REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady przy przyjęciu do policji

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Nowe zasady przy przyjęciu do policji
Nowe zasady przy przyjęciu do policji
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Od dnia 31 marca 2023 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji. Jakie zaszły zmiany? Poniżej wykaz najważniejszych zagadnień. 
rozwiń >

Nowe rozporządzenie - nowe zasady przy przyjęciu do policji w 2023 

Na podstawie art. 25 ust. 23 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2023 r. poz. 171, ze zm.) wydane zostało rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 marca 2023 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji (Dz.U. 2023 poz. 606, dalej jako: rozporządzenie). W dniu 31 marca 2023 r. rozporządzenie weszło w życie.

Autopromocja

Jaki jest wpływ na rynek pracy wydanego rozporządzenia? Cóż, w ostatnim czasie w Policji są duże braki kadrowe, dużo policjantów odeszło z Policji w I kwartale 2023 r. ze względu m.in na ciężkie warunki pracy i niskie płace. Ustawodawca twierdzi jednak, że przyjęcie rozwiązań wskazanych w rozporządzeniu umożliwi prowadzenie naboru bezpośrednio do CLKP, służby kontrterrorystycznej, czy innych służb w Policji (CBZC, BSWP, CBŚP) umożliwi pozyskanie specjalistów w danej dziedzinie, jak również stanowić będzie czynnik motywacyjny do wstępowania w szeregi Policji.

Co określa rozporządzenie?

Rozporządzenie określa m.in.:

 1. zakres informacji o planowanym postępowaniu kwalifikacyjnym w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji oraz sposób podawania tych informacji do wiadomości;
 2. tryb i sposób przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego;
 3. wzór kwestionariusza osobowego kandydata do służby w Policji;
 4. zakres tematyczny i sposób przeprowadzania testu: wiedzy, sprawności fizycznej, z zakresu informatyki, badania psychologicznego i rozmowy kwalifikacyjnej, zakres tematyczny i sposób sprawdzenia wiedzy i
 5. sposób uznawania wyników uzyskanych przez kandydata do służby w postępowaniu kwalifikacyjnym oraz wymagania dla przeprowadzających te testy;
 6. szczegółowy sposób zakończenia postępowania kwalifikacyjnego, w tym warunki umieszczenia kandydata do służby na liście kandydatów oraz minimalny okres, po którym kandydat do służby może ponownie przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego lub poszczególnych jego etapów.

Rozporządzenie zawiera szereg załączników, które szczegółowo określają wyżej wymienione.

Dlaczego zaszły zmiany w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji?

Istniała konieczność wydania przepisów wykonawczych i uregulowanie zmian w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, ponieważ zaszły zmiany w samej Policji. W szczególności weszła w życie ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022–2025”, o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022–2025” oraz o zmianie ustawy o Policji i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2448).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji - przekształcenia

 W ramach wyżej wymienionego Programu modernizacji Policji, z dniem 1 kwietnia 2022 r. instytut badawczy Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji został przekształcony w jednostkę organizacyjną Policji. 

Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji jest jednostką organizacyjną Policji właściwą w zakresie kryminalistyki oraz technik kryminalistycznych stosowanych w procesie:

 • rozpoznawania
 • zapobiegania
 • zwalczania przestępczości
 • wykrywania sprawców przestępstw
 • ścigania sprawców przestępstw.

Skoro więc Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji stało się nową jednostką, do jednostki tej mogą być zatrudniani nowi pracownicy i policjanci. Dotychczasowe rozporządzenie dotyczące postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, siłą rzeczy nie przewidywało rozwiązań w tym zakresie. Aktualnie rozporządzenie, wskazuje na szczegółowy zakres i sposób przeprowadzania badania psychologicznego kandydatów do służby ubiegających się o przyjęcie na określone stanowisko do służby w Centralnym Biurze Śledczym Policji, Biurze Spraw Wewnętrznych Policji, Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości, Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji.

Osoby, które mają być zatrudnione w wyżej wymienionych jednostkach muszą posiadać specjalistyczne kwalifikacje, wykształcenie, uprawnienia lub umiejętności pożądane ze względu na specyfikę pracy.

Badanie na poligrafie

Rozporządzenie określa zakres badania psychofizjologicznego, z wykorzystaniem tzw. poligrafu, które obejmuje rejestrowanie specyficznych zmian reakcji fizjologicznych występujących u kandydata do służby. Badanie psychofizjologiczne zarządza odpowiednio Komendant CBŚP, BSWP, CBZC albo Dyrektor CLKP, badanie przeprowadza się na wniosek danego Komendanta. 

Test sprawnościowy - 24 godziny

Zmiany w rozporządzeniu dokonano w zakresie tego, że test sprawności fizycznej dla kandydatów do służby kontrterrorystycznej w komórce właściwej w sprawach prowadzenia działań bojowych albo komórce właściwej do spraw wsparcia działań bojowych przeprowadzany jest w czasie 24 godzin od jego rozpoczęcia, a nie jak w dotychczas w jednym dniu. Powyższe wynika z zapewnienia optymalnego przedziału czasowego dla przeprowadzenia prób sprawnościowych, które są zróżnicowane pod względem trudności technicznych oraz czasu ich realizacji i wymagają przedsięwzięć logistycznych z uwagi na różne miejsca ich realizacji, tj. pływalnia, sala gimnastyczna, bieżnia, wieża wysokościowa, siłownia i tor przeszkód.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(46)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Jac62
  2023-04-01 23:28:57
  Są dwa rodzaje przyjęć jeden to przyjęcia towarzyskie tzn można niezdać egzaminów a i tak zostaniesz przyjęty ponieważ mszkogoś w rodzinie na odpowiednim stanowisku albo masz znajomegogo wysoko postawionego i wtedy to zostajesz przyjęty na odpowiednie wysokie stanowisko i za nic nie odpowiadasz albo wygrywasz konkurs i pracujesz na winiki tzw plecaków i masz z tego ******
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • solo777
  2023-04-02 10:45:06
  Trzeba być naprawdę zdesperowanym aby podjąć pracę w tak znienawidzonej formacji jaką jest policja ,bo wizerunku swojego nie poprawiają i nadal są oplówani ,powód zamiast służyć obywatelowi służą rządowi jako aparat ucisku wykonując bzdurne statystyki swoich przełożonych ,jak roboty ,nic dodać nic ujać
  23
  pokażodpowiedzi (4)
 • Dowód
  2023-04-02 11:32:25
  Nie dziwota jak mamy taką kadrę oficerską przykład generał.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Onn
  2023-04-01 22:28:02
  No i w obowiązkach pilnowanie krótkiego prezesa
  12
 • Boss
  2023-04-02 11:35:30
  Dawniej milicja to było coś obecnie biurokracja jeszcze większą jak za MO przyjmują z wykształceniem wyższym a naprawdę to są głomby.
  4
  pokażodpowiedzi (3)
 • Mydełko
  2023-04-02 10:22:58
  Żeby dostać się do Służb takich jek np. Straż pożar albo policja trzeba mieć wykształcenie średnie. Powinni zmienić poziom wyksztalcenia na zawodowy .
  10
  pokażodpowiedzi (2)
 • solo777
  2023-04-02 10:53:28
  To już za komuny milicja miała więcej godności
  12
 • solo777
  2023-04-02 10:51:57
  I jeszcze jedno człowiek nic nie zrobił a jak zatrzymują ciebie na ulicy i sprawdzają dokumenty to zastanawiasz się do czego się *********** ,pytanie po co zatrzymują obywatela ,w jakim celu ,czemu to ma służyć ,jak szukają bandziora to mają jego zdjęcie to po co sprawdzają niewinnych obywateli ,o to jeden z punktów represji w stosunku do obywatela a żyją z naszych podatków to my im płacimy tylko nie wiadomo za co
  15
  pokażodpowiedzi (2)
 • Rebeliant 80
  2023-04-02 00:05:27
  Noo a odpornosc na wszelkiej masci haj No bo norme procentow to ustalili na 2,5 promila bynajmiej tyle mieli jak sciagali ich z drzewa w wyścigowyc h furach SPED za 500 000 zl z podatkow biednych emerytow i etc :-)
  8
  pokażodpowiedzi (2)
 • Dr. nauk medycznych
  2023-04-02 12:13:59
  Niech w Policji zarabiają tyle nawet co nauczyciele ale muszą pracować tak jak w każdym na świecie praworządnym kraju do 65 roku życia.
  14
  pokażodpowiedzi (3)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

REKLAMA

Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

REKLAMA

W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

REKLAMA