Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okazjonalna praca zdalna – wygląda na bubel. Rząd naprawi

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
okazjonalna praca zdalna
okazjonalna praca zdalna
Shutterstock

Nowelizacja Kodeksu pracy uregulowała pracę zdalną oraz ustanowiła nowość w postaci pracy zdalnej okazjonalnej. Ta druga konstrukcja budzi wątpliwości w kwestiach zasadniczych. W lutym rząd chciał rozjaśnić odpowiedzią na interpelację, a obecnie planuje naprawiać błędy „kuchennymi drzwiami” w drodze rozporządzenia.

Praca zdalna i okazjonalna praca zdalna. Czym się różnią?

Pandemia wymusiła zmianę organizacji pracy, która nastąpiła w sposób faktyczny ale bez wystarczających uregulowań prawnych. Ta lukę w prawie miała wypełnić obszerna nowelizacja Kodeksu pracy z początku 2023 r. Przepisy o pracy zdalnej zaczną obowiązywać w kwietniu jednak ich treść stała się przedmiotem debat zanim zaczęły obowiązywać.

Większość osób wybiera pracę zdalną, jeśli ma taką możliwość jednak pracodawcy nie zawsze są chętni na taką opcję.

Zgodnie z nowymi regulacjami praca zdalna jest formą zatrudnienia o charakterze stałym a nie incydentalnym, pracodawca może wyrazić zgodę lub odmówić.

Inną konstrukcją jest okazjonalna praca zdalna określona w art. 67 (33) Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem:

„Praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okazjonalna praca zdalna – 24 dni w roku czy u jednego pracodawcy?

Treść przytoczonego wyżej przepisu nie daje jednoznacznej odpowiedzi czy limit 24 dni obowiązuje w ciągu roku bez względu na liczbę pracodawców, czy odnosi się do jednego pracodawcy, a po zmianie pracy biegnie od nowa.

Z jednej strony określono tam limit dni w skali roku, ale jednocześnie ten limit odnosi się do wniosku złożonego konkretnemu pracodawcy.

Interpelacja poselska nr 38835 z dnia 3 lutego 2023 r. skierowana do minister rodziny i polityki społecznej zadała pytanie:

„W jaki sposób dni okazjonalnej pracy zdalnej mają być liczone w przypadku zmiany pracodawcy? Czy 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej przysługują danemu pracownikowi w danym roku kalendarzowym u każdego pracodawcy, czy tylko w wymiarze niewykorzystanym wcześniej u poprzedniego pracodawcy”

Minister Marlena Maląg zdecydowała na interpretację niekorzystną dla zatrudnionych doceniających pracę zdalną:

„W przypadku zmiany pracodawcy w trakcie roku kalendarzowego, pracownikowi u kolejnego pracodawcy będzie przysługiwało prawo do pracy zdalnej okazjonalnej w wymiarze niewykorzystanym u dotychczasowego pracodawcy.”

Należy podkreślić, że odpowiedź ministra na interpelację poselską to nie jest źródło prawa powszechnie obowiązującego. Powyższa kwestia może być potencjalnie oceniana przez sąd, który może zająć stanowisko odmienne.

Okazjonalna praca zdalna – czy pracodawca może odmówić?

Można się spierać czy pracodawca może odmówić okazjonalnej pracy zdalnej według własnego uznania czy tylko w uzasadnionych przypadkach. Ta kwestia również została poruszona we wspomnianej interpretacji poselskiej. Zadano pytanie:

„Czy pracodawca ma prawo za każdym razem odmówić pracownikowi zgody na wykonywanie okazjonalnej pracy zdalnej i w konsekwencji nie udzielić jej ani razu w danym roku”

Minister Marlena Maląg znów zajęła stanowisko niekorzystne dla zatrudnionych doceniających pracę zdalną:

Wniosek pracownika dotyczący pracy zdalnej okazjonalnej nie będzie wiążący dla pracodawcy, pracodawca może więc odmówić jego uwzględnienia. W szczególności pracodawca będzie mógł odmówić jego uwzględnienia, gdy wykonywanie pracy zdalnej nie będzie możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy.”

Powyższa odpowiedź zawiera pewien błąd logiczny. W pierwszej części minister informuje, że pracodawca może odmówić, a wniosek nie jest wiążący. Dalsza część precyzuje, że w szczególności można odmówić ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy. 

Skoro wniosek nie jest wiążący, a pracodawca może odmówić, to jaki jest sens precyzowania, że pracodawca może odmówić w uzasadnionych przypadkach. Wygląda to na odpowiedź z rezerwą niepewności.

Wątpliwości wokół ustawy rozwieje rozporządzenie

Depesza PAP z 23 marca informuje, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

„pracuje nad zmianą rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy, by wprowadzić obowiązek podawania w tym dokumencie liczby dni pracy zdalnej okazjonalnej, z jakich skorzystał pracownik w roku”.

Jeśli takie rozporządzenie zostanie przyjęte, to wątpliwości zostaną rozstrzygnięte. Należy jednak podkreślić, że rozporządzenie jest aktem podustawowym, wydawanym na podstawie ustawy i w celu jej wykonania. Rozporządzenie nie jest aktem, którym można rozstrzygać wątpliwości interpretacyjne wokół treści przepisu zawartego w ustawie. Treść takiego rozporządzenia może być punktem odniesienia dla pracodawców jednak nie będzie wiążąca dla sądów. W czasie pandemii sądy wielokrotnie podważały sankcje finansowe za łamanie ograniczeń nakładane na podstawie rozporządzeń.

Opinia prawników - wiadomo, że nic nie wiadomo

Artykuł na stronie Kancelarii KTW LEGAL wskazuje, że przepisy o okazjonalnej pracy zdalnej, są tak napisane, że nie wiadomo jak je zastosować. Agnieszka Sobota i Anna Wojciechowska, obie z tytułem radcy prawnego, wskazują na kompletną niejednoznaczność: 

Czy pracodawca musi się zgodzić na wniosek pracownika o wykonywanie pracy zdalnej (okazjonalnie)? Wątpliwości budzi to, czy pracodawca będzie związany takim wnioskiem pracownika o pracę incydentalną, czy też nie. Tu przepisy nie dają jednoznacznej odpowiedzi.”

Czy ilość 24 dni pracy zdalnej w trybie okazjonalnym jest stała w trakcie roku kalendarzowego, czy też, gdy pracownik zmienia pracę liczy się od nowa? Tak samo trudno jednoznacznie to przesądzić (…) W przepisie mowa o ilości na rok, ale gdyby miała się ona nie odnawiać, to jednocześnie konieczne byłoby ustalenie sposobu, w jaki pracodawca ma weryfikować liczbę dni wykorzystanych przez pracownika u poprzedniego pracodawcy.”

Przytoczone wyżej opinie potwierdzają tezę, że ustawodawca napisał nowelizację Kodeksu pracy w sposób wadliwy. Obecnie podejmowane są próby naprawiania błędu. Jednak usunięcie wadliwości przepisów wymagałoby kolejnej nowelizacji Kodeksu pracy, co nie wydaje się prawdopodobne w najbliższym czasie. Pracodawcy i pracownicy muszą stosować się do przepisów z elementem zgadywania. 

INFORLEX Kodeks pracy 2023

Wszystko o zmianach w prawie pracy 2023

INFOR

Reklama
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • cirilla
    2023-04-28 20:42:12
    pani Minister Maląg powinna sie natychmiast podac do dymisji. Za calokształ swoich wątpliwych kompetencji na stanowisku pracy, tudziez za dobór rownie niekompetentnych doradocow za spore pieniadze z naszych podatkow .... Prosta rzecz, Praca na HO, ktora od 2ch lat dobrze funkcjonowała sumptem organizacji wewnetrznych w firmach, skopali do granic mozliwosci.... wstyd mi za ten sejm i rzad. Oby sie zmienil jesienia, bo ja juz mam serdecznie po kokardy.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmniejszenie lub zawieszenie emerytur lub rent od 1 czerwca 2023 r.

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytur lub rent od 1 czerwca 2023 r. - jak będzie to wyglądało? Ile wynosiło przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2023 r.? Jak ustalić czy doszło do przekroczenia rocznej kwoty podstawy wymiaru składek? Jakie świadczenia mogą być zmniejszone czy zawieszone?

Bezpieczeństwo w transporcie. Jak wykryć, że kierowca ciężarówki przysypia

Monitorowanie oczu kierowcy było do niedawna podstawą technologii stosowanych do wykrywania zasypiania za kierownicą. Japońscy naukowcy odkryli, że kluczowe znaczenie ma monitorowanie nie tylko oczu, ale także całego ciała kierowcy.

Optymalizacja czasu pracy. Skompresowany tydzień pracy w Deloitte

Dział Doradztwa Podatkowego firmy doradczej Deloitte został objęty rocznym programem pilotażowym w zakresie optymalizacji czasu pracy. Ma on sprawdzić gotowość firmy na wprowadzenie optymalizacji czasu pracy. Pracownicy testują m.in. skompresowany tydzień pracy.

Badania okresowe. Co zmieni odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego

Stan zagrożenia epidemicznego może zostać odwołany już z końcem czerwca. Zakończenie tego stanu będzie wiązało się z obowiązkiem odnowienia badań okresowych pracowników, który był czasowo zawieszony. Nie przegap tych terminów! 

Legitna praca. Inspekcja pracy troszczy się o młodzież

Upowszechnienie wiedzy dotyczącej prawa pracy, uświadamianie zagrożeń czyhających na młodych pracowników w ich pierwszej pracy oraz informowanie o możliwości skorzystania z pomocy w zakresie prawa pracy to główne cele kampanii „Legitna praca”. Państwowa Inspekcja Pracy kieruje ją do młodych osób, które właśnie wkraczają na rynek pracy. 

Wynagrodzenia. Ponad połowa pracowników biurowych w Polsce jest niezadowolona

Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie jest jednym z głównym powodów żalu dzisiejszych pracowników – wynika z badania portalu pracy RocketJobs.pl. Co piąty z nich żałuje, że nie wybrał lepiej płatnego zawodu, a co czwarty, że nie prosił o podwyżkę. Czemu pieniądze wciąż są tematem tabu dla tak dużej liczby zatrudnionych i jakie są bariery w osiągnięciu satysfakcji finansowej?

Dni wolne od pracy. Kiedy trzeba pracować w niedziele i święta

Dni wolne od pracy to niedziele oraz święta. W niektórych przypadkach dozwolona jest jednak praca w dni, które co do zasady są od pracy wolne. Pracownikom, którzy muszą wtedy pracować przysługują z tego tytułu szczególne uprawnienia. Kiedy można, a nawet trzeba pracować w niedziele lub święta? Jaka rekompensata należy się pracownikowi pracującemu w te dni?

Rynek pracy 2023 (II kwartał). 62 proc. pracowników oczekuje podwyżki

Pracownicy coraz bardziej odczuwają słabnącą siłę nabywczą swoich wynagrodzeń i wyraźnie oczekują, że ich pensje będą nadążać za rosnącymi cenami. 28 proc. zamierza w nadchodzącym czasie starać się o podwyżkę, a wzrostu wynagrodzenia oczekuje aż 62 proc. – wynika z badania „Barometr rynku pracy” Gi Group Holding. 

Długi weekend w czerwcu: Co zrobić, żeby w tym tygodniu pracować tylko trzy dni

Długi weekend czerwcowy z okazji święta Bożego Ciała będzie mógł potrwać tradycyjnie cztery dni. Co zrobić, żeby skorzystać z długiego weekendu?

Mama w pracy. Kiedy należy się przerwa na karmienie

Jakie przerwy w pracy przysługują kobiecie karmiącej piersią? Co w przypadku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy? Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na udzielenie przerwy na karmienie piersią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule. 

Podwyżki dla budżetówki i emerytów. „Solidarność” godzi się na porozumienie z rządem

Podwyżki dla budżetówki i emerytur stażowych będą przedmiotem porozumienia pomiędzy NSZZ „Solidarność” a rządem. Komisja Krajowa związku zgodziła się na podpisanie dokumentu. 

500 plus. Nowy okres świadczeniowy rozpoczął się

Nowy okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500 plus” rozpoczyna się 1 czerwca. Potrwa do 31 maja 2024 r. Jeśli wniosek o 500 plus zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.

Szczyt UE w sprawie BHP

W dniach 15-16 maja 2023 r. w Sztokholmie odbył się szczyt UE w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, którego celem było wyznaczenie perspektyw i celów do 2027 r. Co jest priorytetem dla UE w zakresie BHP i jakie akry prawne obowiązują w tym obszarze? 

Mały ZUS plus wydłużony o rok

Pracowaliśmy nad rozwiązaniami, aby tzw. Mały ZUS był wydłużony o rok - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

O prawach dziecka - po dziecięcemu

Dzieci powinny znać swoje prawa! Rodzice, władze państwowe i społeczeństwo powinni respektować wartości, które są ważne dla rozwoju dziecka. Jednym z najważniejszych dokumentów, w którym spisane są prawa dziecka jest Konwencja o Prawach Dziecka. Polska podpisała Konwencję o Prawach Dziecka 7 czerwca 1991 r. Co wynika z Konwencji i z Deklaracji Praw Dziecka?

Niedziela handlowa – czerwiec 2023

W czerwcu 2023 r. są cztery niedziele. Czy w którąś z nich zakaz handlu w niedziele i święta nie obowiązuje. Czy w czerwcu przypada więc niedziela handlowa? Wyjaśniamy.

Poradnictwo zawodowe. Urzędy pracy robią to zawodowo

Urzędy pracy świadczą usługi poradnictwa zawodowego, z których mogą korzystać zarówno osoby bezrobotne oraz poszukujące pracy, jak i pracodawcy. Na czym dokładnie polega ta usługa? W jakich formach może być realizowana? Wyjaśniamy. 

Praca dzieci na roli - wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych

W dniu 1 czerwca przypada Dzień Dziecka. W tym szczególnym czasie, ale i każdego dnia, warto pamiętać o ochronie pracy dzieci. Dzieci mogą bowiem pracować na roli, w ramach pomocy rodzicom w gospodarstwie. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać pewnych zasad BHP. Szczególnie ważny jest wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat. Jakie to czynności? Poniżej wykaz wraz z omówieniem.

ZUS online: elektroniczne wiadomości i umawianie wizyt

Komunikat ZUS: Dostępna jest już aktualizacja aplikacji mobilnej mZUS. W nowej wersji zmieniliśmy wygląd aplikacji i rozbudowaliśmy ją o kolejne funkcje.

Świadczenie wspierające - prace Sejmu trwają

Trwa procedowanie świadczenia wspierającego, odbyło się już drugie czytanie w Sejmie. W dniu 24 maja 2023 r. przygotowano dodatkowe sprawozdanie Komisji Społecznej i Rodziny. Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające?

Być bliżej siebie w miejscu pracy, czyli o znaczeniu empatycznego przywództwa

Empatia to obecnie jedna z kluczowych kompetencji przywódczych, uważana za niezbędną do osiągnięcia sukcesu w zarządzaniu. Niezwykle istotne jest empatyczne podejście lidera do pracownika w zakresie jego kondycji psychicznej i samopoczucia. To wątek, na który zwraca uwagę kampania „Bliżej Siebie”, podkreślająca, jak istotna jest komunikacja i właśnie empatia w miejscu pracy. 

Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne?

Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne? Kiedy należy się świadczenie rehabilitacyjne? Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne? Jak długo może trwać świadczenie rehabilitacyjne? Jak ZUS płaci świadczenie rehabilitacyjne?

Renta socjalna 2023
Co to jest renta socjalna? Co trzeba zrobić żeby dostać rentę socjalną? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? Ile wynosi renta socjalna w 2023 roku? Czy od decyzji lekarza w sprawie renty socjalnej można się odwołać?
Dzień Dziecka - czy dzieci mogą pracować?

W dniu 1 czerwca przypada Dzień Dziecka. Wielu zastanawia się czy dzieci mogą pracować. Często widzi się dzieci w reklamie czy w serialu telewizyjnym. Czy taka działalność dziecka ma charakter pracy zarobkowej? Czy na pracę dziecka potrzebna jest zgoda rodzica i inspektora pracy? Poniżej najważniejsze warunki formalne, aby móc legalnie zatrudniać dziecko i szanować jego prawa. 

Rynek IT w Polsce - specjaliści poszukiwani

Badania pokazują, że polski rynek IT nadal charakteryzuje duża dynamika – po spadku zapotrzebowania na specjalistów IT w drugiej połowie 2022 r. popyt na ich pracę wzrasta. W jakich obszarach poszukiwania się specjaliści IT? Okazuje się, że m.in. co do wiedzy z zakresu: BI, Big Data, Data Science.