REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Higienistka stomatologiczna. Zawód z przyszłością?

Dziennikarka medyczno-prawna
Higienistka stomatologiczna to zawód z przyszłością
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Higienistka stomatologiczna – czy warto nią zostać? Higienistka stomatologiczna to ważny członek zespołu dentystycznego. Odpowiada za promowanie i profilaktykę higieny jamy ustnej. Czym dokładnie zajmuje się higienistka stomatologiczna? Jak wyglądają jej zarobki w Polsce?  
rozwiń >

Higienistka stomatologiczna – kto to 

Higienistka stomatologiczna odpowiada za promowanie i edukację profilaktyki jamy ustnej. Doradza pacjentowi w walce z wieloma problemami zdrowotnymi dotykającymi jamy ustnej, m.in. próchnicą, paradontozą, nadwrażliwością zębów. Uczy jak prawidłowo wygląda technika poprawnego szczotkowania zębów, pomaga dobrać wszelkie akcesoria przeznaczone do codziennej higienizacji. Posiada również wiedzę na temat nawyków żywieniowych, które nie są bez znaczenia na kondycję jamy ustnej – doradza i tym zakresie. Ale to nie wszystko – higienistki stomatologiczne wykonują ponadto zabiegi profilaktyczne, takie jak: skaling (usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków), piaskowanie, polerowanie czy infiltracja próchnicy na wczesnym etapie jej rozwoju. W skład ich obowiązków wchodzi także przeprowadzanie niektórych zabiegów stomatologii estetycznej (m.in. wybielanie zębów). 

REKLAMA

Autopromocja

Higienistka stomatologiczna – czy warto nią zostać

Jak wskazują badania polski rynek usług stomatologicznych wciąż przybiera na sile i wzrasta o około 7 proc. rocznie. W opinii specjalistów, w najbliższych latach nie ulegnie pogorszeniu, a w 2024 roku jego wartość może osiągnąć sumę 12,6 mld złotych. Na dynamiczny rozwój tego sektora usług medycznych ma wpływ przede wszystkim rosnąca świadomość społeczeństwa dotycząca zdrowia jamy ustnej i uzębienia. W tym także wysokie oczekiwania pacjentów względem oferowanych usług, jak i korzystanie przez nich ze świadczeń prywatnych. Zabiegi lecznicze i profilaktyczne to nie wszystko – klienci gabinetów dentystycznych coraz chętniej korzystają ze stomatologii estetycznej. Oczekują dobrego kontaktu z lekarzem, komfortu leczenia i profesjonalizmu. Gabinety i kliniki dentystyczne poszukują wykwalifikowanych higienistek stomatologicznych.

Higienistka stomatologiczna odpowiada za kontakt z pacjentem, utrzymuje gabinet w gotowości, przeprowadza wstępne badania diagnostyczne, a także, jak była mowa powyżej – wykonuje zabiegi profilaktyczno-techniczne, udziela porad w kwestii dbania o higienę jamy ustnej. Może ponadto wykańczać wypełnienia zębowe oraz impregnować zęby mleczne. 

Jak zostać higienistką stomatologiczną

Higienistką stomatologiczną zostaje się po ukończeniu dwuletniej szkoły policealnej i zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikację K1 – wykonywanie świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz współuczestniczenie w procesie leczenia. 

W trakcie dwuletniej nauki, przyszłe higienistki stomatologiczne zdobywają profesjonalną wiedzę – kadrę wykładowców stanowią m.in. lekarze dentyści. Pracownie dydaktyczne są zaaranżowane na wzór prawdziwych gabinetów, umożliwiają dostęp do profesjonalnego sprzętu, z którego na co dzień korzystają zawodowcy (np. fotel stomatologiczny z unitem, kamera wewnątrzustna, lampa do utwardzania wypełnień, dmuchawce wodno-powietrzne, piaskarka) oraz innych sprzętach wykorzystywanych do zabiegów estetyczno-leczniczych. Po ukończeniu szkoły policealnej, osoby z tytułem zawodowym higienistki stomatologicznej mogą szukać zatrudnienia nie tylko w Polsce, ale również za granicą. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Higienistka stomatologiczna – szansa na rozwój

Zawód higienistki stomatologicznej to możliwość ciągłego rozwoju, pogłębiania wiedzy oraz umiejętności. Rynek usług stomatologicznych oferuje wiele ciekawych szkoleń czy kursów dedykowanych średniemu personelowi medycznemu. Co roku w Polsce ma miejsce konferencja „Asysdent”, poświęcona asystentkom stomatologicznym i higienistkom – największe w kraju wydarzenie edukacyjne. Celem konferencji jest podnoszenie świadomości i poziomu profesjonalizmu personelu średniego szczebla, w tym umiejętności  zawodowych oraz tzw. kompetencji miękkich. Asystentki i higienistki stomatologiczne nie są – w przeciwieństwie do lekarzy – ustawowo zobowiązane do podnoszenia swoich kwalifikacji. A jeśli to czynią, zasługują na uznanie i szacunek całego środowiska. 

Gdzie może pracować higienistka stomatologiczna

Higienistki stomatologiczne nie mają problemu ze znalezieniem pewnej oraz dobrze płatnej pracy. Mogą zatrudnić się w: 

  • klinikach; 
  • prywatnych i publicznych gabinetach dentystycznych; 
  • oddziałach chirurgii twarzowo-szczękowej.

Przeszkolenie w zakresie edukacji dotyczącej higieny jamy ustnej, pozwala prowadzić zajęcia w szkołach i przedszkolach. Higienistki stomatologiczne mogą także założyć własną działalność gospodarczą i świadczyć usługi profilaktyczne z zakresu zdrowia i ochrony jamy ustnej. 

Ile zarabia higienistka stomatologiczna

Według raportu Sedlak&Sedlak, mediana miesięcznego wynagrodzenia higienistki stomatologicznej wynosi obecnie 4310 zł brutto (3800 zł brutto w 2022 rok). Połowa higienistek zarabia od 3730 tys. zł do 5210 tys. zł brutto. 25 proc. najsłabiej opłacanych higienistek otrzymuje wynagrodzenie poniżej 3730 tys. zł brutto, zaś 25 proc. opłacanych najlepiej – powyżej 5210 tys. zł brutto.

Benefity pozapłacowe otrzymywane przez higienistki to przede wszystkim szkolenia i kursy zawodowe (11 proc.), zniżki na firmowe usługi (11 proc.) oraz prywatna opieka medyczna (9 proc.).

Pensje uzależnione są także m.in. od wykształcenia i stażu pracy, wielkości firmy oraz województwa.

 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA