REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okazjonalna praca zdalna – wygląda na bubel. Rząd naprawi

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
okazjonalna praca zdalna
okazjonalna praca zdalna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy uregulowała pracę zdalną oraz ustanowiła nowość w postaci pracy zdalnej okazjonalnej. Ta druga konstrukcja budzi wątpliwości w kwestiach zasadniczych. W lutym rząd chciał rozjaśnić odpowiedzią na interpelację, a obecnie planuje naprawiać błędy „kuchennymi drzwiami” w drodze rozporządzenia.

Praca zdalna i okazjonalna praca zdalna. Czym się różnią?

Pandemia wymusiła zmianę organizacji pracy, która nastąpiła w sposób faktyczny ale bez wystarczających uregulowań prawnych. Ta lukę w prawie miała wypełnić obszerna nowelizacja Kodeksu pracy z początku 2023 r. Przepisy o pracy zdalnej zaczną obowiązywać w kwietniu jednak ich treść stała się przedmiotem debat zanim zaczęły obowiązywać.

REKLAMA

Autopromocja

Większość osób wybiera pracę zdalną, jeśli ma taką możliwość jednak pracodawcy nie zawsze są chętni na taką opcję.

Zgodnie z nowymi regulacjami praca zdalna jest formą zatrudnienia o charakterze stałym a nie incydentalnym, pracodawca może wyrazić zgodę lub odmówić.

Inną konstrukcją jest okazjonalna praca zdalna określona w art. 67 (33) Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem:

„Praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okazjonalna praca zdalna – 24 dni w roku czy u jednego pracodawcy?

Treść przytoczonego wyżej przepisu nie daje jednoznacznej odpowiedzi czy limit 24 dni obowiązuje w ciągu roku bez względu na liczbę pracodawców, czy odnosi się do jednego pracodawcy, a po zmianie pracy biegnie od nowa.

Z jednej strony określono tam limit dni w skali roku, ale jednocześnie ten limit odnosi się do wniosku złożonego konkretnemu pracodawcy.

Interpelacja poselska nr 38835 z dnia 3 lutego 2023 r. skierowana do minister rodziny i polityki społecznej zadała pytanie:

„W jaki sposób dni okazjonalnej pracy zdalnej mają być liczone w przypadku zmiany pracodawcy? Czy 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej przysługują danemu pracownikowi w danym roku kalendarzowym u każdego pracodawcy, czy tylko w wymiarze niewykorzystanym wcześniej u poprzedniego pracodawcy”

Minister Marlena Maląg zdecydowała na interpretację niekorzystną dla zatrudnionych doceniających pracę zdalną:

„W przypadku zmiany pracodawcy w trakcie roku kalendarzowego, pracownikowi u kolejnego pracodawcy będzie przysługiwało prawo do pracy zdalnej okazjonalnej w wymiarze niewykorzystanym u dotychczasowego pracodawcy.”

Należy podkreślić, że odpowiedź ministra na interpelację poselską to nie jest źródło prawa powszechnie obowiązującego. Powyższa kwestia może być potencjalnie oceniana przez sąd, który może zająć stanowisko odmienne.

Okazjonalna praca zdalna – czy pracodawca może odmówić?

Można się spierać czy pracodawca może odmówić okazjonalnej pracy zdalnej według własnego uznania czy tylko w uzasadnionych przypadkach. Ta kwestia również została poruszona we wspomnianej interpretacji poselskiej. Zadano pytanie:

„Czy pracodawca ma prawo za każdym razem odmówić pracownikowi zgody na wykonywanie okazjonalnej pracy zdalnej i w konsekwencji nie udzielić jej ani razu w danym roku”

Minister Marlena Maląg znów zajęła stanowisko niekorzystne dla zatrudnionych doceniających pracę zdalną:

Wniosek pracownika dotyczący pracy zdalnej okazjonalnej nie będzie wiążący dla pracodawcy, pracodawca może więc odmówić jego uwzględnienia. W szczególności pracodawca będzie mógł odmówić jego uwzględnienia, gdy wykonywanie pracy zdalnej nie będzie możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy.”

Powyższa odpowiedź zawiera pewien błąd logiczny. W pierwszej części minister informuje, że pracodawca może odmówić, a wniosek nie jest wiążący. Dalsza część precyzuje, że w szczególności można odmówić ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy. 

Skoro wniosek nie jest wiążący, a pracodawca może odmówić, to jaki jest sens precyzowania, że pracodawca może odmówić w uzasadnionych przypadkach. Wygląda to na odpowiedź z rezerwą niepewności.

Wątpliwości wokół ustawy rozwieje rozporządzenie

Depesza PAP z 23 marca informuje, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

„pracuje nad zmianą rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy, by wprowadzić obowiązek podawania w tym dokumencie liczby dni pracy zdalnej okazjonalnej, z jakich skorzystał pracownik w roku”.

Jeśli takie rozporządzenie zostanie przyjęte, to wątpliwości zostaną rozstrzygnięte. Należy jednak podkreślić, że rozporządzenie jest aktem podustawowym, wydawanym na podstawie ustawy i w celu jej wykonania. Rozporządzenie nie jest aktem, którym można rozstrzygać wątpliwości interpretacyjne wokół treści przepisu zawartego w ustawie. Treść takiego rozporządzenia może być punktem odniesienia dla pracodawców jednak nie będzie wiążąca dla sądów. W czasie pandemii sądy wielokrotnie podważały sankcje finansowe za łamanie ograniczeń nakładane na podstawie rozporządzeń.

Opinia prawników - wiadomo, że nic nie wiadomo

REKLAMA

Artykuł na stronie Kancelarii KTW LEGAL wskazuje, że przepisy o okazjonalnej pracy zdalnej, są tak napisane, że nie wiadomo jak je zastosować. Agnieszka Sobota i Anna Wojciechowska, obie z tytułem radcy prawnego, wskazują na kompletną niejednoznaczność: 

Czy pracodawca musi się zgodzić na wniosek pracownika o wykonywanie pracy zdalnej (okazjonalnie)? Wątpliwości budzi to, czy pracodawca będzie związany takim wnioskiem pracownika o pracę incydentalną, czy też nie. Tu przepisy nie dają jednoznacznej odpowiedzi.”

Czy ilość 24 dni pracy zdalnej w trybie okazjonalnym jest stała w trakcie roku kalendarzowego, czy też, gdy pracownik zmienia pracę liczy się od nowa? Tak samo trudno jednoznacznie to przesądzić (…) W przepisie mowa o ilości na rok, ale gdyby miała się ona nie odnawiać, to jednocześnie konieczne byłoby ustalenie sposobu, w jaki pracodawca ma weryfikować liczbę dni wykorzystanych przez pracownika u poprzedniego pracodawcy.”

Przytoczone wyżej opinie potwierdzają tezę, że ustawodawca napisał nowelizację Kodeksu pracy w sposób wadliwy. Obecnie podejmowane są próby naprawiania błędu. Jednak usunięcie wadliwości przepisów wymagałoby kolejnej nowelizacji Kodeksu pracy, co nie wydaje się prawdopodobne w najbliższym czasie. Pracodawcy i pracownicy muszą stosować się do przepisów z elementem zgadywania. 

INFORLEX Kodeks pracy 2023

Wszystko o zmianach w prawie pracy 2023

INFOR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA