reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak można ukarać pracownika za złamanie zakazu palenia tytoniu na terenie zakładu pracy

Jak można ukarać pracownika za złamanie zakazu palenia tytoniu na terenie zakładu pracy

Wprowadziliśmy całkowity zakaz palenia tytoniu na terenie zakładu pracy. Nie mamy również palarni. Jeden z naszych pracowników złamał obowiązujący zakaz. Ponadto palił w miejscu, gdzie jest to szczególnie zabronione. W jaki sposób możemy go ukarać?

Złamanie przez pracownika zakazu palenia tytoniu na terenie zakładu pracy powinni Państwo potraktować jako zawinione naruszenie porządku pracy. W związku z tym mogą Państwo wymierzyć pracownikowi karę upomnienia lub nagany. Ponadto, jeśli pracownik przez swoje zachowanie nie przestrzega przepisów bhp lub przeciwpożarowych, mogą Państwo ukarać go karą pieniężną, która jednak za jedno przekroczenie nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika.

UZASADNIENIE

Od 15 listopada 2010 r. pracodawcy, bez względu na liczbę zatrudnianych osób, nie muszą tworzyć palarni na terenie zakładu pracy. Wprowadzając zakaz palenia wyrobów tytoniowych w firmie trzeba jednak pamiętać o obowiązku umieszczenia w widocznych miejscach informacji o takim zakazie.

WAŻNE!

Za brak informacji o zakazie palenia na terenie zakładu pracy pracodawcy grozi kara grzywny do 2000 zł.

Pracownicy nieprzestrzegający ustalonego w zakładzie pracy zakazu palenia powinni liczyć się z możliwością nałożenia na nich kary upomnienia, nagany, a nawet kary pieniężnej. Tę ostatnią pracodawca przeznacza na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 108 § 1, § 2 i § 4 Kodeksu pracy). Kary porządkowe, o których mowa, pracodawca może zastosować tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika, nie później jednak niż w ciągu 2 tygodni od dnia, w którym dowiedział się o naruszeniu obowiązku pracowniczego i nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia. W omawianym przypadku o zastosowanej karze pracodawca ma obowiązek powiadomić pracownika na piśmie, wskazując datę złamania zakazu palenia oraz informując go o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. Po roku nienagannej pracy pracodawca powinien uznać karę za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usunąć z akt osobowych zatrudnionego.

WAŻNE!

Za jedno naruszenie obowiązków pracowniczych pracodawca może zastosować tylko jedną karę porządkową.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama