REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okazjonalna praca zdalna – wygląda na bubel. Rząd naprawi

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
okazjonalna praca zdalna
okazjonalna praca zdalna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy uregulowała pracę zdalną oraz ustanowiła nowość w postaci pracy zdalnej okazjonalnej. Ta druga konstrukcja budzi wątpliwości w kwestiach zasadniczych. W lutym rząd chciał rozjaśnić odpowiedzią na interpelację, a obecnie planuje naprawiać błędy „kuchennymi drzwiami” w drodze rozporządzenia.

Praca zdalna i okazjonalna praca zdalna. Czym się różnią?

Pandemia wymusiła zmianę organizacji pracy, która nastąpiła w sposób faktyczny ale bez wystarczających uregulowań prawnych. Ta lukę w prawie miała wypełnić obszerna nowelizacja Kodeksu pracy z początku 2023 r. Przepisy o pracy zdalnej zaczną obowiązywać w kwietniu jednak ich treść stała się przedmiotem debat zanim zaczęły obowiązywać.

REKLAMA

Autopromocja

Większość osób wybiera pracę zdalną, jeśli ma taką możliwość jednak pracodawcy nie zawsze są chętni na taką opcję.

Zgodnie z nowymi regulacjami praca zdalna jest formą zatrudnienia o charakterze stałym a nie incydentalnym, pracodawca może wyrazić zgodę lub odmówić.

Inną konstrukcją jest okazjonalna praca zdalna określona w art. 67 (33) Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem:

„Praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okazjonalna praca zdalna – 24 dni w roku czy u jednego pracodawcy?

Treść przytoczonego wyżej przepisu nie daje jednoznacznej odpowiedzi czy limit 24 dni obowiązuje w ciągu roku bez względu na liczbę pracodawców, czy odnosi się do jednego pracodawcy, a po zmianie pracy biegnie od nowa.

Z jednej strony określono tam limit dni w skali roku, ale jednocześnie ten limit odnosi się do wniosku złożonego konkretnemu pracodawcy.

Interpelacja poselska nr 38835 z dnia 3 lutego 2023 r. skierowana do minister rodziny i polityki społecznej zadała pytanie:

„W jaki sposób dni okazjonalnej pracy zdalnej mają być liczone w przypadku zmiany pracodawcy? Czy 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej przysługują danemu pracownikowi w danym roku kalendarzowym u każdego pracodawcy, czy tylko w wymiarze niewykorzystanym wcześniej u poprzedniego pracodawcy”

Minister Marlena Maląg zdecydowała na interpretację niekorzystną dla zatrudnionych doceniających pracę zdalną:

„W przypadku zmiany pracodawcy w trakcie roku kalendarzowego, pracownikowi u kolejnego pracodawcy będzie przysługiwało prawo do pracy zdalnej okazjonalnej w wymiarze niewykorzystanym u dotychczasowego pracodawcy.”

Należy podkreślić, że odpowiedź ministra na interpelację poselską to nie jest źródło prawa powszechnie obowiązującego. Powyższa kwestia może być potencjalnie oceniana przez sąd, który może zająć stanowisko odmienne.

Okazjonalna praca zdalna – czy pracodawca może odmówić?

Można się spierać czy pracodawca może odmówić okazjonalnej pracy zdalnej według własnego uznania czy tylko w uzasadnionych przypadkach. Ta kwestia również została poruszona we wspomnianej interpretacji poselskiej. Zadano pytanie:

„Czy pracodawca ma prawo za każdym razem odmówić pracownikowi zgody na wykonywanie okazjonalnej pracy zdalnej i w konsekwencji nie udzielić jej ani razu w danym roku”

Minister Marlena Maląg znów zajęła stanowisko niekorzystne dla zatrudnionych doceniających pracę zdalną:

Wniosek pracownika dotyczący pracy zdalnej okazjonalnej nie będzie wiążący dla pracodawcy, pracodawca może więc odmówić jego uwzględnienia. W szczególności pracodawca będzie mógł odmówić jego uwzględnienia, gdy wykonywanie pracy zdalnej nie będzie możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy.”

Powyższa odpowiedź zawiera pewien błąd logiczny. W pierwszej części minister informuje, że pracodawca może odmówić, a wniosek nie jest wiążący. Dalsza część precyzuje, że w szczególności można odmówić ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy. 

Skoro wniosek nie jest wiążący, a pracodawca może odmówić, to jaki jest sens precyzowania, że pracodawca może odmówić w uzasadnionych przypadkach. Wygląda to na odpowiedź z rezerwą niepewności.

Wątpliwości wokół ustawy rozwieje rozporządzenie

Depesza PAP z 23 marca informuje, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

„pracuje nad zmianą rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy, by wprowadzić obowiązek podawania w tym dokumencie liczby dni pracy zdalnej okazjonalnej, z jakich skorzystał pracownik w roku”.

Jeśli takie rozporządzenie zostanie przyjęte, to wątpliwości zostaną rozstrzygnięte. Należy jednak podkreślić, że rozporządzenie jest aktem podustawowym, wydawanym na podstawie ustawy i w celu jej wykonania. Rozporządzenie nie jest aktem, którym można rozstrzygać wątpliwości interpretacyjne wokół treści przepisu zawartego w ustawie. Treść takiego rozporządzenia może być punktem odniesienia dla pracodawców jednak nie będzie wiążąca dla sądów. W czasie pandemii sądy wielokrotnie podważały sankcje finansowe za łamanie ograniczeń nakładane na podstawie rozporządzeń.

Opinia prawników - wiadomo, że nic nie wiadomo

REKLAMA

Artykuł na stronie Kancelarii KTW LEGAL wskazuje, że przepisy o okazjonalnej pracy zdalnej, są tak napisane, że nie wiadomo jak je zastosować. Agnieszka Sobota i Anna Wojciechowska, obie z tytułem radcy prawnego, wskazują na kompletną niejednoznaczność: 

Czy pracodawca musi się zgodzić na wniosek pracownika o wykonywanie pracy zdalnej (okazjonalnie)? Wątpliwości budzi to, czy pracodawca będzie związany takim wnioskiem pracownika o pracę incydentalną, czy też nie. Tu przepisy nie dają jednoznacznej odpowiedzi.”

Czy ilość 24 dni pracy zdalnej w trybie okazjonalnym jest stała w trakcie roku kalendarzowego, czy też, gdy pracownik zmienia pracę liczy się od nowa? Tak samo trudno jednoznacznie to przesądzić (…) W przepisie mowa o ilości na rok, ale gdyby miała się ona nie odnawiać, to jednocześnie konieczne byłoby ustalenie sposobu, w jaki pracodawca ma weryfikować liczbę dni wykorzystanych przez pracownika u poprzedniego pracodawcy.”

Przytoczone wyżej opinie potwierdzają tezę, że ustawodawca napisał nowelizację Kodeksu pracy w sposób wadliwy. Obecnie podejmowane są próby naprawiania błędu. Jednak usunięcie wadliwości przepisów wymagałoby kolejnej nowelizacji Kodeksu pracy, co nie wydaje się prawdopodobne w najbliższym czasie. Pracodawcy i pracownicy muszą stosować się do przepisów z elementem zgadywania. 

INFORLEX Kodeks pracy 2023

Wszystko o zmianach w prawie pracy 2023

INFOR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA