reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Spory zbiorowe - związki zawodowe mogą organizować nielegalne strajki

Spory zbiorowe - związki zawodowe mogą organizować nielegalne strajki

Przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych powinny być zmienione - twierdzą Pracodawcy RP. Ich zdaniem należy wprowadzić m.in. prawo do lokautu, termin przedawnienia sporu zbiorowego, a przede wszystkim doprecyzować przedmiot sporu zbiorowego.

Obowiązujące przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych zbyt ogólnie definiują przedmiot sporu zbiorowego, w związku z czym są one wszczynane we wszelkich sprawach, które dotyczą zbiorowych praw i interesów pracowników. Co prawda ustawa na to nie zezwala, ale interpretacja przyjmowana przez związki zawodowe jest bardzo szeroka. Co za tym idzie - istnieje duże prawdopodobieństwo strajku, który od samego początku jest nielegalny.

 Większość pracowników jest zatrudnionych w firmach bez związków zawodowych >>

Na podstawie ustawy pracodawca w trakcie prowadzenia sporu nie ma prawa wystąpienia do sądu z wnioskiem o zbadanie, czy spór zbiorowy i strajk są legalne. Z kolei przyznanie prawa do wszczęcia i prowadzenia sporu zbiorowego każdej organizacji związkowej znacznie utrudnia osiągnięcie porozumienia. Zdarza się, że pracodawca nierzadko jest w sporze zbiorowym z kilkoma, a nawet kilkunastoma organizacjami związkowymi, a każda z nich przedstawia różne postulaty. W takiej sytuacji zakończenie sporu, którego warunkiem jest uzgodnione wspólnego stanowiska stron, staje się w zasadzie niewykonalne.

Negatywna ocena związków zawodowych >>

Ważną kwestią jest również wprowadzenie zasad dotyczących przeprowadzania referendum strajkowego. Brak takiej regulacji sprzyja bowiem nadużyciom. Precyzyjne określenie procedury przeprowadzania takiego referendum jest niezbędne z punktu widzenia jego rzetelności. Mankamentem ustawy jest niewielka skuteczność przepisów dotyczących odpowiedzialności organizatorów nielegalnego strajku lub akcji protestacyjnej. Pracodawca nie wie bowiem, kogo ma pociągnąć do odpowiedzialności za poniesioną szkodę, ponieważ trudno ustalić, kto był organizatorem nielegalnego strajku.

 Działaczowi związkowemu przysługuje przywrócenie do pracy >>

W ocenie Pracodawców RP konieczne są jak najszybsze zmiany w ustawie. Organizacja postuluje:

  • doprecyzowanie przedmiotu sporu zbiorowego;
  • przyznanie prawa do prowadzenia i wszczęcia sporu zbiorowego wyłącznie reprezentatywnej organizacji związkowej;
  • zagwarantowanie możliwości wystąpienia do sądu w sprawie zbadania legalności sporu i strajku na etapie jego prowadzenia;
  • wprowadzenie prawa do lokautu dla pracodawców;
  • wprowadzenie terminu przedawnienia sporu zbiorowego;
  • wprowadzenie zasad dotyczących przeprowadzania referendum strajkowego;
  • zwiększenie skuteczności przepisów dotyczących odpowiedzialności organizatorów nielegalnego strajku lub akcji protestacyjnej poprzez rozszerzenie kręgu osób odpowiedzialnych.

 Zwolnienie działacza związkowego >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

kadry.infor.pl
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama