Czy bony towarowe dla pracowników powinny być opodatkowane
REKLAMA
Zdaniem Pracodawców RP nie powinno dochodzić do dyskryminacji bonów pod względem podatkowym. W tej sprawie w sejmowej Komisji Finansów Publicznych znajdują się dwa projekty nowelizacji ustawy o PIT, jednak prace nad nimi są zawieszone.
REKLAMA
Zasadniczym problemem, na jaki napotykają pracodawcy chcący wesprzeć swoich pracowników bonami towarowymi jest to, że dziś należy od nich odprowadzić podatek dochodowy w pełnej wysokości. Bony nie są z niego zwolnione, jak w przypadku innego rodzaju świadczeń rzeczowych lub przekazywanej pracownikom gotówki.
Przedpłacone karty płatnicze zamiast paczki dla pracownika >>
Takie rozwiązanie legislacyjne już od dawna budzi wiele emocji, gdyż nie jest znana intencja, zgodnie z którą na gruncie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT dokonano zróżnicowania pod względem podatkowym instrumentów służących do osiągnięcia tego samego celu. Tym celem jest realizowanie zadań ze sfery socjalnej poprzez wykorzystanie środków pochodzących z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych.
Skoro bony, talony i tego typu instrumenty mogą być zamienione w sklepie lub punkcie usługowym jedynie na konkretny towar (np. posiłek) lub usługę (np. wstęp na spektakl teatralny), to dlaczego zostało wprowadzone - jak się wydaje zupełnie sztuczne - rozwiązanie prawne powodujące w efekcie dyskryminację jednego z segmentów rynku?
Świadczenia dla pracowników - projekt zmian pakietu antykryzysowego >>
Dokonując zmian legislacyjnych ustawodawca powinien mieć w świadomości, że celem prawa podatkowego powinno być pozyskanie wpływów do budżetu państwa, a nie utrzymywanie arbitralnych rozwiązań utrudniających korzystanie przez uczestników rynku z wybranych przez nich instrumentów służących wspieraniu pracowników. Pracodawcy RP postulują o podjęcie prac legislacyjnych w tym zakresie.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat