Kategorie

Pracownik nie musi zwracać pracodawcy błędnie wypłaconej prowizji

Anna Szewczyk
Pracownik, który nie zawinił ani nie przyczynił się w żaden sposób do wypłaty nienależnego mu składnika wynagrodzenia, nie ma obowiązku jego zwrotu – stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 8 czerwca 2010 r.
Reklama

Iwona S. była zatrudniona od 1 listopada 1998 r. na stanowisku konsultanta ds. reklamy. Otrzymywała wynagrodzenie zasadnicze plus 1% prowizję od każdego podpisanego kontraktu. Od 1 sierpnia 2002 r. została regionalnym kierownikiem sprzedaży – z prawem wyłącznie do płacy zasadniczej oraz premii uznaniowej zależnej od realizacji planu sprzedaży przez podległy jej oddział. Nie przysługiwała już jej prowizja. W lutym 2005 r. Iwona S. podpisała w imieniu pracodawcy kontrakt z klientem. W wyniku błędu rejestratora do systemu operacyjnego wprowadzono podwójną wartość kontraktu i przyznano pracownicy 1% prowizję, którą przelano na jej konto w marcu 2005 r. 1 lipca 2005 r. pracownicy spółki wykryli błąd w naliczeniu i wypłacie prowizji. Iwona S. otrzymała wówczas przez telefon informację od specjalisty ds. wynagradzania, że prowizję wypłacono przez pomyłkę i zaproponowano, aby ją zwróciła w pięciomiesięcznych ratach. Pracownica jednak nie wyraziła na to zgody. W marcu 2008 r. pracodawca wezwał kierowniczkę do dobrowolnego zwrotu prowizji. Nie chciała jednak tego zrobić. Jak stwierdziła, kolejne aneksy do jej umowy o pracę wprowadzały zmianę miejsca pracy, stanowiska i wynagradzania, natomiast pozostałe warunki nie ulegały zmianie. A zatem nadal przysługuje jej prowizja od wynegocjowanej umowy.

Pracodawca wniósł pozew do sądu I instancji w kwietniu 2008 r. W odpowiedzi na pozew pracownica stwierdziła, że roszczenie pracodawcy przedawniło się po trzech latach. Sąd I instancji uznał, że zwrot nienależnie pobranego wynagrodzenia prowizyjnego nie jest sprawą ze stosunku pracy, lecz sprawą z nim związaną, a w konsekwencji ma do niej zastosowanie dziesięcioletni okres przedawnienia przewidziany w kodeksie cywilnym (art. 118 k.c.). Z tego powodu zasądził zwrot wypłaconej przez pracodawcę prowizji.


Sąd II instancji oddalił apelację pracownicy. Stwierdził, że sprawa o zwrot nienależnie pobranego wynagrodzenia prowizyjnego jest sprawą ze stosunku pracy, do której ma zastosowanie trzyletni termin przedawnienia roszczenia z art. 291 § 1 k.p. Zdaniem sądu roszczenie pracodawcy nie uległo przedawnieniu, ponieważ powinno być liczone od dnia wykrycia błędu przez pracowników spółki, czyli od 1 lipca 2005 r., a nie, jak twierdzi pracownica, od dnia wypłaty spornej prowizji – 31 marca 2005 r. Zdaniem sądu po otrzymaniu przez kierowniczkę informacji telefonicznej, niedługo po dokonaniu błędnej wpłaty, wiedziała już, że sporna kwota jej nie przysługiwała. Powinna była liczyć się z koniecznością jej zwrotu, zwłaszcza że od czasu objęcia stanowiska regionalnego kierownika sprzedaży nie otrzymywała prowizji. Podejmując zatrudnienie na tym stanowisku, przyjęła zaproponowane jej nowe warunki płacowe, które były korzystniejsze od dotychczasowych i nigdy ich nie zakwestionowała. Dlatego nie można uznać, że w dalszym ciągu przysługiwała jej prowizja należna osobom zatrudnionym na stanowisku konsultanta. Pracownica wniosła skargę kasacyjną do SN. W ocenie SN roszczenie o zwrot nienależnie pobranego przez pracownika wynagrodzenia za pracę jest roszczeniem pracodawcy ze stosunku pracy (por. uchwałę SN z 27 marca 2007 r., sygn. akt II PZP 2/07, OSNP 2007/15-16/210), które przedawnia się w terminie trzech lat od spełnienia nienależnego świadczenia w określonym terminie jego wypłaty (art. 292 § 1 k.p. w związku z art. 120 k.c. i art. 300 k.p.). Zdaniem SN wierzytelność z tytułu nienależnie wypłaconego składnika wynagrodzenia za pracę staje się wymagalna od momentu płatności tego wynagrodzenia za pracę i od tej daty biegnie przedawnienie tego roszczenia bez względu na świadomość pracodawcy co do bezpodstawności wypłaconego składnika. W rozpoznawanej sprawie początek biegu terminu przedawnienia to 31 marca 2005 r. SN potwierdził argumentację pracownicy, która twierdziła, że od tego dnia możliwe było domaganie się przez pracodawcę zwrotu prowizji. Sąd uznał, że nie było żadnego powodu dla wytłumaczenia zwłoki w terminowym dochodzeniu spornego roszczenia przez pracodawcę. SN uznał ponadto, że pracownik, który nie zawinił ani nie przyczynił się w żaden sposób do wypłaty nienależnego mu składnika wynagrodzenia za pracę, co do zasady nie musi się liczyć z obowiązkiem zwrotu tego typu płatności ze stosunku pracy, choćby nie były mu one należne. W ocenie SN pracownik ma prawo do swobodnego dysponowania wypłaconym mu wynagrodzeniem za pracę, które z reguły zużywa na własne potrzeby. Z tego względu SN uznał skargę za uzasadnioną, uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez sąd II instancji.

Wyrok SN z 8 czerwca 2010 r., sygn akt I PK 31/10, niepublikowany.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?