REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okazjonalna praca zdalna – wygląda na bubel. Rząd naprawi

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawnik, redaktor portalu Infor.pl
okazjonalna praca zdalna
okazjonalna praca zdalna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy uregulowała pracę zdalną oraz ustanowiła nowość w postaci pracy zdalnej okazjonalnej. Ta druga konstrukcja budzi wątpliwości w kwestiach zasadniczych. W lutym rząd chciał rozjaśnić odpowiedzią na interpelację, a obecnie planuje naprawiać błędy „kuchennymi drzwiami” w drodze rozporządzenia.

Praca zdalna i okazjonalna praca zdalna. Czym się różnią?

Pandemia wymusiła zmianę organizacji pracy, która nastąpiła w sposób faktyczny ale bez wystarczających uregulowań prawnych. Ta lukę w prawie miała wypełnić obszerna nowelizacja Kodeksu pracy z początku 2023 r. Przepisy o pracy zdalnej zaczną obowiązywać w kwietniu jednak ich treść stała się przedmiotem debat zanim zaczęły obowiązywać.

REKLAMA

Większość osób wybiera pracę zdalną, jeśli ma taką możliwość jednak pracodawcy nie zawsze są chętni na taką opcję.

Zgodnie z nowymi regulacjami praca zdalna jest formą zatrudnienia o charakterze stałym a nie incydentalnym, pracodawca może wyrazić zgodę lub odmówić.

Inną konstrukcją jest okazjonalna praca zdalna określona w art. 67 (33) Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem:

„Praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okazjonalna praca zdalna – 24 dni w roku czy u jednego pracodawcy?

Treść przytoczonego wyżej przepisu nie daje jednoznacznej odpowiedzi czy limit 24 dni obowiązuje w ciągu roku bez względu na liczbę pracodawców, czy odnosi się do jednego pracodawcy, a po zmianie pracy biegnie od nowa.

Z jednej strony określono tam limit dni w skali roku, ale jednocześnie ten limit odnosi się do wniosku złożonego konkretnemu pracodawcy.

Interpelacja poselska nr 38835 z dnia 3 lutego 2023 r. skierowana do minister rodziny i polityki społecznej zadała pytanie:

„W jaki sposób dni okazjonalnej pracy zdalnej mają być liczone w przypadku zmiany pracodawcy? Czy 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej przysługują danemu pracownikowi w danym roku kalendarzowym u każdego pracodawcy, czy tylko w wymiarze niewykorzystanym wcześniej u poprzedniego pracodawcy”

Minister Marlena Maląg zdecydowała na interpretację niekorzystną dla zatrudnionych doceniających pracę zdalną:

„W przypadku zmiany pracodawcy w trakcie roku kalendarzowego, pracownikowi u kolejnego pracodawcy będzie przysługiwało prawo do pracy zdalnej okazjonalnej w wymiarze niewykorzystanym u dotychczasowego pracodawcy.”

Należy podkreślić, że odpowiedź ministra na interpelację poselską to nie jest źródło prawa powszechnie obowiązującego. Powyższa kwestia może być potencjalnie oceniana przez sąd, który może zająć stanowisko odmienne.

Okazjonalna praca zdalna – czy pracodawca może odmówić?

Można się spierać czy pracodawca może odmówić okazjonalnej pracy zdalnej według własnego uznania czy tylko w uzasadnionych przypadkach. Ta kwestia również została poruszona we wspomnianej interpretacji poselskiej. Zadano pytanie:

„Czy pracodawca ma prawo za każdym razem odmówić pracownikowi zgody na wykonywanie okazjonalnej pracy zdalnej i w konsekwencji nie udzielić jej ani razu w danym roku”

Minister Marlena Maląg znów zajęła stanowisko niekorzystne dla zatrudnionych doceniających pracę zdalną:

REKLAMA

Wniosek pracownika dotyczący pracy zdalnej okazjonalnej nie będzie wiążący dla pracodawcy, pracodawca może więc odmówić jego uwzględnienia. W szczególności pracodawca będzie mógł odmówić jego uwzględnienia, gdy wykonywanie pracy zdalnej nie będzie możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy.”

Powyższa odpowiedź zawiera pewien błąd logiczny. W pierwszej części minister informuje, że pracodawca może odmówić, a wniosek nie jest wiążący. Dalsza część precyzuje, że w szczególności można odmówić ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy. 

Skoro wniosek nie jest wiążący, a pracodawca może odmówić, to jaki jest sens precyzowania, że pracodawca może odmówić w uzasadnionych przypadkach. Wygląda to na odpowiedź z rezerwą niepewności.

Wątpliwości wokół ustawy rozwieje rozporządzenie

Depesza PAP z 23 marca informuje, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

„pracuje nad zmianą rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy, by wprowadzić obowiązek podawania w tym dokumencie liczby dni pracy zdalnej okazjonalnej, z jakich skorzystał pracownik w roku”.

Jeśli takie rozporządzenie zostanie przyjęte, to wątpliwości zostaną rozstrzygnięte. Należy jednak podkreślić, że rozporządzenie jest aktem podustawowym, wydawanym na podstawie ustawy i w celu jej wykonania. Rozporządzenie nie jest aktem, którym można rozstrzygać wątpliwości interpretacyjne wokół treści przepisu zawartego w ustawie. Treść takiego rozporządzenia może być punktem odniesienia dla pracodawców jednak nie będzie wiążąca dla sądów. W czasie pandemii sądy wielokrotnie podważały sankcje finansowe za łamanie ograniczeń nakładane na podstawie rozporządzeń.

Opinia prawników - wiadomo, że nic nie wiadomo

REKLAMA

Artykuł na stronie Kancelarii KTW LEGAL wskazuje, że przepisy o okazjonalnej pracy zdalnej, są tak napisane, że nie wiadomo jak je zastosować. Agnieszka Sobota i Anna Wojciechowska, obie z tytułem radcy prawnego, wskazują na kompletną niejednoznaczność: 

Czy pracodawca musi się zgodzić na wniosek pracownika o wykonywanie pracy zdalnej (okazjonalnie)? Wątpliwości budzi to, czy pracodawca będzie związany takim wnioskiem pracownika o pracę incydentalną, czy też nie. Tu przepisy nie dają jednoznacznej odpowiedzi.”

Czy ilość 24 dni pracy zdalnej w trybie okazjonalnym jest stała w trakcie roku kalendarzowego, czy też, gdy pracownik zmienia pracę liczy się od nowa? Tak samo trudno jednoznacznie to przesądzić (…) W przepisie mowa o ilości na rok, ale gdyby miała się ona nie odnawiać, to jednocześnie konieczne byłoby ustalenie sposobu, w jaki pracodawca ma weryfikować liczbę dni wykorzystanych przez pracownika u poprzedniego pracodawcy.”

Przytoczone wyżej opinie potwierdzają tezę, że ustawodawca napisał nowelizację Kodeksu pracy w sposób wadliwy. Obecnie podejmowane są próby naprawiania błędu. Jednak usunięcie wadliwości przepisów wymagałoby kolejnej nowelizacji Kodeksu pracy, co nie wydaje się prawdopodobne w najbliższym czasie. Pracodawcy i pracownicy muszą stosować się do przepisów z elementem zgadywania. 

INFORLEX Kodeks pracy 2023

Wszystko o zmianach w prawie pracy 2023

INFOR

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 lipca 2025 r. farmaceuci zarobią nawet 10 554 zł brutto. Nowa siatka płac w ochronie zdrowia

Od 1 lipca 2025 r. obowiązywać będą nowe minimalne wynagrodzenia dla farmaceutów zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia. Wzrost płac wyniesie nawet 1 300 zł brutto miesięcznie. To efekt corocznej waloryzacji stawek wynikającej z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, powiązanej ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

4 dni pracy i 35 dni urlopu? Tak może wyglądać 2026 rok!

Rząd zapowiada gruntowną reformę Kodeksu pracy. W centrum zmian są: skrócenie tygodnia pracy do czterech dni lub 35 godzin oraz wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Nowe przepisy mogą wejść w życie już od 2026 roku. Choć projekt budzi entuzjazm wielu pracowników, jego wdrożenie wymaga kompromisów z pracodawcami i szczegółowych analiz kosztów.

Jaki stopień niepełnosprawności uprawnia do... ? [Przykłady 2025]

To pytanie często zadają osoby z niepełnosprawnościami. Z jakim stopniem można ubiegać się o określone ulgi i świadczenia? Co przysługuje ze stopniem lekkim, umiarkowanym, a co ze znacznym? Prezentujemy kilka ważnych przykładów.

Zatrudniasz Ukraińców w 2025? Sprawdź nowe obowiązki, kary do 30 tys. zł i możliwe dofinansowania

Zatrudnianie obywateli Ukrainy w Polsce to temat, który nie traci na aktualności. W 2025 roku, po wejściu w życie nowych przepisów z 1 czerwca, pracodawcy muszą szczególnie uważać na formalności, terminy i obowiązki. Jednocześnie mogą skorzystać z atrakcyjnych form wsparcia finansowego. Sprawdź, jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy i jakie dokumenty są potrzebne.

REKLAMA

Autyzm lub ADHD przemilczany w rekrutacji. Dlaczego kandydaci o tym nie mówią

Osoby z autyzmem, ADHD czy inną formą neuroatypową nie mówią o tym fakcie podczas procesu rekrutacyjnego. Dlaczego? Okazuje się, że większy odsetek osób neuroatypowych częściej szuka pracy niż osób neuronormatywnych.

Working and living in Poland: nowa platforma dla cudzoziemców i pracodawców

„Working and living in Poland” to miejsce, w którym cudzoziemcy z całego świata będą mogli znaleźć sprawdzone i kompleksowe informacje na temat życia i pracy w Polsce. Ponadto możliwe będzie zadawanie pytań konsultantom w trakcie rozmowy telefonicznej lub rozmowy na czacie. Można będzie również napisać mail z pytaniem.

Dodatkowy urlop pracownika z niepełnosprawnością do zmiany

Czy pracownicy ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogli korzystać z dodatkowego urlopu już w pierwszym roku, w którym wydano orzeczenie? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie wyklucza wprowadzenia zmian. Chce jednak, by taki dodatkowy urlop był przyznawany proporcjonalnie, na podobnych zasadach jak „zwykły” urlop wypoczynkowy.

Czerwiec 2025: dni wolne, godziny pracy

Czerwiec w 2025 roku – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

REKLAMA

Controlling personalny a prawo – gdzie kończy się analiza, a zaczyna odpowiedzialność

W epoce cyfrowej, gdzie dane pracownicze są coraz bardziej dostępne i kuszące do analizy, controlling personalny staje przed zadaniem nie tylko liczenia, ale także… rozumienia granic, których nie wolno przekroczyć. Odpowiednie systemy controllingowe (BI i EPM/CPM) mogą tu być nie tylko narzędziem, ale też gwarantem zgodności z prawem – o ile są mądrze skonfigurowane i używane.

Wyrok NSA: e-mail pracodawcy o zakończeniu pracy przez pracownika - czy to dozwolone?

Czy pracodawca może powiadomić o zakończeniu współpracy przez pracownika, czy nie narusza to jego danych osobowych? Czy jest to zgodne z RODO, z Kodeksem Pracy oraz z ustawą o ochronie danych osobowych? Sprawa trafiła na tle niniejszego zagadnienia aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

REKLAMA