REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady przy przyjęciu do policji

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Nowe zasady przy przyjęciu do policji
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Od dnia 31 marca 2023 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji. Jakie zaszły zmiany? Poniżej wykaz najważniejszych zagadnień. Z perspektywy czasu widać, że nowe regulacje nie przyniosły wiele dobrego w praktyce, wciąż są ogromne braki kadrowe w Policji.
rozwiń >

Nowe rozporządzenie - nowe zasady przy przyjęciu do policji w 2023 

Na podstawie art. 25 ust. 23 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2023 r. poz. 171, ze zm.) wydane zostało rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 marca 2023 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji (Dz.U. 2023 poz. 606, dalej jako: rozporządzenie). W dniu 31 marca 2023 r. rozporządzenie weszło w życie.

REKLAMA

Autopromocja

Jaki jest wpływ na rynek pracy wydanego rozporządzenia? Cóż, w ostatnim czasie w Policji są duże braki kadrowe, dużo policjantów odeszło z Policji w I kwartale 2023 r. ze względu m.in na ciężkie warunki pracy i niskie płace. Ustawodawca twierdzi jednak, że przyjęcie rozwiązań wskazanych w rozporządzeniu umożliwi prowadzenie naboru bezpośrednio do CLKP, służby kontrterrorystycznej, czy innych służb w Policji (CBZC, BSWP, CBŚP) umożliwi pozyskanie specjalistów w danej dziedzinie, jak również stanowić będzie czynnik motywacyjny do wstępowania w szeregi Policji.

Ważne

Z perspektywy czasu, ponad rok po obowiązywaniu nowych przepisów widać, że nowe regulacje nie przyniosły wiele dobrego w praktyce, wciąż są ogromne braki kadrowe w Policji.

Co określa rozporządzenie?

Rozporządzenie określa m.in.:

  1. zakres informacji o planowanym postępowaniu kwalifikacyjnym w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji oraz sposób podawania tych informacji do wiadomości;
  2. tryb i sposób przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego;
  3. wzór kwestionariusza osobowego kandydata do służby w Policji;
  4. zakres tematyczny i sposób przeprowadzania testu: wiedzy, sprawności fizycznej, z zakresu informatyki, badania psychologicznego i rozmowy kwalifikacyjnej, zakres tematyczny i sposób sprawdzenia wiedzy i
  5. sposób uznawania wyników uzyskanych przez kandydata do służby w postępowaniu kwalifikacyjnym oraz wymagania dla przeprowadzających te testy;
  6. szczegółowy sposób zakończenia postępowania kwalifikacyjnego, w tym warunki umieszczenia kandydata do służby na liście kandydatów oraz minimalny okres, po którym kandydat do służby może ponownie przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego lub poszczególnych jego etapów.

Rozporządzenie zawiera szereg załączników, które szczegółowo określają wyżej wymienione.

Dlaczego zaszły zmiany w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji?

Istniała konieczność wydania przepisów wykonawczych i uregulowanie zmian w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, ponieważ zaszły zmiany w samej Policji. W szczególności weszła w życie ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022–2025”, o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022–2025” oraz o zmianie ustawy o Policji i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2448).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji - przekształcenia

 W ramach wyżej wymienionego Programu modernizacji Policji, z dniem 1 kwietnia 2022 r. instytut badawczy Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji został przekształcony w jednostkę organizacyjną Policji. 

Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji jest jednostką organizacyjną Policji właściwą w zakresie kryminalistyki oraz technik kryminalistycznych stosowanych w procesie:

  • rozpoznawania
  • zapobiegania
  • zwalczania przestępczości
  • wykrywania sprawców przestępstw
  • ścigania sprawców przestępstw.

Skoro więc Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji stało się nową jednostką, do jednostki tej mogą być zatrudniani nowi pracownicy i policjanci. Dotychczasowe rozporządzenie dotyczące postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, siłą rzeczy nie przewidywało rozwiązań w tym zakresie. Aktualnie rozporządzenie, wskazuje na szczegółowy zakres i sposób przeprowadzania badania psychologicznego kandydatów do służby ubiegających się o przyjęcie na określone stanowisko do służby w Centralnym Biurze Śledczym Policji, Biurze Spraw Wewnętrznych Policji, Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości, Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji.

Osoby, które mają być zatrudnione w wyżej wymienionych jednostkach muszą posiadać specjalistyczne kwalifikacje, wykształcenie, uprawnienia lub umiejętności pożądane ze względu na specyfikę pracy.

Badanie na poligrafie

Rozporządzenie określa zakres badania psychofizjologicznego, z wykorzystaniem tzw. poligrafu, które obejmuje rejestrowanie specyficznych zmian reakcji fizjologicznych występujących u kandydata do służby. Badanie psychofizjologiczne zarządza odpowiednio Komendant CBŚP, BSWP, CBZC albo Dyrektor CLKP, badanie przeprowadza się na wniosek danego Komendanta. 

Test sprawnościowy - 24 godziny

Zmiany w rozporządzeniu dokonano w zakresie tego, że test sprawności fizycznej dla kandydatów do służby kontrterrorystycznej w komórce właściwej w sprawach prowadzenia działań bojowych albo komórce właściwej do spraw wsparcia działań bojowych przeprowadzany jest w czasie 24 godzin od jego rozpoczęcia, a nie jak w dotychczas w jednym dniu. Powyższe wynika z zapewnienia optymalnego przedziału czasowego dla przeprowadzenia prób sprawnościowych, które są zróżnicowane pod względem trudności technicznych oraz czasu ich realizacji i wymagają przedsięwzięć logistycznych z uwagi na różne miejsca ich realizacji, tj. pływalnia, sala gimnastyczna, bieżnia, wieża wysokościowa, siłownia i tor przeszkód.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA