| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Kiedy należy konsultować wypowiedzenia ze związkiem zawodowym?

Kiedy należy konsultować wypowiedzenia ze związkiem zawodowym?

Co do zasady pracodawca może wypowiedzieć z pracownikiem umowę w dowolnym czasie. W niektórych przypadkach, jak na przykład przy umowie na czas nieokreślony, konieczne będzie uzasadnienie takiego wypowiedzenia. Czasem, pracodawca będzie także musiał skonsultować takie wypowiedzenia z działającym w jego zakładzie związku zawodowym.

Zgodnie z art. 38 Kodeksu pracy, o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nie określony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Kluczowa dla niniejszego zagadnienia jest definicja zakładowej organizacji związkowej. Niestety ani ustawa o związkach zawodowych, ani Kodeks pracy nie podają takiej definicji. Na podstawie jednak przepisów ustawy o związkach zawodowych należy wskazać, że uprawnienia zakładowej organizacji związkowej przysługują organizacji zrzeszającej
co najmniej 10 członków będących:
1) pracownikami lub osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą u pracodawcy objętego działaniem tej organizacji albo
2) funkcjonariuszami Policji, Straży Granicznej i Służby Więziennej oraz strażaków Państwowej Straży Pożarnej, a także pracowników Najwyższej Izby Kontroli pełniącymi służbę w jednostce objętej działaniem tej organizacji.

Drugą istotną kwestią jest to, że obowiązek pracodawcy zawiadomienia na piśmie zakładowej organizacji związkowej o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę obejmuje tylko zamiar wypowiedzenia umowy zawartej na czas nie określony, a więc nie istnieje wówczas, gdy pracodawca zamierza wypowiedzieć umowę innego rodzaju (na okres próbny, na czas określony czy na czas wykonania określonej pracy).

Ponadto dotyczy tylko tego pracownika, który jest członkiem organizacji związkowej lub który - nie będąc zrzeszonym w związku zawodowym - zwrócił się do związku o obronę jego praw pracowniczych, a wybrana przez niego organizacja związkowa (gdy u danego pracodawcy działa kilka związków zawodowych) lub jedyna działająca wyraziła na to zgodę.

Dowiedz się: Jak wypowiedzieć umowę o pracę?

Zasady postępowania

Pracodawca po ustaleniu, że organizacja związkowa reprezentuje indywidualne interesy pracownika, zwraca się następnie do tej organizacji na piśmie, zawiadamiając nie tylko o zamiarze dokonania wypowiedzenia umowy o pracę na czas nie określony, ale podając także przyczyny lub przyczynę swojego zamiaru. Zwrócenie się do zarządu zakładowej organizacji związkowej musi więc być uprzednie. Musi być dokonane zanim pracownik otrzyma wypowiedzenie.

Jeżeli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Okres 5 dni pozostawiony zarządowi związku zawodowego na zajęcie stanowiska, jest okresem wyczekiwania obowiązującym pracodawcę.

Nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby pracodawca, bezpośrednio po otrzymaniu odpowiedzi zakładowej organizacji związkowej o braku zastrzeżeń do jego zamiaru wypowiedzenia umowy wskazanemu pracownikowi, nadesłanej nawet w ciągu tego samego dnia, dokonał od razu wypowiedzenia umowy o pracę. Obowiązek konsultacji zamiaru wypowiedzenia został bowiem już przez niego wypełniony.

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia.
Jeżeli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »