REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie trzeba będzie oddawać dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy

REKLAMA

Od 1 stycznia 2011 r. pracodawcy nie będą mieli obowiązku oddawania dnia wolnego za święto, które przypada dla pracownika w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, np. w sobotę. Jednocześnie nowelizacja przewiduje wprowadzenie nowego dnia wolnego od pracy - 6 stycznia, tj. święto Trzech Króli.

Ustawa z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 224, poz. 1459) zmienia zasady rozliczania czasu pracy pracowników. Nowe przepisy są jednak krytykowane przez większość ekspertów prawa pracy jako niezgodne z Konstytucją RP i dyskryminujące pracowników.

REKLAMA

Święto Trzech Króli - informacja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej >>

Jakie zmiany wprowadza nowelizacja

Omawiana nowelizacja Kodeksu pracy i niektórych innych ustaw wprowadza zmianę art. 130 Kodeksu pracy. Polega ona na dodaniu w tym artykule § 21, który określa, że „jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy”. Zmiana ta oznacza, że jeżeli święto przypadnie w dzień wolny dla pracownika od pracy z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy, to nie trzeba mu oddawać innego dnia wolnego za to święto. Dotychczas tylko święto, które przypadało w niedzielę, nie obniżało wymiaru czasu pracy, a tym samym nie powodowało obowiązku oddania dodatkowego dnia wolnego pracownikom. Natomiast gdy święto przypadło w dniu wolnym od pracy z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy, np. w sobotę, to trzeba było oddać pracownikowi inny wolny dzień.

Nowelizacja wprowadza także zmianę w ustawie o dniach wolnych od pracy. W wyniku tej zmiany pracownicy zyskali nowy dzień wolny od pracy w dniu święta Trzech Króli, tj. 6 stycznia.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 1 stycznia 2011 r. pracownicy będą mieli wolne 6 stycznia (święto Trzech Króli).

Na skutek wprowadzanych zmian pracownicy, którzy pracują od poniedziałku do piątku i z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy mają wolne soboty, w ciągu najbliższych 10 lat (2011–2020) zyskają 7 dni wolnych z tytułu święta Trzech Króli (w 2013 r. i w 2019 r. 6 stycznia przypada w niedzielę, a w 2018 r. w sobotę). Stracą natomiast 8 dni wolnych w związku ze zniesieniem obowiązku oddawania dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę. W poszczególnych latach z tytułu świąt przypadających w sobotę pracownicy stracą:

  • w 2011 r. – 1 dzień,
  • w 2012 r. – 0 dni,
  • w 2013 r. – 0 dni,
  • w 2014 r. – 2 dni,
  • w 2015 r. – 2 dni,
  • w 2016 r. – 0 dni,
  • w 2017 r. – 1 dzień,
  • w 2018 r. – 0 dni,
  • w 2019 r. – 0 dni,
  • w 2020 r. – 2 dni.

Konsekwencją wprowadzenia nowych przepisów będzie również zakaz pracy przez pracowników 6 stycznia w placówkach handlowych. Pracownicy zatrudnieni w handlu nie mogą bowiem pracować w dni świąteczne.

WAŻNE!

Po zmianie przepisów, 6 stycznia będzie bezwzględnie wolny od pracy dla pracowników pracujących w placówkach handlowych.


Rozliczanie czasu pracy na podstawie nowych przepisów

W wyniku omawianej nowelizacji zmienią się zasady obliczania wymiaru czasu pracy. Przedstawiamy to na przykładzie pracownika pracującego w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w okresie rozliczeniowym, który obejmuje styczeń 2011 r. Po zmianie przepisów, od 1 stycznia 2011 r. wymiar czasu pracy takiego pracownika trzeba będzie obliczać w następujący sposób:

Krok 1. Liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym należy pomnożyć przez 40 godzin

W styczniu 2011 r. występują 4 pełne tygodnie, a zatem 4 x 40 godz. = 160 godz.

Krok 2. Do otrzymanej liczby godzin dodajemy iloczyn 8 godzin i liczby dni „wystających” poza pełne tygodnie, przypadających od poniedziałku do piątku

W styczniu 2011 r. jest jeden taki dzień, tj. 31 stycznia, a zatem 160 godz. + 8 godz. = 168 godz.

Krok 3. Od otrzymanej liczby godzin należy odjąć każde święto uznane za dzień wolny od pracy, który przypada w innym dniu niż niedziela lub dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy

W styczniu 2011 r. będzie tylko jedno takie święto, tj. 6 stycznia (święto Trzech Króli), który przypada w czwartek. Wymiaru czasu pracy dla pracownika pracującego od poniedziałku do piątku nie obniży natomiast święto 1 stycznia (Nowy Rok), które przypada w przyszłym roku w sobotę. Należy zatem: 168 godz. – 8 godz. = 160 godz.

W styczniu 2011 r. pracownicy pracujący od poniedziałku do piątku mają do przepracowania 160 godz.

Udzielanie wolnego za pracę w soboty, niedziele, święta oraz w godzinach nadliczbowych >>

W taki sam sposób trzeba obliczać wymiar czasu pracy dla poszczególnych miesięcy 2011 r. Tabela przedstawia wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach 2011 r. dla pracowników pracujących od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy.

@RY1@i65/2010/022/i65.2010.022.000.0012.001.jpg@RY2@

Dzień wolny za 25 grudnia 2010 r.

Ostatni raz pracodawcy będą musieli oddać pracownikom dzień wolny za święto Bożego Narodzenia, które przypada w sobotę 25 grudnia br. Do końca 2010 r. będą bowiem obowiązywały dotychczasowe przepisy, które przewidują taki obowiązek. Pracodawca powinien za święto, które przypada w sobotę, oddać cały dzień wolny w okresie rozliczeniowym, w którym to święto wystąpiło. Może zatem dojść do sytuacji, że pracodawca odda dzień wolny za Boże Narodzenie w 2011 r., kiedy będą obowiązywały już nowe przepisy w tym zakresie.

PRZYKŁAD

REKLAMA

W zakładzie obowiązuje 4-miesięczny okres rozliczeniowy. Pracownicy pracują od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy. Okres rozliczeniowy przypada od 1 listopada 2010 r. do 28 lutego 2011 r. Pracodawca za święto Bożego Narodzenia (25 grudnia), które przypada w sobotę, wyznaczył pracownikom dzień wolny 7 stycznia 2011 r. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Obowiązek oddania dnia wolnego wynika z tego, że sobotę 25 grudnia br. pracownicy mają wolną z tytułu święta. Pracodawca musi natomiast zapewnić im dodatkowy dzień wolny z tytuły przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Dlatego ma obowiązek wyznaczyć dodatkowy dzień wolny.


Wątpliwości dotyczące nowych przepisów

Zdaniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz większości ekspertów, wprowadzone przepisy dotyczące zniesienia obowiązku oddawania dnia wolnego za święto, które przypada w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, są niezgodne z art. 66 ust. 2 Konstytucji RP. Przepis ten gwarantuje pracownikom prawo do określonych w ustawie dni wolnych. Wprowadzenie zasady, że święto, które przypada w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, nie obniża wymiaru czasu pracy, powoduje, że pracodawca nie musi w jednym z tygodni pracy zapewniać dnia wolnego od pracy. Tym samym pracownicy będą mieli mniej dni wolnych od pracy niż gwarantują im przepisy dotyczące przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Za pracę w wolną sobotę pracownikowi należy się inny dzień wolny >>

Nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca zniesienia obowiązku oddawania dnia wolnego za święto, które przypada w dzień wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy, spowoduje również, że pracownicy będą mieli różne wymiary czasu pracy w zależności od rozkładu czasu pracy. Nowe przepisy będą zatem naruszały zasadę równego traktowania w zatrudnieniu.

PRZYKŁAD

Pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godz. Z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy ma wolne soboty. Drugi pracownik pracuje od wtorku do soboty w podstawowym systemie czasu pracy po 8 godz. Z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy ma wolne poniedziałki. W styczniu 2011 r. występują dwa święta wolne od pracy, tj. 1 stycznia (sobota) i 6 stycznia (czwartek). Pracownik, który pracuje od poniedziałku do piątku, w styczniu 2011 r. przepracuje 160 godzin. Wymiar czasu pracy obniży mu tylko święto Trzech Króli, które przypada w czwartek. Wymiaru czasu pracy nie obniży mu natomiast święto 1 stycznia, które przypada w sobotę, czyli w dzień dla pracownika wolny od pracy. Przedstawia to poniższy harmonogram:

Styczeń 2011 r.

@RY1@i65/2010/022/i65.2010.022.000.0012.002.jpg@RY2@

Natomiast pracownik pracujący od wtorku do soboty w styczniu 2011 r. będzie miał do przepracowania 152 godziny. Wymiar czasu pracy obniży mu zarówno święto 1 stycznia, które przypada w sobotę, czyli w dzień jego pracy, jak i święto 6 stycznia, które przypada w czwartek, czyli również w dzień jego pracy.


Dotychczas, bez względu na rozkład czasu pracy, pracownicy mieli do przepracowania taki sam wymiar czasu pracy. Po wejściu w życie nowych przepisów, ze względu na różne wymiary czasu pracy uzależnione od rozkładu czasu pracy, w jakim pracuje pracownik, pracownicy wynagradzani stawką godzinową będą zarabiać różne kwoty, mimo że będą mieli taką samą stawkę wynagrodzenia. W przedstawionym wyżej przykładzie, jeżeli pracownicy są wynagradzani stawką godzinową, to pracownik pracujący od poniedziałku do piątku otrzyma za styczeń 2011 r. wynagrodzenie za 160 godzin pracy, natomiast pracownik pracujący od wtorku do soboty otrzyma wynagrodzenie tylko za 152 godziny. Jeżeli pracownicy są wynagradzani w stawce miesięcznej i otrzymują takie samo wynagrodzenie, wówczas – mimo że przepracują różną liczbę godzin – zarobią tyle samo.

Dzień wolny w święto Trzech Króli - zapowiedzi zaskarżenia ustawy do TK >>

REKLAMA

Ze względu na różne wymiary czasu pracy pracownicy pracujący w nocy będą otrzymywać różne wysokości dodatków za pracę w nocy. Przy ustalaniu tych dodatków bierzemy bowiem pod uwagę wymiar czasu pracy w danym miesiącu, w którym doszło do pracy nocnej. Różne wymiary czasu pracy wpłyną również na ustalenie dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej. Wpływ na wysokość tych dodatków mają bowiem także wymiary czasu pracy w poszczególnych miesiącach.

Ponadto nowe przepisy dają pracodawcy prawo do zwiększania liczby godzin pracy w zależności od rozkładu. Pracodawca, który układa harmonogramy czasu pracy na dane okresy rozliczeniowe, np. w systemie równoważnym czasu pracy, może zaplanować pracownikom dni świąteczne jako dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Wówczas pracownicy przepracują więcej godzin.

Podstawa prawna:

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

REKLAMA

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

REKLAMA

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

REKLAMA