dzieckiem pod kierunkiem w pełni wykwalifikowanego opiekuna.

W przypadku, gdy osoba, która posiada wykształcenie średnie i co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi w wieku do lat 3 – nie pracowała z dziećmi w wieku do lat 3 przez okres, co najmniej 6 miesięcy, to bezpośrednio przed podjęciem zatrudnienia, jako opiekun, zobowiązana jest w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na stanowisku opiekuna odbyć 80-godzinne szkolenie, celem uaktualnienia, jak i uzupełnienia niezbędnej wiedzy oraz umiejętności. 

Opiekunem w żłobku może być także osoba, która: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • daje rękojmię należytego sprawowania opieki nad dziećmi; 
 • nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie została jej zawieszona ani ograniczona; 
 • wypełnia obowiązek alimentacyjny, w przypadku, gdy taki obowiązek został nałożony na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd; 
 • nie została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne.

Aby zostać opiekunem w żłobku oprócz spełnienia prawnie uregulowanych przesłanek dobrze jest też charakteryzować pewnymi właściwościami, do których należy: komunikatywność (zwłaszcza w relacji z najmłodszymi), empatia i opiekuńczość. 

Praca w żłobku - czy kurs wystarczy

Tak. Na rynku funkcjonuje wiele form szkoleń dokształcających z zakresu opiekuna w żłobku, będących alternatywą 5-letnich studiów kierunkowych i dających te same uprawnienia, co skończone studia w tym temacie, jak i możliwość ukończenia ich szybciej (w miesiąc). Jak już była mowa, szkolenie tego typu powinno trwać 280 godzin, w tym 80 godzin powinna zająć praktyka. 

Nie wszystkie dostępne na rynku kursy mają potwierdzenie kwalifikacji zgodne z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej – przed przystąpieniem do kursu warto to zweryfikować. Niektóre kursy, co może być sporym ułatwieniem, można odbyć metodą e-learningową, co umożliwia kursantom odbywanie szkolenia w wybranym i dogodnym dla siebie miejscu

Koszty takich kursów to kwota od 1299 zł wzwyż.  

Opiekun w żłobku - obowiązki

Rolą opiekuna w żłobku jest zajmowanie się dziećmi do lat 3. W zakres obowiązków wchodzą czynniki opiekuńczo – edukacyjne, m.in. zapewnienie opieki i bezpieczeństwa, zaspokajanie potrzeb małych podopiecznych, ich usamodzielnianie, wspomaganie rozwoju, zgłaszanie niepokojących objawów u dzieci, eliminowanie uszkodzonych zabawek, pomoc w organizowaniu wypoczynku na świeżym powietrzu, utrzymywanie czystości pomieszczeń, pomoc przy karmieniu, pomoc przy ubieraniu i rozbieraniu, pomoc przy czynnościach higienicznych, przygotowanie miejsca do leżakowania, wietrzenie sal i sprawdzanie temperatury pomieszczeń etc. 

Żłobki czynne są z reguły od 6:00 do 17/18:00, ale pracownicy pracują w systemie zmianowym. W Polsce norma tygodniowa czasu pracy wynosi 40 godzin, zaś dniowa 8 godzin – zatem osoby zatrudnione na umowę o pracę w żłobku, mogą liczyć się z takim mniej więcej wymiarem godzin pracy dziennej. 

Czym różni się praca opiekuna w żłobku państwowym od prywatnego

W zakresie obowiązków dla opiekuna – nie ma różnicy między placówką państwową a prywatną. Inna jest jednak organizacja pracy i oferowane benefity. Państwowe żłobki w okresie wakacyjnym są zamknięte przez jeden miesiąc, zaś prywatne są czynne przez cały rok. W państwowych żłobkach grupy podopiecznych składają się z 20-25 dzieci, w prywatnych placówkach liczebność grup jest zróżnicowana – zazwyczaj są to kameralne grupy. W publicznej placówce otrzymuje się dodatkowe wynagrodzenie w postaci tzw. trzynastki oraz liczne dodatki. Opiekun ma ponadto wolne weekendy i dni ustawowo wolne od pracy. 

Ile zarabia opiekun w żłobku

Wysokość wynagrodzenia rośnie wraz z posiadanym doświadczeniem zawodowym i kwalifikacjami zawodowymi opiekuna. Większość osób pracujących w tym zawodzie zarabia 2620 – 3300 tys. zł brutto. W prywatnym żłobku najczęściej wynagrodzenie wynosi 3000 tys. zł netto i więcej.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(7)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Magda
  2023-03-29 12:40:50
  W prywatnych żłobkach zarabia się najniższą krajową , brak jakichkolwiek dodatków. Obowiązki ciążące na pracownikach żłobka są bardzo poważne , gdyż odpowiadają za życie i zdrowie dziecka . W razie jakiejkolwiek tragedii , pracownik ponosi ogromna odpowiedzialność . A wszystko to za najniższą krajową . Jest to bardzo niewdzięczna i nie doceniana praca .
  0
 • Zlobczanka
  2023-03-29 06:32:22
  Grupy w państwowych żłobkach mają 34 dzieci. Zarobki również są złe podane w prywatnych zarabia się najniższą krajowa natomiast w państwach stawki są wyższe plus wysługa i lat i comiesięczną premia 20%.
  1
 • AGA
  2023-03-29 13:03:02
  Artykuł jest nierzetelny podaję nieprawdziwe dane
  0
 • Hafciarka
  2023-03-29 10:43:20
  Co za głupoty w tym artykule. A pensja to już w ogóle 3300 tys czyli 3 miliony? Chciałabym tyle zarabiać.
  1
 • Opiekunka
  2023-03-29 21:50:52
  We wrocławskich żłobkach państwowych jest od 37 do 50 dzieci na jednej grupie. To nie praca, to zajechanie kobiet na śmierć.Trzeba być na miejscu, bo tego nie da się opisać .
  0
 • ...
  2023-03-29 21:23:53
  Co za bzdury. W państwowym żłobku żłobek w wakacje miesiąc zamknięty??? Pracuje 7 lat i ani razu nie zamykaliśmy się na wakacje. Liczba dzieci w grupie ok 30 😂
  0
 • Super niania...
  2023-11-12 23:10:42
  Ktoś kto to pisał upadł na głowę!!! W żłobku akurat państwowym pracuje od ponad 5 lat. Owszem dbamy o BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA BO TO PIORYTET ale niestety dokładaj nam co chwila jakieś obowiązki dodatkowe. Opieka nad dziecmi->zajecia dydaktyczne->sprzątanie po posiłkach/mycie kibelków, nocnikow-> dbanie o czystość w salach i w szatniach -> dokładanie jakoś standardów edukacyjnych w ramach opieki nad dziećmi. Padło samorządom na głowę
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

REKLAMA

Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

Święta w Niemczech 2024

Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia). W dwóch miejscach wolny jest nawet Dzień Kobiet.

Czy doszło do dyskryminacji w PKP Intercity S.A. na tle płci i posiłków regeneracyjnych?

Posiłki regeneracyjne w PKP Intercity - czy tylko dla kobiet i czy doszło do dyskryminacji? Kiedy przysługuje posiłek regeneracyjny? Czy posiłki regeneracyjne są obowiązkowe? Od jakiej temperatury należy się posiłek regeneracyjny Komu należą się posiłki regeneracyjne w pracy? Jaka kwota na posiłek regeneracyjny 2024?

REKLAMA

Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

Ważne: trwa protest rolników w Warszawie. Spotkanie z Marszałkiem Sejmu RP

Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Czy dojdzie wreszcie do konstruktywnych ustaleń w sprawie sytuacji rolników? Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego 2024 r. Rozpoczęło się spotkanie z Szymonem Hołownią. Biorą w nim udział także wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski oraz szef sejmowej komisji rolnictwa.

REKLAMA