REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Higienistka stomatologiczna. Zawód z przyszłością?

Dziennikarka medyczno-prawna
Higienistka stomatologiczna to zawód z przyszłością
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Higienistka stomatologiczna – czy warto nią zostać? Higienistka stomatologiczna to ważny członek zespołu dentystycznego. Odpowiada za promowanie i profilaktykę higieny jamy ustnej. Czym dokładnie zajmuje się higienistka stomatologiczna? Jak wyglądają jej zarobki w Polsce?  
rozwiń >

Higienistka stomatologiczna – kto to 

Higienistka stomatologiczna odpowiada za promowanie i edukację profilaktyki jamy ustnej. Doradza pacjentowi w walce z wieloma problemami zdrowotnymi dotykającymi jamy ustnej, m.in. próchnicą, paradontozą, nadwrażliwością zębów. Uczy jak prawidłowo wygląda technika poprawnego szczotkowania zębów, pomaga dobrać wszelkie akcesoria przeznaczone do codziennej higienizacji. Posiada również wiedzę na temat nawyków żywieniowych, które nie są bez znaczenia na kondycję jamy ustnej – doradza i tym zakresie. Ale to nie wszystko – higienistki stomatologiczne wykonują ponadto zabiegi profilaktyczne, takie jak: skaling (usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków), piaskowanie, polerowanie czy infiltracja próchnicy na wczesnym etapie jej rozwoju. W skład ich obowiązków wchodzi także przeprowadzanie niektórych zabiegów stomatologii estetycznej (m.in. wybielanie zębów). 

REKLAMA

Autopromocja

Higienistka stomatologiczna – czy warto nią zostać

Jak wskazują badania polski rynek usług stomatologicznych wciąż przybiera na sile i wzrasta o około 7 proc. rocznie. W opinii specjalistów, w najbliższych latach nie ulegnie pogorszeniu, a w 2024 roku jego wartość może osiągnąć sumę 12,6 mld złotych. Na dynamiczny rozwój tego sektora usług medycznych ma wpływ przede wszystkim rosnąca świadomość społeczeństwa dotycząca zdrowia jamy ustnej i uzębienia. W tym także wysokie oczekiwania pacjentów względem oferowanych usług, jak i korzystanie przez nich ze świadczeń prywatnych. Zabiegi lecznicze i profilaktyczne to nie wszystko – klienci gabinetów dentystycznych coraz chętniej korzystają ze stomatologii estetycznej. Oczekują dobrego kontaktu z lekarzem, komfortu leczenia i profesjonalizmu. Gabinety i kliniki dentystyczne poszukują wykwalifikowanych higienistek stomatologicznych.

Higienistka stomatologiczna odpowiada za kontakt z pacjentem, utrzymuje gabinet w gotowości, przeprowadza wstępne badania diagnostyczne, a także, jak była mowa powyżej – wykonuje zabiegi profilaktyczno-techniczne, udziela porad w kwestii dbania o higienę jamy ustnej. Może ponadto wykańczać wypełnienia zębowe oraz impregnować zęby mleczne. 

Jak zostać higienistką stomatologiczną

Higienistką stomatologiczną zostaje się po ukończeniu dwuletniej szkoły policealnej i zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikację K1 – wykonywanie świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz współuczestniczenie w procesie leczenia. 

W trakcie dwuletniej nauki, przyszłe higienistki stomatologiczne zdobywają profesjonalną wiedzę – kadrę wykładowców stanowią m.in. lekarze dentyści. Pracownie dydaktyczne są zaaranżowane na wzór prawdziwych gabinetów, umożliwiają dostęp do profesjonalnego sprzętu, z którego na co dzień korzystają zawodowcy (np. fotel stomatologiczny z unitem, kamera wewnątrzustna, lampa do utwardzania wypełnień, dmuchawce wodno-powietrzne, piaskarka) oraz innych sprzętach wykorzystywanych do zabiegów estetyczno-leczniczych. Po ukończeniu szkoły policealnej, osoby z tytułem zawodowym higienistki stomatologicznej mogą szukać zatrudnienia nie tylko w Polsce, ale również za granicą. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Higienistka stomatologiczna – szansa na rozwój

Zawód higienistki stomatologicznej to możliwość ciągłego rozwoju, pogłębiania wiedzy oraz umiejętności. Rynek usług stomatologicznych oferuje wiele ciekawych szkoleń czy kursów dedykowanych średniemu personelowi medycznemu. Co roku w Polsce ma miejsce konferencja „Asysdent”, poświęcona asystentkom stomatologicznym i higienistkom – największe w kraju wydarzenie edukacyjne. Celem konferencji jest podnoszenie świadomości i poziomu profesjonalizmu personelu średniego szczebla, w tym umiejętności  zawodowych oraz tzw. kompetencji miękkich. Asystentki i higienistki stomatologiczne nie są – w przeciwieństwie do lekarzy – ustawowo zobowiązane do podnoszenia swoich kwalifikacji. A jeśli to czynią, zasługują na uznanie i szacunek całego środowiska. 

Gdzie może pracować higienistka stomatologiczna

Higienistki stomatologiczne nie mają problemu ze znalezieniem pewnej oraz dobrze płatnej pracy. Mogą zatrudnić się w: 

  • klinikach; 
  • prywatnych i publicznych gabinetach dentystycznych; 
  • oddziałach chirurgii twarzowo-szczękowej.

Przeszkolenie w zakresie edukacji dotyczącej higieny jamy ustnej, pozwala prowadzić zajęcia w szkołach i przedszkolach. Higienistki stomatologiczne mogą także założyć własną działalność gospodarczą i świadczyć usługi profilaktyczne z zakresu zdrowia i ochrony jamy ustnej. 

Ile zarabia higienistka stomatologiczna

Według raportu Sedlak&Sedlak, mediana miesięcznego wynagrodzenia higienistki stomatologicznej wynosi obecnie 4310 zł brutto (3800 zł brutto w 2022 rok). Połowa higienistek zarabia od 3730 tys. zł do 5210 tys. zł brutto. 25 proc. najsłabiej opłacanych higienistek otrzymuje wynagrodzenie poniżej 3730 tys. zł brutto, zaś 25 proc. opłacanych najlepiej – powyżej 5210 tys. zł brutto.

Benefity pozapłacowe otrzymywane przez higienistki to przede wszystkim szkolenia i kursy zawodowe (11 proc.), zniżki na firmowe usługi (11 proc.) oraz prywatna opieka medyczna (9 proc.).

Pensje uzależnione są także m.in. od wykształcenia i stażu pracy, wielkości firmy oraz województwa.

 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

REKLAMA

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

REKLAMA