| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Pracodawca może zastosować "dyscyplinarkę" podczas wypowiedzenia umowy o pracę

Pracodawca może zastosować "dyscyplinarkę" podczas wypowiedzenia umowy o pracę

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracodawca może rozwiązać umowę w tym trybie w każdym momencie trwania zatrudnienia pracownika, także w okresie wypowiedzenia.

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, gdy naruszy on podstawowe obowiązki pracownicze lub gdy popełni w czasie trwania umowy o pracę przestępstwo, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku. Warunkiem tego jest oczywistość popełnionego przestępstwa lub potwierdzenie go prawomocnym wyrokiem sądu. Również w sytuacji, gdy pracownik ze swojej winy utraci uprawnienia konieczne do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku, grozi mu rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Stanowi o tym art. 52 § 1 kodeksu pracy. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia ma zastosowanie do wszystkich typów umów o pracę.

Spożywanie alkoholu w czasie pracy >>

Należy podkreślić, że pracodawca może, ale nie musi, rozwiązać z pracownikiem umowy bez wypowiedzenia w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Oznacza to, że nie każde naruszenie obowiązków uzasadnia zastosowanie  art. 52 k.p. Pracownik musi ciężko naruszyć te obowiązki.

Pracodawca może rozwiązać bez wypowiedzenia umowę o pracę z pracownikiem w każdym momencie trwania zatrudnienia pracownika, w tym również w okresie wypowiedzenia. Pracownik będący w okresie wypowiedzenia jest zobowiązany do przestrzegania dyscypliny i porządku pracy na takich samych zasadach jak pozostali pracownicy.

Utrata uprawnień do wykonywania zawodu >>

Do zastosowania art. 52 § 1 k.p. decydujące znaczenie ma zaistnienie jednej z przesłanek określonych w tym przepisie oraz dopełnienie terminów w nim zawartych. A zatem w razie m.in. ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, gdy działanie pracownika cechuje wina umyślna lub rażące niedbalstwo, które następuje w okresie wypowiedzenia, pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę ze skutkiem natychmiastowym.

Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Pracodawca powinien także podjąć decyzję w sprawie rozwiązania umowy po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Zakres obowiązków pracownika >>

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »