Jak przeprowadzić konsultację związkową wypowiedzenia umowy o pracę
Pracodawca przed wręczeniem pracownikowi wypowiedzenia musi sprawdzić czy dana osoba nie podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem oraz przekazać związkowi zawodowemu informację o zamierzonym zwolnieniu. Brak takiego powiadomienia może być podstawą do uznania wypowiedzenia za dokonane niezgodnie z prawem.
We wszystkich aspektach obowiązkowej współpracy z organizacją związkową pracodawca bierze pod uwagę związek zawodowy, który zrzesza co najmniej 10 członków będących:
- pracownikami lub osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą u pracodawcy objętego działaniem tej organizacji albo
- funkcjonariuszami pełniącymi służbę w jednostce objętej działaniem tej organizacji.
W odniesieniu do międzyzakładowej organizacji związkowej przy ustalaniu liczby członków, o której mowa w art. 251 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych (zwanej dalej ustawą), uwzględnia się liczbę członków zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji.
Na każdą organizację związkową – bez względu na jej liczebność – został nałożony obowiązek przedstawiania co kwartał (według stanu na ostatni dzień kwartału) w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po tym kwartale pracodawcy albo dowódcy jednostki informacji o łącznej liczbie członków tej organizacji.
Informacja dla związku zawodowego
O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową. W piśmie powinna być podana przyczyna uzasadniająca rozwiązanie umowy (art. 38 k.p.).
Kiedy można pominąć konsultację ze związkiem zawodowym przy wypowiedzeniu umowy o pracę >>
Chodzi tu jedynie o obowiązek informacyjny, a nie o konieczność dokonania uzgodnień. Pracodawca nie jest zobowiązany do uzgodnienia wypowiedzenia ze związkiem zawodowym ani też prowadzenia z nim negocjacji w tej kwestii. Jeżeli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia. Pracodawca powinien rozpatrzyć to stanowisko, jednak nie jest nim w żaden sposób związany. Nawet mimo ewentualnych zastrzeżeń związku zawodowego sam podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.
Przykład
Pracodawca zatrudniający 87 osób zamierza zwolnić 12 z nich. Wszystkie zwolnienia zostaną dokonane w okresie nieprzekraczającym 30 dni. Powodem wypowiedzeń są przyczyny niedotyczące pracowników. W takim przypadku mamy do czynienia ze zwolnieniem grupowym. Jeśli zostało zawarte porozumienie dotyczące zasad zwolnienia grupowego, w razie zwolnienia, o którym mowa w przykładzie, pracodawca nie zastosuje art. 38 k.p., czyli nie musi zawiadamiać o zamiarze wypowiedzenia organizacji związkowej.
Obowiązek zawiadomienia związku zawodowego nie dotyczy także zwolnień indywidualnych (czyli zwolnień, które nie spełniają kryterium uznania ich za zwolnienie grupowe) z powodu likwidacji lub upadłości pracodawcy. Wyłączenia tego nie można jednak absolutnie rozciągnąć na zwolnienie z powodu likwidacji stanowiska pracy.
Przykład
Pracodawca wręczył pracownikowi będącemu członkiem organizacji związkowej pismo w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę i jednocześnie przekazał związkowi zawodowemu pismo informujące o przyczynie tego wypowiedzenia. W tym przypadku pracodawca postąpił niewłaściwie, gdyż musi poinformować związek zawodowy o planowanym zwolnieniu, zanim złoży oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę. Wypowiedzenie umowy o pracę dokonane przez pracodawcę przed upływem 5 dni od otrzymania przez organizację związkową informacji o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę narusza tryb zwolnienia przewidziany w Kodeksie pracy. Nie będzie tak tylko wówczas, gdy przed upływem tego okresu związek powiadomi pracodawcę, że nie zgłasza zastrzeżeń do zamierzonego wypowiedzenia.
Termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia, przy czym dnia zawiadomienia zakładowej organizacji związkowej nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu. Należy także pamiętać, że w przypadku gdy koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to termin upływa dnia następnego.
Wzór zawiadomienia zakładowej organizacji związkowej >>
Pracodawca, wskazując związkowi zawodowemu przyczynę zamierzonego wypowiedzenia, określa jednocześnie przyczynę zwolnienia podawaną w piśmie o wypowiedzeniu umowy kierowanym do pracownika. Tryb współdziałania z zakładową organizacją związkową określony w art. 38 k.p. nie będzie zachowany, gdy wypowiedzenie nastąpiło z innej przyczyny niż wskazana zakładowej organizacji związkowej w zawiadomieniu o zamierzonym wypowiedzeniu.
Zdaniem Sądu Najwyższego, wypowiedzenie umowy o pracę po przywróceniu pracownika do pracy z innej przyczyny niż podana poprzednio wymaga ponownej konsultacji z zakładową organizacją związkową (wyrok z 12 stycznia 1998 r., I PKN 454/97).
Pracownik reprezentowany przez związek
Obowiązek informacyjny obejmuje zamiar wypowiedzenia umowy pracownikom reprezentowanym przez związek, czyli pracownikom będącym członkami zakładowej organizacji związkowej lub pracownikom, którzy zwrócili się do związku zawodowego, a związek ten wyraził zgodę na obronę ich praw.
Pracownik niezrzeszony w związku zawodowym ma prawo do obrony swoich praw na zasadach dotyczących pracowników będących członkami związku, jeżeli wybrana przez niego zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na obronę jego praw pracowniczych (art. 30 ust. 2 ustawy).
Aby uzyskać informację o członkach zakładowej organizacji związkowej i pracownikach, których praw broni ta organizacja, pracodawca jest zobowiązany zwrócić się do zakładowej organizacji związkowej o informację w tym zakresie. Nieudzielenie jej w ciągu 5 dni zwalnia pracodawcę od obowiązku współdziałania z zakładową organizacją związkową.
O tym, czy pracodawca powinien każdorazowo zwracać się do wszystkich organizacji związkowych z pytaniem, czy reprezentują daną osobę, zdania są podzielone. Jednak to pracownik, który nie jest członkiem organizacji związkowej, powinien sam poinformować pracodawcę o tym, że dany związek zawodowy reprezentuje jego interesy i broni jego praw.
Podstawa prawna:
- art. 38 Kodeksu pracy,
- ustawa z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).
Orzecznictwo:
- wyrok SN z 12 stycznia 1998 r. (I PKN 454/97, OSNP 1998/22/654).
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Zmniejszenie lub zawieszenie emerytur lub rent od 1 czerwca 2023 r. - jak będzie to wyglądało? Ile wynosiło przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2023 r.? Jak ustalić czy doszło do przekroczenia rocznej kwoty podstawy wymiaru składek? Jakie świadczenia mogą być zmniejszone czy zawieszone?
Monitorowanie oczu kierowcy było do niedawna podstawą technologii stosowanych do wykrywania zasypiania za kierownicą. Japońscy naukowcy odkryli, że kluczowe znaczenie ma monitorowanie nie tylko oczu, ale także całego ciała kierowcy.
Dział Doradztwa Podatkowego firmy doradczej Deloitte został objęty rocznym programem pilotażowym w zakresie optymalizacji czasu pracy. Ma on sprawdzić gotowość firmy na wprowadzenie optymalizacji czasu pracy. Pracownicy testują m.in. skompresowany tydzień pracy.
Stan zagrożenia epidemicznego może zostać odwołany już z końcem czerwca. Zakończenie tego stanu będzie wiązało się z obowiązkiem odnowienia badań okresowych pracowników, który był czasowo zawieszony. Nie przegap tych terminów!
Upowszechnienie wiedzy dotyczącej prawa pracy, uświadamianie zagrożeń czyhających na młodych pracowników w ich pierwszej pracy oraz informowanie o możliwości skorzystania z pomocy w zakresie prawa pracy to główne cele kampanii „Legitna praca”. Państwowa Inspekcja Pracy kieruje ją do młodych osób, które właśnie wkraczają na rynek pracy.
Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie jest jednym z głównym powodów żalu dzisiejszych pracowników – wynika z badania portalu pracy RocketJobs.pl. Co piąty z nich żałuje, że nie wybrał lepiej płatnego zawodu, a co czwarty, że nie prosił o podwyżkę. Czemu pieniądze wciąż są tematem tabu dla tak dużej liczby zatrudnionych i jakie są bariery w osiągnięciu satysfakcji finansowej?
Dni wolne od pracy to niedziele oraz święta. W niektórych przypadkach dozwolona jest jednak praca w dni, które co do zasady są od pracy wolne. Pracownikom, którzy muszą wtedy pracować przysługują z tego tytułu szczególne uprawnienia. Kiedy można, a nawet trzeba pracować w niedziele lub święta? Jaka rekompensata należy się pracownikowi pracującemu w te dni?
Pracownicy coraz bardziej odczuwają słabnącą siłę nabywczą swoich wynagrodzeń i wyraźnie oczekują, że ich pensje będą nadążać za rosnącymi cenami. 28 proc. zamierza w nadchodzącym czasie starać się o podwyżkę, a wzrostu wynagrodzenia oczekuje aż 62 proc. – wynika z badania „Barometr rynku pracy” Gi Group Holding.
Długi weekend czerwcowy z okazji święta Bożego Ciała będzie mógł potrwać tradycyjnie cztery dni. Co zrobić, żeby skorzystać z długiego weekendu?
Jakie przerwy w pracy przysługują kobiecie karmiącej piersią? Co w przypadku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy? Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na udzielenie przerwy na karmienie piersią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.
Podwyżki dla budżetówki i emerytur stażowych będą przedmiotem porozumienia pomiędzy NSZZ „Solidarność” a rządem. Komisja Krajowa związku zgodziła się na podpisanie dokumentu.
Nowy okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500 plus” rozpoczyna się 1 czerwca. Potrwa do 31 maja 2024 r. Jeśli wniosek o 500 plus zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.
W dniach 15-16 maja 2023 r. w Sztokholmie odbył się szczyt UE w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, którego celem było wyznaczenie perspektyw i celów do 2027 r. Co jest priorytetem dla UE w zakresie BHP i jakie akry prawne obowiązują w tym obszarze?
Pracowaliśmy nad rozwiązaniami, aby tzw. Mały ZUS był wydłużony o rok - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Dzieci powinny znać swoje prawa! Rodzice, władze państwowe i społeczeństwo powinni respektować wartości, które są ważne dla rozwoju dziecka. Jednym z najważniejszych dokumentów, w którym spisane są prawa dziecka jest Konwencja o Prawach Dziecka. Polska podpisała Konwencję o Prawach Dziecka 7 czerwca 1991 r. Co wynika z Konwencji i z Deklaracji Praw Dziecka?
W czerwcu 2023 r. są cztery niedziele. Czy w którąś z nich zakaz handlu w niedziele i święta nie obowiązuje. Czy w czerwcu przypada więc niedziela handlowa? Wyjaśniamy.
Urzędy pracy świadczą usługi poradnictwa zawodowego, z których mogą korzystać zarówno osoby bezrobotne oraz poszukujące pracy, jak i pracodawcy. Na czym dokładnie polega ta usługa? W jakich formach może być realizowana? Wyjaśniamy.
W dniu 1 czerwca przypada Dzień Dziecka. W tym szczególnym czasie, ale i każdego dnia, warto pamiętać o ochronie pracy dzieci. Dzieci mogą bowiem pracować na roli, w ramach pomocy rodzicom w gospodarstwie. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać pewnych zasad BHP. Szczególnie ważny jest wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat. Jakie to czynności? Poniżej wykaz wraz z omówieniem.
Komunikat ZUS: Dostępna jest już aktualizacja aplikacji mobilnej mZUS. W nowej wersji zmieniliśmy wygląd aplikacji i rozbudowaliśmy ją o kolejne funkcje.
Trwa procedowanie świadczenia wspierającego, odbyło się już drugie czytanie w Sejmie. W dniu 24 maja 2023 r. przygotowano dodatkowe sprawozdanie Komisji Społecznej i Rodziny. Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające?
Empatia to obecnie jedna z kluczowych kompetencji przywódczych, uważana za niezbędną do osiągnięcia sukcesu w zarządzaniu. Niezwykle istotne jest empatyczne podejście lidera do pracownika w zakresie jego kondycji psychicznej i samopoczucia. To wątek, na który zwraca uwagę kampania „Bliżej Siebie”, podkreślająca, jak istotna jest komunikacja i właśnie empatia w miejscu pracy.
Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne? Kiedy należy się świadczenie rehabilitacyjne? Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne? Jak długo może trwać świadczenie rehabilitacyjne? Jak ZUS płaci świadczenie rehabilitacyjne?
W dniu 1 czerwca przypada Dzień Dziecka. Wielu zastanawia się czy dzieci mogą pracować. Często widzi się dzieci w reklamie czy w serialu telewizyjnym. Czy taka działalność dziecka ma charakter pracy zarobkowej? Czy na pracę dziecka potrzebna jest zgoda rodzica i inspektora pracy? Poniżej najważniejsze warunki formalne, aby móc legalnie zatrudniać dziecko i szanować jego prawa.
Badania pokazują, że polski rynek IT nadal charakteryzuje duża dynamika – po spadku zapotrzebowania na specjalistów IT w drugiej połowie 2022 r. popyt na ich pracę wzrasta. W jakich obszarach poszukiwania się specjaliści IT? Okazuje się, że m.in. co do wiedzy z zakresu: BI, Big Data, Data Science.
Komentarze(0)
Pokaż: