Work life balance w policji - co na to Komendant Główny Policji

Policjanci skarżą się do RPO, że w dużych miastach są braki kadrowe, a mniejszych jednostkach brak wakatów, co powoduje, że raporty policjantów o przeniesienie do jednostki bliżej miejsca zamieszkania są zwykle negatywnie rozpatrywane. Policjanci są zmęczeni dojazdami, nie mają zapewnionego dobowego odpoczynku a ich praca jest przez to mało efektywna. Jak wygląda work life banace w policji - co odpowie na pismo Komendant Główny Policji? To się okaże.
- RPO interweniuje w imieniu policjantów do Komendanta Głównego Policji
- W dużych miastach braki kadrowe wśród policjantów
- Obietnice bez pokrycia
- Uciążliwe dojazdy, zmęczenie po służbie i brak wypoczynku
- Przykład policjantki - brak 11h dobowego odpoczynku
- Jak rozwiązać problem policjantów?
- Czas pracy i służby w policji
- Jakie są okresy rozliczeniowe w policji?
- Czy w policji dopuszczane są nadgodzin?
- Work-life balance i wypalenie zawodowe w policji
RPO interweniuje w imieniu policjantów do Komendanta Głównego Policji
Mając na uwadze liczne uwagi i wnioski policjantów Rzecznik Praw Obywatelskich postanowił napisać do Jarosława Szymczyka Komendanta Głównego Policji w sprawie odmownego załatwiania przez przełożonych raportów funkcjonariuszy zawierających prośby o ich przeniesienie do jednostek Policji bliższych miejsca zamieszkania.
W dużych miastach braki kadrowe wśród policjantów
Jak było wskazywane w pismach do Rzecznika Praw Obywatelskich podczas rekrutacji i samego momentu zatrudniania policjantów, obiecuje się im przeniesienie do jednostki, w ich miejscu zamieszkania, czy też w pobliżu, i że tylko czasowo będą musieli pełnić służbę np. w oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów od domu dużym mieście. Problem istnieje, ponieważ w dużych miastach są braki kadrowe, a mniejszych jednostkach z kolei brak wakatów.
Obietnice bez pokrycia
Okazuje, że jeśli już policjant złoży raport o przeniesienie do jednostki w pobliżu miejsca zamieszkania, zwykle takie raporty są negatywnie rozpatrywane. Jak podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Komendanta są nawet takie przypadki, że komendanci wojewódzcy nie wyrażają zgody na przeniesienie z większej jednostki do mniejszej, nawet gdy wiąże się to ze zmniejszeniem czasu dojazdu, a przez to dłuższym wypoczynkiem między służbami, natomiast bardzo chętnie wyrażają zgody na przeniesienia z mniejszych jednostek do większych. Problem z przeniesieniem jest nawet jeżeli policjant w ramach danego miasta chce pracować w innym komisariacie, bo ma po prostu do niego bliżej z miejsca zamieszkania.
Uciążliwe dojazdy, zmęczenie po służbie i brak wypoczynku
"Zainteresowani policjanci podkreślają dużą uciążliwość dojazdów, szczególnie po służbie, w godzinach nocnych, kiedy zmęczeni wielogodzinną pracą muszą pokonać wiele kilometrów, niekiedy w trudnych warunkach atmosferycznych. Długie dojazdy do odległych miejsc pełnienia służby ograniczają w oczywisty sposób czas przeznaczony na niezbędny wypoczynek oraz załatwienie ważnych spraw rodzinnych i osobistych.
Brak właściwego wypoczynku i świadomość niemożności właściwego zadbania o rodzinę czy własne zdrowie – w negatywny sposób wpływają na poziom pełnionej przez funkcjonariuszy służby. Zmęczenie spowodowane m.in. dojazdami może niekiedy skończyć się tragicznie, szczególnie jeżeli funkcjonariusz wraca do domu zmęczony po nocnej służbie.".
Przykład policjantki - brak 11h dobowego odpoczynku
Jedna z zainteresowanych osób (aktualnie była już funkcjonariuszka) matka samotnie wychowująca dziecko, tak opisuje uciążliwości dojazdów:
”W okresie od stycznia 2020 do czerwca 2021, aby dojechać na poranną zmianę (godz.6:00) musiałam wyjechać z domu około godz. 3.30 aby odwieźć dziecko do dziadków, pobrać broń w komendzie powiatowej i dojechać do miejsca pełnienia służby oddalonej o 25 km od komendy, a 40 km od mojego miejsca zamieszkania. Wielokrotnie zdarzało się, iż kończąc służbę po godz. 22 kolejną służbę miałam o godz. 6 rano, co po odliczeniu czasu na dojazd i rozliczenie się ze służbą dyżurną z broni, pozwalało spędzić mi w miejscu zamieszkania pomiędzy służbami w godz. nocnych niecałe 4h. Mimo iż w grafiku papierowym moja służba zaczynała się oficjalnie o godz. 9:00 (aby zachować przepisowy odstęp 11 h przerwy na odpoczynek – zgodnie z Ustawą o Policji) w rzeczywistości już o godz. 6:00 musiałam stawić się na odprawę i rozpocząć służbę, co znajduje potwierdzenie w systemie E-komenda i książce pobrania broni…”
Jak rozwiązać problem policjantów?
Jednym ze sposobów rozwiązania problemu jest zatrudnianie policjantów jest przyporządkowanie (do istniejących/planowanych wakatów) i premiowanie w postępowaniu kwalifikacyjnym miejsca zamieszkania (np. na poziomie powiatów) kandydata do służby w Policji. Następnie, tak jak w przypadku wyżej opisanej sytuacji policjantki, może mogłaby być wydana zgoda na przechowywanie broni służbowej w miejscu zamieszkania (co skróciłoby czas dojazdu do jednostki).
Czas pracy i służby w policji
Czas pełnienia służby policjanta jest określony wymiarem jego obowiązków, z uwzględnieniem prawa do wypoczynku, jednak zadania służbowe policjanta powinny być ustalone w sposób pozwalający na ich wykonanie w ramach 40-godzinnego tygodnia służby. Z kolei (co do zasady) liczba godzin służby nie może przekraczać 8 godzin tygodniowo w okresie rozliczeniowym.
Doby czas pracy może być przekroczony jeżeli powstaje konieczność realizacji zadań o szczególnym charakterze dla ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego, w szczególności mających na celu zapobieżenie zdarzeniom.
Jakie są okresy rozliczeniowe w policji?
Czas pracy policjantów powinien być ustalany w okresach rozliczeniowych:
- od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca danego roku oraz
- od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia danego roku.
Czy w policji dopuszczane są nadgodzin?
Liczba nadgodzin funkcjonariusza nie powinna przekraczać 8 godzin tygodniowo. Możliwe jest przekroczenie tej normy jeżeli realizuje on zadania o szczególnym charakterze dla ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego, np. konieczność podjęcia interwencji przed zakończeniem służby, której nie może przerwać.
Work-life balance i wypalenie zawodowe w policji
Jak wynika ze stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich każda osoba narażona na długi okres stresu, pozostaje w grupie ryzyka wypalenia zawodowego, często tacy funkcjonariusze mają:
- niski poziom motywacji,
- niskie morale,
- obniżoną efektywność,
- słabą satysfakcję ze służby,
- mniejsze poczucie własnej wartości
co wpływa kolei na ich kondycję psychofizyczną i absencje. Efektywna równowaga między życiem zawodowym a prywatnym może poprawić wydajność służby, poziom szczęścia i zaangażowania funkcjonariuszy.
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
7 czerwca 2023 r. w Hucie Stalowa Wola odbyła się uroczystość, podczas której doszło do podpisania porozumienia rząd – NSZZ "Solidarność". W ramach tego porozumienia ustalono m.in. zmiany w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu, zapewnienie ochrony działaczy związkowych w kodeksie postępowania cywilnego, wypłatę dodatku w kwocie 600 zł miesięcznie dla pracowników domów pomocy społecznej (za okres od 1 kwietnia do końca 2023 roku) i zaprzestanie procesu wygaszania emerytur pomostowych.
Boże Ciało to dzień, który w Polsce jest ustawowo wolny od pracy. Wyjaśniamy, czy takie same reguły dotyczą piątku 9 czerwca.
Większość pracodawców deklaruje, że chętnie zatrudniłoby (np. na wakacje) pracownika młodocianego. W krajach zachodnich pracujący nastolatek nikogo nie dziwi. W Polsce ten widok nie jest jeszcze powszechny – z danych CBOS wynika, że co piąty uczeń szkoły ponadpodstawowej podejmował w wakacje etat. Większość nadal nie robi tego, mimo że prawo im na to pozwala. Przepisów dot. zatrudniania nieletnich nie znają również rodzice. Warto jednak wiedzieć, na jaką ochronę prawną mogą liczyć małoletni.
„Naturalną ścieżką rozwoju programisty jest obcowanie z technologią i komputerami od małego. Liceum o profilu informatyczno-matematycznym, a następnie studia informatyczne. Wszystko to daje bardzo mocne podstawy teoretyczne. Kolejny etap to praktyka. Im wcześniej się zacznie tym lepiej” – mówi Piotr Cichosz.
Czterdzieści pięć procent Polaków chciałoby pracować w IT, a aż siedemdziesiąt pięć procent doradziłoby swoim dzieciom kształcenie w kierunku związanym z programowaniem. Jednak tylko 30 proc. badanych zastanawia się nad podjęciem nauki w celu przejścia do IT. Główną motywacją są pieniądze, jakie zarabiają specjaliści IT.
Część licealistów planuje swoją przyszłość od lat, inni dopiero po egzaminach maturalnych podejmą kluczowe decyzje. Aż 60% z nich połączy studia z pracą, a co piąty absolwent poświęci się wyłącznie nauce. Choć większość z nich obawia się wejścia na rynek pracy (57%), głównie z powodu braku doświadczenia i odpowiednich umiejętności, to ma wobec pierwszego zajęcia konkretne oczekiwania finansowe. 38% zapytanych chciałoby na początku zarabiać od 5 tys. do 7 tys. zł miesięcznie. Najbardziej perspektywiczną branżą w opinii co drugiego licealisty jest IT.
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w maju 5,1 proc., 0,1 pkt. proc. mniej niż w kwietniu – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Najniższe bezrobocie w maju zanotowano w Wielkopolsce (3 proc.).
Piątek po Bożym Ciele przypada w czasie, kiedy wiele osób korzysta z czterodniowego długiego weekendu. Gdzie i w jakich godzinach będziemy mogli zrobić tego dnia zakupy? Sprawdziliśmy, jak w piątek po Bożym Ciele są otwarte sklepy.
Zezwolenie na pracę, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi i powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy legalizują pracę cudzoziemców, którzy legalnie przebywają w RP. Jakie są różnice między tymi formami? Odpowiadamy.
Do zespołu WeNet Group S.A. spółki specjalizującej się w doradztwie internetowym, od czerwca dołączyła Iwona Wencel, obejmując stanowisko VP HR. Iwona Wencel będzie ściśle współpracować z zarządem oraz dyrektor personalną Dorotą Malarską, aby rozwinąć i wzmocnić funkcję HR.
Zmniejszenie lub zawieszenie emerytur lub rent od 1 czerwca 2023 r. - jak będzie to wyglądało? Ile wynosiło przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2023 r.? Jak ustalić czy doszło do przekroczenia rocznej kwoty podstawy wymiaru składek? Jakie świadczenia mogą być zmniejszone czy zawieszone?
Gra badająca kompetencje miękkie kandydatów, narzędzie sprawdzające umiejętności programistów bez długotrwałych testów kodowania czy platforma do neuronauki, dzięki której pracownicy poświęcając 5 minut dziennie zwiększają swoje kwalifikacje. Polski rynek branży HR Tech liczący ponad 300 firm, z roku na rok rozwija się i pomaga zmienić to, w jaki sposób przebiegają m.in. procesy rekrutacyjne w firmach, szkolenia czy kadry i płace. Polskie Forum HR, zrzeszające największe firmy z branży usług HR, wyłoniło w konkursie trzy podmioty: Rankode, ReQiu i SeeWidely, które prezentowały najbardziej innowacyjne rozwiązania.
Za nami egzaminy maturalne, koniec roku akademickiego tuż za pasem. Dla jednych wakacje to pora odpoczynku, dla innych najlepszy czas na pracę dorywczą i zasilenie budżetu. Eksperci Tikrow, aplikacji z ofertami pracy natychmiastowej, przygotowali zestawienie najlepiej płatnych zajęć tego lata.
Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego. Jedną z informacji widniejącą na dokumencie jest rodzaj umowy, którą pracodawca powinien zawrzeć z cudzoziemcem. Co na ten temat czytamy w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy?
Aż 93% pracodawców jest zaniepokojonych możliwym odejściem pracowników – takie dane podaje portal LinkedIn. Oprócz odpowiednio wysokiego wynagrodzenia sposobem na ich zatrzymanie mogą być atrakcyjne świadczenia pozapłacowe.
Monitorowanie oczu kierowcy było do niedawna podstawą technologii stosowanych do wykrywania zasypiania za kierownicą. Japońscy naukowcy odkryli, że kluczowe znaczenie ma monitorowanie nie tylko oczu, ale także całego ciała kierowcy.
Dział Doradztwa Podatkowego firmy doradczej Deloitte został objęty rocznym programem pilotażowym w zakresie optymalizacji czasu pracy. Ma on sprawdzić gotowość firmy na wprowadzenie optymalizacji czasu pracy. Pracownicy testują m.in. skompresowany tydzień pracy.
Praca w porze nocnej ma specjalną regulację w Kodeksie pracy. Przepisy określają warunki wykonywania pracy w tej porze oraz świadczenia przysługujące z tego tyłu pracownikowi. Kiedy przypada pora nocna? Co należy się za pracę w nocy?
Dni wolne od pracy odgrywają istotną rolę we włoskim systemie pracy, zapewniając pracownikom odpowiednią równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Włochy mają bogatą tradycję świąt i dni wolnych, które są hołdem dla kultury, historii i religii tego kraju. W tym artykule przyjrzymy się dniom wolnym od pracy we Włoszech, ich znaczeniu i wpływowi na pracowników.
Włochy posiadają umiarkowaną liczbę dni wolnych od pracy. W ciągu roku jest jedenaście ogólnowłoskich dni wolnych. Kiedy przypadają dni wolne od pracy we Włoszech?
Stan zagrożenia epidemicznego może zostać odwołany już z końcem czerwca. Zakończenie tego stanu będzie wiązało się z obowiązkiem odnowienia badań okresowych pracowników, który był czasowo zawieszony. Nie przegap tych terminów!
Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i internetu, w ostatnich latach możemy zaobserwować dynamiczny rozwój pracy platformowej. Ten nowy model zatrudnienia staje się coraz bardziej popularny i wpływa na wiele aspektów naszego życia zawodowego. Praca platformowa, zwana również gospodarką współdzielenia, to forma zatrudnienia, w której pracownicy wykonują krótkoterminowe zadania lub oferują swoje usługi za pośrednictwem platform internetowych.
Upowszechnienie wiedzy dotyczącej prawa pracy, uświadamianie zagrożeń czyhających na młodych pracowników w ich pierwszej pracy oraz informowanie o możliwości skorzystania z pomocy w zakresie prawa pracy to główne cele kampanii „Legitna praca”. Państwowa Inspekcja Pracy kieruje ją do młodych osób, które właśnie wkraczają na rynek pracy.
Praca potrafi być stresująca. To banalne stwierdzenie, z którym zgodzi się chyba każdy pracownik i pracodawca. „To co najczęściej wskazywane jest jako źródło stresu w pracy to zbyt duże przeciążenie obowiązkami, brak poczucia kontroli nad tym co robimy, brak możliwości wyrażania siebie oraz konflikty i nieporozumienia pomiędzy współpracownikami” – mówi Magdalena Kaźmierczak, psycholog. Jak zatem radzić sobie ze stresem w pracy? Pani psycholog ma kilka dobrych rad. Zachęcamy do lektury.
Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie jest jednym z głównym powodów żalu dzisiejszych pracowników – wynika z badania portalu pracy RocketJobs.pl. Co piąty z nich żałuje, że nie wybrał lepiej płatnego zawodu, a co czwarty, że nie prosił o podwyżkę. Czemu pieniądze wciąż są tematem tabu dla tak dużej liczby zatrudnionych i jakie są bariery w osiągnięciu satysfakcji finansowej?
Komentarze(0)
Pokaż: