Zły system kontroli zwolnień lekarskich naraża pracodawców na straty
REKLAMA
Dla pracodawców absencja pracownika oznacza podwójne straty. Nieobecnemu pracownikowi pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33 dni zwolnienia. Także pracownik-zastępca otrzymuje wynagrodzenie z tytułu świadczenia pracy.
REKLAMA
Uproszczone druki zwolnień lekarskich >>
Pracodawca może wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę w przypadku nabrania podejrzeń co do prawdziwości zwolnienia oraz sposobu jego wykorzystania. Niestety, w praktyce ZUS reaguje dopiero po upływie 33 dni zwolnienia, kiedy sam zaczyna płacić zasiłek. W 2009 r. zaledwie 10 proc. kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzonych przez ZUS dotyczyło wniosków pracodawców. Ponadto z kontroli przeprowadzonej w pierwszym półroczu 2010 r. przez ZUS wynika, że co dziesiąty pracownik będący na zwolnieniu lekarskim był zdolny do pracy.
Fałszywe zwolnienia lekarskie nadal popularne >>
Przeznaczeniem zwolnienia lekarskiego jest odzyskanie zdolności do pracy. Oznacza to, że w jego trakcie pracownik nie może podejmować czynności sprzecznych z tym celem. Zdaniem Sądu Najwyższego pracodawca ma prawo zażądać od pracownika wyjaśnienia, czy w czasie zwolnienia stosował się do zaleceń lekarza. Ustalenie, że pracownik wykorzystał zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem, może być podstawą do zwolnienia w trybie dyscyplinarnym.
ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie >>
Tak więc, pomimo problemów z kontrolowaniem zwolnień lekarskich, pracownik nie jest bezkarny. Oprócz zwolnienia dyscyplinarnego, pracodawca może mu także wypowiedzieć umowę o pracę. Jeżeli pracownik jest obecny w pracy, to takie wypowiedzenie będzie skuteczne. Doręczenie zwolnienia lekarskiego później, nawet tego samego dnia, nie wpływa na skuteczność wypowiedzenia.
Kontrola ZUS osób przebywających na zwolnieniach lekarskich >>
Częsta i długotrwała absencja chorobowa pracownika, uniemożliwiająca realizację głównego celu umowy o pracę, może uzasadniać jej wypowiedzenie. Warto pamiętać, że obowiązek uzasadniania wypowiedzenia umowy przez pracodawcę dotyczy wyłącznie umowy na czas nieokreślony. W przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony nagminne korzystanie ze zwolnień lekarskich może być powodem jej nieprzedłużenia.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat