REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Związki zawodowe, Obowiązki pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwrot kosztów nauki

Czy pracownik, który podpisał umowę o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, będzie zobowiązany do zwrotu kosztów nauki? Dostaliśmy informację, że pracownik ten nie uczestniczy w zajęciach na studiach, za które płaci nasza firma. Za co pracownik będzie musiał zwrócić pieniądze?

Pracodawcy mogą zlecać dyżur tylko w wyjątkowych sytuacjach

Polskie ustawodawstwo w zakresie stosowania dyżurów jest niezgodne z prawem unijnym. Przykładowo planowanie dyżuru zastępuje czas pracy, a tym samym stanowi obejście przepisów prawa.

Zawieszenie prawa do emerytury dla osób kontynuujących zatrudnienie - informacja ZUS

1 stycznia 2011 r. zaczną obowiązywać przepisy nowelizujące ustawę o finansach publicznych. Przepisy te będą miały duże znaczenie dla emerytów kontynuujących zatrudnienie. ZUS informuje o tym na swojej stronie internetowej.

Organizacje pracodawców

Prawo pracy przyznaje prawo do wspólnego działania nie tylko pracownikom zrzeszającym się w związki zawodowe, ale również pracodawcom przez zrzeszanie się w organizacjach pracodawców.

REKLAMA

Jak można ukarać pracownika za złamanie zakazu palenia tytoniu na terenie zakładu pracy

Wprowadziliśmy całkowity zakaz palenia tytoniu na terenie zakładu pracy. Nie mamy również palarni. Jeden z naszych pracowników złamał obowiązujący zakaz. Ponadto palił w miejscu, gdzie jest to szczególnie zabronione. W jaki sposób możemy go ukarać?

Spór zbiorowy z pracownikami

Kiedy organizacja związkowa złoży pracodawcy żądania, które powinien on spełnić, to znaczy, że rozpoczyna się spór zbiorowy. Pracodawcę i przedstawicieli pracowników czekają rokowania, mediacja, a w najgorszym razie strajk. O sporze zbiorowym nie ma mowy, gdy żądania nie dotyczą spraw związanych ze stosunkiem pracy.

Czy pracodawca może podjąć jednostronną decyzję o nietworzeniu zfśs

Zatrudnianie emerytów - prezydent podpisał ustawę

Osoby, które po przejściu na emeryturę pozostały na etacie w dotychczasowej firmie, bez rozwiązania umowy, będą musiały teraz wybrać pomiędzy emeryturą a pensją - wynika z podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o finansach publicznych.

REKLAMA

Apel do prezydenta ws. 10-proc. redukcji zatrudnienia w administracji

Obowiązki informacyjne przy przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę

Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę ma skutek tylko dla stosunków pracy istniejących w chwili przejścia. Nie obejmuje więc tych pracowników, z którymi stosunki pracy zostały wcześniej rozwiązane lub wygasły.

Jakie są skutki zaniechania konsultacji związkowej przy zwolnieniach grupowych

Naruszenie obowiązku konsultacji związkowej zwolnień grupowych powoduje wadliwość wypowiedzeń umów o pracę z tego tytułu. W efekcie pracodawca może być zobowiązany co najmniej do zapłaty odszkodowań za niezgodne z prawem rozwiązanie umów o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 25 czerwca 2010 r., II PK 32/10).

Pracownik nie musi zwracać pracodawcy błędnie wypłaconej prowizji

Pracownik, który nie zawinił ani nie przyczynił się w żaden sposób do wypłaty nienależnego mu składnika wynagrodzenia, nie ma obowiązku jego zwrotu – stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 8 czerwca 2010 r.

Długi okres rozliczeniowy - korzyści dla pracodawcy

Najważniejszą korzyścią z wprowadzenia długiego okresu rozliczeniowego jest możliwość bardziej elastycznego planowania czasu pracy.

Wykorzystanie zaległego urlopu przez pracownika

Koniec roku kalendarzowego to czas, kiedy pracodawca powinien podliczyć swoim pracownikom dni niewykorzystanego przez nich urlopu wypoczynkowego za dany rok oraz polecić rozpoczęcie jego wykorzystywania najpóźniej do końca marca następnego roku.

Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2011 r.

Jak zobowiązać pracownika do zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa

Pracownik niejednokrotnie ma dostęp do wiadomości istotnych dla funkcjonowania zakładu pracy. Dlatego pracodawca powinien zabezpieczyć się przed ujawnieniem poufnych informacji – zarówno konkurentom, jak i innym niepowołanym osobom.

Jak przygotować plan urlopów

Plany urlopów są sporządzane w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy przez cały rok. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).

Nie trzeba będzie oddawać dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę

Od 1 stycznia 2011 r. pracodawcy nie będą mieli obowiązku oddawania dnia wolnego za święto, które przypada dla pracownika w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, np. w sobotę. Jednocześnie nowelizacja przewiduje wprowadzenie nowego dnia wolnego od pracy - 6 stycznia, tj. święto Trzech Króli.

Nie każde uchybienie w wykonaniu obowiązku uzasadnia zwolnienie bez wypowiedzenia

Pracodawca ma prawo dyscyplinarnie zwolnić pracownika z powodu niezłożenia oświadczenia majątkowego w terminie. Nie może jednak z tego korzystać wbrew zasadom współżycia społecznego. Pogorszenia stanu zdrowia i towarzyszące temu stany psychiczne nie mogą stanowić okoliczności obciążającej. Świadczą o niezawinionym uchybieniu obowiązkowi złożenia oświadczenia majątkowego. W żadnym wypadku nie da się w takich warunkach przypisać jakiegokolwiek stopnia winy – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 25 maja 2010 r.

Wpływ dyżuru na organizację pracy

Pracodawca powinien uprzedzić pracownika, że w danym dniu tygodnia musi pozostawać do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym miejscu w oczekiwaniu na polecenie świadczenia pracy.

Jakie odszkodowanie przysługuje pracodawcy z tytułu szkody wyrządzonej przez pracownika

Prawo pracy przewiduje dwa rodzaje odpowiedzialności materialnej pracownika: za mienie powierzone oraz za szkodę wyrządzoną pracodawcy. Z tytułu każdej z tych odpowiedzialności pracodawcy przysługuje od pracownika odszkodowanie.

Jak przeprowadzić konsultację związkową wypowiedzenia umowy o pracę

Pracodawca przy wypowiadaniu umów o pracę pracownikom musi pamiętać o poinformowaniu związku zawodowego o tym zamiarze, a następnie powinien złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy danemu pracownikowi.

Pracodawca może zastosować "dyscyplinarkę" podczas wypowiedzenia umowy o pracę

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracodawca może rozwiązać umowę w tym trybie w każdym momencie trwania zatrudnienia pracownika, także w okresie wypowiedzenia.

Czy można kontrolować prywatną korespondencję elektroniczną pracownika w pracy

Pracownik zarzucił nam, że przeglądamy jego prywatną korespondencję elektroniczną, którą prowadzi on ze służbowego adresu e-mail. Czy mamy prawo sprawdzać bez zgody pracownika taką korespondencję?

Związki zawodowe chcą spotkania ws. emerytur mundurowych

Policyjni związkowcy po raz kolejny zwrócili się do rządu w sprawie wyznaczenia miejsca i terminu spotkania poświęconego reformie emerytur mundurowych. Jeżeli do rozmów nie dojdzie, nie wykluczają protestu.

Środki zfśs w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy

Pracodawcy w stanie upadłości bądź likwidacji do wyczerpania środków zfśs zarządzają nimi tak jak dotychczas. Nie muszą jedynie odprowadzać nowych odpisów i mają możliwość obniżenia ich wysokości np. przez zapisy w regulaminie wynagradzania.

Kiedy należy konsultować wypowiedzenia ze związkiem zawodowym?

Co do zasady pracodawca może wypowiedzieć z pracownikiem umowę w dowolnym czasie. W niektórych przypadkach, jak na przykład przy umowie na czas nieokreślony, konieczne będzie uzasadnienie takiego wypowiedzenia. Czasem, pracodawca będzie także musiał skonsultować takie wypowiedzenia z działającym w jego zakładzie związku zawodowym.

Jak zachować dyscyplinę w zakładzie pracy - uprawnienia pracodawcy

Dni wolne na szkolenie związkowca

Związki zawodowe działające w zakładzie komunalnym na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych zwróciły się z wnioskiem o zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia jednego z pracowników, który pełni funkcję skarbnika w związkach. Zwolnienie ma trwać 2 dni, aby związkowiec mógł wziąć udział w 2-dniowym szkoleniu. W spółce obowiązuje równoważny system czasu pracy i tak zaplanowaliśmy temu pracownikowi grafik, że akurat szkolenie związkowe wypada w 2 dni wolne. Czy takie zaplanowanie grafiku jest obejściem prawa? Poza tym, czy 2-dniowe szkolenie jest czynnością doraźną, skoro było z góry zaplanowane i czy tym samym pracownik zachowa za ten czas prawo do wynagrodzenia?

Kiedy można zgodnie z prawem wypłacić pracownikowi niższą pensję

Pracownik może wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o zapłatę brakującej części wynagrodzenia, jeżeli uzna, że pracodawca niesłusznie pozbawił go całości lub części wynagrodzenia.

Czym jest i jak działa związek zawodowy?

Związki zakładowe są organizacjami działającymi w zakładach pracy, których obecność często obliguje pracodawcę do konsultowania decyzji z takimi organizacjami. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe zasady ich działania.

Dzień wolny w święto Trzech Króli - zapowiedzi zaskarżenia ustawy do TK

Prezydent podpisał ustawę nowelizującą ustawę o dniach wolnych od pracy i Kodeks pracy. Nowelizacja ustanawia 6 stycznia - święto Trzech Króli - dniem wolnym od pracy. Zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego (TK) zapowiadają zarówno związkowcy, jak i pracodawcy.

Potwierdzenie przybycia do pracy – karty zegarowe i magnetyczne

Każdy pracodawca – bez względu na liczbę zatrudnionych – musi prowadzić ewidencję czasu pracy. Obowiązek ten jest niezależny od przyjętego przez pracodawcę sposobu potwierdzania obecności w pracy.

Kwalifikacje i uprawnienia pracownika

Pracodawca może sprawdzić praktyczne kwalifikacje pracownika, np. zatrudniając go na okres próbny. Natomiast uprawnienia nie podlegają ocenie pracodawcy, ponieważ są to formalne upoważnienia do wykonywania zawodu.

Zakaz palenia w zakładach pracy - nie ma obowiązku wyznaczenia palarni

Zakaz palenia tytoniu obowiązuje w zakładach pracy i innych miejscach określonych ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu. Pracodawca może wyznaczyć palarnię, ale nie jest to jego obowiązkiem.

Zarzuty ws. trybu przygotowań założeń zmian ustawy o OFE

Zarzuty, które formułują przedstawiciele niektórych związków zawodowych, są bezpodstawne i niesprawiedliwe - napisał w oświadczeniu minister Michał Boni, odnosząc się do uwag związkowców, że tryb przygotowań założeń zmian ustawy o OFE był niewłaściwy.

Spory zbiorowe - związki zawodowe mogą organizować nielegalne strajki

Przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych powinny być zmienione - twierdzą Pracodawcy RP. Ich zdaniem należy wprowadzić m.in. prawo do lokautu, termin przedawnienia sporu zbiorowego, a przede wszystkim doprecyzować przedmiot sporu zbiorowego.

Jakich informacji może żądać od pracodawcy związek zawodowy

Na żądanie związku zawodowego pracodawca musi udzielić informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji  o warunkach pracy i zasadach wynagradzania. Informacje te nie mogą obejmować danych osobowych poszczególnych pracowników bez wyraźnej pisemnej zgody tych osób.

Zły system kontroli zwolnień lekarskich naraża pracodawców na straty

Zły system kontroli jest winny temu, że pracownicy bezprawnie korzystają ze zwolnień lekarskich. Zdaniem Pracodawców RP potrzebne jest jak najszybsze rozwiązanie tego problemu.

Nowelizacja - przywrócenie do pracy w razie nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy

W razie nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony pracownik ma prawo wyłącznie do odszkodowania. Projekt nowelizacji kodeksu pracy przewiduje, że w takiej sytuacji sąd, na żądanie pracownika, będzie mógł przywrócić go do pracy.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia a konsultacje ze związkami zawodowymi

Pracownik jest zatrudniony jest na czas określony i nie jest członkiem związku zawodowego. Czy, rozwiązując z nim umowę o pracę w trybie art. 52 k.p. za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, mam obowiązek zasięgnięcia opinii zakładowej organizacji związkowej?

Czy pracodawca może złożyć skargę na związek zawodowy do Państwowej Inspekcji Pracy

Ze względu na trudną sytuację ekonomiczną naszego zakładu zamierzamy stopniowo zmniejszać zatrudnienie. Dowiedzieli się o tym nasi pracownicy i założyli związek zawodowy. Nie przekazał on nam listy swoich członków. Jednak powiadamiamy organizację związkową o osobach wytypowanych do zwolnienia. Przewodniczący związku unika z nami kontaktu i w ogóle nie reaguje na żadne nasze pisma. Czy w takiej sytuacji możemy powiadomić inspekcję pracy o odmowie współpracy związków zawodowych z kierownictwem naszego zakładu?

Jak obliczyć odszkodowanie dla pracownika z umowy o zakazie konkurencji

W lipcu br. zatrudniliśmy pracownika na stanowisku dyrektora handlowego. Ze względu na to, że osoba na tym stanowisku ma dostęp do wielu bardzo ważnych informacji dla naszej spółki, chcielibyśmy zawrzeć z nią umowę o zakazie konkurencji. W jaki sposób prawidłowo określić warunki takiej umowy i w jakiej wysokości odszkodowanie będzie przysługiwać pracownikowi za powstrzymanie się od działań konkurencyjnych?

Czy po zakończeniu kadencji rady pracowników powołanej przez związki zawodowe pracodawca musi zorganizować wybory nowej rady

W naszej firmie radę pracowników powołały organizacje związkowe. Kadencja wybranej w ten sposób rady pracowników kończy się 15 listopada br. Czy jeżeli obecnie sami pracownicy nie powołają nowej rady, to dotychczasowa będzie nadal działać?

Co grozi pracodawcy za nieterminowe wypłacenie wynagrodzenia

W razie stwierdzenia naruszenia przepisów prawa pracy inspektor pracy może nie tylko wymierzyć sankcje przewidziane w ustawie o PIP, ale również kary przewidziane w innych aktach prawnych, np. w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych.

Powierzenie innej pracy w okresie wypowiedzenia

Pracownica, której wręczyłem wypowiedzenie zmieniające, odmówiła przyjęcia nowych warunków pracy. Czy w tej sytuacji w czasie trwania okresu wypowiedzenia mogę przenieść tę pracownicę do pracy fizycznej, nieodpowiadającej jej kwalifikacjom? Czy muszę wypłacić pracownicy 3-miesięczną odprawę pieniężną po upływie okresu wypowiedzenia?

Czy w ugodzie kończącej spór między pracownikiem a pracodawcą świadczenia obu stron muszą być tej samej wartości

Zbyt duże ustępstwa pracownika w ugodzie zawartej z pracodawcą mogą spowodować uznanie ugody za bezskuteczną (wyrok Sądu Najwyższego z 29 czerwca 2010 r., I PK 51/10).

Czy w związku ze zmianą regulaminu wynagradzania można wypowiedzieć warunki płacy pracownikom chronionym

Ze względu na trudną sytuację w zakładzie, w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi zmieniliśmy regulamin wynagradzania, włączając 80% dodatku stażowego do płacy zasadniczej. Jesteśmy na etapie przygotowywania wypowiedzeń zmieniających wszystkim pracownikom zakładu. Czy możemy doręczyć wypowiedzenia również działaczom związkowym podlegającym ochronie? Czy można wypowiedzieć warunki płacowe osobom będącym na zwolnieniach lekarskich?

Czy bony towarowe dla pracowników powinny być opodatkowane

Bony towarowe są popularnym prezentem świątecznym dla pracowników. Niekorzystne uwarunkowania prawno-podatkowe w dużej mierze wpływają na decyzję pracodawcy o stosowaniu bonów.

Spory zbiorowe

Zagadnienie sporów zbiorowych między pracownikami a pracodawcą lub pracodawcami reguluje ustawa z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Spory zbiorowe dzielą się co do zasady na spory o prawo oraz spory o interesy.

REKLAMA