| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Dzień wolny w święto Trzech Króli - zapowiedzi zaskarżenia ustawy do TK

Dzień wolny w święto Trzech Króli - zapowiedzi zaskarżenia ustawy do TK

Prezydent podpisał ustawę nowelizującą ustawę o dniach wolnych od pracy i Kodeks pracy. Nowelizacja ustanawia 6 stycznia - święto Trzech Króli - dniem wolnym od pracy. Zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego (TK) zapowiadają zarówno związkowcy, jak i pracodawcy.

Zgodnie z nowelą Trzech Króli będzie uznawane za święto państwowe. Oznacza to, że tego dnia pracownicy będą mieli wolne. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2011 r.

Obecnie Kodeks pracy stanowi, że "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Nowelizacja wprowadza zapis, zgodnie z którym jeżeli święto przypada w dzień wolny przy pięciotygodniowym dniu pracy - także w sobotę, nie obniża to wymiaru czasu pracy.

Czy będzie wolne w święto Trzech Króli - apel o skierowanie ustawy do TK >>

Według wyliczeń PO - autora projektu - wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy, 6 stycznia, w okresie od roku 2011 do roku 2020 przyniesie dodatkowo dziewięć dni wolnych od pracy, a zniesienie uprawnień do "odzyskiwania" dnia wolnego za święto przypadające w sobotę w tym samym okresie "zwróci" gospodarce osiem dni roboczych.

Tymczasem w ocenie związkowców z OPZZ może doprowadzić do wydłużenia czasu pracy nawet o pięć-sześć dni rocznie. Wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski powiedział, że w noweli przyjęto zasadę, że "święto przypadające w tygodniu nie skraca czasu pracy". A to - jak zaznaczył - oznacza, że "dni wolne, przypadające w środku tygodnia, będą odpracowywane w sobotę".

Dzień wolny w święto Trzech Króli to pretekst do wydłużenia czasu pracy >>

Skierowanie nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego zapowiedziała Solidarność, której przewodniczący Piotr Duda już wcześniej apelował do prezydenta Komorowskiego o niepodpisywanie ustawy, gdyż jest ona niekorzystna dla pracowników.

Zaskarżenie nowelizacji do TK - choć z innych niż związkowcy względów - zapowiada także Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. W ocenie PKPP Lewiatan "polskich firm i rodzin nie stać na dłuższe świętowanie". Zdaniem Lewiatana nowe święto państwowe oznacza dla pracodawców dodatkowe koszty w wysokości 900 mln zł, a wpływy budżetowe z podatków CIT oraz VAT mogą być niższe łącznie o ok. 370 mln zł.

Święto Trzech Króli - informacja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej >>

W ocenie PKPP zapis likwidujący możliwość odbierania dnia wolnego, jeśli święto narodowe wypada w sobotę, może być niezgodny z konstytucją. Ponadto - jak twierdzi - przepisy te są też sprzeczne z konkordatem, gdyż ustanowienie święta kościelnego świętem państwowym powinno być poprzedzone ustaleniami z Watykanem.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »