Praca zdalna. Kiedy pracodawca może wydać polecenie pracy zdalnej
REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy pracodawca może wydać polecenie pracy zdalnej
- Pracownik musi mieć warunki do pracy zdalnej
- Kiedy pracodawca może odwołać pracę zdalną
Praca zdalna na polecenie pracodawcy jest wykonywana wskutek jednostronnego oświadczenia woli pracodawcy. W takiej sytuacji zgoda pracownika nie jest wymagana. Pracownik, po otrzymaniu polecenia wykonywania pracy zdalnej powinien – na zasadach określonych przepisami Kodeksu pracy – przystąpić do wykonywania pracy w tym trybie.
REKLAMA
Praca zdalna może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Kiedy pracodawca może wydać polecenie pracy zdalnej
Kodeks pracy przewiduje, że praca zdalna może być wykonywana na polecenie pracodawcy w dwóch przypadkach.
Po pierwsze – pracodawca może polecić wykonywanie pracy zdalnej w okresie obowiązywania:
- stanu nadzwyczajnego (tj. stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej),
- stanu zagrożenia epidemicznego,
- stanu epidemii
– oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu.
Od 16 maja 2022 r. do odwołania na obszarze Polski obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
Wydanie polecenia wykonywania pracy zdalnej będzie możliwe przez cały okres obowiązywania tego stanu oraz przez 3 miesiące po jego odwołaniu.
Polecamy: „Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami”
Po drugie – pracodawca może polecić wykonywanie pracy zdalnej w okresie, w którym zapewnienie przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w dotychczasowym miejscu pracy pracownika nie jest czasowo możliwe z powodu działania siły wyższej.
Pracownik musi mieć warunki do pracy zdalnej
Wydanie polecenia pracy zdalnej w obu wskazanych powyżej przypadkach jest możliwe, jeżeli pracownik złoży bezpośrednio przed wydaniem polecenia oświadczenie w postaci papierowej lub elektronicznej, że posiada warunki lokalowe i techniczne do wykonywania pracy zdalnej. Brak takiego oświadczenia uniemożliwia wydanie polecenia wykonywania pracy zdalnej.
W przypadku zmiany warunków lokalowych i technicznych posiadanych przez pracownika, która uniemożliwia wykonywanie pracy zdalnej pracownik musi niezwłocznie poinformować o tym pracodawcę. Po otrzymaniu takiej informacji pracodawca jest zobowiązany do niezwłocznego cofnięcia polecenia wykonywania pracy zdalnej.
Kiedy pracodawca może odwołać pracę zdalną
Pracodawca może w każdym czasie cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej. Cofnięcie wykonywania pracy zdalnej wymaga co najmniej dwudniowego uprzedzenia. Po upływie okresu wyprzedzenia pracownik jest zobowiązany do powrotu do wykonywania pracy w trybie stacjonarnym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat