reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zły system kontroli zwolnień lekarskich naraża pracodawców na straty

Zły system kontroli zwolnień lekarskich naraża pracodawców na straty

Zły system kontroli jest winny temu, że pracownicy bezprawnie korzystają ze zwolnień lekarskich. Zdaniem Pracodawców RP potrzebne jest jak najszybsze rozwiązanie tego problemu.

Dla pracodawców absencja pracownika oznacza podwójne straty. Nieobecnemu pracownikowi pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33 dni zwolnienia. Także pracownik-zastępca otrzymuje wynagrodzenie z tytułu świadczenia pracy.

Uproszczone druki zwolnień lekarskich >>

Pracodawca może wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę w przypadku nabrania podejrzeń co do prawdziwości zwolnienia oraz sposobu jego wykorzystania. Niestety, w praktyce ZUS reaguje dopiero po upływie 33 dni zwolnienia, kiedy sam zaczyna płacić zasiłek. W 2009 r. zaledwie 10 proc. kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzonych przez ZUS dotyczyło wniosków pracodawców. Ponadto z kontroli przeprowadzonej w pierwszym półroczu 2010 r. przez ZUS wynika, że co dziesiąty pracownik będący na zwolnieniu lekarskim był zdolny do pracy.

Fałszywe zwolnienia lekarskie nadal popularne >>

Przeznaczeniem zwolnienia lekarskiego jest odzyskanie zdolności do pracy. Oznacza to, że w jego trakcie pracownik nie może podejmować czynności sprzecznych z tym celem. Zdaniem Sądu Najwyższego pracodawca ma prawo zażądać od pracownika wyjaśnienia, czy w czasie zwolnienia stosował się do zaleceń lekarza. Ustalenie, że pracownik wykorzystał zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem, może być podstawą do zwolnienia w trybie dyscyplinarnym.

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie >>

Tak więc, pomimo problemów z kontrolowaniem zwolnień lekarskich, pracownik nie jest bezkarny. Oprócz zwolnienia dyscyplinarnego, pracodawca może mu także wypowiedzieć umowę o pracę. Jeżeli pracownik jest obecny w pracy, to takie wypowiedzenie będzie skuteczne. Doręczenie zwolnienia lekarskiego później, nawet tego samego dnia, nie wpływa na skuteczność wypowiedzenia.

Kontrola ZUS osób przebywających na zwolnieniach lekarskich >>

Częsta i długotrwała absencja chorobowa pracownika, uniemożliwiająca realizację głównego celu umowy o pracę, może uzasadniać jej wypowiedzenie. Warto pamiętać, że obowiązek uzasadniania wypowiedzenia umowy przez pracodawcę dotyczy wyłącznie umowy na czas nieokreślony. W przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony nagminne korzystanie ze zwolnień lekarskich może być powodem jej nieprzedłużenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama