REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady przy przyjęciu do policji

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Nowe zasady przy przyjęciu do policji
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Od dnia 31 marca 2023 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji. Jakie zaszły zmiany? Poniżej wykaz najważniejszych zagadnień. 
rozwiń >

Nowe rozporządzenie - nowe zasady przy przyjęciu do policji w 2023 

Na podstawie art. 25 ust. 23 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2023 r. poz. 171, ze zm.) wydane zostało rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 marca 2023 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji (Dz.U. 2023 poz. 606, dalej jako: rozporządzenie). W dniu 31 marca 2023 r. rozporządzenie weszło w życie.

REKLAMA

Autopromocja

Jaki jest wpływ na rynek pracy wydanego rozporządzenia? Cóż, w ostatnim czasie w Policji są duże braki kadrowe, dużo policjantów odeszło z Policji w I kwartale 2023 r. ze względu m.in na ciężkie warunki pracy i niskie płace. Ustawodawca twierdzi jednak, że przyjęcie rozwiązań wskazanych w rozporządzeniu umożliwi prowadzenie naboru bezpośrednio do CLKP, służby kontrterrorystycznej, czy innych służb w Policji (CBZC, BSWP, CBŚP) umożliwi pozyskanie specjalistów w danej dziedzinie, jak również stanowić będzie czynnik motywacyjny do wstępowania w szeregi Policji.

Co określa rozporządzenie?

Rozporządzenie określa m.in.:

  1. zakres informacji o planowanym postępowaniu kwalifikacyjnym w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji oraz sposób podawania tych informacji do wiadomości;
  2. tryb i sposób przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego;
  3. wzór kwestionariusza osobowego kandydata do służby w Policji;
  4. zakres tematyczny i sposób przeprowadzania testu: wiedzy, sprawności fizycznej, z zakresu informatyki, badania psychologicznego i rozmowy kwalifikacyjnej, zakres tematyczny i sposób sprawdzenia wiedzy i
  5. sposób uznawania wyników uzyskanych przez kandydata do służby w postępowaniu kwalifikacyjnym oraz wymagania dla przeprowadzających te testy;
  6. szczegółowy sposób zakończenia postępowania kwalifikacyjnego, w tym warunki umieszczenia kandydata do służby na liście kandydatów oraz minimalny okres, po którym kandydat do służby może ponownie przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego lub poszczególnych jego etapów.

Rozporządzenie zawiera szereg załączników, które szczegółowo określają wyżej wymienione.

Dlaczego zaszły zmiany w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji?

Istniała konieczność wydania przepisów wykonawczych i uregulowanie zmian w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, ponieważ zaszły zmiany w samej Policji. W szczególności weszła w życie ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022–2025”, o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022–2025” oraz o zmianie ustawy o Policji i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2448).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji - przekształcenia

 W ramach wyżej wymienionego Programu modernizacji Policji, z dniem 1 kwietnia 2022 r. instytut badawczy Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji został przekształcony w jednostkę organizacyjną Policji. 

Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji jest jednostką organizacyjną Policji właściwą w zakresie kryminalistyki oraz technik kryminalistycznych stosowanych w procesie:

  • rozpoznawania
  • zapobiegania
  • zwalczania przestępczości
  • wykrywania sprawców przestępstw
  • ścigania sprawców przestępstw.

Skoro więc Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji stało się nową jednostką, do jednostki tej mogą być zatrudniani nowi pracownicy i policjanci. Dotychczasowe rozporządzenie dotyczące postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, siłą rzeczy nie przewidywało rozwiązań w tym zakresie. Aktualnie rozporządzenie, wskazuje na szczegółowy zakres i sposób przeprowadzania badania psychologicznego kandydatów do służby ubiegających się o przyjęcie na określone stanowisko do służby w Centralnym Biurze Śledczym Policji, Biurze Spraw Wewnętrznych Policji, Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości, Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji.

Osoby, które mają być zatrudnione w wyżej wymienionych jednostkach muszą posiadać specjalistyczne kwalifikacje, wykształcenie, uprawnienia lub umiejętności pożądane ze względu na specyfikę pracy.

Badanie na poligrafie

Rozporządzenie określa zakres badania psychofizjologicznego, z wykorzystaniem tzw. poligrafu, które obejmuje rejestrowanie specyficznych zmian reakcji fizjologicznych występujących u kandydata do służby. Badanie psychofizjologiczne zarządza odpowiednio Komendant CBŚP, BSWP, CBZC albo Dyrektor CLKP, badanie przeprowadza się na wniosek danego Komendanta. 

Test sprawnościowy - 24 godziny

Zmiany w rozporządzeniu dokonano w zakresie tego, że test sprawności fizycznej dla kandydatów do służby kontrterrorystycznej w komórce właściwej w sprawach prowadzenia działań bojowych albo komórce właściwej do spraw wsparcia działań bojowych przeprowadzany jest w czasie 24 godzin od jego rozpoczęcia, a nie jak w dotychczas w jednym dniu. Powyższe wynika z zapewnienia optymalnego przedziału czasowego dla przeprowadzenia prób sprawnościowych, które są zróżnicowane pod względem trudności technicznych oraz czasu ich realizacji i wymagają przedsięwzięć logistycznych z uwagi na różne miejsca ich realizacji, tj. pływalnia, sala gimnastyczna, bieżnia, wieża wysokościowa, siłownia i tor przeszkód.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA