REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przeprowadzić konsultację związkową wypowiedzenia umowy o pracę

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).

REKLAMA

Pracodawca przy wypowiadaniu umów o pracę pracownikom musi pamiętać o poinformowaniu związku zawodowego o tym zamiarze, a następnie powinien złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy danemu pracownikowi.

Pracodawca przed wręczeniem pracownikowi wypowiedzenia musi sprawdzić czy dana osoba nie podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem oraz przekazać związkowi zawodowemu informację o zamierzonym zwolnieniu. Brak takiego powiadomienia może być podstawą do uznania wypowiedzenia za dokonane niezgodnie z prawem.

Autopromocja

We wszystkich aspektach obowiązkowej współpracy z organizacją związkową pracodawca bierze pod uwagę związek zawodowy, który zrzesza co najmniej 10 członków będących:

  • pracownikami lub osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą u pracodawcy objętego działaniem tej organizacji albo
  • funkcjonariuszami pełniącymi służbę w jednostce objętej działaniem tej organizacji.

W odniesieniu do międzyzakładowej organizacji związkowej przy ustalaniu liczby członków, o której mowa w art. 251 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych (zwanej dalej ustawą), uwzględnia się liczbę członków zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji.

Na każdą organizację związkową – bez względu na jej liczebność – został nałożony obowiązek przedstawiania co kwartał (według stanu na ostatni dzień kwartału) w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po tym kwartale pracodawcy albo dowódcy jednostki informacji o łącznej liczbie członków tej organizacji.

Informacja dla związku zawodowego

O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową. W piśmie powinna być podana przyczyna uzasadniająca rozwiązanie umowy (art. 38 k.p.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy można pominąć konsultację ze związkiem zawodowym przy wypowiedzeniu umowy o pracę >>

Chodzi tu jedynie o obowiązek informacyjny, a nie o konieczność dokonania uzgodnień. Pracodawca nie jest zobowiązany do uzgodnienia wypowiedzenia ze związkiem zawodowym ani też prowadzenia z nim negocjacji w tej kwestii. Jeżeli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia. Pracodawca powinien rozpatrzyć to stanowisko, jednak nie jest nim w żaden sposób związany. Nawet mimo ewentualnych zastrzeżeń związku zawodowego sam podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.


Przykład

Pracodawca zatrudniający 87 osób zamierza zwolnić 12 z nich. Wszystkie zwolnienia zostaną dokonane w okresie nieprzekraczającym 30 dni. Powodem wypowiedzeń są przyczyny niedotyczące pracowników. W takim przypadku mamy do czynienia ze zwolnieniem grupowym. Jeśli zostało zawarte porozumienie dotyczące zasad zwolnienia grupowego, w razie zwolnienia, o którym mowa w przykładzie, pracodawca nie zastosuje art. 38 k.p., czyli nie musi zawiadamiać o zamiarze wypowiedzenia organizacji związkowej.

Obowiązek zawiadomienia związku zawodowego nie dotyczy także zwolnień indywidualnych (czyli zwolnień, które nie spełniają kryterium uznania ich za zwolnienie grupowe) z powodu likwidacji lub upadłości pracodawcy. Wyłączenia tego nie można jednak absolutnie rozciągnąć na zwolnienie z powodu likwidacji stanowiska pracy.

Przykład

Pracodawca wręczył pracownikowi będącemu członkiem organizacji związkowej pismo w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę i jednocześnie przekazał związkowi zawodowemu pismo informujące o przyczynie tego wypowiedzenia. W tym przypadku pracodawca postąpił niewłaściwie, gdyż musi poinformować związek zawodowy o planowanym zwolnieniu, zanim złoży oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę. Wypowiedzenie umowy o pracę dokonane przez pracodawcę przed upływem 5 dni od otrzymania przez organizację związkową informacji o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę narusza tryb zwolnienia przewidziany w Kodeksie pracy. Nie będzie tak tylko wówczas, gdy przed upływem tego okresu związek powiadomi pracodawcę, że nie zgłasza zastrzeżeń do zamierzonego wypowiedzenia.

Termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia, przy czym dnia zawiadomienia zakładowej organizacji związkowej nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu. Należy także pamiętać, że w przypadku gdy koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to termin upływa dnia następnego.

Wzór zawiadomienia zakładowej organizacji związkowej >>

Pracodawca, wskazując związkowi zawodowemu przyczynę zamierzonego wypowiedzenia, określa jednocześnie przyczynę zwolnienia podawaną w piśmie o wypowiedzeniu umowy kierowanym do pracownika. Tryb współdziałania z zakładową organizacją związkową określony w art. 38 k.p. nie będzie zachowany, gdy wypowiedzenie nastąpiło z innej przyczyny niż wskazana zakładowej organizacji związkowej w zawiadomieniu o zamierzonym wypowiedzeniu.

Zdaniem Sądu Najwyższego, wypowiedzenie umowy o pracę po przywróceniu pracownika do pracy z innej przyczyny niż podana poprzednio wymaga ponownej konsultacji z zakładową organizacją związkową (wyrok z 12 stycznia 1998 r., I PKN 454/97).


Pracownik reprezentowany przez związek

Obowiązek informacyjny obejmuje zamiar wypowiedzenia umowy pracownikom reprezentowanym przez związek, czyli pracownikom będącym członkami zakładowej organizacji związkowej lub pracownikom, którzy zwrócili się do związku zawodowego, a związek ten wyraził zgodę na obronę ich praw.

Pracownik niezrzeszony w związku zawodowym ma prawo do obrony swoich praw na zasadach dotyczących pracowników będących członkami związku, jeżeli wybrana przez niego zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na obronę jego praw pracowniczych (art. 30 ust. 2 ustawy).

Związki zawodowe w firmie >>

Aby uzyskać informację o członkach zakładowej organizacji związkowej i pracownikach, których praw broni ta organizacja, pracodawca jest zobowiązany zwrócić się do zakładowej organizacji związkowej o informację w tym zakresie. Nieudzielenie jej w ciągu 5 dni zwalnia pracodawcę od obowiązku współdziałania z zakładową organizacją związkową.

O tym, czy pracodawca powinien każdorazowo zwracać się do wszystkich organizacji związkowych z pytaniem, czy reprezentują daną osobę, zdania są podzielone. Jednak to pracownik, który nie jest członkiem organizacji związkowej, powinien sam poinformować pracodawcę o tym, że dany związek zawodowy reprezentuje jego interesy i broni jego praw.

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 12 stycznia 1998 r. (I PKN 454/97, OSNP 1998/22/654).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Ci ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

REKLAMA

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

REKLAMA

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

REKLAMA