Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opiekun w żłobku. Kto może nim zostać? Ile zarabia?

Dziennikarka medyczno-prawna
Ile zarabia opiekun w żłobku?
Shutterstock

Opiekun w żłobku – czy każdy może nim zostać? Praca opiekuna w żłobku wiąże się z pracą z bardzo małymi dziećmi, co wymaga nie tylko umiejętności opiekuńczych, ale także odpowiednich kwalifikacji do wykonywania takiego zawodu. Czy ukończenie kursu wystarczy, żeby móc pracować w żłobku? Co należy do obowiązków opiekuna w tego typu placówce? Czy jest to praca dobrze płatna?

Opiekun w żłobku - kwalifikacje

Żłobkiem nazywamy każdą jednostkę organizacyjną, która:

Autopromocja
  • prowadzi zajęcia opiekuńczo-wychowawcze i edukacyjne, uwzględniające rozwój dziecka stosownie do jego wieku,
  • zapewnia dziecku opiekę w warunkach zbliżonych do domowych,
  • gwarantuje dziecku opiekę pielęgnacyjną oraz edukacyjną.

Kwalifikacje opiekuna w żłobku określa artykuł 16 ustawy, z dnia 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Zgodnie z tym artykułem opiekunem w żłobku może być osoba, która posiada kwalifikacje: pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej bądź pedagoga opiekuńczo-wychowawczego.

Ponadto opiekunem w żłobku może być osoba posiadająca, co najmniej wykształcenie średnie oraz:

  • co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi w wieku do lat 3;
  • przed zatrudnieniem w charakterze opiekuna w żłobku odbyła 280-godzinne szkolenie, z czego co najmniej 80 godzin w formie zajęć praktycznych, polegających na sprawowaniu opieki nad dzieckiem pod kierunkiem w pełni wykwalifikowanego opiekuna.

W przypadku, gdy osoba, która posiada wykształcenie średnie i co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi w wieku do lat 3 – nie pracowała z dziećmi w wieku do lat 3 przez okres, co najmniej 6 miesięcy, to bezpośrednio przed podjęciem zatrudnienia, jako opiekun, zobowiązana jest w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na stanowisku opiekuna odbyć 80-godzinne szkolenie, celem uaktualnienia, jak i uzupełnienia niezbędnej wiedzy oraz umiejętności.

Opiekunem w żłobku może być także osoba, która:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • daje rękojmię należytego sprawowania opieki nad dziećmi;
  • nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie została jej zawieszona ani ograniczona;
  • wypełnia obowiązek alimentacyjny, w przypadku, gdy taki obowiązek został nałożony na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd;
  • nie została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne.

Aby zostać opiekunem w żłobku oprócz spełnienia prawnie uregulowanych przesłanek dobrze jest też charakteryzować pewnymi właściwościami, do których należy: komunikatywność (zwłaszcza w relacji z najmłodszymi), empatia i opiekuńczość.

Praca w żłobku - czy kurs wystarczy

Tak. Na rynku funkcjonuje wiele form szkoleń dokształcających z zakresu opiekuna w żłobku, będących alternatywą 5-letnich studiów kierunkowych i dających te same uprawnienia, co skończone studia w tym temacie, jak i możliwość ukończenia ich szybciej (w miesiąc). Jak już była mowa, szkolenie tego typu powinno trwać 280 godzin, w tym 80 godzin powinna zająć praktyka.

Nie wszystkie dostępne na rynku kursy mają potwierdzenie kwalifikacji zgodne z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej – przed przystąpieniem do kursu warto to zweryfikować. Niektóre kursy, co może być sporym ułatwieniem, można odbyć metodą e-learningową, co umożliwia kursantom odbywanie szkolenia w wybranym i dogodnym dla siebie miejscu

Koszty takich kursów to kwota od 1299 zł wzwyż.

Opiekun w żłobku - obowiązki

Rolą opiekuna w żłobku jest zajmowanie się dziećmi do lat 3. W zakres obowiązków wchodzą czynniki opiekuńczo – edukacyjne, m.in. zapewnienie opieki i bezpieczeństwa, zaspokajanie potrzeb małych podopiecznych, ich usamodzielnianie, wspomaganie rozwoju, zgłaszanie niepokojących objawów u dzieci, eliminowanie uszkodzonych zabawek, pomoc w organizowaniu wypoczynku na świeżym powietrzu, utrzymywanie czystości pomieszczeń, pomoc przy karmieniu, pomoc przy ubieraniu i rozbieraniu, pomoc przy czynnościach higienicznych, przygotowanie miejsca do leżakowania, wietrzenie sal i sprawdzanie temperatury pomieszczeń etc.

Żłobki czynne są z reguły od 6:00 do 17/18:00, ale pracownicy pracują w systemie zmianowym. W Polsce norma tygodniowa czasu pracy wynosi 40 godzin, zaś dniowa 8 godzin – zatem osoby zatrudnione na umowę o pracę w żłobku, mogą liczyć się z takim mniej więcej wymiarem godzin pracy dziennej.

Czym różni się praca opiekuna w żłobku państwowym od prywatnego

W zakresie obowiązków dla opiekuna – nie ma różnicy między placówką państwową a prywatną. Inna jest jednak organizacja pracy i oferowane benefity. Państwowe żłobki w okresie wakacyjnym są zamknięte przez jeden miesiąc, zaś prywatne są czynne przez cały rok. W państwowych żłobkach grupy podopiecznych składają się z 20-25 dzieci, w prywatnych placówkach liczebność grup jest zróżnicowana – zazwyczaj są to kameralne grupy. W publicznej placówce otrzymuje się dodatkowe wynagrodzenie w postaci tzw. trzynastki oraz liczne dodatki. Opiekun ma ponadto wolne weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.

Ile zarabia opiekun w żłobku

Wysokość wynagrodzenia rośnie wraz z posiadanym doświadczeniem zawodowym i kwalifikacjami zawodowymi opiekuna. Większość osób pracujących w tym zawodzie zarabia 2620 – 3300 tys. zł brutto. W prywatnym żłobku najczęściej wynagrodzenie wynosi 3000 tys. zł netto i więcej.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry