Kategorie

Jak można ukarać pracownika za złamanie zakazu palenia tytoniu na terenie zakładu pracy

Mariusz Pigulski
Wprowadziliśmy całkowity zakaz palenia tytoniu na terenie zakładu pracy. Nie mamy również palarni. Jeden z naszych pracowników złamał obowiązujący zakaz. Ponadto palił w miejscu, gdzie jest to szczególnie zabronione. W jaki sposób możemy go ukarać?

Złamanie przez pracownika zakazu palenia tytoniu na terenie zakładu pracy powinni Państwo potraktować jako zawinione naruszenie porządku pracy. W związku z tym mogą Państwo wymierzyć pracownikowi karę upomnienia lub nagany. Ponadto, jeśli pracownik przez swoje zachowanie nie przestrzega przepisów bhp lub przeciwpożarowych, mogą Państwo ukarać go karą pieniężną, która jednak za jedno przekroczenie nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika.

UZASADNIENIE

Od 15 listopada 2010 r. pracodawcy, bez względu na liczbę zatrudnianych osób, nie muszą tworzyć palarni na terenie zakładu pracy. Wprowadzając zakaz palenia wyrobów tytoniowych w firmie trzeba jednak pamiętać o obowiązku umieszczenia w widocznych miejscach informacji o takim zakazie.

WAŻNE!

Za brak informacji o zakazie palenia na terenie zakładu pracy pracodawcy grozi kara grzywny do 2000 zł.

Pracownicy nieprzestrzegający ustalonego w zakładzie pracy zakazu palenia powinni liczyć się z możliwością nałożenia na nich kary upomnienia, nagany, a nawet kary pieniężnej. Tę ostatnią pracodawca przeznacza na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 108 § 1, § 2 i § 4 Kodeksu pracy). Kary porządkowe, o których mowa, pracodawca może zastosować tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika, nie później jednak niż w ciągu 2 tygodni od dnia, w którym dowiedział się o naruszeniu obowiązku pracowniczego i nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia. W omawianym przypadku o zastosowanej karze pracodawca ma obowiązek powiadomić pracownika na piśmie, wskazując datę złamania zakazu palenia oraz informując go o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. Po roku nienagannej pracy pracodawca powinien uznać karę za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usunąć z akt osobowych zatrudnionego.

WAŻNE!

Za jedno naruszenie obowiązków pracowniczych pracodawca może zastosować tylko jedną karę porządkową.


Decydując się na finansowe ukaranie podwładnego za nieprzestrzeganie zakazu palenia w pracy należy pamiętać o kilku istotnych warunkach:

 • ukarać można pracownika, który nie przestrzegał przepisów bhp lub przeciwpożarowych,
 • kara pieniężna za jedno takie przewinienie nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika,
 • łącznie kary pieniężne w miesiącu nie mogą przewyższać 1/10 części wynagrodzenia netto przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń egzekwowanych przez uprawnione organy oraz zaliczek pieniężnych,
 • w odniesieniu do kar pieniężnych należy przestrzegać kwoty wolnej od potrąceń (90% płacy minimalnej). W przypadku pracowników niepełnoetatowych kwotę tę należy obniżyć proporcjonalnie do wymiaru etatu.

WAŻNE!

W podstawie obliczenia wysokości kary pieniężnej należy uwzględnić zarówno wynagrodzenie stałe, jak i zmienne z miesiąca, w którym doszło do przewinienia, a jej wysokość należy obliczać od wynagrodzenia brutto.

W celu obliczenia kwoty jednodniowego wynagrodzenia z tytułu nałożonych kar pieniężnych należy stosować zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy (§ 2 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia wynagrodzeniowego). W związku z tym wysokość kary należy ustalać od kwoty brutto wynagrodzenia za pracę.

PRZYKŁAD

Renata D. pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy i otrzymuje stałe wynagrodzenie miesięczne w wysokości 3500 zł oraz zmienną premię regulaminową, która w okresie od września do listopada 2010 r. wyniosła łącznie 2700 zł. W grudniu 2010 r. Renata D. za złamanie zakazu palenia papierosów na terenie firmy została ukarana pieniężną karą porządkową w wysokości 200 zł. W miesiącu ukarania pensja netto Renaty D. wyniesie 2853,96 zł (podstawowe koszty uzyskania przychodu i złożone PIT-2). Wymierzona kara nie narusza ograniczeń wynikających z przepisów, ponieważ:

nie jest większa niż jednodniowe wynagrodzenia za pracę, co potwierdzają następujące obliczenia:

3500 zł + (2700 zł : 3) = 4400 zł,

4400 zł : 21,08 (współczynnik ekwiwalentowy) = 208,73 zł,

208,73 zł > 200 zł;


nie przekracza 1/10 części wynagrodzenia przypadającego do wypłaty:

2853,96 zł × 1/10 = 285,40 zł,

285,40 zł > 200 zł;

nie narusza kwoty wolnej od potrąceń:

2853,96 zł – 200 zł = 2653,96 zł,

2653,96 zł > 885,74 zł.

W pewnych okolicznościach łamanie przez pracownika ustanowionego w firmie zakazu palenia tytoniu może być także podstawą do rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia. Mogłoby do tego dojść np. w sytuacji wielokrotnych naruszeń tego zakazu, które narażałyby zdrowie i życie pozostałych zatrudnionych oraz stanowiłyby zagrożenie dla mienia pracodawcy.

Podstawa prawna

 • art. 108–1113 Kodeksu pracy,
 • art. 1 pkt 2, art. 1 pkt 3 ust. 3, art. 1 pkt 8 ustawy z 8 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. Nr 81, poz. 529),
 • art. 5 ust. 1 i ust. 1a ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55 ze zm.),
 • § 2 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?